Chrome Canlı Altyazı Desteği Tüm Kullanıcılara Sunuldu

Chrome Canlı Altyazı Desteğine Kavuştu
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Bugünlerde oldukça sık duyduğumuz canlı altyazı desteği yeni bir platforma daha eklendi. Google Chrome tarayıcısı da artık canlı altyazı desteğine kavuştu. Oldukça işlevsel bir özellik olan canlı altyazılar sayesinde yüzlerce ses dosyası ve videoyu okumak mümkün hale geliyor.

Daha önceleri sadece Pixel telefonları sunulan canlı altyazı özelliği artık tüm Chrome kullanıcılarına açık hale geliyor. Öncelikli olarak işitme engellilerin ve duyma güçlüğü çeken kullanıcıların imdadına koşan canlı altyazı özelliği sayesinde internet üzerindeki tüm ses ve video dosyaları eş zamanlı olarak yazıya dökülebiliyor.

Makine öğrenmesi kullanılarak gerçekleştirilen bu özellik, YouTube videolarında, Twitch yayınlarında, podcast kayıtlarında, kısacası ses olan herhangi bir dosyada kendini gösteriyor. Aktif hale geldiğinde ufak bir siyah kutucuk içinde metni kullanıcıya sunan özellik, maalesef şimdilik yalnızca İngilizce desteği barındırıyor. Önümüzdeki süreçte özelliğe diğer diller için bir destek verilmesi de beklentiler arasında.

Canlı altyazı özelliğinin en büyük avantajlarından birisi, kalabalık ortamlarda çevrenizde bulunanları rahatsız etmeden bir video ya da podcast dinleyebilmenize yardımcı olması oluyor. Hatta, sesi tamamen kapatıp sadece yazıları da okumak mümkün. Bu sayede cihazınızdan herhangi bir ses çıkmadan içeriğe takip edebilme olanağı sağlanıyor.

Android Q betasında tanıtılan özellik daha öncesinde sadece bazı Pixel telefonlar ve Samsung Galaxy cihazlarında yer alıyordu. Ancak daha büyük bir kitleye sunulmasıyla özelliğin gelişim hızı da artış gösterecektir diye düşünüyoruz. Bu da özelliğe yeni dil desteklerinin eklenmesinin çok da uzak bir zamanda olmayacağı düşüncesini akıllara getiriyor.Chrome Canlı Altyazı Özelliği Nasıl Açılır?

Google Chrome tarayıcısına yeni sunulan canlı altyazı özelliğini açmak için yapmanız gerekenler çok basit. Aşağıda sıraladığımız 3 adımı yerine getirerek siz de canlı altyazıları aktif hale getirebilirsiniz.

  • Chrome tarayıcınızı açın ve sağ üstte yer alan menüden “Ayarlar” seçeneğini tıklayın.
  • Daha sonra, sağ tarafta yer alan seçeneklerden “Gelişmiş” bölümünü açın ve “Erişilebilirlik” ayarlarına tıklayın. Açtığınız “Ayarlar” sayfasını aşağı kaydırarak da “Erişilebilirlik” ayarlarına ulaşabilirsiniz.
  • Bu iki adım haricinde “Ayarlar” bölümünde “Canlı Altyazı” ya da “Erişilebilirlik” kelimelerini aratarak özelliğe ulaşabilirsiniz.
  • Erişilebilirlik” ayarlarına ulaştıktan sonra karşınıza çıkan “Canlı Altyazı” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Chrome gerekli dosyaları indirdikten sonra özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.
Chrome-Canli-altyazi-nasil-acilir-3

Siz Google Chrome tarafından sunulan canlı altyazı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

yapay-zeka-sorunlu-yuzuleri-tespit-ediyor

Yapay Zeka Sorunlu Yüzücüleri Tespit Ediyor

Yapay zeka artık hayatımızda çok fazla yer almakta. Otonom araçlar, recommender systems (önerici sistemler), robotlar ve oyunlar gibi birçok konuda bize yardımcı

Otomobillerde Öne Çıkan Teknolojiler

Otomobil Teknolojileri: Öne Çıkan Teknolojiler

Teknoloji; telefonlarımız, televizyonlarımız gibi hayatımızın birçok alanında geliştiğini bizlere hissettiriyor. Bu gelişim tabii ki günlük hayatta ulaşımda en çok kullandığımız otomobillerimizde de

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın