Google AdWords Nedir?

Reklamcılık, günümüzde ticaret yapmak için oldukça önemli. Bir ürün ya da hizmeti satarken onun reklamını doğru şekilde yapmak çok daha iyi satış yapmanıza yardımcı oluyor. Eğer siz de dijital dünyada bir ürün ya da hizmet satmaya karar verdiyseniz Google AdWords’ü duymuş olmanız muhtemel. Peki Google AdWords nedir? AdWords ne işe yarıyor ve işletmelere gerçekten fayda sağlıyor mu?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google AdWords nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İçeriğimizde ilk olarak AdWords’ün ne olduğundan söz edeceğiz. Ardından bu hizmetin ne işe yaradığından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra AdWords kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine de değineceğiz. Hazırsanız, lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Google AdWords Nedir?

Günümüzde dijital dünyada pek çok ürün ya da hizmetin satışının yapıldığını gözlemlemek mümkün. Ancak bu ürünlerin satılabilmesi için bir kitle yaratmak oldukça önemli. Dolayısıyla eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız, doğru reklam stratejilerini kullanmanızda fayda var.

Reklamcılık dendiğinde aklınıza pek çok farklı yöntem geliyor olabilir. Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda ise bu yöntemlerden biri elbette interneti kullanmak. Çünkü internet, dünyanın pek çok noktasında yaygın şekilde kullanılıyor. Bu da geleneksel reklamcılık faaliyetlerine kıyasla çok daha fazla insana ulaşmanızı mümkün hale getiriyor.

Dolayısıyla eğer 21. yüzyılda bir ürün ya da hizmetin reklamını yapmaya karar verdiyseniz bunun için interneti kullanmak işinizi bir hayli kolaylaştırabilir. Üstelik bunu yapmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Tüm bu yöntemleri ister küçük ölçekli ister büyük ölçekli işletmeler için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İnternet üzerinden bir reklam vermek istiyorsanız bunun en etkili yollarından biri de Google AdWords olarak karşımıza çıkıyor. Google AdWords’ü en basit hali ile internet üzerinden reklam vermenize olanak tanıyan bir Google hizmeti olarak tanımlamak mümkün. Bu hizmet, temelde bir çevrimiçi reklamcılık ağı olarak işlev görüyor.

2000 yılında hayatımıza giren Google AdWords, reklamlarınızı pek çok yerde göstermeye olanak tanıyor. “Google reklamları” olarak bilinen bu reklamları mutlaka daha önce görmüş olmanız muhtemel. Çünkü bu reklamlar Google arama sonuçlarında, Google ile bağlantılı olarak çalışan platformlarda ve YouTube’da sık sık karşımıza çıkıyor.

Hayatımıza girdiği günden bu yana platformun sıklıkla geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra kullanıcıların daha doğru reklamlar vermesini desteklemek amacı ile pek çok tamamlayıcı hizmet de geliştirildi. Bu sayede Google’ın sunduğu bu hizmeti kullanmak çok daha pratik bir hale geldi. 2018 yılında ise platformun ismi “Google Ads” olarak değiştirildi.

Google AdWords nedir

Google AdWords Ne İşe Yarar?

Google AdWords nedir sorusunu açıklarken onun tam olarak ne işe yaradığına değinmekte de fayda var. Bu sorunun yanı aslında oldukça basit. Şu anda Google Ads ismi ile karşımıza çıkan bu hizmet, bir ürün ya da hizmet satışı planlayanların reklam vermek için kullanabileceği bir platform.

İnternet teknolojisinin günümüzde yaygın şekilde kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Neredeyse her birimiz, her gün, pek çok işimizi halletmek amacı ile internet kullanıyoruz. Buna alışveriş yapmak ve boş vakit değerlendirmek de dahil. Dolayısıyla Google üzerinden bir ürün ya da hizmet için reklam vermek istiyorsanız, Google reklamları kullanabileceğiniz en avantajlı seçenekler arasında yer alıyor. Çünkü doğru bir strateji ile oluşturacağız bir Google reklamı, milyonlarca kişiye ulaşmanızı sağlayabiliyor. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçmeniz ve ürün ya da hizmet satışını artırmanız da mümkün hale geliyor.

Google AdWords Nasıl Kullanılır?

Eğer Google üzerinden bir reklam vermek istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit. Bunun için ilk olarak bir Google hesabı oluşturmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz bu hesap ile Google Ads platformuna giriş yapabilirsiniz ve reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Bu noktada bir Google reklamı vermek için önemli bazı kavramlara değinmekte fayda var. Bunlardan ilki ise “anahtar kelime” olarak karşımıza çıkıyor. Anahtar kelimenin ne olduğunu açıklayacak olursak onu bir ürün veya hizmeti ararken kullanıcıların sıklıkla kullandığı kavramlar olarak tanımlamak mümkün.

Yani basit bir denklem ile bu anahtar kelimeler, aynı zamanda sizin reklamınızın ne şekilde kullanıcı karşısına çıkacağını belirliyor. Dolayısıyla bir reklam vermeden önce satmak istediğiniz ürünü/hizmeti tanımlamak için kullanılacak anahtar kelimeleri bulmanız önemli.

Google Ads hesabınız üzerinden bir reklam oluştururken bu anahtar kelimeleri kullanmanız gerekiyor. Bu sayede Google, reklamınızın hangi kullanıcıların karşısına çıkarılacağını belirleyebiliyor. Üstelik Google reklamlarında anahtar kelimesi eşleşmeleri için kullanabileceğiniz üç farklı ayar mevcut.

Bunun için kullanabileceğiniz ilk ayar “tam eşleşme” olarak karşımıza çıkıyor. Bu, yalnızca belirlemiş olduğunuz kelimeler ile yapılan aramalar sonucunda reklamınızın gösterilmesini sağlıyor. “Sıralı eşleşme” ise belirlediğiniz bu kelimeler ile aynı anlamı taşıyacak tüm aramalarda reklamınızın çıkmasına olanak tanıyor.

Bu aşamada bir eşleşme türü belirtmemeniz de mümkün. Bu durumda ise Google, verdiğiniz reklam için geniş eşleşme özelliğini kullanıyor. Bu sayede belirlediğiniz anahtar kelimeler ile uzak ya da yakın alakalı olabilecek tüm aramalarda reklamınız kullanıcı karşısına çıkıyor.

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey reklamınız ile ilgili bazı ayarları yapılandırmak. Bu aşamada reklam bütçenizi ve hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda yine bu aşamada konum ayarları yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra görüntülü reklam ağı özelliğini de aktif hale getirebilirsiniz.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra reklamınız için kitlenize hitap edecek bir metin oluşturmalısınız. Tüm aşamaları tamamlamanız halinde belirlediğiniz günlük bütçeye uygun olarak hedef kitleniz belirlenecektir. Ardından reklamlarınızı Google üzerinde aktif hale getirebilirsiniz.

Google AdWords Kullanıcılara Ne Tür Faydalar Sağlıyor?

Günümüzde Google Ads olarak bildiğimiz AdWords üzerinden reklam vermenin kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj var. Eğer doğru bir strateji izleyerek reklam verirseniz siz de tüm bu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Gelin Google Ads’in kullanıcılara sağladığı faydalara birlikte göz atalım:

  • AdWords’ün (Ads) kullanıcılara sağladığı en büyük fayda, internet üzerinden çok daha fazla sayıda kişiye ulaşmayı sağlamak olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji sayesinde istenen konumda ve istenen özelliklere sahip büyük bir hedef kitleye ulaşmak mümkün hale geliyor.
  • Platform aynı zamanda web sitenize nitelikli ağ trafiği çekmenize de olanak tanıyor. Böylece satışlarınızı artırmak konusunda büyük oranda destek oluyor.
  • Google reklamları, marka bilinirliğini artırmak için kullanılabilecek en pratik yollardan biri. Üstelik bu özelliği hem küçük hem de büyük ölçekli işletmeler için kullanmak mümkün.
  • AdWords (Ads) sayesinde vermiş olduğunuz reklamların hangi platformlarda görüneceğini belirleme esnekliğine sahipsiniz. Böylece hedef kitlenize daha fazla yaklaşabilirsiniz.
  • Eğer reklam vermek için AdWords (Ads) kullanıyorsanız, reklamlarınızın hedef müşteriyi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece reklamlarınız daha akılda kalıcı bir hale gelecektir. Bu sayede hem dönüşüm artar hem de tıklama başına maliyet azalır.
  • Google AdWords (Google Ads) üzerinden reklam verirken hedef kitlenizin özelliklerini belirleyebilirsiniz. Vermeyi planladığınız ürün ya da hizmet reklamları için spesifik bir konum bilgisi de ekleyebilirsiniz. Böylece kitlenizi sınırlayarak doğrudan hedef pazarınız ile etkileşim kurabilirsiniz.
  • Adwords, hedef müşterilerin daha önce aradıklarını tekrar karşılarına çıkaracak bir algoritma ile çalışıyor. Bu özelliği ise markanızın akılda daha fazla kalması için oldukça ideal.
  • Platform yalnızca reklam vermenizi değil, aynı zamanda verdiğiniz reklamlar ile ilgili analizlere ve sonuçlara ulaşmanızı da mümkün hale getiriyor. Bu sayede ürün ya da hizmetlerinizi kimlerin aradığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra elde ettiğiniz sonuçlar ile daha başarılı stratejiler üretebilirsiniz.
  • Google AdWords (Ads) üzerinden vermiş olduğunuz reklamları daha sonra optimize edebilirsiniz.

Google AdWords Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer AdWords (Ads) üzerinden verdiğiniz reklamların etkili olmasını istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz önem taşıyor. Bu sayede reklamlarınızın doğru kişilere ulaşmasını ve daha fazla tıklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da doğrudan daha fazla getiri anlamına geliyor.

AdWords (Ads) kullanırken dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta var. Bunlardan ilki reklam hedefleriniz konusunda net bir karara varmış olmanız. Örneğin, verdiğiniz reklamların web sitenize daha fazla trafik çekmesini mi, potansiyel müşterilere ulaşmasını mı yoksa bir ürün ya da hizmet satmanızı sağlamasını mı istiyorsunuz.

Tüm bunlar reklamlarınızı nasıl oluşturmanız gerektiğini belirleyen yapıtaşları olarak karşımıza çıkıyor. Reklam hedeflerinizi belirlemeniz, verdiğiniz reklamlardan daha etkili sonuçlar almanız konusunda oldukça etkili. Eğer hedefinizi netleştirdiyseniz bir sonraki hamleniz hedef kitlenizi belirlemek olmalı.

Google AdWords (Ads) Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Hedef kitlenizi belirlerken, reklamlarınızı amacına ulaştıracak kişileri hedeflemeye gayret etmeniz önemli. Bu noktada potansiyel hedef kitlenizin tahmini davranışları konusunda bazı tahminler yürütmeniz gerekiyor. Böylece hedef kitlenizin internet kullanımı, konumu ya da neleri sevdiklerine bağlı olarak özgün reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bunu yaparken aynı zamanda rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğine değinmekte fayda var. Unutmayın ki vermiş olduğunuz reklamlar, çevrimiçi pazar ağında bir rekabet içinde yer alıyor. Dolayısıyla pazarda etkili olan rakiplerinizin önüne geçmek için onlar hakkında bilgi sahibi olmanız önem taşıyor.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri rakiplerinizin potansiyel hedef kitlenize sunduğu deneyim olarak karşımıza çıkıyor. Bu deneyimi incelemeli ve iyi yanlarını kullanmaya başlamalısınız. Bu sayede sizin sunacağınız deneyimi iyileştirmeniz mümkün hale geliyor.

AdWords üzerinden vereceğiniz reklamlar konusunda dikkat etmeniz gerekenlerden biri de elbette anahtar kelimeler. Reklam verirken kullandığınız anahtar kelimelerin reklamınızı kullanıcı karşısına çıkaracak kelimeler olmasına özen göstermelisiniz. Bu noktada negatif anahtar kelimeler kullanmak, sonuçların iyileştirilmesine büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Son olarak, reklam bütçeniz konusunda bir değerlendirme yapmalısınız. Bütçenizi belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yine kullandığınız anahtar kelimeler oluyor. Bir anahtar kelime için rekabet ne kadar yüksekse o kadar yüksek bir bütçe belirlemeniz önemli.

Google AdWords Nedir: Genel Değerlendirme

Reklamcılık, günümüzde internet üzerinden bir ürün ya da hizmetin satışını yapmak için oldukça önemli. İnternet teknolojisinin yaygın şekilde kullanıldığı günümüz dünyasında bir reklam yapmak için kullanılabilecek en işlevsel yollardan biri de yine internetin kendisi olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer internet üzerinden bir reklam vermek istiyorsanız daha önce Google AdWords (Google Ads) platformunu duymuş olmanız muhtemel. Bu platform, Google ve bağlantılı diğer platformlar üzerinden reklam vermenize olanak tanıyor. Bu sayede reklamlarınız çok daha büyük kitlelere ulaşabiliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google AdWords nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. İçeriğimizde ilk olarak Google AdWords’ün ne olduğundan ve ne işe yaradığından söz ettik. Ardından bu hizmetin nasıl kullanıldığını açıkladık. Bunun yanı sıra Google AdWords’ün kullanıcılarına sağladığı faydalardan ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Siz de içeriğimizi okuyarak sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.