Steam Ağına Bağlanılamıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Günümüzde pek çok kullanıcısı bulunan bir dijital oyun platformu olan Steam zaman zaman çeşitli sorunlar ile gündeme geliyor. Son zamanlarda kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri ise “Steam ağına bağlanılamıyor” hatası olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça sinir bozucu olan bu hata işle karşılaşan kullanıcılar ise sorunun çözümünü merak ediyor.

Eğer siz de bu sorunu yaşayan kullanıcılardansanız endişelenmenize gerek yok. Çoğunlukla geçici olan bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte yaşadığınız sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden söz edeceğiz. İçeriğimizde bu yöntemleri nasıl uygulamanız gerektiğini adım adım açıklayacağız.

Steam Ağına Bağlanılamıyor Sorunu Nedir?

Yaşadığımız dünyada boş vaktimizi değerlendirmek için pek çok farklı seçeneğimiz var. Bunlardan biri de dijital oyunlar oynamak olarak karşımıza çıkıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte her zevke hitap edecek oyunlar bulmak mümkün hale geldi. Böylece oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirmek de mümkündür.

Günümüzde dijital oyunlar farklı platformlar üzerinden erişime açılıyor. Dijital oyun platformu olarak adlandırılan bu platformların oldukça çeşitli olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu platformların temel işlevini oyunlara erişmek, oyunları indirmek ve oynamak olarak açıklayabiliriz. Yani bir oyun oynamak istediğinizde bu platformları kullanmanız gerekiyor.

Rehberimizde de sözünü ettiğimiz gibi günümüzde pek çok farklı dijital oyun platformu mevcut. İşte Steam de bu platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 2003 yılında hayatımıza giren Steam şu anda dünyanın her yerinde aktif olarak kullanılıyor. Öyle ki Steam’i dünyanın en büyük dijital oyun platformu olarak adlandırmak mümkün.

50 binden daha fazla sayıda oyun barındıran bu platformu bir hesap oluşturarak kullanabiliyorsunuz. Üstelik platformda hesap oluşturmak ise tamamen ücretsiz. Böylece Steam hesabınız ile birlikte farklı oyunları satın alabilir, bilgisayarınıza yükleyebilir ve eğlenceli anların kapılarını rahatlıkla açabilirsiniz.

Ancak her ne kadar kullanışlı ve eğlenceli olsa da Steam zaman zaman can sıkıcı durumlar ile de gündeme gelebiliyor. Çünkü her platformda olduğu gibi Steam’de de bazı hata ve sorunlar ile karşılaşmak mümkün. Son zamanlarda kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bir hata ise “Steam ağına bağlanılamıyor” hatası olarak karşımıza çıkıyor.

Steam Ağına Bağlanılamıyor Sorunu Neden Olur?

Eğer Steam’e girmeye çalışırken ağ bağlantısı hatası alıyorsanız bu durum oldukça can sıkıcı olabiliyor. Çoğu zaman geçici olan bu soruna neden olan farklı faktörlerden söz etmek ise mümkün. Steam’de karşılaşılan bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlere geçmeden önce sorunun nedenlerine değinmenin faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle içeriğimizin bu kısmında Steam ağına bağlanılamıyor sorununun nedenlerine değineceğiz. Böylece sorununuzu daha hızlı şekilde çözmeyi deneyebilirsiniz.

Steam ağına bağlanılamıyor

Steam ağına bağlanılamıyor hatasının sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ağ bağlantısında yaşanan problemler
 • Program başlatılırken dosyaların doğru şekilde yüklenmemesi
 • Cihazın işletim sisteminin doğru şekilde başlatılmamış olması
 • Yaşadığınız bölgenin platform sunucularında ortaya çıkan problemler
 • Cihazınızda ağ sürücülerinin güncel olmaması
 • Steam’in güncel durumda olmaması
 • Cihazınızda kullanmakta olduğunuz VPN ya da antivirüs yazılımları
 • DNS ayarlarında yaşanan sorunlar

Steam Ağına Bağlanılamıyor Sorununu Çözmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Popüler oyun platformu olan Steam ağına bağlanırken sorun yaşıyorsanız bu sorunun geçici olduğunu bilmenizde fayda var. Problemin altında yatan sorunu çözdükten sonra Steam hesabınıza kolaylıkla giriş yapabileceksiniz. Ancak bu sorunu çözmek için tek bir yöntemden söz etmek mümkün değil. Bu nedenle içeriğimizde Steam ile ilgili olarak yaşadığınız bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz 10 farklı yöntemden söz edeceğiz.

Yöntem 1: İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Eğer Steam’e giriş yapmaya çalışırken Steam ağına bağlanılamıyor hatasını alıyorsanız yapmanız gereken ilk şey internet bağlantınızı kontrol etmek olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü internet bağlantısı olmadan platforma giriş yapmanız mümkün değil. Dolayısıyla internet bağlantısında yaşanan sorunlar platforma giriş yapıp yapamayacağınızı doğrudan etkiliyor. Bunun için stabil bir bağlantıya sahip olmanız büyük önem taşıyor.

Platforma giriş yaparken bu hata ile karşılaşıyorsanız cihazınızın internete bağlı olup olmadığını kontrol edin. Cihazınız bir ağa bağlı değilse internet bağlantısını sağlayın. Eğer cihazınız ağa bağlı görünüyorsa “Sorun Gider” seçeneğini kullanarak ağdaki problemleri çözerek platforma tekrar girmeyi deneyebilirsiniz ya da cihazınızı farklı bir ağa bağlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Steam’i Yeniden Başlatmayı Deneyin

Eğer cihazınız stabil bir ağa bağlıysa ancak yine de bu hatayı almaya devam ediyorsanız deneyebileceğiniz en basit şey Steam’i yeniden başlatmak. Çünkü programların düzgün bir şekilde başlatılamaması çeşitli sorunlar doğurabiliyor. Bu durumda yeniden başlatmak basit görünse de etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise Steam istemcisinden çıkış yapıp programı tekrar açmak.

Steam’i yeniden başlatmanız halinde sorun çözülmediyse bu kez bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Çünkü cihazın işletim sisteminin doğru şekilde başlatılamaması da programların düzgün bir şekilde çalışmasını engelliyor. Dolayısıyla zaman zaman cihazı yeniden başlatmak aradığınız çözüm olabiliyor.

Yöntem 3: Steam’i Yönetici Olarak Çalıştırın

Platforma giriş yapmaya çalışırken ağ bağlantısı hatası alıyorsanız ve ilk iki yöntemden sonuç alamadıysanız endişelenmeyin. Steam ağına bağlanılamıyor sorununu çözmek için deneyebileceğiniz bir yöntem daha mevcut. Steam’i yönetici olarak çalıştırarak yaşadığınız sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak Steam kısayolunu bulun. Ardından imlecinizi bu kısayolun üzerinde götürerek “Sağ Tık” yapın.
 • Karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza farklı seçenekler çıkacaktır. Bu seçenekler arasından “Uyumluluk” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Bu kısımda “Bu Programı Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin yanındaki kutucuğa tıklayarak tikleyin.
 • Daha sonra yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve menüden çıkın. Son olarak programı yeniden başlatın.

Yöntem 4: Steam Sunucularını Kontrol Edin

Steam’i açarkan ağ bağlantısı hatası alıyorsanız bunun bir nedeni platform sunucuları olabilir. Bilindiği üzere platform sunucularında yaşanan problemler giriş yapmaya engel teşkil edebiliyor. Steam ağına bağlanırken sorun yaşıyorsanız sunucuları kontrol etmeniz önem taşıyor. Böylece hatanın neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Steam sunucularını iki farklı şekilde kontrol etmeniz mümkün. Bunlardan biri steamstat.us web sitesini ziyaret etmek. Bu site Steam sunucularının güncel durumu hakkında bilgi veriyor. Bunun yanı sıra DownDetector üzerinden de Steam sunucularını kontrol etmeniz mümkün. Eğer yaşadığınız bölgedeki sunucularda bir sorun varsa yapabileceğiniz pek de bir şey yok. Bu durumda sorunun düzelmesi için beklemeniz gerekiyor.

Steam ağına bağlanılamıyor

Yöntem 5: Ağ Sürücülerinin Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin

Ağ sürücüsünün güncel durumda olması ağ üzerinden yapacağınız işlemler için oldukça önemli. Eğer sürücüleriniz güncel değilse bağlantı sağlamak konusunda sorun yaşamanız muhtemel. Ağ sürücülerinde ortaya çıkan sorunlar Steam’e giriş yapmaya çalışırken hata almanıza da neden olabiliyor. Bu durumda sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz önem taşıyor. Eğer ağ sürücülerini güncellemek istiyorsanız en iyi driver güncelleme programları ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yöntem 6: Steam Güncellemelerini Kontrol Edin

Her yazılımda söz konusu olduğu gibi Steam de zaman zaman güncelleme alıyor. Böylece kullanıcılar en efektif şekilde platformdan yararlanabiliyor. Steam tarafından geliştirilen özellik sayesinde bu güncellemeler çoğu zaman otomatik olarak yapılıyor. Ancak yine de yeni bir güncellemeyi kaçırmış olmanız mümkün. Bu durumda platformu başlatırken ya da kullanırken çeşitli hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle bir hata almanız durumunda mutlaka Steam’in güncel durumda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Böylece eğer kaçırdığınız bir güncelleme varsa yaparak platformu kullanmaya devam edebilirsiniz ve yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz. Steam güncellemelerini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Steam hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından sol üst köşede karşınıza çıkacak olan “Steam” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan menü üzerinden “Steam İstemcisi Güncellemelerini Kontrol Et” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada Steam güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmeye başlayacaktır.
 • Kontrol bittikten sonra eğer yapmamış olduğunuz bir güncelleme varsa göreceksiniz. Ardından bu güncellemeyi yapabilirsiniz.

Yöntem 7: DNS Ayarlarını Değiştirin

DNS ayarlarında ortaya çıkan sorunlar da Steam’e bağlanırken sorun yaşamanıza neden olabiliyor. Bu durumda DNS ayarlarınızı değiştirerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz:

 • İlk olarak “Denetim Masası“nı açın. Ardından “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayın.
 • Bu kısımda sırasıyla “Ağ ve Paylaşım Merkezi>Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir” seçeneklerine tıklayarak devam edin.
 • Burada kullandığınız bağlantıyı bulun ve sağ tıklayın. Daha sonra “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine tıklayın ve yine “Özellikler” seçeneği ile devam edin.
 • Bu aşamada “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” seçeneğini işaretleyin. Böylece manuel olarak sunucu adresi girebileceksiniz.
 • Sunucu adresini girdikten sonra “Tamam” butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

Yöntem 8: Antivirüs Yazılımını Devre Dışı Bırakın

Antivirüs yazılımları kullandığımız cihazları tehlikeli durumlardan korumak için oldukça önemli. Ancak kimi zaman bu yazılımlar bazı programların doğru şekilde çalışmasını engelleyebiliyor. Bu programlardan biri de Steam olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Steam ağına bağlanılamıyor sorunu ile karşılaşıyorsanız bunun bir diğer nedeni de kullandığınız antivirüs yazılımı olabilir. Bunun için yazılımı devre dışı bırakarak Steam’i çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 9: VPN’i Devre Dışı Bırakın

VPN yazılımları da tıpkı antivirüs yazılımları gibi programların doğru şekilde çalışmasını engelleyebiliyor. Dolayısıyla eğer VPN kullanırken Steam’e bağlanmakta hata yaşıyorsanız yazılımı devre dışı bırakmanız oldukça önemli. Böylece Steam bağlantı sorununu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Yöntem 10: Steam’i Silip Yeniden Yükleyin

Eğer denediğiniz hiçbir yöntemde başarılı olamadıysanız geriye yalnızca Steam’i cihazınızdan kaldırıp tekrar yüklemek kalıyor. Bunun için “Denetim Masası” üzerinden programı kaldırmanız gerekiyor. Ardından Steam’i tekrar cihazınıza indirerek Steam ağına bağlanılamıyor sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Steam ağına bağlanılamıyor

Steam Ağına Bağlanılamıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Steam, günümüz dünyasının en büyük dijital oyun platformu olarak karşımıza çıkıyor. Her zevke hitap eden bir oyun bulacağınız bu platform kullanışlı özellikleri ile biliniyor. Bu sayede keyifli vakit geçirmek mümkün hale geliyor. Ancak platformu kullanırken zaman zaman çeşitli hatalar ile karşılaşmak mümkün. Bu sorunlardan birisi de Steam ağına bağlanılamıyor sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Çoğu Steam oyuncusu, bu hatayla en az bir kere karşılaşmaktadır. Bundan dolayı bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Steam ağına bağlanılamıyor sorununu ele aldık.

İçeriğimizde ilk olarak bu sorunu ortaya çıkaran yaygın nedenlerden söz ettik. Ardından sorunu çözmek için kullanabileceğiniz 10 farklı yöntemi anlattık. Böylece içeriğimizi okuyarak Steam ağına bağlanılamıyor sorununu çözebileceğiniz yöntemler hakkında adım adım bilgi ve yönlendirme bulabilir, sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.