TikTok Otomatik Altyazı Özelliğini Tanıttı

TikTok, kullanıcılarının uzun süredir beklediği otomatik altyazı özelliğini tanıttı. İçerik üreticileri için oldukça geniş bir araç takımına sahip olan uygulamadaki eksikliklerden birisi de böylece giderilmiş oldu.

Birçok büyük uygulama ve platform altyazı konusundaki eksiklerini gideriyor. Örneğin Chrome, tüm sesler ve videolar için kullanılabilecek canlı altyazı desteğini tarayıcısına ekledi. Ayrıca, Instagram da aynı şekilde altyazı özelliğini hikayeler bölümüne kazandırmıştı. Bunun haricinde, Google Meet ve Zoom gibi görüşme uygulamaları da canlı altyazı desteğini genişletme yolunda adımlar attı.

Tüm bu platformların ardından TikTok da kendi payına düşeni yapmaya karar vermiş gibi gözüküyor. Yeni otomatik altyazı özelliği sayesinde, içerik üreticileri hiç uğraşmadan videolarına altyazı ekleyebilecek.

Kullanıcıların bu özelliği uygulayabilmesi için izin vermesi gerekiyor. Videoyu yükledikten ya da kaydettikten sonra otomatik altyazı tercih ederlerse videodaki sesler bir metne dönüşüyor. Daha sonra bu metin otomatik olarak videoya ekleniyor. Olası bir problem durumunda içerik üreticileri oluşturulan metni düzenleme yetkisine de sahip. Yani, metne yanlış dökülen bir sözcüğü ya da cümleyi düzeltebilmek mümkün.

Bu metin videoya otomatik olarak ekleniyor ancak izleyiciler bu metni görmek zorunda değil. İsteyen TikTok kullanıcıları, canlı altyazı bulunan bir videodaki altyazıları kapatabiliyor.

Özellik, şimdilik İngilizce ve Japonca için aktif hale gelecek. TikTok, önümüzdeki aylarda farklı dillere de destek sunulacağını ifade ediyor.

TikTok-Otomatik-Altyazi-Ozelligini-Tanitti
Görsel: TikTok

TikTok Otomatik Altyazılar ile Engelleri Yıkıyor

Şirket, içeriklerin herkese ulaşabilir olması konusunda başarılı adımlar atıyor. Otomatik altyazılar da bunlardan sadece birisi.

TikTok, platformun görsel içerikleri temel aldığını belirtiyor. Bu nedenle görme engeli bulunan kişilerden başlayarak herkese yardımcı olacak özellikler geliştiriyorlar. Bunların arasında epilepsi krizine neden olabilecek görseller bulunduran videolarda uyarı ya da içeriği otomatik olarak atlama, animasyonlu küçük resimleri sabit resme dönüştürme ve metni sese aktarma gibi geliştirmeler bulunuyor.

TikTok, kendi platformunda engelsiz bir hizmet sunmak için bu tarz adımlar atıyor ve atmaya devam edecek gibi gözüküyor. Şirket, yeni eklediği otomatik altyazılar ile de işitme sorunu yaşayan kişilerin içerikleri anlayabilmesine yardımcı oluyor.

Konuyla ilgili paylaşılan blog yazısında TikTok, kapsayıcılığın öneminden bahsediyor. Kullanıcılarının kendisini rahat ifade edebilmesi için bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini de belirtiyor.

Böylece son dönemde altyazı konusunda çalışmalar gerçekleştiren uygulamalara, otomatik altyazı özelliği ile TikTok da ekleniyor. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.