Steam Nedir?

Steam, dünyanın en çok tercih edilen dijital oyun platformlarının başında gelmektedir. Bilgisayar oyunu oynayan veya bilgisayar yazılımı edinmek isteyen kişiler, Steam’i kullanmak durumunda kalmaktadırlar. Çünkü neredeyse tüm oyun geliştiricileri, oyunlarını yayınlamak için Steam’i kullanmayı tercih etmektedirler. Bundan dolayı sizler de Steam nedir, nasıl kullanılır diye merak edebilirsiniz.

Uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren Steam, kolay bir kullanıma sahip. Bu sayede platform üzerinden dilediğiniz oyun veya yazılımı kolaylıkla satın alabiliyorsunuz. Ancak bu noktada Steam’i kullanmak için üyeliğinizin bulunması gerekiyor. Eğer platform hakkında hiçbir bilginiz yoksa gelin şimdi hep birlikte Steam nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

Steam Nedir?

Dijital oyun sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Dijital oyunlar, geçmiş senelerde çoğunlukla bilgisayarlar için geliştiriliyordu. Ancak oyunlara erişmek çok da kolay değildi. Oyuncular, oyunları CD gibi diskler aracılığıyla bilgisayarlarına kurabiliyorlardı. Bu da tabii ki zor bir süreç oluyordu. İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte dijitale taşınan şeylerden birisi de oyunlar oldu.

Half Life ve Counter Strike serilerinin yapımcı şirketi olarak bilinen Valve, aynı zamanda en köklü oyun şirketlerinden birisidir. Şirket, popüler oyun serilerinden olan Half Life’ın yeni oyununu geliştirirken aynı zamanda yeni bir dijital oyun platformu geliştirmeye karar verdi. Çünkü Valve, geliştirdiği oyunlara güncelleme ve ek içerik yayınlama konusunda zorluk çekiyordu. Ayrıca şirket, kendi oyunları başta olmak üzere oyuncuların çoğu oyuna erişemediklerini düşünüyordu.

Bu doğrultuda Valve, dijital bir oyun platformu geliştirmek için çalışmalara başladı. 2002 yılında Valve, bu konuda harekete geçerek platformun ismini belirleme sürecine başladı. 2003 yılında ise Steam, Half Life 2 ile birlikte kullanıcılarına sunuldu. Steam, kullanıma sunulmadan önce yaklaşık 300.000 oyuncuyla test edildi. Test sürecinde platformda çeşitli sorunlar meydana geldi. Bundan dolayı Steam, ilk etapta çok iyi başlamadı diyebiliriz

2004 yılında Valve, Half Life 2’yi Steam’e yükledi. Böylece Half Life 2, platformda yer alan ilk oyun oldu. Ancak Half Life 2 oyuncuları, platformu kullanmak istediklerinde çeşitli sorunlarla karşılaştılar. Bunun üzerine Steam, başarısız olarak görülmeye başladı. Ancak Valve, projeden vazgeçmedi. Kısa sürede farklı oyun geliştiricileri ile anlaşma yaparak oyunlarını Steam’e yüklemeye ikna etti.

2007 yılına gelindiğinde Valve, Steam için Capcom da dahil olmak üzere çeşitli oyun geliştiricileriyle anlaşma yaptı. Böylece bu tarihte platformdaki oyun sayısı 150’ye kullanıcı sayısı ise 13 milyona ulaştı. 2008, Steam’in yükseliş yılı diyebiliriz. Çünkü şirket, bu tarihte Electronic Arts, SEGA gibi şirketlerle anlaşma yaptı. Böylece Steam, tarih içerisinde hızlı bir şekilde büyüyerek günümüzde en büyük dijital oyun platformu haline geldi.

Steam Özellikleri Nelerdir?

Steam, ilk geliştirildiği zaman çeşitli eksiklikleriyle dikkat çekiyordu. Oyuncular, platform üzerinden oyun oynamak istedikleri zaman çökme başta olmak üzere çeşitli problemlerle karşılaşıyorlardı. Bunun yanı sıra Steam, sunduğu özellikleriyle de çok basit bir platform olarak kalıyordu. Bundan dolayı Steam’in ilk yılları, özellik konusunda başarısız geçti diyebiliriz.

Ancak Valve, kararlı bir şekilde Steam’i geliştirmeyi devam etti. Böylece Steam, günümüzde kullanıcılarına başarılı ve çeşitli özellikler sunuyor. Bu özelliklerin başında tabii ki oyunlara hızlı ve anlık erişim imkanı geliyor. Steam’in mağazasında çok sayıda oyun yer alıyor. Oyuncular, bu oyunlar içerisinde satın almak istediklerinde anlık ve hızlı bir şekilde satın alabiliyorlar. Bunun yanı sıra satın alınan oyun hızlı bir şekilde indirilerek oynanabiliyor.

Steam Özellikleri Nelerdir

Bunun yanı sıra Valve, Steam’in sadece oyun satın alınan ve oynanan bir platform olmasını istedi. Platformu aktif tutabilmek adına Steam’e topluluk ve iletişim özelliği ekledi. Böylece Steam oyuncuları, platform üzerinden birbirlerini arkadaş olarak ekleyerek iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca oyunlarda yer alan topluluk sayfaları üzerinden oyuncular, ortak oyunları hakkında tartışıp bilgi paylaşabiliyorlar.

Valve, güncel teknolojileri yakından takip ederek Steam’e uyarlamayı başarıyor. Bu doğrultuda platformda bir süredir VR desteği de mevcut. Yani Steam kullanıcıları, HTC Vive sayesinde VR desteği bulunan oyunları rahatlıkla oynayabiliyorlar.

Steam’in 2015 yılında kullanıcılarına sunduğu özelliklerden birisi de Steam Link özelliği oldu. Steam Link sayesinde oyuncular, oyunlarını mobil cihazları ve akıllı televizyonları başta olmak üzere çeşitli cihazlara taşıyabilme imkanına sahip oldular. Gelişmiş bir optimizasyon sistemine sahip olan Steam Link, kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor.

Son olarak Steam, oyuncular için cihaz geliştirmeye de başladı. Şirket, yakın zamanda Steam Deck adını verdiğini cihazını kullanıcılara sundu. Nintendo Switch’e benzeyen cihaz, oyunculara diledikleri yerde oyun oynayabilme imkanı sağlıyor. Güçlü bir donanıma sahip olan cihaz, oyuncuların çoğundan olumlu yorum almayı başardı.

Steam Nasıl Kullanılır?

Steam, sunduğu özelliklerle oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra özellikle bilgisayar oyuncuları, oyun oynamak istedikleri zaman aslında bir noktada Steam’i kullanmaya mecbur kalıyorlar. Çünkü günümüzde çoğu oyun geliştiricisi, geliştirdikleri oyunları Steam üzerinden yayınlamayı tercih ediyorlar. Bundan dolayı oyunseverler için Steam, vazgeçilmez bir platform haline geldi diyebiliriz. Platformu kullanmayan kişiler Steam nasıl kullanılır diye merak ediyorlar.

Steam, oldukça kolay bir kullanıma sahip. Platformu kullanabilmek için ilk olarak Steam hesabınızın bulunması gerekiyor. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Steam hesabı oluşturabilmek için ilk olarak Steam web sitesini veya uygulamasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Platforma erişim sağladıktan sonra “Giriş Yap” butonuna basıyoruz. Sonrasında alt kısımda yer alan Steam’e katılın butonuna basarak devam ediyoruz.
  • Steam, hesap oluşturmak için kullanıcılarından e-posta adresi, şifre ve ikamet edilen ülke bilgilerini istemektedir. İkamet edilen bölge bilgisi, bölgesel fiyat ve oyun politikaları gereği talep edilmektedir. Bu bilgileri tamamladıktan sonra devamındaki sayfada kullanıcı adı gibi bilgilerinizi belirleyerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Steam hesabınızı oluşturduktan sonra platform üzerinden kolaylıkla oyun satın almaya başlayabilirsiniz. Ancak satın almış olduğunuz oyunları oynayabilmek için bilgisayarınıza Steam’in bilgisayar uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Steam’in web sitesi üzerinden uygulamanın kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sonrasında kolay bir şekilde uygulamayı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Kurulum işleminden sonra üye bilgilerinizi girerek oyun satın almaya devam edebilir, satın almış olduğunuz oyunları indirerek oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Steam istemcisi üzerinden platformun diğer özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

Valve, Steam’i her yerde kullanılabilir yapmak adına platformun mobil uygulamasını da geliştirdi. Mobil uygulama üzerinden Steam’de yer alan arkadaşlarınızla dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde sohbet edebilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil uygulama üzerinden doğrulama yöntemiyle hesabınızın güvenliğini de artırabilirsiniz.

Steam İndirimleri Ne Zaman Olmaktadır?

Dijital oyun sektörü, hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu sayede oyuncular, her geçen gün gerek gerçekçiliği gerek oynanabilirliği ciddi şekilde artırılan oyunlara erişim sağlayabiliyorlar. Oyun şirketleri, kaliteli oyunlar yapabilmek için maliyetlerini artırmak durumunda kalabiliyorlar. Bu durum da tabii ki şirketlerin fiyat politikasını etkiliyor. Günümüzde dünya genelinde oyuncular, yüksek oyun fiyatlarından dolayı şikayetçiler.

Steam, oyuncuların oyunlara kolaylıkla erişim sağlayabilmelerini amaçlıyor. Bundan dolayı şirket, yaptığı indirimlerle biliniyor. Yılın belirli dönemlerinde Steam, oyun geliştiricileriyle anlaşarak oyunlarda ciddi indirimler yapıyor. Bundan dolayı yıl içindeki Steam indirimleri, artık bir klasik haline geldiler diyebiliriz. Sizler de Steam indirimleri ne zaman olmaktadır diye merak edebilirsiniz.

Steam İndirimleri Ne Zaman Olmaktadır

Mevsim İndirimleri

  • Steam Kış İndirimi: Steam’in her yıl ilk indirim süreci, kış indirimleri oluyor. Steam kış indirimleri, genellikle her yıl aralığın son günlerinde başlayıp ocağın ilk günlerinde sona ermektedir. Bundan dolayı oyuncular, bu indirimlere yeni yıl indirimi de demektedirler.
  • Steam Bahar İndirimi: Steam, kış indiriminin yanı sıra bahar indirimi de yapmaktadır. Her yıl çoğunlukla mart ayında gerçekleşen bu indirim, kış indirimlerini kaçıran oyuncular için ilgi çekici olmaktadır.
  • Steam Yaz İndirimi: Yaz aylarında tatil sırasında oyun oynamak oldukça keyifli olmaktadır. Ancak oyun fiyatları, oyun keyfine engel olabiliyor. Steam de oyuncuların bu durumla karşılaşmamaları için haziran ya da temmuz ayında yaz indirimleri yapmaktadır.
  • Steam Sonbahar (Black Friday) İndirimi: Yıl içerisinde mevsimsel olarak gerçekleştirilen son indirim, sonbahar başka bir adıyla black friday indirimleri olmaktadır. Kasım ayının son haftasında gerçekleşen bu indirim, yılın da son indirimlerinden birisidir.

Etkinlik İndirimleri

  • Steam Survival Festivali: Hayatta kalma oyunları, oyuncuların en çok ilgi gösterdikleri oyun kategorilerinin başında geliyor. Bu doğrultuda Steam, Ağustos 2022’de Survival festivali yaptı. Bu festivalde hayatta kalma oyunları, indirimli bir şekilde oyuncularla buluştu. Şirketin bu festivali gelecek yıllarda da yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.
  • Kır Parçala Festivali: 2022’de oyuncuları mutlu eden indirim festivallerinden birisi de kır parçala festivali oldu. Steam, eylül ayında yaptığı bu festivalde ise oyunculara dövüş oyunlarını indirimli bir şekilde sundu. Platform geliştiricileri, Survival Festivali gibi Kır Parçala Festivali’nin de tekrarlanıp tekrarlanmayacağını açıklamadılar.
  • Cadılar Bayramı: Steam’in klasikleşen ve en popüler indirim etkinliklerinden birisi cadılar bayramı indirimidir. Her yıl ekim ayının son haftasında başlayan cadılar bayramı indirimi, kasım ayının ilk haftasına kadar devam etmektedir. Steam, bu festivalde birçok popüler oyunu uygun fiyatlarla oyunculara sunuyor. Bundan dolayı cadılar bayramı indirim, en sevilen Steam indirim süreçlerinden birisidir.

Steam Nedir: Genel Değerlendirme

Oyun sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesi ve yaygınlaşması, oyunlara erişim konusunda da değişiklik yaşanmasını sağladı. Geçmiş yıllarda oyuncular, oyunları kutulu veya CD’li bir şekilde satın alarak oynayabiliyorlardı. Ancak bu oyuncular için oldukça zorlayıcı bir yöntem olmaktaydı. Bu doğrultuda bir oyun şirketi olan Valve, 2003 yılında Steam’i kullanıcılarına sundu. Her ne kadar Steam, günümüzde oldukça popüler bir platform olsa da bu platformu bilmeyen kişiler Steam nedir diye merak edebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda Steam nedir diye merak eden kişiler için bu platformun ne olduğunu, ne işe yaradığını açıkladık. Kullanımı ücretsiz olan Steam, kullanıcılarına çok çeşitli özellikler sağlıyor. Sizler için bu yazımızda Steam’in özelliklerinden de bahsettik. Ayrıca Steam kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında Steam indirimlerinin tarihleri geliyor.

Oyuncular, Steam indirimlerinde platformda yer alan çeşitli oyunlara uygun fiyatlarla erişim sağlayabiliyorlar. Bundan dolayı Steam kullanıcıları, yıl içerisinde belirli dönemlerde gerçekleşen indirimleri kaçırmak istemiyorlar. Bizler de bu rehberimizde Steam indirimleri ne zaman olmaktadır sorusuna da cevap verdik. İndirim tarihleri, yıllık olarak belirlense de Steam indirimler için genellikle her yıl aynı dönemleri tercih ediyor.

Sizler için Steam nedir sorusuna cevap vermiş olduğumuz rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizi inceleyerek Steam hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Steam ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.