Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Sosyal medya platformları günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Fotoğraf ya da video paylaşmak veya gündemden haberdar olmak için kullandığımız bu platformların sayısız örneğini vermek mümkün. Bu platformlardan biri olan Instagram ise en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu internet kullanıcısının bir Instagram hesabına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu kullanıcılar, Instagram’da zaman zaman sorunlar yaşıyorlar. Instagram bildirim gelmiyor sorunu da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram’da yaşanan bu sorun oldukça farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak her ne kadar can sıkıcı olsa da bu sorunun geçici olduğunu bilmenize fayda var. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram bildirim gelmiyor sorununu ele alacağız. İçeriğimizde hem Android cihazlar hem de iPhone modelleri için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini anlatmaya çalışacağız. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu Nedir?

Sahip olduğu özellikler ile eğlenceli bir kullanım sunan Instagram, günümüz dünyasında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu platform ile fotoğraf ya da videolar paylaşmak mümkün. Aynı zamanda sahip olduğu efektler ile oldukça eğlenceli içerikler de ortaya çıkarılabiliyor. Bunun yanı sıra Instagram sevdiklerimiz ile iletişim kurmamıza da olanak tanıyor. Uygulama üzerinden yazılı mesajlar gönderebileceğiniz gibi sesli ya da görüntülü olarak iletişim kurmanız da mümkün.

Yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcı bulunan Instagram, daha iyi bir deneyim sunmak amacı ile sürekli olarak geliştiriliyor. Buna bağlı olarak pratik ve keyifli bir kullanıcı deneyimi ortaya çıkıyor. Böylece platform pek çok yeni özelliği bünyesine ekleyerek zirvedeki yerini korumayı her zaman başarıyor. Ancak en sevilen sosyal medya platformlarından olan Instagram ile ilgili zaman zaman sorunların yaşanması da mümkün.

Platformu kullanırken yaşanan sorunlar geniş bir yelpazede incelenebiliyor. Kullanıcılar kimi zaman gönderi paylaşmada sıkıntı yaşarken kimi zaman ise gönderileri görüntüleme problem yaşayabiliyor. Çoğunlukla geçici olan bu sorunlardan biri ise Instagram’dan bildirim gelmemesi sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Can sıkıcı bir sorun olarak nitelendirilse de aslında bildirimlerin gelmemesi korkulacak bir durum değil. Çünkü bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem mevcut.

Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Instagram uygulaması ile ilgili yaşadığınız bildirim sorununu çözmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemlerden söz etmek mümkün. Bu yöntemleri nasıl uygulamanız gerektiği ise kullandığınız cihazın işletim sistemi ile doğrudan ilişkili. Bu nedenle içeriğimize Android cihazlar ve iPhone modelleri için olmak üzere iki başlık altında devam edeceğiz. Ancak cihazın işletim sistemi ne olursa olsun işe yarayabilecek bazı yöntemler olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Instagram’dan bildirim alamıyorsanız ilk olarak cihazınızın düşük güç ya da rahatsız etme modunda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu modlar cihaz ile ilgili çeşitli kısıtlamalar getirdiğinden dolayı uygulamanın doğru çalışmasını engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra cihazı yeniden başlatmak ya da internet kaynağını değiştirmek sorunu çözebiliyor. Bu yolları deneyip sonuç alamadıysanız içeriğimizi okumaya devam ederek diğer çözüm yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Android Cihazlar için Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1: Instagram Uygulamasının Güncel Olduğundan Emin Olun

Instagram bildirim gelmiyor sorununun en yaygın nedeni uygulamanın güncel durumda olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca bu durum için değil, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamanız için uygulamayı güncel tutmanız büyük önem taşıyor. Böylece en yeni özelliklerden faydalanabilir, uygulamayı en efektif şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle sorun yaşamanız halinde ilk olarak uygulama güncellemelerini kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Android Cihazlar için Instagram Bildirim Gelmiyor sorununun Çözüm Yöntemleri
 • İlk olarak kullandığınız cihaz üzerinden “Play Store” uygulamasına girin.
 • Ardından üst kısımda göreceğiniz arama çubuğunu kullanarak “Instagram” uygulamasına erişin ve çıkan sonucun üstüne tıklayın.
 • Bu aşamada eğer yeni bir güncelleme varsa karşınıza çıkacaktır. Bu durumda uygulamanızı Play Store üzerinden kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Bildirim Ayarlarının Doğru Yapıldığından Emin Olun

Instagram’dan bildirim almamanızın bir diğer nedeni ise bildirim ayarlarında hata yapmanız olabiliyor. Bir uygulamadan aktif şekilde bildirim almak için öncelikle buna izin vermiş olmanız gerekiyor. Eğer Instagram uygulamasında bildirim sorunu yaşıyorsanız bildirim ayarlarınızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihazda “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Uygulamalar” seçeneğini seçin.
 • Bu aşamada ekranda yer alan arama çubuğuna “Instagram” yazarak devam edin ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden “Bildirimler” seçeneğine dokunun.
 • Bildirimler kısmından, uygulama ile ilgili tüm bildirim izinlerini yönetebilirsiniz. Uygulama bildirimlerini aktif bir şekilde almak istiyorsanız bu kısımda “Bildirimlere İzin Ver” butonunu etkinleştirmelisiniz.

Yöntem 3: Telefonunuzun Güncel Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzun yazılımının güncel olmaması, kullanım açısından çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunlardan biri de uygulamaların doğru şekilde çalışmaması olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Instagram ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız sistem güncellemelerini kontrol etmeniz önem taşıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazın “Ayarlar” bölümünü açın.
 • Ardından aşağıda karşınıza çıkacak olan “Sistem” ya da “Sistem ve Güncellemeler” isimli seçeneğe dokunun.
 • Daha sonrasında Instagram bildirim gelmiyor sorununu çözmek için bu aşamada üst kısımda yer alan “Yazılım Güncellemesi” kısmına girin.
 • Ekranın hemen altında yer alan “Güncellemeleri Kontrol Et” butonunu kullanarak yeni bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bir güncelleme mevcutsa, bu aşamada güncellemeyi tamamlamalısınız.

Yöntem 4: Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Uygulamalarda önbellek hafızasının dolu olması uygulamanın doğru bir şekilde çalışmasına engel olabiliyor. Bu nedenle uygulama kullanımında çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Instagram bildirim gelmiyor sorunu yaşıyorsanız uygulama önbelleğini temizlemenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada arama çubuğunu kullanarak “Instagram” uygulamasını bulun.
 • Ekran üzerinde yer alan “Depolama” seçeneğine tıklayın.
 • Bu kısımda ise “Önbelleği Sil” butonu ile karşılaşacaksınız. Böylece önbellek verilerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Yöntem 5: Arka Plan Veri Kısıtlamasını Kontrol Edin

Arka plan verilerini kısıtlamanız uygulamanın doğru şekilde çalışmasının önüne geçebiliyor. Bu durumda uygulamadan bildirim almanız da mümkün olmuyor. Bu nedenle Instagram bildirim gelmiyor sorunu yaşıyorsanız arka plan veri kısıtlamasını kontrol etmeniz önem taşıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Menü üzerinden “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın.
 • Arama çubuğunu kullanarak “Instagram” uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Daha sonrasında Instagram’da yaşadığınız sorunu çözebilmek için karşınıza çıkan ekran üzerinden “Veri Kullanımı” kısmına girin.
 • Son olarak “Arka Plan Verisi” butonunu etkinleştirin.

iPhone Modelleri için Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1: Instagram Uygulamasının Güncel Olduğundan Emin Olun

Bir uygulamada hata yaşamanızın en önemli sebeplerinden biri, güncel sürümü kullanmıyor olmanızdır. Bu nedenle uygulamalarınızı güncel tutmanız oldukça önemli olarak karşımıza çıkıyor. Instagram uygulamasında bir sorun yaşamanız halinde denemeniz gereken ilk yöntem de elbette uygulamayı güncellemek. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

iPhone modelleri için Instagram Bildirim Gelmiyor sorununun Çözüm Yöntemleri
 • İlk olarak cihazınızda “App Store” uygulamasına girin.
 • Uygulamada yer alan seçenekler arasından “Güncellemeler” seçeneğine tıklayın.
 • Bu kısımda, arama çubuğuna “Instagram” yazarak devam edin. Ardından karşınıza çıkacak olan sonuca dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden uygulama ile ilgili yeni bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer bir güncelleme mevcutsa bu aşamada uygulamanızı güncel hale getirmelisiniz.

Yöntem 2: Cihazınızın Instagram Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

Apple cihazlarda Instagram bildirim ayarları yanlış bir şekilde yapılmışsa uygulamadan bildirim almanız mümkün değil. Çünkü uygulamalardan aktif bir şekilde bildirim almak için öncelikle buna izin vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla Instagram bildirim gelmiyor sorunu yaşıyorsanız uygulamanın bildirim ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda yer alan “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından “Uygulamalar” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Instagram” uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinde yer alan “Bildirimler” seçeneğini seçin.
 • Son olarak “Bildirimlere İzin Ver” butonunu etkinleştirin.

Yöntem 3: Apple Cihazınızın Güncel Olduğundan Emin Olun

Eğer eski bir cihaz yazılımı kullanıyorsanız uygulamalar doğru şekilde çalışmayabilir. Bu nedenle sorun yaşamanız halinde kontrol etmeniz gereken yerlerden biri de sistem güncellemeleridir. Bunun için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Genel” seçeneğini seçin.
 • Açılan ekran üzerinden “Yazılım Güncellemesi” seçeneğine tıklayın.
 • Bu kısımda cihazın güncelleme durumunu görebileceksiniz. Eğer yeni bir güncelleme varsa bu aşamada tamamlamanız önem taşıyor.

Yöntem 4: Önbellek Verilerini Temizleyin

Instagram ile ilgili yaşıyor olduğunuz sorunun nedeni önbellek hafızasının dolu olması olabiliyor. Bu nedenle yaşadığınız sorunu çözmek için önbellek verilerini temizlemeniz önem taşıyor. iPhone modellerinde ise cihaz üzerinden önbellek verilerini tamamen silmeniz mümkün değil. Ancak hafızanın bir kısmını cihaz üzerinden temizleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Ardından “Genel” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “iPhone Saklama Alanı” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden “Instagram” uygulamasını bulun ve uygulamayı silin.
 • Silmiş olduğunuz uygulamayı App Store üzerinden tekrar yükleyin. Bu işlem ile uygulama önbelleği verileri önemli ölçüde azalacaktır.

Yöntem 5: Arka Planda Uygulama Yenileme Ayarlarını Yapın

iPhone için Instagram Bildirim Gelmiyor sorununun Çözüm Yöntemleri

Bir uygulamadan aktif şekilde bildirim almaya devam etmek için uygulamanın arka planda çalışıyor olması önemli. Bunun için ise bu aktiviteye izin vermiş olmanız gerekiyor. Instagram bildirimleri ile ilgili sorun yaşıyorsanız arka planda uygulama yenileme ayarlarını kontrol etmeniz önem taşıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Genel” seçeneğini seçin.
 • Ardından açılan ekranda yer alan “Arka Planda Uygulama Yenileme” seçeneğine tıklayın.
 • Bu kısımda ise “Wi-Fi ve Hücresel Veri” seçeneğine dokunun. Böylece işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Instagram Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında Instagram, en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Instagram sahip olduğu özellikler ile oldukça eğlenceli bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Bunun yanı sıra platform, aynı zamanda insanlar ile iletişim kurmak için de kullanılabiliyor. Bu doğrultuda Instagram, yazılı mesajlaşmanın yanı sıra sesli veya görüntülü olarak iletişim kurmaya da olanak tanıyor.

Popüler bir sosyal medya platformu olsa da zaman zaman Instagram kullanırken çeşitli hatalar ile karşılaşmak mümkün. Bu hatalardan biri ise uygulamadan bildirim gelmemesi sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Instagram kullanıcıları için can sıkıcı bir durum olsa da bu sorunu çözmek elbette mümkün.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram bildirim gelmiyor sorununu ele aldık. İçeriğimizde hem Android hem de iPhone modelleri için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerinden bahsettik. Böylece siz de hazırlamış olduğumuz içeriğe göz atarak Instagram bildirim gelmiyor sorununu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.