YouTube Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

YouTube, günümüzde video izlemek için en çok kullanılan platform olarak karşımıza çıkıyor. Platform üzerinde pek çok farklı içerik bulmak mümkün. Ancak kullanıcılar zaman zaman YouTube açılmıyor sorunu ile karşılaşıyor. Siz de bu sorunu yaşıyorsanız YouTube neden açılmıyor sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte YouTube açılmıyor sorununu ele alacağız. İçeriğimizde ilk olarak bu sorunun ne olduğundan söz edeceğiz. Ardından bu soruna neden olabilecek faktörleri inceleyeceğiz. Bunun yanı sıra yaşadığınız bu can sıkıcı problemi çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini anlatacağız. Hazırsanız, içeriğimize başlayalım.

YouTube Açılmıyor Sorunu Nedir?

Bir şeyler izlemek neredeyse her birimizin günlük yaşantısında vakit ayırdığı aktivitelerden biri. Öyle ki pek çok kişi hazırlanırken, kahve içerken ya da günün yorgunluğunu atmak için bir şeyler izlemeyi tercih ediyor. Günümüzde video izlemek için kullanabileceğiniz onlarca platform var. YouTube da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüz dünyasının en popüler video platformu olan YouTube’un 57 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Üstelik platformda herkese hitap edebilecek içerikler bulmak da mümkün. Bu durum onun bu kadar yaygın şekilde kullanılıyor olmasının başlıca sebeplerinden biri. Bunun yanı sıra kullanıcı dostu arayüzünün de onu milyonların tercihi haline getirdiğini söyleyebiliriz.

Her ne kadar uzun yıllardır zirvedeki yerini koruyor olsa da bu platformu kullanırken çeşitli sorunlar yaşamanız mümkün. Kullanıcıların zaman zaman yaşadığı sorunlardan biri de YouTube açılmıyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sorun hem mobil uygulama hem de internet tarayıcısı üzerinde ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra sorun iki farklı şekilde yaşanabiliyor. Bunlardan biri platformda belirli videoların açılmaması şeklinde olurken bir diğeri ise doğrudan YouTube ana sayfasına erişmemenize neden oluyor.

Eğer YouTube video açılmıyor sorunu yaşıyorsanız bunun çoğunlukla videonun kendisi ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda videoyu farklı bir cihazdan açmayı deneyebilirsiniz ya da farklı bir zamanda aynı videoyu açamaya çalışabilirsiniz. Ancak doğrudan ana sayfaya erişemiyorsanız bu problemin nedenleri çok daha farklı olabiliyor.

YouTube Açılmıyor Sorunu Neden Olur?

YouTube’a erişememenizin altında yatan pek çok farklı neden olabilir. Sorunun nedenini bilmek ise onu çözmenizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.

 • İnternet bağlantısının problemli olması,
 • Kullandığınız cihazın güncel durumda olmaması,
 • YouTube mobil uygulamasının güncel durumda olmaması,
 • Mobil uygulama ön belleğinde yeterli depolama alanı olmaması,
 • YouTube sunucularında bir sorun meydana gelmesi,
 • Tarayıcı uzantılarının web sitesine girişi engellemesi,
 • Antivirüs yazılımlarının yapılan eylemi riskli olarak tanımlaması,
 • VPN yazılımı kullanılması,
 • Kullandığınız cihazda kötü amaçlı bir yazılımın var olması,

YouTube’a girmeye çalışırken erişim sorunları yaşamanıza neden olabiliyor. Ancak eğer bu sorunu yaşıyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem de mevcut.

YouTube açılmıyor

YouTube Açılmıyor Sorununu Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Yöntem 1: İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Eğer YouTube üzerinden bir video izlemek istiyorsanız ancak platforma erişim sağlayamıyorsanız düşünmeniz gereken ilk faktör internet bağlantısı olmalıdır. Kullandığınız cihaz stabil bir ağa bağlı değilse bu sorun ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra zaman zaman cihaz ağa bağlı görünse bile internet bağlantısı olmayabiliyor.

Bu durumda, yaşadığınız bu sorunu çözmek için internet bağlantısını kontrol etmeniz önem taşıyor. Bunun için ilk olarak cihazınızın internet bağlantısını kesin ve ağa yeniden bağlanarak sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin. Eğer sorun hala devam ediyorsa farklı bir ağ bağlantısı ile YouTube’a tekrar girmeyi deneyin.

Yöntem 2: Uygulamayı ya da Tarayıcıyı Tekrar Açın

Web sitesinin ya da uygulamanın doğru şekilde başlatılmamış olması platforma erişim sağlamanızı engelleyebiliyor. Böyle bir durumda eğer mobil uygulama üzerinden girmeye çalışıyorsanız uygulamayı, eğer internet tarayıcınız üzerinden girmeye çalışıyorsanız tarayıcınızı kapatıp tekrar açmak soruna çözüm sağlayabiliyor.

Yöntem 3: Giriş Yapmaya Çalıştığınız Cihazı Yeniden Başlatın

Eğer YouTube’a erişemiyorsanız bunun bir sebebi de kullandığınız cihazda yaşanan problemler olabiliyor. Bu noktada cihazı yeniden başlatmak sorunu çözmek için etkili olabiliyor. Bakıldığında basit gibi duruyor olsa da bir cihazı yeniden başlatmak pek çok sorunu ortadan kaldırıyor.

Bilgisayarlar, cep telefonları ya da tabletler doğru bir şekilde başlatılmadığı takdirde kullanırken pek çok hata almanıza neden olabiliyor. Yeniden başlatmak ise bu durumu ortadan kaldırarak yaşadığınız sorunların kolay bir şekilde çözülmesini sağlıyor. Bu nedenle eğer YouTube’a giremiyorsanız sorunu çözmek için kullanabileceğiniz en pratik yöntemlerden biri de kullandığınız cihazı yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor.

Yöntem 4: Antivirüs Yazılımını Devre Dışı Bırakın

Antivirüs yazılımları teknolojik cihazları kötü amaçlı yazılımlardan korumak için tercih ediliyor. Oldukça kullanışlı oldukları bir gerçek. Ancak bu yazılımların aktif olduğu bir cihazı kullanırken zaman zaman istenmeyen bazı durumlar ile karşılaşmanız muhtemel.

Çünkü bu yazılımlar bazen güvenli olan eylemleri de tehdit olarak algılayabiliyor. YouTube ile ilgili yaşadığınız problemler de kullandığınız yazılım nedeniyle olabiliyor. Dolayısıyla yaşadığınız sorunu çözmek için antivirüs yazılımını devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 5: VPN Yazılımını Devre Dışı Bırakın

Tıpkı antivirüs yazılımları gibi VPN programları da cihazınızda bir eylemin doğru şekilde gerçekleştirilmesini engelleyebiliyor. Eğer YouTube’a giriş yapmaya çalışırken erişim sorunu yaşıyorsanız bunun bir nedeni de kullandığınız VPN yazılımı olabiliyor. Bu nedenle eğer bir VPN yazılımı kullanıyorsanız, sorunu ortadan kaldırmak için bu yazılımı devre dışı bırakmayı unutmayın.

YouTube video açılmıyor

Yöntem 6: YouTube Uygulamasının Güncel Olduğundan Emin Olun

Video izlemek için sıklıkla tercih edilen yöntem YouTube mobil uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu noktada hatırlatmakta fayda var, uygulamayı en işlevsel hali ile kullanmak için güncel durumda olduğundan emin olmanız gerekiyor. Dolayısıyla yaşadığınız sorunu çözmek için uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol etmeniz önem taşıyor. Eğer Android bir cihaz kullanıyorsanız bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Play Store“a gidin.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan arama çubuğuna “YouTube” yazarak aratın.
 • YouTube uygulamasının yanında “Güncelle” butonu varsa bu butona tıklayarak güncellemeyi tamamlayın.

Eğer iOS bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “App Store“u açın.
 • Ardından “Profil Simgesi“ne dokunun.
 • Açılan ekranın alt kısmında güncelleme bekleyen uygulamaları göreceksiniz.
 • YouTube uygulamasını güncellemek için “Güncelle” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Yöntem 7: YouTube Uygulamasının Ön Belleğini Temizleyin

Eğer mobil uygulamanın ön belleğinde yeterli depolama alanı yoksa bu durum uygulamayı kullanırken sorun yaşamanıza neden olabiliyor. YouTube kullanırken hata alıyorsanız uygulamanın ön belleğini temizlemeniz önem taşıyor. Android kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın ve gerekliyse tekrar “Uygulamalar” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Arama çubuğuna “YouTube” yazarak aratın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Son olarak sırası ile “Depolama>Ön Belleği Sil” seçenekleri ile işlemi tamamlayın.

Eğer kullandığınız cihaz iOS işletim sistemiyle çalışıyorsa bir uygulamanın ön belleğini manuel olarak temizlemeniz mümkün değil. Ancak uygulamayı silip yeniden yüklemek bu noktada kullanabileceğiniz bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Yöntem 8: Cep Telefonunuzun Sistem Güncellemelerini Kontrol Edin

Eğer cep telefonunuz güncel değilse uygulamaları kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle YouTube’a erişemiyorsanız yapmanız gerekenlerden biri de cihazınızın sistem güncellemelerini kontrol etmek. Android cihazlarda sistem güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ardından en alt kısımda göreceğiniz “Sistem ve Güncellemeler” seçeneğine dokunun.
 • İlk sıradaki “Yazılım Güncellemesi” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “Güncellemeleri Kontrol Et” butonuna dokunun ve bir güncelleme varsa tamamlayın.

Eğer iOS bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ardından “Genel” seçeneğine tıklayın ve “Yazılım Güncellemesi” seçeneği ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfada yapmadığınız yazılım güncellemelerini göreceksiniz.
 • Son olarak “Şimdi Yükle” seçeneğine tıklayarak güncellemeleri tamamlayın.

Yöntem 9: Bilgisayarınızın İşletim Sisteminin Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin

Tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi bilgisayarlarda da işletim sisteminin güncel durumda olması önem taşıyor. Eğer YouTube’a giriş yapmaya çalışırken bir sorun ile karşılaşıyorsanız bunun nedeni işletim sisteminizin güncel olmaması olabiliyor. Windows güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak görev çubuğunda bulunan “Başlat” menüsüne tıklayın.
 • Ardından açılan ekran üzerinden “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Hemen sağ üst köşede “Windows Update” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak devam edin.
 • Bilgisayarınızda henüz yüklememiş olduğunuz bir güncelleme varsa tamamlayın.

MacOS güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk olarak cihazınızda “Apple Menüsü“nü açın.
 • Ardından “Sistem Ayarları” seçeneği ile devam edin.
 • Ekranın kenarında göreceğiniz “Genel” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra sağ kısımda yer alan “Yazılım Güncelleme” seçeneğine tıklayın ve güncellemeleri tamamlayın.
YouTube neden açılmıyor

Yöntem 10: Tarayıcı Uzantılarını Devre Dışı Bırakarak YouTube Açılmıyor Sorununu Çözmeyi Deneyin

Web tarayıcılarında kullanılan bazı uzantılar bir web sitesine giriş yapmayı engelleyebiliyor. Dolayısıyla kullandığınız uzantılar yaşadığınız sorunun nedeni olabiliyor. Eğer bir uzantı kullanıyorsanız devre dışı bırakarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Günümüzde en yaygın kullanılan web tarayıcı Google Chrome olduğundan dolayı içeriğimizin bu bölümünde Chrome üzerinden uzantıları nasıl devre dışı bırakabileceğinizi ele alacağız.

 • İlk olarak cihazınızdan “Chrome“a girin.
 • Ardından sağ üst köşede göreceğiniz “Üç Nokta” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Uzantılar” seçeneğine dokunun.
 • Ardından “Uzantıları Yönet” seçeneği ile devam edin ve tüm uzantıları devre dışı bırakın.

Yöntem 11: Farklı Bir Cihaz ile Platforma Girmeyi Deneyin

Tüm yöntemleri denemenize rağmen hala YouTube’a erişmekte sorun yaşıyorsanız bunun nedeni doğrudan cihazınız ile ilgili olabilir. Böyle bir durumda sorunun cihazınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için farklı bir cihaz ile platforma girmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 12: Cihazınızda Virüs Taraması Yapın

Kötü amaçlı yazılımlar teknolojik cihazların doğru bir şekilde çalışmasını engelleyebiliyor. Eğer cihazınıza bu yazılımlardan biri bulaştıysa herhangi bir web sitesini ya da uygulamayı açarken sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için düzenli aralıklarla kullandığınız cihaza virüs taraması yapmanız önem taşıyor. Güvenilir antivirüs programları ile cihazınızda detaylı bir tarama yaparak bu yazılımlardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

YouTube Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte YouTube açılmıyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtlamaya çalıştık. İçeriğimizde ilk olarak bu sorunun ne olduğundan söz ettik. Aynı zamanda bu soruna neden olabilecek yaygın faktörlerden bahsettik. Bunun yanı sıra sorunu çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini anlattık. İçeriğimizi okuyarak siz de YouTube’da karşılaştığınız YouTube açılmıyor sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.