Qualcomm, Snapdragon 7s Gen 2’yi Tanıttı!

Qualcomm, dünyanın en büyük mobil işlemci üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, sürekli işlemci modellerini güncel tutarak kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu doğrultuda Qualcomm, uygun fiyatlı akıllı telefonları performans canavarına dönüştürecek Snapdragon 7s Gen 2’yi tanıttı. Snapdragon 7 serisinin yeni üyesinin ilk kullanılacağı akıllı telefon modeli de belli oldu.

Qualcomm, yeni işlemci modelinde performansı yüksek tutarken maliyeti düşürmeye çalıştı. Böylece şirket, özellikle fiyat/performans odaklı akıllı telefonlarda yer alacak bir işlemci modelini tanıttı.

Qualcomm Snapdragon 7 Serisinin Yeni Üyesini Tanıttı

Qualcomm, son zamanlarda Snapdragon 8 Gen 2 başta olmak üzere ürettiği üst düzey işlemci modelleriyle isminden söz ettiriyor. Öyle ki şirket, son zamanlarda ürettiği işlemci modelleriyle oldukça başarılı işler çıkarttı. Yeni nesil Snapdragon işlemciler kullanıcılarına güçlü performanslar sağlıyorlar. Böylece birçok akıllı telefon üreticisi, üst düzey akıllı telefon modellerinde güncel Snapdragon işlemcileri kullanmayı tercih ediyor.

Qualcomm, akıllı telefon sektöründeki payını genişletmek için yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Şirket, bu sefer de fiyat/performans odaklı akıllı telefonlarda kullanılabilecek Snapdragon 7s Gen 2 modelini tanıttı. Snapdragon 7 serisinin çoğu modeli, 2023 yılının ortalarında kullanıcılarıyla buluştular. Qualcomm, yaptığı yeni bir tanıtımla seriye Snapdragon 7s Gen 2 modelini de eklediklerini duyurdu.

Qualcomm Snapdragon 7 Serisinin Yeni Üyesini Tanıttı

Snapdragon 7s Gen 2, 4 nm bir mimariye sahip. Bunun yanı sıra çip seti, 4 × 2.4GHz Cortex A78 ve 4 × 1.95GHz Cortex A55 çekirdekleriyle kullanıcılarıyla buluşacak. GPU’sunda Adreno 710 yer alacak olan çip seti, 5G teknolojisini destekliyor. Ayrıca çip setinde Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6E ve Quick Charge 4+ özellikleri de mevcut. Snapdragon 7s Gen 2, akıllı telefon üreticilerine 12 GB’a kadar bellek desteği sağlayacak.

Qualcomm tarafından paylaşılan bilgiler göz önüne alındığında şirket, Snapdragon 7s Gen 2’yi fiyat/performans odaklı bir çip seti olarak geliştirdi diyebiliriz. Çünkü şirket, bu çip seti Snapdragon 7 serisinin en zayıf modeli olarak tanıttı. Her ne kadar çip seti, serinin zayıf modeli olarak görülse de günümüzde fiyat/performans odaklı cihazlar için oldukça iddialı bir çip seti olacaktır.

Nitekim Snapdragon 7s Gen 2’nin ilk olarak kullanılacağı akıllı telefon da açıklandı. Qualcomm tarafından geliştirilen yeni işlemci, Redmi Note 13 Pro ile birlikte kullanıcılarıyla buluşacak. Snapdragon 7s Gen 2’yi kısa sürede birçok orta segment akıllı telefon modelinde göreceğimizi belirtmek yanlış olmayacaktır.

Kaynak: https://www.qualcomm.com/products/mobile/snapdragon/smartphones/snapdragon-7-series-mobile-platforms/snapdragon-7s-gen-2-mobile-platform

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.