VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Çözümü

Counter Strike 2 günümüzde oldukça sevilen oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bu oyunun pek çok olumlu yanından söz etmek mümkün. Ancak yine de Counter Strike 2 oynarken hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatalardan biri de “VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı” hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı hatasını ele alacağız. İlk olarak içeriğimizde bu hatayı ortaya çıkaran nedenlerden söz edeceğiz. Aynı zamanda bu hataya sebep olabilecek uygulamalardan bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra oyuna giriş yaparken aldığınız bu hatayı çözmek için kullanabileceğiniz yöntemleri açıklayacağız. İçeriğimizi okuyarak bu yöntemler hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Hatası Nedir?

Yaşadığımız dünyada her birimiz teknolojik gelişmelere şahit oluyoruz. Her geçen gün yenilikler ile karşılaşmamızı sağlayan bu gelişmeler hayatımızın her alanını yeniden şekillendiriyor. Öyle ki, artık teknolojinin etkilemediği herhangi bir alandan söz etmek neredeyse mümkün değil. Dolayısıyla boş vakit değerlendirme seçeneklerimizi de teknoloji ile yeniden şekilleniyor.

Dijital oyunlar, teknolojinin bize getirdiği bu seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir süredir hayatımızda olan bu oyunların zaman içerisinde büyük oranda gelişim gösterdiği bir gerçek. Buna bağlı olarak çok daha gerçekçi ve keyifli bir oyuncu deneyimi yaşamak mümkün hale geldi. Üstelik şu anda yüzlerce hatta binlerce farklı oyun bulmak mümkün. Bu da her zevke hitap edecek bir oyun bulabileceğimiz anlamına geliyor.

Oyuncu deneyiminin bu kadar iyi ve seçeneklerimizin de oldukça fazla olması günümüzde bu oyunları oynayan kişi sayısının da hızla artmasına neden oluyor. Artık her yaştan ve her kesimden pek çok kişi dijital oyunlar oynayarak vakit geçiriyor. Doğruyu söylemek gerekirse bu oyunlar eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek ve yoğun bir günü stresini atmak için oldukça ideal.

Özellikle de bilgisayar oyunlarının ilgi çektiğini söyleyebiliriz. Çünkü oyun geliştirme alanında yaşanan gelişmeler artık bu oyunların çok daha etkileyici özelliklere sahip olmasını sağladı. Artan grafik kalitesi ve oyunculara sunulan hikayelerin de oyuncu deneyimini büyük oranda iyileştirdiğini söylemek mümkün.

Şu anda oyun oynamak isteyenler için skala oldukça geniş olsa da adını tüm dünyaya duyurmuş olan bazı oyunlar uzun zamandır zirvedeki yerini koruyor. Bunlardan biri de Counter Strike 2 olarak karşımıza çıkıyor. Hem ülkemizde hem de uluslararası çapta ilgi gören bu oyun, sahip olduğu özellikler ile ön plana çıkıyor.

Her ne kadar sevilen bir oyun olsa da Counter Strike 2 oynarken karşılaşabileceğiniz bazı hatalardan söz etmek de mümkün. Oyuncuların yaygın şekilde karşılaştığı hatalardan biri ise “VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı” hatası olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça sinir bozucu olan bu hata ile karşılaşan oyuncular sorunu nasıl çözebileceklerini merak ediyor.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Hatası Neden Olur?

Counter Strike 2 oynamak isterken bu sorun ile karşılaşıyorsanız bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bu soruna neden olan tek bir faktörden söz etmek mümkün değil. Çünkü bu sorun farklı nedenler ile birlikte ortaya çıkabiliyor.

 • Oyun dosyalarının doğru şekilde başlatılamaması
 • Sürücülerin güncel durumla olmaması
 • Steam dosyalarının doğru başlatılmaması
 • İşletim sisteminin güncel olmaması

gibi problemler kullanıcıların bu hatayı almasına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra Cheat Engine, CCleaner, Hypervisions, Process Hacker, PowerShell ve DLL Injections gibi yazılımlar da oyun ile birlikte çalıştırıldığında bu hatayı verebiliyor. Buna bağlı olarak eğer bu yazılımlardan herhangi birini kullanıyorsanız oyunu açmadan önce yazılımları devre dışı bırakmanız önem taşıyor. Aksi takdirde hata almaya devam etmeniz muhtemel.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Hatasını Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Yöntem 1: Steam’i Yeniden Başlatmayı Deneyin

Eğer bu hatayı alıyorsanız daha karmaşık yöntemlere geçmeden önce denemeniz gereken bazı yöntemler mevcut. Bunlardan biri de Steam’i yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Steam’den çıkış yaparak tekrar giriş yapmak zaman zaman yaşanan sorunları ortadan kaldırabiliyor. Bu nedenle diğer yöntemlerden önce bunu denemenizde fayda var.

 • Steam hesabınızdan çıkış yapmak için sol üst kısımda bulunan “Steam” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından “Oturumu Kapat” seçeneği ile devam edin.
 • Böylece hesabınızdan başarılı bir şekilde çıkış yapmış olacaksınız. Daha sonra hesabınıza tekrar giriş yaparak oyunu açmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Steam’den çıkış yapıp ardından yeniden açtıysanız ancak sorununuz yine de çözülmediyse deneyebileceğiniz kolay bir yöntem daha var. Belirttiğimiz üzere bilgisayar başlatırken dosyaların doğru bir şekilde yüklenmemesi oyun oynamak gibi çeşitli konularda sorun yaşanmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla sorunu ortadan kaldırmak için dosyaların doğru şekilde çalıştırılması gerekiyor.

Bunu yapmak için tek yapmanız gereken ise kullanmakta olduğunuz cihazı kapatıp açmak ya da yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede bir programı başlatmaya çalışırken yaşanan geçici sorunlar ortadan kaldırılabiliyor. Siz de cihazınızı yeniden başlatarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 3: Steam’i Yönetici Olarak Çalıştırın

cs go VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı

Eğer ilk iki yöntem sorununuzu çözüme kavuşturmadıysa bu kez farklı bir yol denemeniz gerekiyor. Steam’i yönetici olarak başlatmak oyunları açarken yaşanan sorunları ortadan kaldırabiliyor. Çok da karmaşık olmayan bu yöntem ile siz de sorununuzu kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Böylece oyun keyfinizi dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Gelin bunu nasıl yapacağınıza birlikte göz atalım:

 • İlk olarak “Steam” kısayolunu bulun.
 • Ardından programı normal bir şekilde başlatmadan önce kısayolun üstünde “Sağ Tık” yapın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.
 • Bu kez karşınıza seçiminizi onaylamanızı isteyen bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda ise “Evet” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Böylece Steam yönetici olarak çalıştırılacaktır. Bu sayede oyunlar hakkında yaşadığınız sorunlar çözülebilir.

Yöntem 4: Antivirüs Yazılımını Devre Dışı Bırakın

Antivirüs yazılımları çoğu zaman hayat kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılımlar, cihazları tarayarak olası risklerin belirlenmesinde yardımcı oluyor. Ancak her ne kadar kullanışlı olsa da bazen bu yazılımlar nedeni ile sorun yaşamak da mümkün.

Bu yazılımlar herhangi bir dosyayı açarken tarama yaparak riskli gördüğü dosyaları çalıştırmıyor. Böyle bir durumda açmak istediğiniz program da doğru şekilde başlatılamıyor. Dolayısıyla eğer bu yazılımlardan birini kullanıyorsanız devre dışı bırakmanızda fayda var. Bu sayede sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 5: Oyun Dosyalarını Doğrulayın

Oyun dosyalarının bütünlüğü, oyunu doğru bir şekilde başlatmanız ve oynamanız konusunda oldukça etkili. Bu nedenle bir oyun hakkında sorun yaşıyorsanız dosyaların bütünlüğünü doğrulamanızda fayda var. Bu sayede sorununuzu çözebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Steam” hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından üst kısımda göreceğiniz “Kütüphane” bölümüne gidin.
 • Karşınıza çıkacak menü üzerinden dosyalarını doğrulamak istediğiniz oyunu bulun ve üzerinde “Sağ Tık” yapın. Açılan ekran üzerinden “Özellikler” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Ardından “Yerel Dosyalar>Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula” seçeneklerini sırasıyla takip edin. Böylece dosyanın bütünlüğü doğrulanacaktır.

Yöntem 6: Steam Service Uygulamasını Tamir Edin

Oyunlarda sorun yaşıyorsanız sorunlarınızı çözmek için Steam Service uygulamasını tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak “Başlat” menüsü üzerinden “Çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerine “C:\Program Dosyaları (x86)\Steam\bin\SteamService.exe” /repair” komutunu yazın ve “Tamam” butonuna tıklayarak devam edin. Eğer Steam dosyaları farklı bir konumda ise komutu buna göre ayarlayın. Böylece onarım başlayacaktır.
 • Son olarak Steam’e giriş yapın ve oyunu açmayı deneyin.

Yöntem 7: Sürücülerin Güncel Durumda Olup Olmadığını Kontrol Edin

Cihazınızdaki sürücülerin güncel olması oldukça önemli olarak karşımıza çıkıyor. Aksi takdirde hem cihazınız hem de çalıştırdığınız program ve oyunlar ile ilgili çeşitli sorunlar yaşamanız mümkün hale geliyor. Eğer oyununuzu başlatırken VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı hatası alıyorsanız sürücülerin güncel durumda olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça önemli. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Başlat” menüsü üzerine gidin ve burada “Sağ Tık” yapın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin.
 • Daha sonra göreceğiniz seçenekler arasından “Güncel Olmayan Sürücüler” seçeneğini bulun ve üzerinde yine “Sağ Tık” yapın.
 • Son olarak “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğine tıklayın. Böylece güncel olmayan sürücüler güncel hale getirilecektir.

Yöntem 8: Oyunu Silin ve Yeniden Yükleyin

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Hatasını Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Eğer tüm bu yöntemler yaşadığınız sorunu çözmediyse geriye tek bir seçenek kalıyor: Oyunu silip yeniden yüklemek. Bu sayede oyunla ilgili yaşadığınız sorunları çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra oyunda yaptığınız davranışlardan dolayı VAC ban yediyseniz, oyunu oynamanız mümkün değildir. VAC tarafından yasaklanıp yasaklanmadığınızı Steam profilinizden kontrol edebilirsiniz. Bunun için öncelikle Steam oyuncu profiline girmeniz gerekiyor. Sonrasında profilinizde yer alan “VAC Durumu” bölmesinden VAC tarafından yasaklanıp yasaklanmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Hatası: Sıkça Sorulan Sorular

VAC sistemi nedir?

Bu sistem Steam’in oyuncuların hile tespitini yapmak için kullandığı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Valve Anti-Cheat, kısa adı ile VAC, olarak bilinen bu sistem oyuncuların kullandığı cihaz üzerinde kurulu olan ve hile yapmalarına yardımcı olacak tüm durumları otomatik olarak tespit etmeye yarıyor.

VAC nasıl doğrulanır?

Bir oyuncunun VAC ile doğrulanması otomatik olarak Steam tarafından gerçekleştirilir. Bundan dolayı kullanıcı tarafından VAC doğrulama işleminin başlatılması mümkün değildir. VAC doğrulama hatasıyla karşılaşıyorsanız rehberimizde yer alan yöntemleri denemeniz gerekmektedir. Eğer bu yöntemlere rağmen VAC doğrulanmıyorsa VAC yasaklanması ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı kontrol etmelisiniz.

VAC ban kaldırılır mı?

VAC yasağı, oyuncuların oyunlarda hile yapmış veya hile yazılımı kullanmış olmaları durumunda uygulanır. Bu doğrultuda VAC yasağı alan bir hesabın bu yasağı kaldırma veya azaltma yetkisi oyuncuda değildir. Yasak yetkisi, Valve Corporation’da bulunur. VAC yasakları çoğunlukla kesindir ve kaldırılmaz.

VAC Oyun Oturumunuzu Doğrulayamadı Çözümü: Genel Değerlendirme

Counter Strike 2 günümüzde aktif kullanıcı sayısı oldukça fazla olan dijital oyunlar arasında yer alıyor. Oldukça eğlenceli vakit geçirmenize olanak tanıyan bu oyun uzun süredir hayatımızda yer alıyor. Bilgisayarınıza Steam üzerinden kurup oynamaya başlayabileceğiniz bu oyunun grafiklerinden oynanabilirliğine kadar neredeyse tüm özellikleriyle oyuncuları etkilediğini söyleyebiliriz.

Son zamanlarda Counter Strike 2 oynayanların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de VAC sisteminin oyun oturumunu doğrulayamaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorunun epey can sıkıcı olduğu bir gerçek. Çünkü bu hata oyuna giriş yapmanızı engelliyor. Ancak elbette bu sorunun da bir çözümü mevcut olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı hatasını ele aldık. İçeriğimizde bu sorunu yaşamanıza neden olan faktörlerden kısaca söz ettik. VAC oyun oturumunuzu doğrulayamadı hatasını çözmek için kullanabileceğiniz yöntemleri adım adım açıkladık. Sizler de bu yöntemleri kullanarak sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.