Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Snapchat, sosyal medya ağlarında bir dönemin en favori mobil uygulamalarından arasında yer alıyordu. Ancak günümüzde yeni sosyal medya uygulamaları popülerleşmiş durumda. Birçok kullanıcı yeni sosyal medya hesaplarına kayıt olurken diğer sosyal medya platformlarına göre güncelliğini yitiren Snapchat uygulamasının değeri azalıyor. Bu durumda bazı kullanıcılar Snapchat hesaplarını silmeyi düşünüyor. Bu nedenle akıllara gelen soru ise Snapchat hesabı nasıl silinir oluyor.

Sosyal ağların çoğalması ve gelişim göstermesi ile birlikte pabucu dama atılan uygulamalar da artmaya devam ediyor. Bu yüzden kullanıcılar, eski hesaplarını kaldırmak isteyebiliyor ve artık o platformda yer almayı gereksiz görmeye başladıkları oluyor. Üstelik tek sebep bu da değil gibi gözüküyor.

Araştırmalara göre sosyal medyanın olumsuz birçok etkisi var. Özellikle dünya genelinde yaşadığımız pandemi dönemiyle birlikte sosyal medya kullanımının artış gösterdiği gözükmektedir. Bu sebeple, insanlar sosyal medya detoksu yapmaya bile başladığını söyleyebiliriz. Sosyal medya hesaplarını en aza indirgeyerek çevrimiçi kullanımını da azaltmak önemli hale geliyor. Biz de bu nedenle içeriğimizde “Snapchat hesabı nasıl silinir” sorusunu cevaplayacağız.

Bunun haricinde Snapchat hesabını silmeden öncede dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz. Aynı zamanda Snapchat hesabınızı silmeden önce verilerinizi nasıl indirebilirsiniz sorusunu açıklayacağız. Ayrıca hesabınızı yeniden aktifleştirebilmeniz mümkün mü sorusunu da inceleyeceğiz. Ancak tüm bunlardan önce Snapchat hesabı nasıl silinir sorusuna cevaplamamız gerekmekte.

Snapchat Hesap Silme Linki – 2022

Eğer daha önce Snapchat hesap silme işlemini gerçekleştirdiyseniz ya da yapmanız gerekenleri biliyorsanız doğrudan hesap silme linki ile sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu sayfada yer alan adımları gerçekleştirerek Snapchat hesap silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ancak daha önce bu işlemi gerçekleştirmediyseniz içeriğimizi dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde veri kaybı gibi istemediğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan butona tıklayarak güncel Snapchat hesap silme linki ile işleme devam edebilirsiniz!

Snapchat Hesap Silme – 2022

Şüphesiz Snapchat bir zamanların en çok kullanılan uygulamalarından biriydi. Uygulama da kullanıcılar, çeşitli filtreler veya efektler kullanarak anlık görüntülerini ağlarındaki arkadaşları ile paylaşmaktaydılar. Diğer sosyal medya platformlarına göre popülaritesi azalmış olsa da Snapchat’i kullanmaya devam eden birtakım kullanıcılar da mevcut.

Snapchat, görüntülü mesajlaşma uygulaması olarak 2011 yılında kullanıma sunulmuştu. Dünya çapında milyonlarca kişi eğlenceli bir dijital platformda arkadaşlarıyla bağlantı kurmuştu. Snapchat ile şu anki ilişkiniz ne olursa olsun ilerleyen dönemlerde sosyal medya varlığınızı azaltmak isteyebilirsiniz. Bundan dolayı Snapchat hesabı nasıl silinir sorusunun cevabını öğrenmek sizler için faydalı olabilir.

Uygulama ile aranızdaki bağı koparmak veya ara vermek istiyor olabilirsiniz. Snapchat hesabı daha önceden kullanıyor ve onu bir kenarda unutmuş olabilirsiniz. Sizin için en uygun olan hesabınızı devre dışı bırakmak yani silmek olacaktır.

Hesabı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakma

Snapchat hesabınızı devre dışı bırakmak birkaç kolay adımdan ibarettir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta devre dışı bırakmanız durumunda size 30 gün süre ile bir istisna tanınmaktadır. Bu süre zarfında tekrar giriş sağlamamanız durumunda hesabınız kalıcı olarak silinmektedir.

Snapchat hesabını devre dışı bırakmak silmek anlamına gelmektedir. Çünkü Snapchat platformunda geçici olarak devre dışı bırakma yolu yoktur. Hesabınızı devre dışı bırakmanın tek yolu onu silmektir. Geçici olmaması nedeniyle fikrinizi değiştirmek için gereken süre dört haftadan fazla değildir.

Snapchat hesabınızı silme işlemini gerçekleştirdikten sonra 30 günlük bir zamanlama ayarlamaktadır. Bu süre sonunda Snapchat tüm verilerinizi silmektedir. Bunlar; hesap bilgileri, arkadaşlar, snap’ler, sohbetler, cihaz ve konum verileridir.

Aynı zamanda Snapchat oturum açma geçmişiniz, arama geçmişiniz ve Bitmoji gibi birçok bilgiye ulaşabilmektedir. Ancak Snapchat platformunun açıklamasına göre bazı kişisel veriler “belirli yasal, güvenlik ve iş ihtiyaçları” için veri tabanında saklanabilmektedir.

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir? Hesap Silme Adımları

Snapchat hesabınızı silmenin tek yolu web tarayıcısı aracılığıyla adımları takip etmektir. Mobil uygulama üzerinden bu işlem yapılamaz. Bu yüzden Snapchat web sitesine girdiğinizde giriş bilgilerinizi hatırlıyor olmanız gerekmektedir.

Snapchat hesabını silmek çok kolaydır. Ancak öncelikle hesabınızı artık isteyip istemediğinize karar vermeniz gereklidir. Buna karar verdikten sonra hesabınızın hemen silinmeyeceğini unutmayın. Bir aylık süre boyunca devre dışı bırakılacaktır. Hesabınıza giriş sağlamanız durumunda tekrar aktifleştirilmiş olur.

Eğer Snapchat hesabınızı devre dışı bırakmak yani silmek istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Bilgisayarınızdan web tarayıcınızı açın ve Snapchat’in sitesine gidin.
 • “Accounts.snapchat.com” adresini açtıktan sonra hesabınıza giriş yapın. Burada giriş bilgilerinizi unutmamamız önemlidir.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza “Hesabımı Yönet” ekranı çıkacaktır.
 • Bölümler arasında “Hesabımı Sil” seçeneğine tıklayın.
 • Bilgi ekranında size Snapchat’i sildiğinizde olacakları açıklar. 30 günlük süre ile hesabınız devre dışı bırakılmaktadır. Bu süre zarfında giriş yapmanız durumunda yeniden aktifleştirileceğini belirtmektedir. Aynı zamanda verilerinizi indirmeden önce hesabınızı silmemeniz gerektiğini belirtmektedir.
 • Daha sonra tekrar giriş bilgilerinizi girmeniz gerekir. Devam Et’e tıkladıktan sonra hesap silme işleminiz tamamlanır.
Snapchat-hesabi-nasil-silinir

Hesabınızı Yeniden Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

Snapchat hesabı nasıl silinir sorusunu cevaplandırdık. Bir diğer soru ise hesap aktifleştirme olacaktır. Snapchat hesabınızı devre dışı bıraktığında kalıcı olarak silmesi 30 gün sürmektedir. Aslında bu size verilen bir açık kapıdır. Fikrinizin değişmesi durumuna karşılık verilen bir durumdur.

Snapchat hesabınızı aniden silmemektedir. Geri dönmeye karar vermeniz durumda hesabınızı 30 gün içinde aktif hale getirebilirsiniz. Böylece tüm verileriniz ve hesap bilgileriniz olduğu gibi kalır. Snapchat hesabınızı tekrar etkin hale getirmeniz için uygulamanız gereken bazı adımlar vardır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Snapchat hesabınızı silme işlemini takip eden 30 gün içerisinde hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Böylece, tüm veriler geri yüklenmektedir. Hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir.
 • Hesabınıza mevcut şifre bilgileriyle giriş yapmalısınız. Yeni bir şifre oluşturamazsınız.
 • Hesabınıza giriş yaparak istekte bulunulmaktadır. İstek gönderildikten sonra etkinleştirmek için belli bir zaman gerekmektedir.
 • Hesabın yeniden aktif hale gelmesi ve tüm verilerin geri yüklenmesi tahmini olarak 24 saat sürmektedir.
 • Dikkat etmeniz gereken konu 30 günlük süre sonunda hiçbir şekilde hesabınızı geri alamazsınız.

Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Snapchat hesabı nasıl silinir ve hesabınızı yeniden nasıl etkinleştirebilirsiniz sorularını cevaplandırdık. Ancak hesabınızı kaldırmadan önce dikkat etmeniz gerekenlere de bakmak faydalı olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızdan uzaklaşmanın ya da kişisel hesabınızı kullanmaya vazgeçmenizin yolu uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak değildir. Karar verdiğinizde ve bu kararınızdan emin olduğunuzda sosyal ağlardan uzaklaşmanın en iyi yolu hesabınızı silmektir. Bu durum kullanıcısı olduğunuz sosyal ağ için artık çevrimiçi olamayacağınız anlamına gelmektedir.

Snapchat hesabı nasıl silinir sorusunu cevaplandırırken izlemeniz gereken adımlardan bahsettiğimiz bir kılavuz listesi hazırlamıştık. Tüm bu hesap silme işlemlerini tamamladıktan sonra hesabınızın kalıcı olarak silinmemesi için sadece 30 gün süreniz vardır. Bu süre sona erdiğinde hesabınızı geri alamazsınız. Yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Tüm verileriniz silinmektedir. Ancak hesabınızı silmeden önce verilerinizi indirmeniz mümkün.

Silme işlemine başlamadan önce hesabınızı kontrol edin ve önemli bir veriniz olup olmadığına bakın. Daha sonra web tarayıcınız üzerinden bu verilerinizi indirebilirsiniz. Ancak bunun içinde bir zaman gerektiğini unutmayın. Verilerinizi indirmek içinde doğrulanmış bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Verilerinizi indirmeye karar verdiğinizde size e-posta yolu ile bağlantı gönderecek ve işlem o şekilde başlayacaktır.

Snapchat’i kaldırmaya karar verdiniz ancak pişman da olabilirsiniz. Bu durumda unutmamanız gereken nokta size verilen 30 gün süredir. Bu süre içinde yeniden etkinleştirme sizin için daha kolay olacaktır. Mobil uygulama üzerinizden önceki hesap bilgileriniz ile giriş yapmanız haline hesabınız aktifleşecektir. Ancak hesabınızın yeniden aktifleştirilmesi için 24 saat kadar bir süre gerekli olduğunu unutmayın. 30 gün süre geçmesi durumunda hesabınız kalıcı olarak silinecektir. Snapchat’e tekrar girmek için yeni bir hesap oluşturmanız gerekecektir.

Hesabınızı silmeye kararlıysanız 30 gün içerisinde giriş yapmamanız gerekmektedir. Hesabınızı silme isteği gönderdiğinizde verileriniz ve bilgileriniz bu süre zarfında saklanır. Böylece hesap devre dışı bırakılmış olarak gözükmektedir. Bağlantılarınız da dahil olmak üzere Snapchat üzerinde yokmuşsunuz gibi gözükürsünüz.

Snapchat Verilerinizi Nasıl İndirebilirsiniz?

Snapchat hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gerekenlerden bahsetmiştik. Bunlar arasında yer alan önemli maddelerden biri de Snapchat hesabınızı sildikten sonra verilerinizin de tamamen kaybolacağıdır. Bunun için yapmanız gereken şey ise hesabınızda önemli bir veri olup olmadığına bakmaktır. Kullanıcı olarak, uygulamayı silmeden önce verileri indirmek sizin için önemli olabilmektedir. Aksi takdirde, hesabınızdaki tüm verileri kaybedeceğinizi unutmayın.

Snapchat hesabı nasıl silinir sorusundan sonra önemli diğer bir soru Snapchat verileri nasıl indirilir oluyor. Snapchat hesabınızda kayıtlı fotoğraf ve video depolama alanı mevcuttur. Sadece bu fotoğraf ve videolar değil, hesabınızda bulunun diğer verileri de depolar. Kayıtlı olan verilerinizi indirmek sizin için yararlı olabilmektedir. Verilerinizi indirmek sizin haklarınız dahilinde yer almaktadır.

Snapchat hesabınızda indirebileceğiniz veriler fotoğraf ve videoların yanında hesap bilgileri, sohbet geçmiş ve Bitmoloji gibi detaylar yer almaktadır. Hatta buna oturum açma geçmişi ve profil ayrıntıları da eklenmektedir. Bu yüzden Snapchat hesabınızda bulunan tüm verileri almak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Bilgisayarınızdan web tarayıcınızı açın ve Snapchat sitesine girin.
 • Hesap bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Açılan pencerede Hesabımı Yönet bölümündeki Verilerim seçeneğine tıklayın.
 • Sayfanın altında yer alan İstek Gönder butonuna tıklayın.
 • Daha sonra Snapchat kayıtlı e-posta adresinize bir mail gönderecektir.
 • Snapchat verilerinizi indirmek için gelen maildeki bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Ancak verilerinizi indirmek için gelecek olan e-posta biraz zaman alabilmektedir.
 • Böylece tüm verileriniz bilgisayarınıza zip dosyası formatında indirilecektir.
 • Veri indirme işleminiz bittikten sonra hesabınızı silme işlemine başlayabilirsiniz.
Snapchat-hesabi-nasil-silinir

Snapchat üzerinden temin edebileceğiniz verileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Giriş Geçmişi ve Hesap Bilgileri (Temel Bilgiler, Cihaz Bilgisi vb.)
 • Snap Geçmişi (Gönderilen ve Alınan Snap Geçmişi)
 • Sohbet Geçmişi (Gönderilen ve Alınan Sohbet Geçmişi)
 • Satın Alım Geçmişi (Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri, Talep Üzerine Coğrafi Filtreler)
 • Mağaza Geçmişi
 • Snapchat Destek Geçmişi
 • Kullanıcı Profili (Demografi, Uygulama Etkileşimleri, Etkileşimde Bulunduğunuz Reklamlar vb.)
 • Arkadaşlar (Arkadaş Listesi, Arkadaşlık İstekleri vb.)
 • Hikaye Geçmişi
 • Hesap Geçmişi (E-posta Değişikliği, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, Bitmolojiye bağlı Snapchat vb.)
 • Konum (Sık Konumlar, Son Konum vb.)
 • Arama Geçmişi
 • Şartlar Geçmişi
 • Abonelikler
 • Bitmoloji
 • Uygulama İçi Anketler
 • Lenslerim
 • Hatıralar
 • Emirler
 • Harita Yerleri
 • Bağlı Uygulamalar

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir : Sonuç

Sosyal medya evreni hızla değişen ve soluksuz bir dijital ortam. Sosyal medya dünyasında yer alan Snapchat, size çeşitli filtreler sunan ve anlık görüntülerinizi mesajlaşma yolu ile arkadaşlarınızla paylaşabildiğiniz bir mobil uygulamadır.

İlk kullanımı sunulduğu yıllarda oldukça popüler olan Snapchat uygulaması şimdilerde etkisini yitirmiş gözüküyor. Bu nedenle sosyal ağdan çıkmak isteyen birçok kullanıcı mevcut. Ancak bunun yolu Snapchat uygulamasını silerek mümkün olmuyor. Bağları koparmanızın tek yolu hesabınızı devre dışı bırakarak silmekten geçiyor.

Biz de bu içeriğimizde Snapchat hesabı nasıl silinir, depolanan verilerinizi nasıl indirebilirsiniz, hesabınızı yeniden nasıl aktifleştirebilirsiniz sorularını cevaplandırdık. Hatta hesabınızı silmeden önceden dikkat etmeniz gerekenlere ilişkin bir kılavuz sunduk.

Snapchat hesabınızı silmeden önce karar vermeniz ve hesabınızı silmeye emin olmanız çok önemlidir. İçeriğimizde de bahsettiğimiz gibi hesap silme işlemi kalıcı bir işlemdir. Hesabınızın silinmesi 30 gün sürmektedir. Bu nedenle hesabınızı silmeye emin olduktan sonra aşamaları kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

Bunu başarmanın en kolay yolu ise web tarayıcı üzerinden Snapchat hesabınıza giriş yapmaktır. Ancak silme işlemini gerçekleştirmeden önce verilerini indirmeyi ve fikrinizden vazgeçmeniz için 30 gün kadar süreniz olduğunu unutmamanızda fayda var.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.