Zoom Canlı Alt Yazı Desteği Tüm Kullanıcılara Sunulacak!

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte, iş görüşmelerinden canlı derslere kadar birçok etkinlik, toplantı uygulamalarından yapılmaya başlandı. Microsoft Teams, Skype, Zoom ve daha birçok uygulama pandemi sürecinde insanlar için vazgeçilmez duruma geldi. Bu uygulamaların içerisinden Zoom, hem kolay kullanılabilir olması hem de kullanıcılarına ücretsiz kullanım hakkı vermesi nedeniyle en çok tercih edilen toplantı uygulamalarından birisi olmayı başardı. Bununla birlikte Zoom, kullanıcılarının görüşmelerini kolaylaştırmak adına yenilikler yapmaya devam ediyor. Son yapılan resmi açıklamaya göre, uygulamaya çok büyük bir yenilik gelmek üzere. Zoom, 2021’in son aylarına doğru canlı alt yazı desteğini tüm kullanıcılarına getireceklerini duyurdu!

Otomatik Alt Yazı Özelliğini Ücretsiz Zoom Hesapları da Kullanabilecek!

Yapay zeka tarafından desteklenecek olan alt yazı desteği şu anlık sadece ücretli hesaplar tarafından kullanılabiliyor. Ancak Zoom’un, Dünya’nın dört bir yanındaki kullanıcıları birbirine bağlama hedefi bulunuyor. Bu yüzden şirket, canlı alt yazıları ücretsiz hesaplar için de kullanılabilir yapmayı hedefliyor.

Bu konuda çalışmalara başlayan Zoom, 2021 sonbaharında bu özelliğin tüm kullanıcılar için aktif olacağını açıklıyor.

Ayrıca Zoom, bu özellik tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir olana kadar alt yazı özelliğine ihtiyaç duyan, başta duyma problemine sahip olmak üzere, tüm kullanıcılara destek olmak amaçlı bir başvuru formu oluşturduğunu ifade ediyor.

Ücretsiz hesapları bulunan fakat alt yazı özelliğine ihtiyaç duyan insanların talepleri sonbahara kadar özel olarak karşılanmaya çalışılacak.

Dünya genelinde birçok insan duyma problemi yaşıyor. Bunun ötesinde, uluslararası görüşmeler için Zoom platformunu kullanan binlerce kullanıcı var. Tüm bu kullanıcıların sorunlarının çözülmesi için sağlanacak otomatik canlı alt yazı desteği, oldukça başarılı bir hamle gibi gözüküyor.

zoom-canli-alt-yazi-destegi

Şu anda kullanılabilen alt yazı özelliğinin sadece İngilizce desteği bulunmakta. Bunun yanı sıra canlı alt yazı özelliğinin kullanılabilmesi için toplantı yöneticisinin alt yazıları görünür duruma getirmesi gerekiyor.

Yeni gelecek özellikle birlikte, alt yazıların görünmesi için toplantı yöneticisinin onayına ihtiyaç duyulmayacağı düşünülüyor. Ayrıca, bu özellik Dünya genelinde toplantıların daha verimli olmasını amaçlıyor. Bu yüzden de alt yazı özelliği için başka dil desteklerinin de eklenmesi oldukça muhtemel duruyor.


Siz görüşmelerinizi hangi toplantı uygulamasından yapıyorsunuz? Zoom’un kullanıcıları için yaptığı yenilikleri nasıl buluyorsunuz? Zoom canlı alt yazı desteği ile kullanıcıların ilgisini çekebilecek mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.