En İyi Anahtar Kelime Bulucu Yazılımlar – 2023

Teknoloji kullanıcıları, dijital dünyada ilgi alanlarına giren konular üzerinde varlık göstermektedirler. Bunun sonucunda hedef kitlelerin doğru belirlenebilmesi için anahtar kelimeler ortaya çıkmaktadır. Web sitesini veya sosyal medya hesaplarını ön plana çıkartmak isteyen kişiler için anahtar kelimeler büyük önem taşımaktadır. Çünkü anahtar kelime analizi yaparak hedef kitlelere daha kolay ulaşılabilmektedir. Bu doğrultuda anahtar kelime bulma sürecini kolaylaştırabilmek için çeşitli anahtar kelime bulucu yazılımlar geliştirilmiştir. Teknoloji kullanıcıları, bu yazılımlar içerisinde en iyi anahtar kelime bulucu yazılımlar hangileri diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi anahtar kelime bulucu yazılımlardan bahsedeceğiz. Hazırlamış olduğumuz listemizde hem ücretli hem de ücretsiz çeşitli anahtar kelime bulucu yazılımlara yer verdik. Listemize geçmeden önce anahtar kelime bulucunun ne olduğuna daha yakından bakalım.

Anahtar Kelime Bulucu Nedir?

Bir web siteniz varsa veya YouTube gibi platformlarda yayıncılık yapıyorsanız bu durumda hedef kitlenize uygun içerikler üretmeniz gerekiyor. Web siteleri için hem hedef kitleye hem de arama motorlarının standartlarına uygun içerikleri ve hatta web sitelerini takip edebilmek için arama motorları optimizasyon sistemlerini geliştiriyorlar. Böylece arama motorları, otomatik olarak web sitelerini ve içeriklerini analiz ederek kaliteli gördükleri site ve içerikleri daha üst sıralarda gösteriyorlar.

Eğer sizler için de web sitenizin arama motorlarındaki sıralaması önem taşıyorsa, bu durumda projenizi anahtar kelime odaklı ilerletmeniz gerekecektir. Anahtar kelimeler, arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için hedef kitlelere ulaşmanın en kolay yöntemlerindendir. Çünkü anahtar kelimeler, belirlenen kelimelerin arama motorlarına kaç kişi tarafından aratıldığını, bu kelimelerin ne kadar gelir getirdiğini göstermektedirler.

Günümüzde projelerini SEO odaklı sürdüren kişiler için anahtar kelime analizi yapmak oldukça kolaylaşmıştır. Çünkü teknoloji kullanıcılarına hizmet veren çok çeşitli anahtar kelime bulucu yazılımlar geliştirilmiştir. Temel olarak SEO araç seti olarak geçen bu yazılımlarda en çok kullanılan özelliklerin başında anahtar kelime bulma özellikleri gelmektedir.

Anahtar kelime bulucular, kelimelerin arama motorlarındaki performanslarını tespit etmektedir. Bunun yanı sıra bu araçlar, rakip web sitelerin trafik aldıkları anahtar kelimeleri de analiz etmektedirler. Böylece anahtar kelime bulucu kullanarak web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyabilecek içeriklerin planlamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.

En İyi Anahtar Kelime Bulucu Yazılımlar

Semrush

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi anahtar kelime bulucu yazılımlar listemizin ilk sırasında Semrush yer alıyor. İlk olarak 2008 yılında kullanıma sunulan Semrush, günümüzde en iyi SEO araçlarından birisi konumundadır. Çünkü Semrush’ın geliştiricileri, SEO sektörüne oldukça hakimler. Bundan dolayı geliştiriciler, aracı kullanan kişilerin ne tür özelliklere ihtiyaç duyabileceklerini planlayarak bu doğrultuda özellik geliştiriyorlar.

Semrush, genel bir dijital pazarlama planlama aracı olarak geçiyor. Bu doğrultuda Semrush üzerinden SEO’nun yanı sıra sosyal medya, reklam planlama gibi kategorilere de erişim sağlayabilirsiniz. Semrush, bu kategorilerde birbirinden farklı özellikleri kullanıcılarına sağlıyor. Böylece Semrush üzerinden anahtar kelime araştırması yapmanın yanı sıra projenizin tüm dijital pazarlama aşamalarını planlayabilirsiniz.

Semrush, ücretli bir anahtar kelime bulucu yazılımdır. Şirket, tüm dijital pazarlamacılara hitap edebilmek için 3 kategori üzerinden hizmet sağlıyor. Bu kategoriler; Pro, Guru ve Business olmaktadır. Semrush Pro kullanıcıları, tüm projeleri için 500 anahtar kelimeyi takip edebilmektedirler. Bunun yanı sıra Guru kullanıcıları, 1500 ve Business kullanıcıları ise 5000 anahtar kelime takibi gerçekleştirebilmektedirler.

Semrush, ücretsiz olarak anahtar kelime bulma hizmeti vermiyor. Bunun yanı sıra şirket, kullanıcılarına aboneliklerinden önce bir deneme süresi sağlıyor. Bu sürenin sonunda Semrush’ın hizmetlerinden memnun kalmamamınız durumunda ödeme yapmadan üyeliğinizi sonlandırabiliyorsunuz. Semrush paketlerinin fiyatları şu şekildedir:

Semrush Paket AdıFiyatı
Pro500 Anahtar kelime takibi – 119.95 Dolar/Ay
Guru1.500 Anahtar kelime takibi – 229.95 Dolar/Ay
Business5.000 Anahtar kelime takibi – 449.95 Dolar/Ay

Ahrefs

Ahrefs, dünya genelinde en çok kullanılan SEO araç setlerinden birisidir. Bunun en temel sebebi Ahrefs tarafından sağlanan hizmet sayısının fazla olması oluyor. Çünkü Ahrefs, kullanıcılarına sadece projelerini analiz edebilecekleri araçlar sağlamıyor. Bunun yanı sıra Ahrefs üzerinden çeşitli eğitim materyallerine de erişim sağlayabiliyorsunuz. Üstelik Ahrefs, hazırlamış olduğu eğitim materyallerinin neredeyse tamamını ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sağlıyor.

Ahrefs’in en çok beğenilen özelliklerinin başında ise şüphesiz ki anahtar kelime bulucu geliyor. Ahrefs, birçok rakibine kıyasla oldukça başarılı bir anahtar kelime bulucuya sahip. Üstelik şirket, bu araçla Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede başarılı sonuçlar veriyor. Bundan dolayı site sahiplerinin ve SEO danışmanlarının anahtar kelime araştırması konusunda ilk tercihlerinden birisi Ahrefs olmaktadır.

Ahrefs’in rakiplerinden en büyük farkı, ücretsiz olarak da hizmet veriyor olmasıdır. Platform geliştiricileri, kullanıcılarına ücretsiz olarak belirli kelimeler üzerinden anahtar kelime bulabilme imkanı veriyor. Üstelik Ahrefs, bu hizmeti Google, Bing hatta YouTube ve Amazon için sağlıyor. Yani Ahrefs’in ücretsiz anahtar kelime bulma aracıyla Google’ın yanı sıra diğer platformlarda da anahtar kelime analizi yapabiliyorsunuz.

En İyi Anahtar Kelime Bulucu Yazılımlar - Ahrefs

Eğer projeniz için kapsamlı bir anahtar kelime planlaması yapmak istiyorsanız bu durumda Ahrefs’in ücretsiz anahtar kelime bulma aracı yetersiz gelecektir. Çünkü Ahrefs, bu araçta sadece belirtilen anahtar kelimelerin trafik hacmini göstermektedir. Bunun dışında CPC başta olmak üzere detaylı bilgiler yer almamaktadır. Ayrıca bu araçta kelime önerisi de yer almıyor.

Ahrefs’in ücretli sürümlerinde ise çok daha detaylı bir anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ücretli sürümde yapmış olduğunuz anahtar kelime araştırmalarında CPC, anahtar kelime skoru, tıklama yüzdesi başta olmak üzere çok çeşitli verilere erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretli sürümde seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler doğrultusunda benzer anahtar kelimeleri de görüntüleme imkanınız mevcut.

Ahrefs Paket AdıFiyatı
Lite750 Anahtar kelime takibi – 99 Dolar/Ay
Standart2.000 Anahtar kelime takibi – 199 Dolar/Ay
Gelişmiş5.000 Anahtar kelime takibi – 399 Dolar/Ay
İşletme10.000 Anahtar kelime takibi – 999 Dolar/Ay

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Teknoloji devi Google, kullanıcılarının arama motoru deneyimlerini geliştirebilmek için çeşitli araçlar geliştiriyor. Bunun yanı sıra şirket, web sitesi sahiplerine yönelik de araçlar geliştiriyor. Google, AdSense hizmetinde temel olarak web sitesi sahiplerinin reklamlar üzerinden gelir elde etmelerini amaçlıyor. Bu doğrultuda Google, hizmeti kullanan kişilerin gelirlerini artırabilmek için anahtar kelime planlama hizmeti de veriyor.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, ücretsiz bir anahtar kelime planlama aracıdır. Bu noktada Google, sadece AdSense projesi olan kişilerin anahtar kelime planlayıcısından faydalanabilmelerine olanak sağlıyor. Eğer AdSense onaylı bir projeniz varsa, Google’ın anahtar kelime planlama aracını ücretsiz ve oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı üzerinden seçmiş olduğunuz kelimeler üzerinden anahtar kelimeleri kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bulmuş olduğunuz anahtar kelimelerin aylık trafiklerini görüntüleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu anahtar kelimelerle ilgili reklam çalışması yapmak istediğinizde yapmanız gereken ödemenin ortalama maliyetini de analiz edebilirsiniz.

Moz

En iyi anahtar kelime bulucu yazılımlar listemizin son sırasında Moz yer alıyor. 2004 yılında kurulan Moz, en eski SEO araçlarından birisidir. Bu doğrultuda Moz geliştiricileri, uzun süredir edindikleri tecrübeler sayesinde kullanıcılarına başarılı bir SEO planlama süreci sağlıyorlar. Moz, yakın zamana kadar rakipleri kadar sık tercih edilen bir SEO aracı konumunda değildi. Bundan dolayı şirket başta anahtar kelime aracı olmak üzere SEO araçlarını geliştirebilmek için çeşitli şirketleri bünyesine kattı. Böylece Moz, son zamanlarda yükselişte olan SEO araçlarından birisi konumuna geldi.

Moz, anahtar kelime bulucu aracı için oldukça iddialı. Bu araçla belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri, arama hacimlerine göre analiz edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri takip listesine ekleyebileceğiniz gibi dışa da aktarabiliyorsunuz.

Moz Anahtar Kelime Bulucu

Moz da rakipleri gibi kullanıcılarına, rakip sitelerin anahtar kelimelerini analiz edebilme imkanı sağlıyor. Bu özellik doğrultusunda analiz etmek istediğiniz web sitelerinin, hangi anahtar kelimelerden trafik aldıklarını, hangi anahtar kelimelerde sizden daha üst sıralarda yer aldığını görüntüleyebiliyorsunuz.

Moz, rakipleri gibi global olarak hizmet sağlamaya çalışan bir SEO aracıdır. Ancak şirketin hizmet kalitesi ABD’de diğer ülkelere göre daha yüksek seviyede. Örneğin Moz ile Türkiye için anahtar kelime araştırması yapmaya çalıştığınızda karşılaşmış olduğunuz sonuçlar, özellikle yaygın olmayan anahtar kelimeler için sizleri memnun etmeyebilir. Yine de Moz kullanılabilecek en başarılı anahtar kelime araçlarından birisine sahiptir.

Moz hem ücretli hem de ücretsiz şekilde kullanıcılarına anahtar kelime bulma hizmeti veriyor. Şirket, ücretsiz olarak sağlamış olduğu hizmette kullanıcılarına aylık 10 tane anahtar kelime üzerinden araştırma yapma imkanı veriyor. Bunun yanı sıra Moz’un paketlerinin ücretlendirmesi şu şekildedir:

Moz Pro Paket AdıFiyatı
Standard300 Anahtar kelime takibi – 99 Dolar/Ay
Medium1.500 Anahtar kelime takibi – 1779 Dolar/Ay
Large3.000 Anahtar kelime takibi – 299 Dolar/Ay
Premium4.500 Anahtar kelime takibi – 599 Dolar/Ay

Semrush Anahtar Kelime Bulucu Nasıl Kullanılır

Semrush, oldukça başarılı bir anahtar kelime bulucu araca sahip. Semrush’ı kullanarak 4 farklı yöntemle anahtar kelime bulmak ve analiz etmek mümkün. Bunlardan ilki “Keyword Gap” yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemde sitenizi, rakip web siteleriyle kıyaslayabiliyorsunuz. Yapmış olduğunuz kıyaslama sonucunda Semrush, rakip sitelerde yer alan ortak ve sizde olmayan anahtar kelimeleri analiz ediyor. Bu analiz sonucunda araç, sizlere detaylı bir sıralama, trafik hacmi, CPC raporu sunuyor.

Semrush ile anahtar kelime analizi yapabileceğiniz bir diğer yöntem, belirli kelimeler üzerine arama yapmaktır. Bu yöntemi kullanabilmek için Semrush’ın “Keyword Overview” özelliğini kullanmanız gerekiyor. Özellikle, 1-100 kelime arasında dilediğiniz sayıda kelime girerek bu kelimelerle alakalı anahtar kelimeleri ve trafik hacimleri başta olmak üzere çeşitli verilerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Semrush Anahtar Kelime Bulucu Nasıl Kullanılır

Belirli kelimeler üzerinden ilerlemeyi düşünüyor ancak hangi anahtar kelimeleri analiz etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu durumda Semrush’ın anahtar kelime oluşturucusu tam size göre olacaktır. Bu özellikle bir tane kelime belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında Semrush, belirlemiş olduğunuz kelime üzerinden sizlere trafik hacimlerine göre anahtar kelimeler öneriyor. Böylece sitenizin konsept kelimeleri üzerinden trafik alabileceğiniz anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Semrush üzerinden anahtar kelimelerle ilgili kullanabileceğiniz son özellik, anahtar kelime yöneticisi olmaktadır. Anahtar kelime yöneticisi, favori olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin kolay takibini yapabilmenizi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra favori olarak seçtiğiniz anahtar kelimeleri, anahtar kelime yöneticisi üzerinden CSV veya XLSX formatlarıyla dışa aktarabiliyorsunuz.

Genel Değerlendirme

Anahtar kelime bulucu yazılımlar, dijital dünyada görünür olmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bundan dolayı özellikle SEO danışmanları ve web sitesi sahipleri, anahtar kelime bulucu yazılım tercihlerine dikkat etmektedirler. Bizler de bu yazımızda en iyi anahtar kelime bulucu yazılımlar listemize yer verdik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi anahtar kelime bulucu yazılımlar listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemizde hem ücretli hem de ücretsiz çeşitli araçlar mevcut. Böylece listemizi inceleyerek sizler için en uygun anahtar kelime bulucu yazılımı kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.