Unity Ücretlendirme Politikası için Geri Adım Attı!

Unity, günümüzde oyun geliştiricilerinin en çok kullandıkları oyun motorlarının başında gelmektedir. Öyle ki günümüzde birçok oyun Unity ile geliştirilmektedir. Unity, geçtiğimiz hafta oyun geliştiricilerinin tepkisine yol açan bir karar aldı. Şirket, yakın zamanda oyunlarda indirme başına fiyatlandırma yapacağını duyurmuştu. Hem oyun geliştiricileri hem de oyuncuların tepkileri üzerine Unity, ücretlendirme politikası için geri adım attı.

Şirket, X üzerinden yaptığı duyuruda ücretlendirme politikası için yeni bir yol haritası oluşturacaklarını duyurdu. Bunun yanı sıra Unity, ücretlendirme konusunda nasıl bir değişiklik yapacağını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Unity Ücretlendirme Politikası için Yeni Bir Değerlendirme Yapacak

Unity, oyun sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayan oyun motoruyla oyun geliştiricilerine hizmet veriyor. Şirket, geliştirmiş olduğu üst düzey oyun motoru sayesinde oyuncuların yüksek kalitede oyunlarla buluşmalarını sağlıyor. Bu noktada oyun motorunun kalitesinden ötürü birçok oyun geliştiricisi, Unity kullanmayı tercih ediyor. Ancak önümüzdeki süreçte bu durumda bir değişiklik yaşanması oldukça muhtemel.

Nitekim Unity, geçtiğimiz hafta oyun geliştiricilerinin tepkisini çeken bir karar aldıklarını duyurdu. Şirket, 2024 yılından itibaren Unity ile geliştirilen oyunlarda indirme başına ücretlendirme yapacaklarını açıkladı. Bu karar oyun geliştiricileri tarafından fazlasıyla eleştirildi. Oyuncular da oyun geliştiricileri kadar karara tepki gösterdiler. Çünkü Unity tarafından alınan yeni ücretlendirme kararı, Unity ile geliştirilen oyunların ücretlerini önemli ölçüde artıracaktı.

Unity, X üzerinden yaptığı bir açıklamayla ücretlendirme politikası konusunda yeni bir değerlendirme yapacaklarını duyurdu. Şirket, oyunculardan ve oyun geliştiricilerinden gelen tepkileri değerlendirdiklerini belirtti. Bu doğrultuda Unity, ortaya çıkan durum için oyunculardan ve oyun geliştiricilerinden özür diledi. Ücretlendirme politikası için yeni kararlar alınacağını belirten şirket, birkaç gün içerisinde alacakları kararları açıklayacaklarını paylaştılar.

Unity, ilk yapmış olduğu ücretlendirme politikası hakkında sonrasında tekrardan açıklama yaparak konuya açıklık getirmeye çalışmıştı. Ancak Unity tarafından alınan karar, oyun şirketleri tarafından tepkiyle karşılandı. Hatta bazı oyun geliştiricileri, bu karar üzerine Unity ile çalışmayacaklarını açıkladılar. Bunun üzerine Unity, yapacağı yeni bir değerlendirme ile tepkileri durdurmaya çalışacak.

Şirket tarafından yapılan yeni açıklama, hâlâ bazı oyun geliştiricilerine tatmin etmedi. Çünkü oyun geliştiricileri, sürdürülebilir bir plan yapabilmeleri için Unity’nin daha net olması gerektiğini belirtiyorlar. Oyun geliştirme maliyetinin artması, oyun fiyatlarını doğrudan etkileyecektir. Bu noktada gözler şimdi Unity’nin açıklayacağı yeni ücretlendirme politikasına çevrilmiş durumda.

Kaynak: https://www.engadget.com/unity-apologizes-and-promises-to-change-its-controversial-game-install-fee-policy-082408455.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.