Meta, WhatsApp için Reklam Açıklaması Yaptı!

WhatsApp, günümüzde en çok tercih edilen iletişim uygulamalarının başında gelmektedir. Meta’nın WhatsApp’ı satın almasıyla birlikte platformda çeşitli değişiklikler yaşandı. Bu doğrultuda bir süredir WhatsApp’a reklam ekleneceği konuşuluyordu. Meta’nın WhatsApp yetkilisi Will Cathcart, sonunda platforma ekleneceği iddia edilen reklam özelliğiyle ilgili açıklama yaptı. Cathcart tarafından yapılan WhatsApp reklam açıklaması ile birlikte platforma reklam eklenmeyeceği netleşmiş oldu.

Meta yetkilisi tarafından yapılan açıklama, WhatsApp reklam tartışmalarını şimdilik sonlandırdı. Ancak araştırmacılar tarafından ulaşılan bilgiler, WhatsApp reklam konusunun önümüzdeki günlerde tekrar konuşulabileceğini gösteriyorlar!

Meta, WhatsApp’a Reklam Eklemek için Çalışma Yapmadığını Duyurdu

Meta, WhatsApp’ı satın aldığı günden bugüne platformu geliştirmek adına çeşitli değişiklikler yapıyor. Öyle ki şirket, WhatsApp’ın kullanılabilirliğini artırmaya yönelik geliştirmeler yaptığı gibi gelirleri artırmanın üzerinde de çalışıyor. Bu noktada bir süredir Meta’nın WhatsApp’a reklam ekleyeceği konuşuluyordu. Hatta geçtiğimiz günlerde şirketin WhatsApp reklamlarını test aşamasına geldiği iddia edilmişti.

Çünkü Meta, WhatsApp gibi satın aldığı bir diğer sosyal medya platformu Instagram’da reklamları oldukça aktif bir şekilde kullanıyor. Hatta Instagram reklamları, platformun gelir kaynaklarında büyük bir çoğunluğa sahip. Bundan dolayı teknoloji analistleri, şirketin WhatsApp’a da yakın zamanda reklam ekleyeceğini iddia ediyorlardı.

Meta’nın WhatsApp yetkilisi olan Will Cathcart, platforma gelmesi muhtemel olan reklam tartışmalarıyla ilgili son noktayı koydu. X üzerinden açıklama yapan Will Cathcart, WhatsApp için herhangi bir reklam özelliği geliştirme çalışmalarının olmadığını belirtti.

Will Cathcart tarafından yapılan WhatsApp reklam açıklaması, şirketin WhatsApp Business planlamasının başarılı bir şekilde ilerlediğini kanıtlar nitelikte. Çünkü Meta için WhatsApp’taki en önemli gelir kaynağı, WhatsApp Business olarak ön plana çıkıyor. Şirket, platformdan elde ettiği gelirleri artırmak için 2023 yılının başlarında WhatsApp Business ücretlendirmelerini güncelledi. Böylece Meta, WhatsApp’tan elde ettiği gelirleri artırmayı başarmıştı.

Cathcart tarafından yapılan WhatsApp reklam açıklaması, uzun süredir bir tartışma konusu olan WhatsApp reklamları konusunun şimdilik kapanmasını sağladı. Ancak araştırmacılar, konu hakkında iddialılar. Çünkü Meta’nın WhatsApp’taki gelir kaynaklarını çeşitlendirmek isteyeceğini düşünen kişi sayısı oldukça fazla. Ayrıca Meta, geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ın gizlilik üzerinde de değişiklikler yapmıştı. Şirketin kullanıcılarından veri paylaşım izni istemesi, reklam çalışmaları yaptığını doğrular nitelikteydi. Bundan dolayı önümüzdeki günlerde WhatsApp’a reklam gelip gelmeyeceği tartışmalarının tekrar yaşanması oldukça muhtemel duruyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2023/09/14/meta-says-not-planning-ads-on-whatsapp/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.