Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Pek çok kişi telefon titreşim çalışmıyor sorunu ile karşılaşabiliyor. Bu sorunu yaşamak teknoloji kullanıcıları için sinir bozucu olmaktadır. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü sorunun çoğu zaman çözülebilir olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik telefon titreşim modu çalışmıyor sorununu çözmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yol mevcut.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte telefon titreşimi çalışmıyor sorununu ele alacağız. İçeriğimizde ilk olarak bu soruna neden olabilecek faktörlerden söz edeceğiz. Ardından sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. İçeriğimizde hem iOS hem de Android cihazlar için çözüm yöntemleri bulabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorunu Nedir?

Cep telefonları günümüzde yaygın şekilde kullanılarak vazgeçilemez teknolojik aletler hâlini aldılar. Tüm dünya ile oturduğumuz yerden iletişime geçmemize yarayan bu cihazlar hayatımızı epey kolaylaştırıyor. Ancak cep telefonlarını kullanırken bazı sorunlar yaşamak mümkün. Telefon titreşiminin çalışmaması da bu sorunlar arasında yer alıyor.

Titreşim, bir telefona bildirim geldiğini ya da telefon çaldığını anlamak için oldukça kullanışlı. Buna bağlı olarak da pek çok kişi telefonlarda titreşim özelliğini kullanıyor. Dolayısıyla normal şartlar altında, telefona yeni bir şey olduğunu titreşimi ile anlamak mümkün.

Telefonunuzu sessiz moda ya da rahatsız etme moduna alarak titreşimi kapatabileceğiniz gibi aynı zamanda özel ayarlamalar yaparak da bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak siz istemediğiniz halde telefonunuz titremiyorsa bu durum endişe yaratabiliyor.

Telefonlarda titreşim özelliğinin çalışmaması pek çok kullanıcı için can sıkıcı sorunlar arasında karşımıza çıkıyor. Ancak bu sorunun çoğu zaman kısa süre içinde çözülebileceğini söylemekte fayda var. Önce gelin, bu soruna neden olabilecek faktörleri birlikte inceleyelim.

Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorunu Neden Olur?

Eğer telefonunuzun titreşimi çalışmıyorsa bunun pek çok farklı nedeni olabiliyor. Bu nedenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Telefonunuzun titreşimini devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Bu durumda bildirim geldiğinde ya da telefonunuz çaldığında bildirim almazsınız.
 • Kullandığınız cihazın güncel durumda olmaması titreşim özelliğinde problem yaşamanıza neden olabiliyor. Bu nedenle telefonunuzun her zaman en güncel durumda olduğundan emin olmanız önem taşıyor.
 • Cihazın yanı sıra içindeki uygulamalarında da güncel durumda olması oldukça önemli. Aksi takdirde telefonunuzu kullanırken çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kullandığınız bir uygulamanın bildirim ayarlarında yapmış olduğunuz yanlış bir düzenleme uygulamayı kullanırken titreşim almamanıza neden olabilir. Bu nedenle tek bir uygulamada sorun yaşıyorsanız uygulama ayarlarını gözden geçirebilirsiniz.
 • Titreşim yoğunluğunun düşük olması titreşimi hissetmemenize neden olabiliyor. Bu durumda gerekli ayarlamaları yaparak sorununuzu çözebilirsiniz.
 • Telefonunuzun donanımından kaynaklı bir problem bu sorunu yaşamanıza yol açabiliyor.
 • Donanımsal hataların yanı sıra çeşitli yazılım hataları da telefonu kullanırken bu sorunu almanıza neden olabiliyor.

Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorununu Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler (Android)

telefon titreşim çalışmıyor

Yöntem 1: Telefonunuzu Yeniden Başlatmayı Deneyin

Telefonunuzu en düzgün şekilde kullanmak için sistemin doğru şekilde başlatılmış olması oldukça önemli. Aksi takdirde bazı sorunlar ile karşılaşmanız mümkün. Ne yazık ki bu sorunlardan biri de telefon titreşiminin çalışmaması olarak karşımıza çıkıyor.

Dolayısıyla eğer bu sorunu yaşıyorsanız denemeniz gereken ilk şey telefonu yeniden başlatmak olacaktır. Cihazı tekrar başlattığınızda yaşadığınız sorun çözülebilir. Ancak eğer titreşim sorunu hala devam ediyorsa aşağıdaki yöntemleri denemeye devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: Rahatsız Etme Modunu Kontrol Edin

Eğer telefonunuzu kullanırken titreşim almıyorsanız bunun bir nedeni de rahatsız etme modunun aktif olması olabiliyor. Bu mod, telefon kullanıcılarının herhangi bir bildirim gelmesi ya da telefonun çalması halinde rahatsız edilmemeleri için özel olarak tasarlanıyor.

Bu modu kullanırken telefonunuz tamamen sessiz modda oluyor. Üstelik bu modu yanlışlıkla aktif etmiş olabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla telefonunuzda bir sorun olup olmadığını anlamak için rahatsız etme modunun aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından “Sesler ve Titreşim” bölümünü açın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde “Ses Modu” isimli bir kısım göreceksiniz. Bu kısımdan telefonunuzun hangi modda olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 3: Uygulama İzinlerini Kontrol Edin

Eğer bu sorunu genel olarak değil de yalnızca belirli uygulamaları kullanırken yaşıyorsanız sorun uygulama ayarları ile ilgili olabilir. Çünkü bir uygulamadan bildirim almak için öncelikle uygulamanın bildirim izinlerinin açık olması gerekiyor. Sorunu fark ettiğiniz uygulamanın bildirim ayarlarını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından açılan menü üzerinden “Uygulamalar” sekmesine girin ve tekrar “Uygulamalar” seçeneği ile devam edin.
 • Arama çubuğunu kullanarak sorun yaşadığınız uygulamayı bulun ve açın.
 • Bildirimler” seçeneğine dokunun.
 • Son olarak uygulama bildirimlerine izin verin.

Yöntem 4 : Titreşim Özelliklerini Gözden Geçirin

Telefonunuzun titreşim özelliğinden faydalanmak için cihaz ayarlarını doğru şekilde yapılandırmanız önemli. Aşağıdaki adımları izleyerek ayarlamalarınızı yapılandırabilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ardından “Sesler ve Titreşim” seçeneğine dokunun.
 • Sırasıyla “Aramalar için Titret” ve “Her Zaman Titret” seçeneklerine dokunun.

Yöntem 5: Erişilebilirlik Ayarlarını Kontrol Edin

Telefonunuzda titreşim ayarlarını devre dışı bırakabileceğiniz bir menü de erişilebilirlik menüsü olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla eğer titreşim konusunda bir sorun yaşıyorsanız bu menüyü kontrol etmenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullandığınız cihazda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından alt kısımda göreceğiniz “Erişilebilirlik” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinde “Etkileşim Kontrolleri” bölümünde göreceğiniz “Titreşim ve Dokunma Gücü” seçeneğine dokunun.
 • Son olarak tercihlerinize göre titreşim ayarlarını yapılandırın.

Yöntem 6: Titreşim Düzeyini Ayarlayın

Eğer telefonunuzda titreşim yoğunluğu çok düşükse titreşimi hissetmiyor olmanız muhtemel. Bunun için titreşim düzeyini ayarlamayı deneyebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, bu ayar maalesef tüm Android cihazlarda yapılamıyor. Yine de aşağıdaki adımları izleyerek telefonunuzda bu ayarlamayı yapıp yapamadığınızı kontrol edebilirsiniz:

 • İlk olarak kullandığınız cihazın “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ardından “Sesler ve Titreşim” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Titreşim Yoğunluğu” bölümünde cihazın titreşim düzeyini ayarlayabilirsiniz.

Yöntem 7: Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Yakın zamanda uygulama tercihlerini değiştirdiyseniz ya da herhangi bir sistem uygulamasına kısıtlama getirdiyseniz cihazınızı kullanırken çeşitli problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bunu çözmek için yapmanız gereken şey ise elbette yaptığınız değişiklikleri geri almak olacaktır. Ancak bunu nasıl yaptığınızı hatırlamıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek uygulama tercihlerini sıfırlayabilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından alt kısımda yer alan “Sistem” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Sıfırlama Seçenekleri” seçeneğine dokunarak devam edin.
 • Bu aşamada “Uygulama Tercihlerini Sıfırla” seçeneğine tıklayın ve gelen kutucuğunu onaylayarak işlemi sonlandırın.

Yöntem 8: Telefonunuzun Güncel Olduğundan Emin Olun

Telefonunuzu en doğru şekilde kullanmak için güncel durumda olması önem taşıyor. Eğer telefon titreşim çalışmıyor sorunu yaşıyorsanız kullandığınız cihazın güncel olup olmadığından emin olmalısınız. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından açılan menünün alt kısımlarında yer alan “Sistem ve Güncellemeler” seçeneğine dokunun.
 • Yazılım Güncellemesi” seçeneğine tıklayın ve güncellemeleri kontrol edin. Eğer bir güncelleme varsa tamamlayın.

Yöntem 9: Cihazı Fabrika Ayarlarına Döndürün

Tüm yöntemleri denemenize rağmen yaşadığınız telefon titreşim çalışmıyor sorunu çözülmüyorsa yapabileceğiniz tek şey cihazı sıfırlamak oluyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından sırasıyla “Sistem ve Güncellemeler” ve “Sıfırlama” seçeneklerine basın.
 • Son olarak “Telefonu Sıfırla” seçeneğine dokunun.

Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorununu Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler (iOS)

Yöntem 1: Cihazınızın Hangi Modda Olduğunu Kontrol Edin

Eğer bu sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey cihazınızın hangi modda olduğunu kontrol etmek olacaktır. Çünkü cihazınız sessiz modda ise titreşim özelliğini kullanmanız mümkün değil. Bunun için ekranın yan kısmını kontrol etmelisiniz. Bu kısımda turuncu bir çizgi görüyorsanız cihaz sessiz moddadır. Modu değiştirmek için “Bildirim” sembolünü kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Haptic Touch Özelliğini Etkinleştirin

Haptic Touch, iPhone’ları kullanırken titreşim almanıza yarayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından “Sesler ve Dokunuş” seçeneğine dokunun.
 • Son olarak “Sistem Haptics” özelliğini aktif hale getirin.
telefon titreşimi çalışmıyor

Yöntem 3: Titreşim Ayarlarınızı Kontrol Edin

Farklı modlar için farklı titreşim ayarları yaptıysanız zaman zaman titreşim almamanız oldukça normal. Bu ayarları kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazın “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından “Sesler ve Dokunuş” seçeneğine dokunun.
 • Bu menü üzerinden butonları kullanarak hangi modda titreşim alacağınızı belirleyebilirsiniz.

Yöntem 4: Erişilebilirlik Ayarlarını Yapılandırın

Erişilebilirlik menüsünden titreşim ayarlarını yapılandırmazsanız telefonunuzu kullanırken titreşim konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bunu düzeltmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

 • İlk olarak “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından “Erişilebilirlik” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “Dokunma” ve “Titreşim” seçeneklerini takip ederek ayarları yapılandırın.

Yöntem 5: Cihazı Yeniden Başlatın

Söz konusu iPhone‘lar olduğunda tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi sistemin doğru şekilde başlatılması cihazı efektif şekilde kullanabilmek açısından oldukça önemli. Eğer sistem başlatılırken herhangi bir sorun oluşursa cihazı kullanırken çeşitli sorunlar yaşamak mümkün hale geliyor.

Bu nedenle eğer cihazınızı kullanırken titreşim konusunda bir sorun yaşıyorsanız deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de cihazı yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede pek çok sorunu oldukça kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Yöntem 6: Tüm Ayarları Sıfırlayın

Cihazınızdaki tüm ayarları sıfırlayarak sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak cihazın “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Ardından “Genel” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak ekran üzerinden “iPhone’u Aktarın veya Sıfırlayın” seçeneğine dokunarak devam edin.
 • Son olarak sırasıyla “Sıfırla” ve “Tüm Ayarları Sıfırla” seçeneklerine tıklayın ve işlemi tamamlayın.

Yöntem 7: İşletim Sisteminin Güncel Olduğundan Emin Olun

İşletim sisteminin güncel durumda olması oldukça önemli. Aksi takdirde hem cihazı hem de uygulamaları kullanırken çeşitli sorunlar yaşamak mümkün hale geliyor. Dolayısıyla cihazınızda bir sorun yaşıyorsanız aklınıza gelmesi gereken en önemli faktörlerden biri de sistem güncellemeleri oluyor.

Eğer cihazı kullanırken titreşim ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız sistem güncellemelerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer henüz yapmadığınız bir güncelleme varsa mutlaka tamamlamalısınız. Böylece sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Telefon Titreşim Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte telefon titreşim çalışmıyor sorununu inceledik. İçeriğimizde sıklıkla karşılaşılan telefon titreşim çalışmıyor sorununun nedenlerinden söz ettik. Bunun yanı sıra bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini adım adım anlattık. Bu doğrultuda sizler de de içeriğimizi okuyarak telefon titreşim modu çalışmıyor sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.