Facebook Hesabı Nasıl Silinir? – 2023

Çok sayıda aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, diğer sosyal medya platformlarına göre güncelliğini yitirmiş gibi gözüküyor. Bu durumda bazı kullanıcılar Facebook hesabını silmeyi düşünmektedir. Bu nedenle akıllara gelen soru ise Facebook hesabı nasıl silinir oluyor. Biz de bu nedenle Facebook hesap silme linki ve hesap kapatma adımlarını da içeren detaylı bir içerik hazırladık.

Sosyal medya hesapları, günlük hayatın çok önemli bir kısmında yer alıyor. Son dönemlerde popülerleşen ve yeni akıma dahil olan birçok sosyal medya aracı mevcut. En popüler sosyal medya platformlarının ilk sıralarında ise on beş yılı aşkın süredir hayatımızda yer alan Facebook var.

Facebook kurulduğu günden bu yana çok fazla değişim gösterdi. Hatta artık isim ve yapı değişikliğine giderek, Mark Zuckerberg’e ait Facebook platformu yeni sosyal medya şirketi Meta oldu. Bu noktada sosyal ağlar gelişmeye devam ettikçe kullanıcılar platformlardaki hesap sayısını azaltmak istiyorlar. Bu nedenle kullanıcılar, hesaplarını silerek artık o platformlarda yer almak istemiyorlar. Bunun için içeriğimizde Facebook hesabı nasıl silinir sorusunu yanıtlayacağız.

Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden şikayetçiyseniz endişeleriniz ne olursa olsun hesabı kaldırmanın iki yolu vardır. Bu nedenle hesap kaldırmanın iki yolu olan Facebook hesabını silmek ve devre dışı bırakmak konularına değineceğiz. Aynı zamanda Facebook hesabını silmeden önce dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. Hatta Facebook hesabınızı silmeden önce bilgilerinizi nasıl indirebileceğiniz konusunda da açıklama yapmaya çalışacağız.

Facebook Hesap Silme Linki – 2023

İçeriğimizin başında bu işlemi daha önce yapmış olanların hızlıca ulaşması için Facebook hesap silme linki ekledik. Bu bağlantı üzerinden doğrudan Facebook hesabı kalıcı olarak kapatma sayfasına ulaşabilirsiniz. Ancak yapmanız gereken adımları tam olarak bilmiyorsanız içeriğimizde anlattığımız detaylı adımları okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Doğrudan Facebook hesap silme linki için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz!

Facebook Hesabı Silme – 2023

Uygulamayı telefonunuzdan silmeniz, Facebook hesabı kapatma anlamına gelmez. Uygulama silme işlemi hesabınızı kalıcı olarak silmek için işe yaramaz. Platform ile olan bağınızı tamamen koparmak için Facebook hesabınızı silmeniz gerekmektedir. Meta’ya ait olan Facebook, Android ve iOS işletim sistemindeki mobil uygulama veya bir Web tarayıcısı aracılığıyla hesabınızı silmenize olanak tanımaktadır. Unutmamanız gereken nokta hesap silme işlemi yapıldıktan sonraki 30 gün içinde Facebook işlemi geri almanıza izin vermektedir. Hesap ve bilgilerin tümünün silinmesi için 90 güne ihtiyaç vardır.

Facebook hesabı nasıl silinir sorusuna verilebilen iki farklı çözüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki mobil uygulama üzerinden hesap silme yöntemi olmaktadır. Diğeri ise tarayıcı aracılığıyla Facebook’un web sitesinden giriş sağlayarak mümkün olmaktadır. Şimdi bu iki yönteme de yakından bakalım.

Facebook Hesap Silme: Mobil Uygulama

Facebook, hesabınızı Android ve iOS olmak üzere her iki işletim sistemi üzerinden silmenize olanak tanımaktadır. Eğer siz de Facebook hesabınızı mobil uygulama aracılığıyla telefon kullanarak silmek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Telefonunuzdaki Facebook mobil uygulamasını açın. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ en aşağıda yer alan ızgara simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve Ayarlar ve Gizlilik seçeneğinin altında yer alan Gizlilik Kısayolları’na tıklayın.
 • Daha sonra aşağı doğru kaydırdığınızda Facebook Bilgilerin başlığı altında yer alan “Hesabını ve bilgilerini sil” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan iki seçenek arasından Hesabı Sil’i seçin ve Hesap silme işlemine devam et’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki nedenlerden birini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra hesap silme işlemine devam et seçeneğine tıklayın.
 • Aşağı kaydırın. Hesabı Sil öğesini seçin.
 • Bu işlemin ardından Facebook’a hesap silme isteğini göndermiş oluyorsunuz. Belli bir sürenin sonunda hesabınız tamamen silinecektir.
Facebook hesabı nasıl silinir

Facebook Hesap Silme: Tarayıcı

Facebook hesabını tamamen silmek için kullanılan bir diğer yöntem ise bilgisayar ya da bir telefon aracılığıyla bir tarayıcıdan bu işlemi gerçekleştirmektir. Eğer siz de Facebook hesabınızı tarayıcı aracılığıyla silmek istiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Bilgisayarınızdaki ya da telefonunuzdaki tarayıcıyı açın. Facebook’a girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın ardından Ayarlar’ı seçin.
 • Solda yer alan menü panelinden Facebook Bilgilerin’e tıklayın.
 • Sağda açılan bölümün en altında yer alan Dondurma ve Silme’yi seçin ve Gör’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki ikinci seçeneği yani Hesabı Sil’i seçin ve Hesap Silme İşlemine Devam Et’e tıklayın.
 • Hesabı Sil’i seçin.
 • Doğrulama için şifre girmeniz gereklidir. Bu şekilde gereken işlemlere devam edin.
 • Bu işlemin ardından Facebook’a hesap silme isteğini göndermiş oluyorsunuz. Belli bir sürenin sonunda hesabınız tamamen silinecektir.
Facebook hesabı nasıl silinir

Facebook Hesabı Devre Dışı Bırakma – 2022

Facebook hesabı nasıl silinir sorusuna değinmeden önce nasıl devre dışı bırakılır konusunu inceleyelim. Hesabı devre dışı bırakmak, platformdan geçici olarak kaybolmak anlamına gelmektedir. Kaybolmanız kalıcı değildir. Verileriniz saklı tutulmaktadır. Aslında bu geri dönüşünüzün süresiz olarak beklenmesi anlamına gelmektedir. Bu yol ile belki geçici olarak sosyal medya detoksu yapabilirsiniz. Hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine doğru seçenek hesabınızı devre dışı bırakmak olabilir.

Öncelikle hesabınızı devre dışı bırakmak için Facebook uygulamasını tarayıcıdan veya mobil uygulaması üzerinden açmanız gerekmektedir. Gelin bu iki yönteme de yakından bakalım.

Facebook Devre Dışı Bırakma: Mobil Uygulama

Facebook, hesabınızı Android ve iOS olmak üzere her iki işletim sistemi üzerinden devre dışı bırakmanıza olanak tanımaktadır. Eğer Facebook hesabınızı mobil uygulama aracılığıyla telefon kullanarak devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Telefonunuzdaki Facebook mobil uygulamasını açın. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ en aşağıda yer alan ızgara simgesine dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğinin altında yer alan Ayarlar’a tıklayın.
 • Daha sonra “Hesap” bölümünde yer alan Kişisel Bilgiler seçeneğine tıklayın.
 • Hesabı Yönet’e tıklayın ve Dondur’a tıklayarak devam edin.
 • Güvenlik nedeni ile sizden tekrar şifrenizi girmenizi isteyecektir. Şifrenizi girin ve devam edin.
 • Facebook hesabını dondurma ekranında, hesabınızı dondurduğunuzda neler olacağından bahseder. Ayrıca neden hesabınızı dondurduğunuza ilişkin bir neden seçmeniz istenmektedir.
 • Nedeninizi seçtikten sonra devam ederek ilerleyin.
 • Tüm bunların sonunda hesabınız dondurulacaktır. Devre dışı bırakma işlemini gerçekleştirseniz bile istediğiniz zaman giriş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.
Facebook hesabı nasıl silinir

Facebook Devre Dışı Bırakma: Tarayıcı

Facebook hesabını devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise bilgisayar ya da bir telefon aracılığıyla bir tarayıcıdan bu işlemi gerçekleştirmektir. Eğer Facebook hesabınızı tarayıcı aracılığıyla devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan tarayıcıyı açın. Facebook’a girin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayın ardından Ayarlar’ı seçin.
 • Solda yer alan menü panelinden Facebook Bilgilerin’e tıklayın.
 • Sağda açılan bölümün en altında yer alan Dondurma ve Silme’yi seçin ve Gör’e tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekrandaki ilk seçeneği yani Hesabı Dondur’u seçin ve Hesap Dondurma İşlemine Devam Et’e tıklayın.
 • Doğrulama için sizden şifre istenmektedir. Bu şekilde gereken işlemlere devam edin.
 • Bu işlemin ardından Facebook hesabınız dondurulacaktır. Ancak istediğiniz zaman tekrar hesabınıza giriş yaparak aktif hale getirebilirsiniz.

Facebook Hesabını Devre Dışı Bırakmak ile Silmek Arasındaki Fark Nedir?

Bir Facebook hesabını kapatmanın iki farklı yolu olduğundan bahsetmiştik. Bunlar; Facebook hesabını devre dışı bırakmak ve hesabı silmektir. Hesabı devre dışı bırakmak ve silmek arasındaki en önemli fark, Facebook hesabınızı devre dışı bıraktığınızda geri dönme ihtimalinizin olmasıdır. Ancak devre dışı bırakmada olan bu esneklik hesap silme işleminde yoktur. Hesap silme kalıcı bir işlemdir.

Facebook hesabınızı devre dışı bırakmanız bahsettiğimiz gibi geçici bir işlemdir. Hesabınızı devre dışı bıraktığınızda, profiliniz gizlenmektedir. Bu demektir ki gönderiler, fotoğraflar, arkadaş listeleri ve hakkında gibi bilgiler görülmemektedir. Başka kullanıcılar hesabınızı bulamaz. Ancak, hesabınızı devre dışı bırakmadan önce gerçekleştirdiğiniz mesajlaşmalar görünmektedir.

Başka kullanıcılara profil bilgileriniz görünmemesine rağmen Facebook, bilgilerinizi kayıtlı tutmaktadır. Gelecek döneme reaktif hale gelmeniz durumda tüm bilgileriniz saklanmaktadır. Facebook’ta tekrar oturum açarak istediğiniz zaman aktif hale getirebilirsiniz. Ancak yeniden aktifleştirmek için giriş bilgilerinizde kullandığınız e-posta ya da cep telefonu numarasına erişiminiz olması şarttır.

Diğer taraftan Facebook hesabını silmek, devre dışı bırakmaktan farklıdır. Hesap silme işlemi sabittir. Hesabınızı sildikten sonra tekrar erişim sağlanamamaktadır. Profiliniz ile ilişkili her şey kalıcı olarak kaldırılmaktadır. Kullanıcı bilgileriniz yok olmaktadır. Bu sebeple Facebook fikir değiştirme durumuna karşılık, silme işleminin isteği verildikten sonra birkaç gün ertelemektedir. Facebook’un yedekleme verilerinde saklanan tüm bilgilerinizin tamamen silinmesi zaman almaktadır. Yedekleme sistemlerinden silinme işlemi, hesabınızın kaldırılmasından 90 gün sonraya kadar sürebilmektedir. Ancak yine de hesabınızı sildikten 30 gün sonra fikrinizi değiştirirseniz sizin için işler zorlaşacaktır.

Tüm bu bahsettiklerimizden sonra Facebook hesabınızı kaldırma da hangi yolu seçeceğiniz size bırakıyoruz. Ancak hangi yolu seçerseniz seçin nasıl silineceğine ve nasıl devre dışı bırakılacağına dair aşamaları sizler için derledik.

Facebook Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Facebook hesabı nasıl silinir ve Facebook hesabı nasıl devre dışı bırakılır sorularını cevapladık. Şimdi hesabınızı kaldırmadan önce dikkat etmeniz gerekenlere bakalım. Bir sosyal medya hesabını kullanmayı bırakmaya karar verdiğinizde en iyi yol hesabınızı devre dışı bırakmak ya da hesabınızı silmektir. Bu artık kullanıcı olduğunuz hesabın artık çevrimiçi olarak görünemeyecek veya aranamayacak olduğu anlamına gelmektedir. Hatta bu durum sizin haberiniz olmadan hesabınızın çalınması veya saldırıya uğrama ihtimalini de azaltmış olacaktır.

Hesap silme işlemi yaptıktan sonra 30 günlük bir kurtarma süreniz mevcut. 30 günlük kurtarma süresi sona erdiğinde hesabınızı geri alamazsınız. Tüm veriler silinmektedir. Hiçbir şekilde hesabınıza erişim sağlayamazsınız. Ayrıca, Facebook oturum açma bilgilerinizi gerektiren diğer uygulamaya veya platformlara erişim sağlayamayacaksınız.

Ancak Facebook hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Facebook hesabınızda saklamak isteyeceğiniz bir veri olup olmadığını düşünün. Örneğin, bu son dönemlerde paylaşılan bir fotoğraf albümüdür. Belki de kaydetmek istediğiniz bir mesajlaşma geçmişidir. Bu yüzden hesabınızı tamamen kapamadan önce Facebook verilerinizi indirmeniz önemlidir.

Bir diğer önemli nokta, Facebook hesabınızı kullanarak başka platformlara kayıt olmuş ve bu şekilde oturum açıyor olabilirsiniz. Bu özellik, çok kullanışlı olsa da Facebook hesabınızı kaldırmanız bu platformlara da giriş sağlayamayacağınız anlamına gelmektedir. Bu yüzden her bir platforma giriş sağlayın ve Facebook hesabınızla olan bağlantılarını kesin. Facebook hesabınız ile bağlantı sağladığınız tüm platformları kontrol ettiğinizden emin olun. Facebook hesabınıza bağlı uygulamaların listesini bulabilirsiniz. Bunun için Facebook’a giriş yapmanız gerekmektedir. Ayarlar kısmından Uygulamalar ve Web siteleri seçeneğini bulun ve devam edin.

Facebook Hesabındaki Bilgiler Nasıl İndirilir?

Facebook hesabını silmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı gerekli bilgilerden bahsetmiştik. İşte bunların yanında değerli olan başlıca konu Facebook hesabınızdaki verilerdir. Bunu yapmak zor değil ancak biraz zaman alabilmektedir. Eğer sizde verilerinizi indirmek istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Ayarlar kısmından Facebook Bilgilerin’e gidin.
 • Bilgilerinizi İndirin seçeneğindeki Gör’e tıklayın.
 • Bilgiler bölümündeki istediğiniz kutucukları işaretleyin ve tarih aralığını seçin.
 • Tüm işlemleri hallettikten sonra İndirme işlemini başlatın.
 • Facebook bilgilerinizi toplar ve indirmeye hazır olduğunda size haber verecektir. Bu işlem biraz zaman almaktadır.

Facebook Hesap Silme: Sonuç

Bu içeriğimizde Facebook hesap kapatma konusunu tüm yöntemleriyle anlatmaya çalıştık. Facebook hesabını silmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri anlattık. Aynı zamanda hesap silinmeden önce profilinizdeki verileri nasıl indirebileceğinizi açıkladık.

Facebook hesabını kaldırma konusunda sizin ihtiyacınız olan yöntemin hangisi olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Geçici ya da kalıcı olan yöntemlerden birini seçip aşamaları detaylıca izleyebilirsiniz. Ancak silme işlemini gerçekleştirmeden önce verilerinizi yedeklemeyi ve fikrinizden vazgeçmeniz için 30 gün kadar süreniz olduğunu unutmamanızda fayda var.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.