Jack Dorsey Kimdir? Twitter ve Sıra Dışı Yaşam Tarzı

Günümüzde en sık kullanılan sosyal medya platformlarından birisi hiç şüphesiz ki Twitter’dır. Eşsiz bir haber kaynağı, zaman geçirmek ve eğlenmek için takip edilebilecek bir içerik platformu, hatta kullanıcılar tarafından kişisel bir günlük veya blog olarak bile kullanılabilir. Bu platformun kullanım alanları ve başarısı yadsınamaz. Bu yazımızda bu sitenin kurucusu Jack Dorsey kimdir, mercek altına alacağız.

Jack Dorsey Kimdir?

Jack Dorsey, Twitter ve Square şirketlerinin kurucusu ve yöneticisi olan Amerikalı bir iş adamı ve yazılımcıdır. Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde, Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde dünyaya gelmiştir. Dorsey’in bilgisayarlara olan merakı erken yaşta başlamıştır. Bishop DuBourg Lisesi’ne giderken, bir yandan da programlamayla uğraşmaktadır. Henüz daha 15 yaşındayken taksilerin koordine olabilmesini kolaylaştıran bir yazılım yazmıştır. Bu yazılım günümüzde hala taksicilerin tarafından kullanılmaktadır.

Missouri’de bir üniversitede iki yıl eğitim gördükten sonra yolu New York Üniverstesi’ne düşmüştür. Ancak aynı Bill Gates, Mark Zuckerberg ve Steve Jobs gibi Dorsey’de, 1999 yılında okulu bırakmıştır. Twitter fikrinin, New York’ta okurken geliştiği söylenmektedir.

Twitter Nasıl Kuruldu?

Okulu bitirmek yerine Kaliforniya’ya taşınan Dorsey, ilk şirketini 2000 yılında kurmuştur. Bu şirket, internet üzerinden kuryeleri, acil yardım araçlarını ve taksileri gideceği yerlere sevk etme üzerinedir. Daha sonra ise aklına, bu şirkette kullanılan anlık haberleşmeye dayalı bir internet sitesi kurma fikri gelmiştir.

Arkadaşlar arasında anlık durum bildirimi ve haberleşme sağlayan bir site fikri Dorsey’e oldukça mantıklı gelmiştir. Bu fikrini tam altı yıl sonra, o zamanlar mesajlaşma ile ilgilenen Odeo şirketiyle paylaşmıştır. Şirketin yöneticisi Biz Stone ve ortaklarından Evan Williams, bu internet sitesi düşüncesine oldukça ılımlı yaklaşmışlardır. İki hafta içerisinde, kullanıcıların 140 karakterli mesajlar yazabileceği bir prototip oluşturulmuştur.

Jack-dorsey-kimdir
Resim: firstversions.com

2006 yılında site açılmış ve o meşhur ilk Tweet Jack Dorsey tarafından atılmıştır.

Şirketin kuruluşunda Dorsey, Stone ve Williams’a, Noah Glass da eşlik etmiştir. Şirketin ilk ismi Obvious Corporation olarak belirlenmiş, daha sonra ise Twitter’a dönüşmüştür. Dorsey, şirketin kuruluşunda yönetici olarak başlamış, iki yıl sonra 2008 yılında yöneticiliğe Evan Williams geçmiştir. Dorsey ise yönetim kurulu başkanı olarak devam etmiştir. Bunun sebebi olarak Dorsey’in, ilgilendiği diğer konulara (yoga gibi) zaman ayırmak için işten erken çıkması gösterilmiştir.

Twitter’ın Popülerliği

Site, ilk günlerinde birkaç kez kesinti yaşamış olmasına rağmen, ünlü kişiliklerin de hesap açması ve Twitter kullanmasıyla birlikte gitgide artan bir popülariteye sahip olmuştur. Bunların en önemlilerinden birisi ise, 2008 yılındaki ABD Başkanlık seçimlerinde gerçekleşmiştir. Obama ve rakibi McCain seçmenleri bilgilendirmek amacıyla Twitter’ı kullanmıştır.

Jack Dorsey’in ilginç bir kişiliğe sahip olduğu söylenebilir. 2009 yılında İran’da gerçekleşen protestoların sonucunda, hükümet haberleşmeyi kesmiştir. Bu sırada İranlı Twitter kullanıcıları, platform üzerinden haberleşmektedir. Jack Dorsey, sitenin bakıma gireceği dönemde İranlıların iletişimini kesmemek için bakımı ertelemiştir.

Square Şirketi

2010 yılında Twitter oldukça başarılı bir yere sahip olmuştur. Dorsey ise bu başarısına başka bir başarı daha katmak istemiş ve Square şirketini kurmuştur. Kullanıcıların, mobil cihazlarla kredi ve banka kartı ödemelerini almasını sağlayan bir yazılım ve donanım geliştirmiştir. Önceleri sadece Kuzey Amerika’da varlığını sürdüren yazılım, 2013 yılında Japonya’da da kullanılmaya başlanmıştır.

Jack Dorsey’in İş ve Kişisel Hayatı

Dorsey, 2013 yılında Disney şirketi yönetim kurulunun bir üyesi olarak duyurulmuştur. 2015 yılında ise tekrar Twitter yöneticisi konumuna gelmiştir. Bu gelişmeyle birlikte hem Square şirketinin hem de Twitter şirketinin yöneticisi olmuştur. Günümüzde, Disney yönetim kurulundan ayrılmış ancak diğer iki şirketteki yöneticilik görevlerine devam etmektedir.

Dorsey, daha önce de belirttiğimiz gibi oldukça ilginç bir kişiliğe sahiptir. 2016 yılında, sahip olduğu Twitter hisselerinin üçte birini çalışanları arasında paylaştırmıştır. Teknoloji sektörüne girmeden önce masözlük ve amatör moda tasarımı geçmişi bulunmaktadır.

Çeşitli hayır kurumlarına onlarca defa yardım ettiği bilinen Dorsey, COVID-19 salgını nedeniyle 1 milyar dolar bağışta bulunacağının da sözünü vermiştir.

Jack-dorsey-kimdir
Resim: cnbc.com

Dorsey’in her sabah 5 millik bir yolu yürüdüğü bilinmektedir. Meditasyon ve dinginliğe önem veren Jack Dorsey, 2017 yılının sonlarında “Vipassanā” olarak bilinen 10 günlük bir meditasyonu tamamlamıştır. Bu Budist meditasyonu, yoğun konsantrasyon istemekte ve bir çeşit iç görü sağlamaktadır.

Verdiği bir demeçte; “Eğer acı çeken biri varsa, ben de acı çekiyorum” ifadesini kullanmıştır.

Geçtiğimiz sene başlatılan #TeamTrees adlı ağaç dikme kampanyasına 350 bin dolar bağışlamıştır.

Bütün bu başarılı kariyerinin yanı sıra, böylesine iyi bir insan olmaya çalışmak, sık görülen bir durum değildir. Bunlardan yola çıkarak Dorsey’in bir hayırsever olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.