Superbox Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kullanıcılarının hızlı ve pratik bir şekilde internet bağlantısı kurmasına olanak tanıyan Superbox pek çok açıdan kullanışlı olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak da günümüzde pek çok kişi Superbox kullanmayı tercih ediyor. Ancak kullanıcılar zaman zaman Superbox şifresini değiştirmek isteyebiliyor. Bu durumda Superbox şifre değiştirme işleminin nasıl yapılacağı ise merak ediliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Superbox şifre değiştirme nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. İçeriğimizde ilk olarak Superbox teknolojisinin ne olduğundan ve nasıl çalıştığından söz edeceğiz. Ardından Superbox şifrenizi değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemleri anlatacağız. İçeriğimizi okuyarak şifrenizi nasıl değiştirebileceğinize dair adım adım bilgi bulabilirsiniz. Siz de hazırsanız hızlıca içeriğimize başlayalım.

Superbox Nedir?

İnternet, çağın en yenilikçi teknolojileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Günümüz dünyasında bu teknolojinin oldukça önemli bir yeri olduğu oldukça açık. Çünkü bu teknoloji artık insan yaşamının tam da merkezinde yer alıyor. Buna bağlı olarak da dünya genelinde internet teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılıyor. Öyle ki artık internetsiz bir dünya hayal etmek pek de mümkün görünmüyor.

Özellikle de son yıllarda yaşanan hızlı dijitalleşme sürecinin hayatımızda internetin gerekliliğini büyük oranda artırdığını gözlemlemek mümkün. Son yıllarda yaşanan dijitalleşme hareketleri hem eğitim hem de iş hayatında köklü değişiklik ve yeniliklere yol açtı. Bu değişikliklerin temelinde de internet teknolojisinin yattığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Günümüzde pek çok kişi alışveriş yapmak, bir şeyler okumak, bir şeyler izlemek, müzik dinlemek ya da sosyal medyada vakit geçirmek gibi pek çok aktivite için internet kullanıyor. Bu doğrultuda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan internet bağlantısını farklı şekillerde sağlamak mümkün. Modemler ya da mobil operatörler aracılığı ile internet bağlantısı yalnızca saniyeler içinde kurulabiliyor. Ancak yaşadığımız modern dünyada, internet bağlantısını sağlamak için klasik yöntemler haricinde farklı yollar da var. İşte bunlardan biri de Superbox olarak karşımıza çıkıyor.

Standart bir modem üzerinden internet bağlantısı sağlamak için bölgede uygun altyapı olması önem taşıyor. Bu altyapı sayesinde modemler internet bağlantısını bizlere sağlayabiliyor. Superbox ise bu konuda klasik modemlerden ayrılıyor. Onu farklı kılan şeyin ise bir altyapıya ihtiyaç duymadan internet bağlantısı sağlaması olduğunu söyleyebiliriz.

Superbox Altyapıya İhtiyaç Duymadan Nasıl Çalışıyor?

Superbox teknolojisine baktığımız zaman onun yine klasik modemlere benzeyen bir modem ile birlikte çalıştığını görüyoruz. Ancak bu modem, klasik modemlerin aksine herhangi bir altyapıya ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine Superbox, içinde takılan bir DATA hattı ile bağlantı sağlıyor. Bu DATA hattını bir SIM kart olarak düşünebilirsiniz.

Cihazın içine takılan bu hat, cihazın doğrudan en yakın baz istasyonuna bağlanmasına olanak tanıyor. Böylece kablolu bir bağlantı altyapısına ihtiyaç duymadan 4.5G hızında internet erişimi sağlamak mümkün hale geliyor. Aldığınız Superbox modemini bir prize bağlayarak dilediğiniz yerde internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

Superbox Şifre Değiştirme İşlemi için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Sanıyoruz ki Superbox teknolojisi hakkında yeterince bilgi verdik. Artık şifrenizi nasıl değiştirebileceğiniz konusuna gelebiliriz. Ancak bu noktada tek bir yöntemden söz etmek mümkün değil. Çünkü Superbox şifre değiştirme işlemi için kullanabileceğiniz birden fazla yol bulunuyor.

İçeriğimizin bu kısmında sizlere şifrenizi değiştirmek için kullanabileceğiniz dört farklı yöntemden söz edeceğiz. Böylece size uygun olan yöntemi seçerek işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz. Bu yöntemleri adım adım uygulayarak şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Yöntem 1: Arayüz Şifresi Kullanarak Şifre Değiştirme

Her modemde olduğu gibi şifreyi değiştirmek için kullanabileceğiniz ilk yöntem arayüze giriş yapmak olarak karşımıza çıkıyor. Bunu yapmak için ise arayüz kullanıcı adı ve şifrenizi biliyor olmanız gerekiyor. Eğer bu bilgileri nereden bulacağınızı bilmiyorsanız modemin üzerini kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem ile Superbox şifre değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz internet tarayıcısını açın.
 • Ardından arama çubuğuna “198.168.1.1” ya da “198.168.8.1” yazarak arayüze giriş sayfasına ulaşın. Kullanmanız gereken numarayı modem üzerinde görebilirsiniz.
 • Modem arayüz paneline ulaştıktan sonra “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” kullanarak modem arayüzüne girişinizi gerçekleştirin. Bu bilgiler yine modem üzerinde yer almaktadır.
 • Modem arayüzüne giriş yapmanızın ardından “Ayarlar” menüsüne girin.
 • Açılan menü üzerinden “Kullanıcı Giriş Bilgisi” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada “WLAN” seçeneğine tıklayarak devam edin ve “Temel Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 • Temel ayarlar seçeneklerinin olduğu menüde “SSID” kısmına gidin. Şifrenizi “WLAN Anahtarı” seçeneğinden değiştirebilirsiniz.
Superbox wifi şifre değiştirme

Yöntem 2: Arayüz Şifresi Olmadan Şifre Değiştirme

Eğer arayüz paneline girmek için gerekli olan şifreyi daha önce değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız şifrenizi değiştirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak kullanıcı adı ve şifreyi bilmiyor olsanız bile Superbox şifre değiştirme işlemini yapmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken şey ise modemi resetlemek olacaktır. Bu işlem için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak Superbox modeminizin arka kısmında bulunan resetleme deliğini bulun.
 • Ardından ince uçlu bir cisim (iğne vb.) ile delikte yer alan butona basın. Bu aşamada modem ışıklarının tamamı yanıp tekrar sönene kadar basılı tutmanız gerekmektedir.
 • Tüm ışıklar sönüp tekrar yandıktan sonra butona basmayı bırakabilirsiniz. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.
 • Modemin fabrika ayarlarına dönmesi ile birlikte kullanıcı adı ve şifre de sıfırlanır. Bu sayede modem üzerinde yazan kullanıcı adı ve şifre geçerli olacaktır.
 • Cihazı resetledikten sonra modemin üstünde yer alan bilgileri kullanarak bir üst başlıkta açıkladığımız adımları uygulayabilirsiniz. Böylece şifrenizi kolaylıkla değiştirebileceksiniz.

Yöntem 3: Müşteri Hizmetleri Aracılığı ile Şifre Değiştirme

Superbox şifre değiştirme işlemi oldukça kolay olsa da zaman zaman bu işlemi yaparken zorlanmak mümkün. Özellikle de kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız ve modemi resetleyemiyorsanız ya da resetlemek istemiyorsanız işler sizin için zorlaşmış olabilir. Ancak yine de endişelenmenize gerek yok. Çünkü bu işlemi yapmak için müşteri hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

Superbox şifrenizi değiştirmek için müşteri hizmetlerine bağlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Superonline Müşteri Hizmetleri numarasını tuşlamak olacaktır. Ardından müşteri hizmetleri tarafından istenen bilgileri vererek işleminizi bu kanal üzerinden gerçekleştirebilir ya da kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenerek ilk yöntemde verdiğimiz adımları kullanarak şifrenizi kendiniz değiştirebilirsiniz.

Yöntem 4: Mobil Cihazlar Üzerinden Şifre Değiştirme

Mobil Cihazlar Üzerinden Superbox Şifre Değiştirme

Superbox şifrenizi değiştirmek için kullanabileceğiniz tek cihaz bilgisayarlar değil. Bu işlemi mobil cihazlar üzerinden de kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey akıllı bir cep telefonu oluyor. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek Superbox şifre değiştirme işlemini telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz:

 • İlk olarak mobil cihazınız üzerinden kullanmakta olduğunuz internet tarayıcısını açın.
 • Ardından adres kısmına “198.168.1.1” ya da “198.168.8.1” yazarak aratın. Hangi numarayı girmeniz gerektiğini modeminiz üzerinde yer alan bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz.
 • Bu aşamada modem arayüz paneli açılacaktır. Şifrenizi değiştirmek için ise açılan bu panele giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Modeminize ait olan “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” bilgilerini girerek arayüze giriş yapın. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız modem üzerinden ya da müşteri hizmetlerinden bu bilgileri öğrenebilirsiniz.
 • Giriş yapmanın ardından karşınıza çıkacak olan sayfada “Wi-Fi Ayarlar” kısmına girin.
 • Açılan ayarlar menüsü üzerinde “SSID” kısmından kullanıcı adınızı, “WLAN Anahtarı” ya da “Geçiş Anahtarı” kısmından ise şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • Değiştirmek istediğiniz bilgileri girdikten sonra “Uygula” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Superbox Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

İnternet bağlantısı hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Pek çoğumuz artık günlük yaşantımızda bu teknolojiyi sık sık kullanıyoruz. Bu sayede işlerimizi pratik bir şekilde hallediyor, bilgiye yalnızca saniyeler içinde erişiyoruz. Dolayısıyla internet teknolojisinin bizim için olmazsa olmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Bu teknoloji, hayatımıza girdiği andan bu yana yaşam alışkanlıklarımızı köklü bir biçimde değiştirdi. Artık alışveriş yapmak, müzik dinlemek, film ya da dizi izlemek, ödev yapmak, araştırma yapmak ya da boş vakit değerlendirmek gibi pek çok aktivite için internet kullanılıyor. Bunun yanı sıra eğitim ve iş yaşamında da internet önemli yer tutuyor.

Günümüzde internet bağlantısını oldukça farklı şekillerde sağlamak ise mümkün. Mobil operatörler sayesinde akıllı cep telefonlarımız üzerinden her yerde internete bağlanabiliyor, kablolu altyapılar kullanan modemler aracılığı ile evlerimize internet getirebiliyoruz. Ancak klasik yöntemlerin dışında bazı yöntemler de mevcut. Bunlardan biri de Superbox olarak karşımıza çıkıyor.

Klasik modemler gibi bir modem üzerinden internet bağlantısı sağlayan bu teknoloji, herhangi bir kablolu internet altyapısına ihtiyaç olmadan çalışıyor. Böylece farklı yerlerde aynı modem üzerinden internet bağlantısı sağlamak mümkün hale geliyor. Cihazı prize bağlayarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Bu teknolojide de yine standart bir modemde olduğu gibi bir şifre aracılığı ile internet bağlantısına erişim sağlanıyor. Yani bağlantınızı şifreleyebilmeniz mümkün. Ancak bu teknolojinin kullanıcıları da zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak modem şifresini değiştirmek isteyebiliyor. Bu durumda Superbox şifresinin nasıl değiştirilebileceği merak ediliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Superbox şifre değiştirme işlemini nasıl yapacağınızı ele aldık. İlk olarak sizlere kısaca Superbox teknolojisinin ne olduğundan ve nasıl çalıştığından söz ettik. Ardından bu teknolojinin farklarından bahsettik. Bunun yanı sıra Superbox şifrenizi değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemleri adım adım açıkladık. Sizin için uygun olan yöntemi tercih ederek şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.