Mobil İmza Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir teknoloji olan mobil imzanın kullanımı oldukça yaygınlaştı. Buna bağlı olarak da bu teknoloji pek çok kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Eğer henüz mobil imza kullanmaya başlamadıysanız mobil imza nedir ve nasıl alınır sorularının yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Peki mobil imza teknolojisi tam olarak nedir?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte mobil imza nedir sorusunu ele alacağız. İçeriğimizde mobil imzanın ne işe yaradığından ve nasıl çalıştığından söz edeceğiz. Bunun yanı sıra mobil imza nasıl alınır sorusunu da yanıtlamaya çalışacağız. Aynı zamanda bu teknolojinin avantajlarından ve neden gerekli olduğundan bahsedeceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Mobil İmza Nedir?

İmza denince pek çoğumuzun aklına kağıt ve kalem geldiği bir gerçek. İnsanlık tarihinde oldukça uzun bir süredir ıslak imzalar farklı amaçlar dahilinde kullanılıyor. Bir belgeyi doğrulamak, bir kararı onaylamak ya da anlaşmaları güvence altına almak gibi eylemleri ıslak imzanın kullanım amaçlarına örnek olarak göstermek mümkün.

Günümüzde de ıslak imzalar yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak hepimizin aşina olduğu ıslak imzalar yerine artık çok daha pratik bir teknoloji mevcut. Elektronik imza (e-imza) ya da dijital imza olarak bilinen bu teknoloji, herhangi bir dijital belgeyi doğrulamak ve imzalamak için kullanılan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşadığımız dünyada bu teknolojinin işleri bir hayli pratik hale getirdiğini söylemek mümkün. Herhangi bir dijital belgeyi tek tıkla imzalamanızı sağlayan bu teknoloji aslında bir elektronik veri. Kişiye özel olarak tanımlanan ve her seferinde yeniden oluşturulan bu veri, belgeye eklenerek belgenin kişi tarafından doğrulanması ve onaylanması sağlanıyor.

Son yıllarda adını sık sık duyduğumuz dijital imzaların farklı türlerinden söz edebiliriz. Bunlardan biri de mobil imza olarak karşımıza çıkıyor. Mobil imzaların en temel farkı ise bu imza türünün kullanılan SIM karta bağlı olarak çalışıyor olması. En kısa haliyle mobil imzayı, dijital bir ortamda hazırlanan bir belgeyi dijital olarak doğrulamak için kullanabileceğiniz bir elektronik imza sistemi olarak tanımlamak mümkün.

Hukuken mobil imza, ıslak imza ile eşdeğer bir geçerliğe sahip. Yani bir belgeyi mobil imza kullanarak onaylamanız ile ıslak imza atmanız arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Dolayısıyla mobil imza ile imzalanmış bir belgenin gerçekliği, doğruluğu ve değiştirilmemiş olduğu da kanıtlanmış oluyor.

Mobil İmza Ne İşe Yarar?

Aslında mobil imza nedir sorusunu yanıtlarken bu teknolojinin ne işe yaradığını açıklamak oldukça önemli. Günümüzde artık pek çok şey dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla pek çok belge de artık alışık olduğumuz gibi fiziksel olarak değil, dijital olarak hazırlanıyor. Buna bağlı olarak da bu belgelerde yer alan verileri doğrulamak ve belgenin bütünlüğünü korumak için bir imza sistemi kullanılması gerekiyor.

İşte mobil imza da tam olarak bu noktada işlev görüyor. Kişiye özel olarak tanımlanan bu imza, sayısal bir verinin dijital ortamda hazırlanmış belgeye eklenmesi ile birlikte belgenin yetkili kişiler tarafından onaylanmasına imkan tanıyor. Bu sayede tıpkı çıktısı alınan bir belgeyi ıslak olarak imzalamak gibi dijital ortamda yer alan bir belgeyi de onaylamak mümkün hale geliyor.

Elbette dijital bir belgeyi farklı şekillerde onaylamak mümkün. Ancak mobil imza bunu yapmanın en güvenli yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem kişisel veriler korunarak bir belgenin imzalanmasını sağlarken aynı zamanda belge geçerliliğinin onaylanabilmesine olanak tanıyor. Üstelik bu imzaları internet bankacılığı ya da elektronik ticaret sözleşmeleri gibi pek çok işlem için güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mobil İmza Nasıl Çalışıyor?

Mobil imzaların çalışma prensiplerinin değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak temelde bu imzaların bir SIM kart üzerinden çalıştığını söyleyebiliriz. Yani bu imzalar, bir SIM karta bağlı olarak çalışıyor. Tabi bunun için de öncelikli olarak bu hizmete uyumlu olan bir SIM kartı kullanıyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde bu teknoloji kullanılamıyor.

Belgeleri dijital ortamda imzalamanıza olanak tanıyan bu imzalar SIM karta tanımlanan özel bir sertifika sayesinde aktif hale geliyor. Bu sertifika, SIM kartını kullanan kişiye özel olarak bir imza oluşturulmasını mümkün hale getiriyor. Bu sayede mobil imzaya sahip olan kişi bir uygulama üzerinden dijital ortamdaki bir belgeyi imzalayabilir hale geliyor.

mobil imza nedir ve nasıl çalışır?

Mobil imzanın çalışma prensibi ise temel olarak oluşturulan bir elektronik verinin belgeye eklenmesine dayanıyor. Sistem, sayısal olarak oluşturulan bu verinin belgeye iliştirilmesine olanak tanıyor. Bu sayısal veri yalnızca size özel olarak her seferinde farklı olarak oluşturuluyor. Bu da, imzanın her seferinde farklı anahtarlar kullanılarak oluşturulması anlamına geliyor.

Bu imzayı belgeye eklemek ise çoğunlukla bir uygulama aracılığı ile mümkün oluyor. Bu uygulama, imzanıza özel şifreyi girmeniz halinde belgeye imza eklemenize olanak tanıyor. Yapmanız gereken ise imzalamak istediğiniz belge üzerinde bu uygulamayı açıp şifrenizi girmek. Bu sayede bir belgeyi herhangi bir yerde oldukça pratik bir şekilde imzalamanız mümkün hale geliyor.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Mobil imza nedir sorusunun ardından en çok merak edilen mobil imza nasıl alınır sorusu oluyor. Eğer bir mobil imza sahibi olmak istiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu soruya yanıt arıyor olmanız muhtemel. Bu noktada bir mobil imza almak istiyorsanız bu işlemi kolay bir şekilde yapabileceğinizi söylemek mümkün.

GSM operatörleri tarafından sağlanan mobil imza hizmetinden faydalanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Üstelik günümüzde farklı operatörler sizlere bu hizmeti sağlıyor. Bu hizmetten, aylık, 3 aylık ya da yıllık bir servis ücretlendirmesi dahilinde faydalanmanız mümkün. Bu noktada, hizmet fiyatlandırmasının operatörden operatöre değişiklik gösterdiğini söylemekte fayda var.

Eğer mobil imza kullanmak istiyorsanız fiyatlandırma konusunda operatörlerle görüşmeniz gerekmektedir. Böylece hangi operatörün sizin için daha uygun olacağına kolaylıkla karar verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek mobil imza sahibi olabilirsiniz:

 • İlk olarak mobil imza hizmetinden faydalanmak istediğiniz GSM operatörünün herhangi bir şubesine şahsen gidin. Şubede bulunan görevlilere yapmak istediğiniz mobil imza alma işlemi hakkında bilgi verin.
 • Ardından mobil imza servisine uyumlu bir SIM kart edinin. Bunun için kendi SIM kartınızı belli bir ücret dahilinde değiştirebilir ya da uyumlu olan yeni bir SIM kart satın alabilirsiniz. Halihazırda kullandığınız SIM kart bu servise uyumlu ise doğrudan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • GSM operatörünün müşterilerine sunduğu farklı mobil imza paketlerini gözden geçirin ve sizin için uygun olan paketi seçin.
 • Kimlik kartınız ile birlikte mobil imza almak için gerekli olan başvuruyu yapın.
 • Seçmiş olduğunuz paketten faydalanmak için ödemeniz gereken tutarı ödeyin. Bu sayede size özel olarak bir mobil imza tanımlanacaktır.

Başvuru işleminin ardından mobil imzanızın aktivasyon süresi operatörden operatöre değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla bu konuda net bilgi almanız önem taşıyor. Bunun yanı sıra bazı operatörler başvuru işleminin ardından kimliğinizi teyit etmek amacı ile arama gerçekleştirebiliyor.

Mobil İmzayı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elbette günümüzde ıslak imza hala yaygın olarak kullanılıyor. Ancak mobil imza teknolojisinin bazı durumlarda büyük avantajları sağladığı bir gerçek. Gelin bu teknolojinin bizlere sunduğu avantajlara daha yakından göz atalım:

 • Bir SIM kartına bağlı olarak oluşturulan mobil imza yalnızca cep telefonlarında değil diğer mobil cihazlarda da kullanılabiliyor. Örneğin tabletiniz üzerinden de mobil imzanızı rahatlıkla kullanmanız mümkün. Bunun için yalnızca kullandığınız cihazın bu teknolojiyi destekliyor olması yeterli.
 • Mobil imza teknolojisini kullanmak için herhangi bir USB bellek ya da farklı bir donanım taşıyor olmanıza gerek yok. Doğrudan bir mobil uygulama üzerinden size özel olarak tanımlanmış şifreniz ile mobil imzanızı pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.
Mobil İmzayı Kullanmanın Avantajları Nelerdir
 • Mobil imza aracılığı ile bir belgeyi imzalamak için fiziksel olarak belge ile aynı ortamda bulunmanıza gerek yok. Dolayısıyla zaman ve mekandan tamamen bağımsız olarak dijital ortamda hazırlanan bir belgeyi imzalayabilirsiniz ve onaylayabilirsiniz. Günümüz şartlarında bunun büyük bir esneklik olduğu ise bir gerçek.
 • Bu teknoloji kullanılarak oluşturulan tüm imzaların hukuken geçerliği mevcut. Dolayısıyla mobil imzalar ıslak imzalara eş değer olarak kabul ediliyor. Üstelik bu imzalar dünyanın her yerinde geçerli olarak kullanılabiliyor.
 • Oldukça güvenli bir protokol ile çalışan mobil imzalar, yalnızca kişisel bilgilerin doğrulanması ile oluşturuluyor. Buna bağlı olarak da yetkisiz olarak imza kullanımının önüne geçmek mümkün hale geliyor.
 • Belgelerin dijital ortamda hazırlanması ve onaylanması klasik yönteme göre pek çok açıdan verimliliği beraberinde getiriyor. Bu teknoloji maddi açıdan tasarrufu beraberinde getirdiği gibi işlerin epey hızlanmasına da olanak tanıyor.

Mobil İmza Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Mobil imza nereden alınır?

Her geçen gün daha da popüler hâle gelen mobil imza hizmeti, GSM operatörleri tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla bir mobil imza almak istiyorsanız bu hizmeti GSM operatörleri aracılığı ile almanız gerekiyor.

Herkes mobil imza kullanabilir mi?

Mobil imzaların herkes tarafından kullanılması mümkün. Bu nedenle eğer dijital ortamda belge imzalamanız gerekiyorsa herhangi bir kritere bağlı olmaksızın bir mobil imza edinebilirsiniz.

Her operatörden mobil imza almak mümkün mü?

Günümüzde Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone mobil imza hizmeti sağlıyor. Bu GSM operatörlerinden biri aracılığı ile mobil imzaya sahip olabilirsiniz.

Mobil imza güvenli mi?

Mobil imza teknolojisi, oldukça güvenli bir elektronik imza sistemidir. Bu imzanın üretilmesi için kişisel kimlik doğrulama işlemi gereklidir. Bunun yanı sıra mobil imzalar için gerekli olan tüm güvenlik protokolleri uygulanarak kişisel veriler gizlenir.

Mobil İmza Nedir: Genel Değerlendirme

Her ne kadar imza denince akla ilk gelen ıslak imzalar olsa da günümüzde imzaların farklı biçimlerinden söz etmek mümkün. Bunlardan biri de elbette elektronik imzalar olarak karşımıza çıkıyor. Dijital bir ortamda hazırlanan bir belgeyi yine dijital ortamda imzalamayı sağlayan bu teknoloji son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Mobil imza teknolojisinin dünya genelinde sıklıkla kullanıldığı bir gerçek. Üstelik elektronik imza kullanımı pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra farklı elektronik imza türlerinden söz etmek de mümkün. İşte mobil imza da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak daha önce bu teknolojiyi duymadıysanız mobil imza nedir sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte mobil imza nedir sorusunu ele aldık. İçeriğimizde mobil imzanın ne olduğundan ve ne işe yaradığından söz ettik. Bunun yanı sıra mobil imza nasıl alınır sorusunu sizler için yanıtladık. Aynı zamanda mobil imza teknolojisinin avantajlarından bahsettik. Sizler de içeriğimizi okuyarak mobil imza hakkında tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.