Twitter İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında sosyal medya kullanımı oldukça yaygın. Öyle ki hemen hemen herkes birden fazla sosyal medya platformunu aktif olarak kullanıyor. Bu platformlar aracılığı ile fotoğraf paylaşmak, gündemi takip etmek ya da bir şeyler öğrenmek son yıllarda oldukça kolay. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin kullandığı bu platformlardan biri ise Twitter olarak karşımıza çıkıyor. Twitter’da profilleri çeşitli yönlerden özelleştirmek mümkün. Bu doğrultuda Twitter kullanıcıları, isim değiştirme işlemini nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Twitter hesabınızın ismini nasıl değiştireceğinizi açıklamaya çalıştık. Kullanıcı adınızı ve profil isminizi değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemleri ayrı ayrı ele aldık. İçeriğimizde hem mobil uygulama hem de web sitesi üzerinden Twitter’da nasıl isim değişikliği yapacağınızı adım adım anlattık. Böylece siz de içeriğimizde bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak kolaylıkla Twitter kullanıcı adınızı ve profil isminizi değiştirebilirsiniz.

Twitter İsim Değiştirme İşlemi Nedir?

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, 2006 yılında hayatımıza girdi. Bu platform temel olarak kullanıcılarının “tweet” adı verilen mesajlar aracılığı ile etkileşim kurmasını hedefliyor. Kurulduğu ilk dönemden itibaren hızla popüler bir hale gelen Twitter, 2013 yılı içerisinde dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline geldi.

Özellikle ünlü isimlerin de bu mecrada kendine yer bulması Twitter furyasının dünya çapında hızla yayılmasının en büyük etmenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyümesi bir anda ivme kazanan bu platformun Türkiye’de yaygınlaşması ise 2011 yılında dayanıyor.

Elbette bu tarihten daha öncesinde de platformda Türk kullanıcılar vardı. Ancak 2011 yılında getirilen Türkçe dil desteğinin sağlanmaya başlaması, platformun ülkemizde yayılma sürecini önemli ölçüde etkilediğini söyleyebiliriz. Böylece bu tarihten itibaren ülkemizde de Twitter hızla popüler hale geldi. Günümüzde ise Twitter, dünya çapında 237 milyonu aşan aktif kullanıcı sayısına sahip.

Bir Twitter hesabı oluşturmak için öncelikle hesabınız için bir kullanıcı adı belirlemeniz gerekiyor. Böylece hesabınız ile gerçekleştirdiğiniz tüm etkileşimlerde seçtiğiniz bu ad görünüyor. Platformun kurallarına uygun olarak seçtiğiniz herhangi bir kullanıcı adını hesabınız için kullanmanız ise mümkün. Ancak insanlar en başta hesapları için bir kullanıcı adı belirleseler de zamanla bu isimden sıkılabiliyorlar.

Böyle bir durumda ise pek çok kullanıcı Twitter isim değiştirme işlemini nasıl yapabileceğini merak ediyor. Twitter’da hem kullanıcı adınızı hem profil isminizi kolaylıkla değiştirmeniz ise mümkün. Ancak bu işlemleri yaparken dikkatli davranmanızda fayda var. Çünkü Twitter’da isim değişikliğini sık yapmak hesabınızda bazı kısıtlamalar yaşamanıza sebep olabiliyor. Gelin lafı uzatmadan Twitter hesabınızda profil ismi ve kullanıcı adını nasıl değiştirebileceğinize birlikte bakalım.

Twitter Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Neredeyse her sosyal medya platformunda olduğu gibi Twitter’da da her hesap için farklı bir kullanıcı adı belirlenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Twitter hesabı açma aşamasında kullanıcılar hesapları için kullanıcı adı belirlemektedir. Twitter hesabınızı oluşturma aşamasında dilediğiniz kullanıcı adını seçerek hesabınızı oluşturmanız mümkün.

Twitter Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir

Ancak hesabınızı bir süre kullandıktan sonra kullanıcı adınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu istek daha yaratıcı bir isim bulma ya da halihazırda var olan isimden sıkılma gibi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Twitter, kullanıcıların kullanıcı adlarını değiştirmesine olanak tanıyan bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sizler de eğer farklı bir kullanıcı adı kullanmak istiyorsanız Twittter kullanıcı adınız üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Twitter kullanıcı adı değiştirme işlemini web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden yapabilmeniz ise mümkündür. İçeriğimizin bu kısmında sizlere Twitter kullanıcı adını nasıl değiştireceğinizi adım adım açıkladık.

Yöntem 1: Twitter Web Sitesini Kullanın

Twitter kullanıcı adı değiştirme işlemi için kullanabileceğiniz ilk yöntem platformun web sitesini kullanmaktır. Böylece kolaylıkla kendinize yeni bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Twitter web sitesi üzerinden kullanıcı adı değiştirme işlemi için ise aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak Twitter resmi web sitesine girmelisiniz. Ardından şu an kullanmakta olduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Bu aşamada açılan ekranın sol kısmında bir panel ile karşılaşacaksanız. Bu panelin en alt kısmında yer alan “Daha Fazla” seçeneğine tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından ise “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine girmelisiniz. Burada ise “Hesabın” kısmını açın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan bu kısımda “Hesap Bilgileri” seçeneğini seçin ve “Kullanıcı Adı” bölümüne girin.
 • Bu bölüme girdiğinizde Twitter doğrulama yapmak amacı ile şifrenizi istemektedir. Şifrenizi girerek devam edin.
 • Karşınıza çıkan ekrana kullanmayı planladığınız yeni kullanıcı adını girin ve “Kaydet” butonuna tıklayın. Böylece kullanıcı adınız değişmiş olacaktır.

Yöntem 2: Mobil Uygulama Kullanın

Eğer kullanıcı adınızı değiştirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise mobil uygulamadır. Günümüzde sıklıkla kullanılan Twitter mobil uygulaması üzerinden de hesabınızın kullanıcı adını pratik bir şekilde değiştirmeniz mümkündür. Twitter kullanıcı adı değiştirme işlemi için mobil uygulamada şu adımları takip etmelisiniz:

 • İlk olarak Twitter mobil uygulamasını açın. Ardından şu anda sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan ekranda sol üst köşede karşınıza çıkacak olan üç çizgi ya da profil simgesine dokunun.
 • Daha sonrasında kullanıcı adı değiştirme işlemine devam edebilmek için bu kısımda ise “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Hesabım” seçeneğini seçin ve “Hesap Bilgileri” bölümüne giriş yapın.
 • Ardından yeni bir kullanıcı adı belirlemek için “Kullanıcı Adı” seçeneğine dokunun.
 • Bu aşamada aklınızdaki yeni kullanıcı adını girerek kolaylıkla kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Yine bu aşamada tıpkı web sitesi versiyonunda olduğu gibi Twitter şifre girmenizi isteyebilir. Mevcut şifrenizi girerek işleme devam edebilir, yeni kullanıcı adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Twitter Kullanıcı Adı Değiştirme İşleminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hesabınızın kullanıcı adını ister web sitesi ister mobil uygulama üzerinden kolaylıkla değiştirebilmeniz mümkün. Ancak Twitter kullanıcı adı değiştirme işlemini yapmadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

 • Kullanıcı adınızı değiştirirken önceki isminizin başkası tarafından alınabileceği ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.
 • Kullanmak istediğiniz kullanıcı adının bir başkası tarafından kullanılmadığından emin olmalısınız.
 • Kendinize bir kullanıcı adı belirlerken maksimum 15 karakter içeren bir kullanıcı adı seçmelisiniz.
 • Kullanıcı adını sık sık değiştiremeyeceğinizi bilmelisiniz.
 • Kullanmayı planladığınız kullanıcı adının içerisinde “Twitter” ya da “Admin” kelimelerinin olmamasına özen göstermelisiniz.

Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise kullanıcı adınızı değiştirmeniz halinde eski kullanıcı adınız ile insanların sizi bulamayacağıdır. Bu nedenle eğer popüler bir hesaba sahipseniz kullanıcı adınızı değiştirmeden önce iki kez düşünmenizde fayda var. Çünkü Twitter’da insanlar sıklıkla kullanıcı adları ile tanınıyor.

Twitter İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

Twitter hesaplarında kullanıcı adının yanı sıra bir de profil ismi yer alıyor. Kullanıcı adları hesabın her türlü etkileşiminde görünür halde bulunuyor. Ancak ekran isimleri ise yalnızca profil üzerinde yer alıyor. profil ismi de yine hesap açma aşamasında kullanıcı tarafından belirleniyor.

Twitter İsim Değiştirme Nasıl Yapılır

Dünya üzerinde milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Twitter’da pek çok kişi profil ismi olarak kimlikte yer alan isimlerini tercih etmiyor. Dolayısıyla platform, kimlik ismi yerine farklı isimler ya da nicknameler kullanmanıza da olanak tanıyor. Bunun yanı sıra tıpkı kullanıcı adları gibi ekran isimleri de kullanıcılar tarafından kolaylıkla değiştirilebiliyor.

İçeriğimizin bu kısmına kadar Twitter kullanıcı adınızı nasıl değiştirebileceğinizi açıkladık. Bu bölümde ise Twitter profil isminizi nasıl değiştirebileceğinize değineceğiz. Twitter hesabınızın isim değişikliğini de yine hem mobil uygulama hem de web sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilmeniz mümkün.

Yöntem 1: Twitter Web Sitesini Kullanın

Twitter profil isminizi de aynı kullanıcı adınızda olduğu gibi platformun web sitesi üzerinden rahatlıkla değiştirmeniz mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak Twitter web sitesi üzerinden hesap bilgileriniz ile hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Ardından ekranın sol kısmında yer alan “Profil” seçeneğini kullanarak profilinizi açmalısınız.
 • Açılan ekran üzerinde sağ üst kısımlarda yer alan “Profili Düzenle” seçeneğini kullanarak profil düzenleme sayfasına giriş yapın.
 • Bu aşamada ilk sırada yer alan “İsim” kısmından profil isminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu aşamada herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Dilerseniz kendi isminizi dilerseniz farklı bir nickname’i profil isminiz olarak belirleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Mobil Uygulama Kullanın

Twitter’da profilinizde görünen ismi değiştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Twitter mobil uygulamasını kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemi kullanarak profil isminizi değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak Twitter mobil uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından sol üst kısımda yer alan fotoğrafınıza tıklayın. Eğer hesabınız için bir fotoğraf kullanmıyorsanız bu aşamada karşınıza bir profil simgesi çıkacaktır.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Profil” seçeneğine tıklayarak profilinize giriş yapın.
 • Twitter uygulamasının sağ üst kısmında yer alan “Profili Ayarla” seçeneğine dokunun. Bu kısımda karşınıza düzenleme yapabileceğiniz bir ekran çıkacaktır.
 • Bu ekran üzerinden “İsim” kısmından profil isminizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Ardından sağ üst köşede yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Twitter İsim Değiştirme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Dünya çapında pek çok farklı sosyal medya platformu aktif olarak kullanılıyor. Öyle ki bundan dolayı sosyal medyanın artık hayatımızın merkezinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter’ın ise milyonlarca kullanıcısı mevcut. Hayatımıza girdiği andan itibaren hızla popülerleşen bu platform üzerinden her gün milyonlarca tweet atılıyor.

Twitter kullanmaya başlamak için öncelikle bir hesap açmanız gerekiyor. Bu hesabı açarken de kendinize bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. Bu kullanıcı adı hesabın girdiği her etkileşimde görünür halde yer alıyor. Dolayısıyla Twitter hesapları bu kullanıcı adları ile tanınıyor. Bunun yanı sıra Twitter’da hesap açarken bir de profil ismi belirlemeniz gerekiyor. Bu isim ise yalnızca profilinizde görünüyor. Dolayısıyla yalnızca profilinize giren ve etkileşime geçtiğiniz kişiler profil isminizi görebiliyor.

Kullanıcılar zaman zaman Twitter isimlerini değiştirmek isteyebiliyor. Bu noktada platform hem kullanıcı adınızı hem de ekran isimlerinizi oldukça kolay bir şekilde değiştirebilmenize olanak tanıyor. Twitter’da isim değiştirmek istemenizin pek çok farklı nedeni olabilir.

Eğer Twitter isminizi değiştirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz farklı yöntemler de mevcut. Kullanıcı adınız ya da profil isminiz üzerinde ister web sitesi ister mobil uygulama kullanarak değişiklik yapabilirsiniz. Twitter kullanıcı ve profil adlarınızı değiştirirken dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde profilinizin etkileşim oranlarında ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Twitter isim değiştirme konusunu ele aldık. Aynı zamanda bu rehberimizde, sizler için Twitter kullanıcı adı değiştirme işleminin de nasıl yapılabileceğini açıkladık. Böylece içeriğimize göz atarak hem Twitter isim hem de kullanıcı adı değiştirme işlemleriyle alakalı tüm sorularınıza kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.