Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır? – 2023

Sosyal medya gündelik hayatımızın önemli bir bölümünde yer alacak hale geldi. Günümüzde birçok insan en az bir sosyal medya hesabına kayıt oluyor ve platformu aktif olarak kullanıyor. Ancak bu durum her zaman sorunsuz bir şekilde ilerlemiyor. Bazı kullanıcılar sosyal medya hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Biz de bu nedenle Twitter hesabı nasıl kapatılır sorusunu sizler için yanıtlayacağız. Twitter hesap kapatma yöntemleri ve hesap silme linki ile kalıcı olarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından kullanıcılara sunuldu. Sunulduğu günden beri en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, dünyanın neredeyse her yanından kullanıcıya sahip. Özellikle ülkemizde Twitter’a yoğun bir ilgi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Twitter, kullanıcıların 280 karakterlik paylaşımlar yapabildiği bir sosyal medya platformu olmasıyla dikkat çekiyor. Daha önceleri bu karakter sayısı 140 ile sınırlıydı. Aslında bu karakter sınırı Twitter’ı cazip hale getiren unsurlardan biri. Twitter’ın kısa paylaşımlardan oluşması hızlı bir akışa olanak sağlıyor.

Buna ek olarak Twitter ile anket oluşturma, görsel paylaşma ve sesli sohbet odaları gibi seçenekler de mevcut. Kullanıcılarına içerik konusunda birden fazla kapı açan Twitter’ın günümüzde en çok kullanılan sosyal medya hesaplarından birisi olmasına şaşırmamak gerek.

Ancak yazımızın başında belirttiğimiz gibi her kullanıcı Twitter kullanmaktan aynı zevki almayabilir. Ayrıca, başka bir sebepten de olsa Twitter hesabını kapatmak isteyebilir. Bu nedenle Twitter hesabı nasıl kapatılır sorusunun cevabını bilmek önemlidir.

Twitter Hesap Silme Linki – 2023

Eğer daha önce Twitter hesabınızı kapattıysanız hesap silme linki ile işlemi kolayca halledebilirsiniz. Ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız aşağıda yer alan butondan Twitter hesap silme linkine ulaşabilirsiniz. Ancak daha önce bu işlemi gerçekleştirmediyseniz sizler için detaylıca açıkladığımız yöntemleri incelemenizi tavsiye ediyoruz. Bu yöntemleri kullanarak Twitter hesabı kalıcı olarak silme mümkün hale gelecektir.

Twitter Hesap Silme – 2023

Bir Twitter hesabını kapatmak aslında oldukça basit birkaç adımdan oluşur. Üstelik bu adımları ister telefondan ister bilgisayardan gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki tabletler de buna olanak sağlamaktadır.

Biz içeriğimizde sizler için hem bilgisayar hem Android hem de iOS platformlarında Twitter hesabı kapatmanın yöntemini anlatacağız. Bu adımları uygulamak için seçmeniz gereken yöntem tamamen sizin tercihiniz. Ancak, seçtiğiniz adımların ardından hesabınızın tüm platformlardan erişime kapandığını bilmeniz gerekmekte.

Şimdi Twitter hesabı nasıl kapatılır sorusunu cevaplamaya başlayalım. Öncelikle bilgisayar aracılığıyla Twitter hesabı kapatma yöntemine göz atalım. Daha sonra Android ve iOS platformlarında Twitter hesabının nasıl kapatılacağını inceleyelim.

Twitter Hesap Silme: Bilgisayar

Eğer Twitter hesabınızı bilgisayar aracılığıyla kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basit. Öncelikle tarayıcınız üzerinden Twitter’a giriş yapmalısınız. Bu noktada kullandığınız tarayıcının herhangi bir önemi yoktur. Opera, Chrome ya da Firefox gibi en iyi tarayıcıların herhangi birinden Twitter hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir.

 • Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar’a ulaşmanız gerekmekte. Bunun için ekranın sol tarafında yer alan Daha fazla seçeneğine tıklayın.
 • Bu işlemin ardından karşınıza çıkan menüde Ayarlar ve gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Ayarlar ve gizlilik menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkması gereken sayfa “Hesabın” sekmesidir. Eğer bu sekme çıkmadıysa ekranın ortasında yer alan Hesabın seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonrasında ekranın en sağ tarafında yer alan menüdeki ayarlara göz gezdirin. Hesap bilgileri ve şifre değişikliğinin bulunduğu sıranın en altında Hesabını devre dışı bırak seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
twitter-hesabi-nasil-kapatilir-bilgisayar

Bu işlemlerin ardından Twitter hesabın devre dışı bırakılacağı hakkında ufak bir metin gösterecektir. Ayrıca bu sayfada, Twitter hesabının kapatılmasının ardından kullanıcıların bilmesi gereken birkaç püf noktaya da değindiği bir metin yer alacaktır.

Tüm bu unsurları tamamen anladığınıza emin olduktan sonra ekranın en altında kırmızı renkle yazan Devre dışı bırak butonuna tıklayın. Daha sonrasında Twitter sizden hesap parolanızı doğrulamanızı isteyecek. Doğrulama işleminin ardından Twitter hesabınız kapatılacaktır.

Twitter Hesap Silme: Android

Twitter hesabı nasıl kapatılır rehberimizde ikinci yöntem ise Android telefon ya da tablet aracılığıyla Twitter kapatmak oluyor. Burada ufak bir noktaya değinmekte fayda var. Eğer Twitter’ı bu cihazda tarayıcı üzerinden kullanıyorsanız işlemlerin bilgisayar ile aynı olacağını belirtelim.

Bu nedenle bizim sizler için anlatacağımızı yöntem Android uygulaması üzerinden Twitter hesabı kapatmak olacak. Peki, Android ile Twitter hesabı nasıl kapatılır?

 • Öncelikle Twitter uygulamasının telefonunuzda olduğuna emin olun. Eğer Twitter uygulamasına sahip değilseniz Google Play Store’dan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.
 • Daha sonra Twitter uygulamasına kapatmak istediğiniz hesap ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra parmağınızı ekranın sol tarafından başlayarak sağa doğru kaydırın. Aynı işlemi sol tarafta yer alan profil fotoğrafınıza tıklayarak da gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak menüde Ayarlar ve gizlilik seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak menüde Hesabın seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra sayfanın en altlarında yer alan Hesabını devre dışı bırak butonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkacak metni iyice anladığınıza emin olduktan sonra Devre dışı bırak butonuna dokunun.
 • Bu işlemin ardından Twitter sizden hesabınızın parolasını doğrulamanızı isteyecek. Doğrulama işlemi tamamlanınca hesabınız kapanacaktır.
twitter-hesabi-kapatma-android

Twitter Hesap Silme: iOS

Twitter hesabınızı kapatabileceğiniz bir başka platform da tabii ki iOS ya da iPadOS işletim sistemine sahip ürünler oluyor. Eğer bir iPhone ya da iPad kullanıyorsanız ve Twitter uygulamasına sahipseniz hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ancak şunu belirtmekte fayda var. Eğer telefonunuz ya da tabletinizde Twitter uygulaması bulunmuyorsa ve tarayıcı üzerinden Twitter kullanıyorsanız sürecin bilgisayardan pek farkı yok. Bu nedenle anlatacağımız yöntem Twitter uygulaması kullananlar için geçerli oluyor.

 • Öncelikle Twitter uygulamasını açın. Uygulamada giriş yapılmış hesabın kapatmak istediğiniz hesap olduğuna emin olun.
 • Daha sonra ekranı sol tarafından başlayarak sağa doğru kaydırın.
 • Karşınıza çıkacak menünün en altlarında yer alan “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra “Hesabın” seçeneğine dokunun.
 • Bu menünün en altında yer alan “Hesabını devre dışı bırak” seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak metni anladığınıza emin olun. Eğer onaylıyorsanız sayfanın en altında yer alan kırmızı renkli “Devre dışı bırak” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemin ardından Twitter sizde bir parola doğrulaması isteyecek. Parolanızı doğruladıktan sonra hesabınız kapanacaktır.
twitter-hesabi-nasil-kapatilir-ios

Hesabı Kalıcı Olarak Silme Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Twitter hesabı kapatma yöntemlerini öğrendik. Ancak hesabınızı kapatmadan önce bilmeniz gereken daha önemli birkaç nokta var. Bunların arasında verilerinizin korunması, hesabınızın kalıcı olarak kapatılması ve Tweetlerinizin görünürlüğü ile ilgili konular yer almaktadır.

Twitter, hesabın kapatılma süreci başlasa bile Google ve diğer arama motorlarında hesabınıza dair sonuçların çıkabileceğini belirtiyor. Bunun esas sebebi hesabınızdaki sayfaların Google önbelleğinde yer alması oluyor. Bu nedenle Twitter’ın yapabileceği pek bir şeyin olmadığını belirtmek gerek.

Eğer bu durumdan rahatsızsanız doğrudan Google ya da diğer arama motorlarıyla görüşmeniz gerekiyor. Twitter, hesabı kapatma sürecinde karşınıza çıkardığı metinde bu konuya detaylı bir şekilde değindiği bir makale de paylaşıyor. Eğer hesabınızı kapatmadan önce o makaleye göz gezdirirseniz sorununuzun çözüleceği adımları inceleyebilirsiniz.

Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta Twitter hesabınızı niye kapattığınızdır. Eğer artık Twitter kullanmak istemiyorsanız hesabı kapatmanız tabii ki de mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak, kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi değiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem hesabınızı kapatmak olmamalıdır.

Herhangi bir hesap bilginizi değiştirmek için öncelikle Twitter’ın ayarlar sekmesine göz gezdirin. Örneğin, e-posta ya da kullanıcı adınızı değiştirmek için ayarlar sekmesini kullanabilirsiniz. Böylece herhangi bir değişiklik yapmak için yeni bir hesap açmanıza gerek kalmaz.

Buna ek olarak aynı kullanıcı adı ve e-posta adresiyle yeni bir hesap açmak istiyorsanız kapattığınız hesaptaki bilgiler ile çakışma durumu yaşamanız da olası. Bu nedenle, hesabınızı kapatmadan önce bilgilerinizi değiştirmeniz olası bir sorunun önüne geçmenizi sağlayabilir.

Twitter Yeni Özellikler Üzerinde Çalışıyor

Devre Dışı Bırakma ile Kalıcı Olarak Silme Farkı

İçeriğimizde üç farklı platform üzerinden Twitter hesabı kapatma yöntemlerini anlattık. Ancak burada değinmemiz gereken oldukça önemli bir başka unsur bulunuyor. Sizin de fark ettiğiniz gibi hesabı kapatma sürecinde karşımıza çıkan kalıp “devre dışı bırakma” oluyor. Peki bunun Twitter hesabını kalıcı olarak silme ile bir farkı var mıdır?

Sosyal medya hesapları genellikle hesabı dondurmak ya da devre dışı bırakmak için ayrı bir seçenek sunarlar. Kısa süreliğine sosyal medyaya ara vermek isteyen kullanıcılar bu seçenek ile belli bir süreye kadar verilerinin saklanmasını sağlarlar. Ancak bu süreçte hesap tamamen silinmiş gibi gözükür.

Kalıcı olarak silmek ise tüm verilerin tamamen silinmesi ve hesabın bir daha açılmamak üzere kapatılması anlamına gelmektedir. Bu çoğu kullanıcının istemediği bir durumdur. Bu nedenle Instagram ya da Facebook gibi sosyal medya platformları hesabın kalıcı olarak silinmesini ayrı bir süreç üzerinden ilerletir.

Ancak durum Twitter’da oldukça farklıdır. Twitter, ister dondurmak ister tamamen silmek isteyen tüm kullanıcıların öncelikle hesabını devre dışı bırakmasını sağlar. Daha sonra 30 gün içerisinde yeniden giriş yapmayan kullanıcıların hesabını kalıcı olarak siler. Böylece, istenmeyen hesap kayıplarının da önüne geçmiş olur.

Twitter hesabınızı kalıcı olarak silme için öncelikle yapmanız gereken işlem devre dışı bırakmaktır. Daha sonra bir ay boyunca hesabınıza giriş yapmamanız halinde otomatik olarak silinecektir.

Twitter Verilerini Saklama

Bildiğiniz gibi hesabı devre dışı bırakmak ya da tamamen silmek bazı veri kayıplarına da yol açar. Ancak Twitter bu kayıpların önüne geçmek için de kullanıcılarına bir yol sunmakta. Bu hareket ile Twitter’ın kullanıcı dostu olduğunu söylemek mümkün.

twitter-veri-arsivi

Bu verilerin arasında hesap bilgileriniz, cihaz bilgileriniz, ilgi alanlarınız ve reklam verileriniz gibi çeşitli unsurlar yer alıyor. Bu verilerden oluşan bir paketi Twitter’dan talep etmeniz halinde platform, size bir arşiv şeklinde ulaştırıyor. Bunun için bilgisayarınızda izlemeniz gereken yol ise şu şekilde:

 • Öncelikle ana sayfanın sol tarafında yer alan Daha fazla seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra Ayarlar ve gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak seçeneklerden “Hesabın” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra “Verilerin bir arşivini indir” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Bu işlemin ardından Twitter sizden bir parola ve SMS doğrulaması isteyecek. Doğrulama sonrasında Twitter’a verileriniz için bir istek ulaştırabilirsiniz.

Mobil cihazlarda da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sürecin pek farklı olmadığını belirtelim. Şu birkaç adımla Twitter hesabınızın verilerini talep edebilirsiniz:

 • İlk önce ekranın sol tarafındaki menüyü açın ve Ayarlar ve gizlilik seçeneğine dokunun.
 • Ardından “Hesabın” sekmesi ile devam edin.
 • Bu sekmede yer alacak olan “Verilerin bir arşivini indir” seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra Twitter sizden bir parola ve SMS doğrulaması isteyecek. Her iki doğrulamanın ardından verilerinizi talep edebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından Twitter talebi değerlendirecek ve verilerinizin arşivini size ulaştıracaktır. Bu işlemin ne kadar süreceği hakkında bir yorum yapmak ise pek mümkün değil.

Tüm bu bilgilerin ardından içeriğimizin sonuna geliyoruz. Twitter hesabı nasıl kapatılır konusunu derinlemesine inceledik ve anlattık. Hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Twitter hesabı nasıl kapatılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.