Apple, iPhone 12 Yasağı Üzerine Harekete Geçti!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Apple, geçtiğimiz günlerde şok bir iddia ile karşı karşıya kalmıştı. Fransız düzenleyici ANFR, iPhone 12’nin yaymış olduğu radyasyon seviyesinin olması gerekenden fazla olduğunu belirtmişti. Bunun üzerine Fransa, hızlı bir şekilde iPhone 12’nin satışının durdurulması hakkında karar çıkarttı. Apple, Fransa tarafından alınan iPhone 12 yasağı üzerine harekete geçti.

Teknoloji devi, Fransız düzenleyici ANFR tarafından talep edilen yazılım güncellemesinin yayınlanacağını duyurdu. Bunun yanı sıra iddialara göre Apple, çalışanlarına konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamaları talimatını verdi.

Apple, iPhone 12 Yasağı için Güncelleme Yayınlayacak

Apple’ın 2020 yılında tanıttığı iPhone 12, şirketin en iddialı akıllı telefon modellerinden birisiydi. Apple, iPhone 15’in tanıtımıyla birlikte iPhone 12’nin üretiminin durdurulduğunu açıkladı. Ancak şirket, dünya genelinde iPhone 12’nin satışına devam ediyor.

iPhone 12 kullanıcıları, geçtiğimiz günlerde Fransız düzenleyici ANFR tarafından yönetilen bir iddia ile sarsıldılar. ANFR, iPhone 12’nin gereğinden fazla radyasyon yaydığını belirtti. Yapılan testlere göre iPhone 12’nin Fransa’daki akıllı telefon yönetmeliğinden daha fazla radyasyon yaydığı iddia edildi. Bunun üzerine ANFR, Fransa’da iPhone 12’nin satışını durdurmaya yönelik karar aldı.

Apple, iPhone 12 Yasağı için Güncelleme Yayınlayacak

ANFR, konuyla ilgili Apple ile iletişime geçildiğini bildirdi. ANFR, Apple’ın iPhone 12 satışına devam etmek istiyorsa Fransa’da bir yazılım güncellemesi yayınlamasını talep etti. Aksi takdirde ANFR, satış durdurmakla kalmayıp daha önce satılan iPhone 12’lerin de toplatılmasını talep edeceğini açıkladı. Bunun üzerine Apple, bir süre açıklama yapmamayı tercih etti. Çünkü şirket, iPhone 15 dahil olmak üzere yeni cihazların tanıtıma odaklanmış durumdaydı.

Nitekim Apple, cihazların tanıtımı sonrası iPhone 12 yasağı hakkında harekete geçti. Teknoloji devinden edinilen bilgilere göre Apple, Fransa’da iPhone 12 için Fransız düzenleyicinin istediği şekilde bir güncelleme yayınlayacak. Şirket, bu güncellemenin iddiaları doğruladığını kabul etmiyor. Apple, güncellemeyi Fransız düzenleyicinin protokolüne uyum sağlamak için yayınlayacaklarını belirtiyor.

Gelinen noktada Apple, iPhone 12 için talep edilen güncellemeyi yayınlamak durumunda kaldı diyebiliriz. Çünkü araştırmacılar, Fransa’nın yanı sıra İspanya, Almanya ve Belçika’nın da iPhone 12 için harekete geçtiğini belirtiyorlardı. Fransa’dan sonra bu ülkelerde de iPhone 12’nin satışının durdurulması gündeme geldi. Bunun üzerine Apple, şirket imajını korumak için talep edilen yazılım güncellemesinin yayınlanacağını duyurdu. Ayrıca Apple’ın çalışanlarından iPhone 12 hakkındaki bu iddialar üzerine konuşmamalarını talep ettiği belirtiliyor.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2023/09/15/apple-iphone-12-software-update-france-radiation/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.