En İyi Driver Güncelleme Programı Önerileri – 2024

Sürücüler, bilgisayarların düzgün bir şekilde çalışması için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcılarının, belirli aralıklarla “driver” güncellemelerini yapmaları gerekmektedir. Ancak bilgisayarda birçok donanımın sürücüsü mevcut. Bu yüzden de kullanıcılar her donanımı tek tek güncellemekle uğraşamayabiliyorlar. Bu noktada driver güncelleme programları, kullanıcılar için kurtarıcı oluyor. Bilgisayar kullanıcıları da normal olarak en iyi driver güncelleme programı hangisi diye merak ediyorlar.

Piyasada birçok geliştirici şirket tarafından yayınlanan driver güncelleme programı mevcut. Fakat bu programlardan bazıları bilgisayarlar için çok tehlikeli olabilirken bazıları ise görevlerini tam olarak yapamıyorlar. Bu yüzden de kullanıcılar, sürücü güncelleme programı kullanmaya karar verdiklerinde bir araştırma yapma gereği hissediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi driver güncelleme programı önerilerinde bulunacağız.

En İyi Driver Güncelleme Programı Önerileri

Kullanıcılar, birçok driver güncelleme programı içerisinden hangisini kullanacaklarına karar veremeyebiliyorlar. Neredeyse her program, diğer programlardan ayrılan özelliklere sahip. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcılarının karar verebilmelerine yardımcı olabilmek için en çok kullanılan ve en başarılı driver güncelleme programlarını listeleyeceğiz.

Driver Booster

Bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ve en başarılı driver güncelleme programlarının başında Driver Booster geliyor. Program, Windows 7-8 ve 10’da sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bunun dışında programın ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcut. Kullanıcılar, programı çok kolay bir şekilde kullanabiliyor. Driver Booster, bilgisayardaki güncel ve güncel olmayan tüm sürücüleri listeliyor. Kullanıcılar, buradan istedikleri sürücüleri veya tüm sürücüleri güncelleyebiliyorlar.

En İyi Driver Güncelleme Programı - Driver Booster

Programın Olumlu Özellikleri

 • Driver Booster, eski sürücü ve yeni sürücü arasındaki farkları gösteriyor. Kullanıcılar, böylelikle güncellemenin içeriğine hakim olabiliyorlar.
 • Güncellemeler uygulama üzerinden yapılıyor. Yani kullanıcılar herhangi bir web sayfasına yönlendirilmedikleri için daha güvenli bir güncelleme yapıyorlar.
 • Uygulama, her güncellemede sürücülerin yedeklerini alıyor. Böylece herhangi bir güncellemede sorun yaşarsanız, eski sürüme dönebiliyorsunuz.
 • Sürücü veritabanı çok sık güncelleniyor. Böylece bilgisayarınızın güncel kalmasını sağlıyor.

DriverPack Solution

En iyi driver güncelleme programı öneri listemizdeki bir diğer program DriverPack Solution oluyor. Program, özellikleri ve ortaklıklarıyla bilgisayar kullanıcılarının en çok kullandığı driver programlarının başında geliyor. Uygulamanın geliştiricileri, uygulamayı bilgisayar kullanıcıları için ücretsiz olarak kullanma imkanı sunuyor.

DriverPack Solution

Programın Olumlu Özellikleri

 • Uygulamanın geliştiricileri Opera, Yandex ve Avast şirketleri ile ortaklık anlaşması yaptı. Bu sayede uygulama, güvenilirliğini kanıtladı diyebiliriz.
 • DriverPack Solution, gelişmiş bir sürücü veritabanına sahip. Böylece neredeyse piyasada bulunan her markanın donanım sürücülerini güncelleyebiliyorsunuz.
 • Kullanımı tamamen ücretsiz. Bunun dışında çok sade bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, uygulamayı çok rahat kullanabiliyorlar.

Programın Olumsuz Özellikleri

 • Programın çevrimdışı sürümü de mevcut. Bu sürüm, format attıktan sonra internet sürücüsünü kuramamış kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacaktır. Fakat bu sürümün kapladığı alan çok fazla. Bu yüzden de kullanıcılar bir driver güncelleme programına fazla yer ayırmak istemeyebilirler.

DriverMax

Listemize DriverMax ile devam ediyoruz. Ücretsiz ve Pro sürümleri bulunan uygulama, en başarılı driver güncelleme programlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Program, bilgisayar verimliliğine odaklanıyor. Bu yüzden de birçok donanımın sürücüsünü rahatça güncelleyebiliyorsunuz.

Programın Olumlu Özellikleri

 • Programın çok geniş bir veritabanı var. Bunun dışında DriverMax, bilgisayar verimliliğini artırmayı hedefliyor. Bu yüzden de çoğu sürücüyü rahat bir şekilde güncelleyebiliyorsunuz.
 • Çoğu driver güncelleme programı, güvenliği arka plana atıyor. Ancak DriverMax, güvenlik konusunda oldukça iddialı. Program, sürücüleri güncellemeden önce indirilen sürücüleri virüs taramasından geçiriyor.
 • Program, ilk olarak format attıktan sonra kullanıcıların işini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş diyebiliriz. Bu yüzden de DriverMax, bilgisayarın tüm sürücülerini rahatça ve kısa bir sürede kurabiliyor.

Programın Olumsuz Özellikleri

 • Programın ücretli ve ücretsiz sürümlerinin olduğundan bahsetmiştik. Uygulamanın geliştiricileri, ücretsiz sürümde günde sadece 2 güncelleme yapılmasına izin veriyorlar. Bunun dışında ücretsiz sürümde eşzamanlı sürücü indirme, otomatik sürücü kurulumu gibi özellikler mevcut değil.
 • Programın tüm özelliklerinden yararlanmak isteyen kullanıcıların, Pro sürümünü satın almaları gerekiyor. Uygulamanın Pro sürümünün fiyatı ise rakiplerine göre biraz pahalı diyebiliriz. Pro sürümünü kullanmak isteyen kullanıcıların, yıllık yaklaşık 50 doları gözden çıkartmaları gerekecek.

DriverFix

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi driver güncelleme programları önerileri listemize DriverFix ile devam ediyoruz. Oldukça başarılı bir driver güncelleme programı olan DriverFix, kullanıcılarına ücretli bir şekilde hizmet veriyor. Buna rağmen program, dünya genelinde en çok tercih edilen driver güncelleme programlarının başında geliyor.

DriverFix

Programın Olumlu Özellikleri

 • Otomatik tarama özelliğine sahip olan program, bu özellik sayesinde belirli aralıklarla sürücülerin güncel olup olmadığını tarıyor. Bunun sonucunda DriverFix, güncel olmayan sürücülerin güncellenmesi için uyarı veriyor.
 • Oldukça kapsamlı bir driver veritabanı bulunan program, bu veritabanı sayesinde çok sayıda cihazın ve uygulamanın güncel olup olmadığını denetliyor. Ayrıca DriverFix, gelişmiş indirme yöneticisi sayesinde kullanıcılarının güncellemeleri kolaylıkla indirebilmelerini sağlıyor.

Programın Olumsuz Özellikleri

 • DriverFix, birçok rakibinin aksine ücretli bir şekilde kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu noktada program geliştiricileri, kullanıcılarından her cihaz için ayrı bir ücret ödemelerini talep ediyor. Bundan dolayı DriverFix, çok cihaz sahipleri için maliyetli olabilmektedir.
 • Programın çok kapsamlı bir driver veritabanı bulunmasına rağmen bazı DriverFix kullanıcıları, kullandıkları donanımlar için uygun sürücülerin bulunmadığından şikayetçi oluyorlar. Bu yüzden programı kullanırken bazı sürücülerinizi manuel yüklemeniz gerekebilir.

AVG Driver Updater

AVG, sunduğu çeşitli yazılımlar ile teknoloji sektöründe en çok ön plana çıkan yazılım şirketlerinden birisi diyebiliriz. Şirket, genellikle antivirüs programı ile tanınıyor. Ancak AVG, antivirüs hizmetinin yanı sıra driver güncelleme programıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor.

Şirket, çoğu yazılımında olduğu gibi driver güncelleme programında da kullanıcılarını memnun edecek bir performans göstermeyi başarıyor. Bundan dolayı AVG Driver Updater, en iyi driver güncelleme programı önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

AVG Driver Updater, çoğu AVG hizmeti gibi kullanıcılarına ücretli bir şekilde hizmet veriyor. Fakat bu ücret oldukça uygun diyebiliriz. Bu sayede programdan yararlanmak isteyen kullanıcılar, rahatlıkla AVG Driver Updater abonelik paketini satın alabiliyorlar.

Programın Olumlu Özellikleri

 • AVG, tasarım anlamında oldukça başarılı bir iş çıkartmış diyebiliriz. Program, kullanışlı ve kolay bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, kolaylıkla yazılımlarını güncelleyebiliyorlar.
 • Program, güncelleme konusunda oldukça başarılı. AVG, güncellemeler için geniş bir veritabanı oluşturmuş durumda. Bu sayede program, birçok markanın donanımını ve yazılımını güncel tutmayı başarıyor.
 • Güncellemeler için tek tek elle kontrol yapmanıza gerek kalmıyor. Program ayarlarından otomatik aramayı seçtiğiniz takdirde program, belirli aralıklarla driverların güncelliğini kontrol ediyor.
 • AVG, veritabanına sadece resmi sürücüleri ekliyor. Bu sayede güncelleme yaptıktan sonra bir hatayla karşılaşma riskiniz minimum düzeye indirilmiş oluyor.
 • Belirttiğimiz gibi AVG Driver Updater, oldukça uygun bir abonelik fiyatına sahip. Kullanıcıların programdan faydalanmaları için yıllık 60 TL’den başlayan fiyatlarla abonelik paketlerinden birisini almaları gerekiyor. Bunun yanı sıra AVG, kullanıcılarına kısıtlı bir süreliğine programı deneme imkanı da sunuyor.

Avast Driver Updater

Avast, bilgisayar güvenlik ve hizmet yazılımları konusunda en iddialı şirketlerin başında gelmektedir. Çoğu teknoloji kullanıcısı, Avast tarafından geliştirilen antivirüs programını bilmektedir. Şirket, güvenlik sektörünün yanı sıra driver güncelleme yazılımıyla da kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu doğrultuda bizler de en iyi driver güncelleme programı listemizde Avast Driver Updater’a da yer verdik.

en iyi driver güncelleme programı - Avast Driver Updater

Programın Olumlu Özellikleri

 • Avast Driver Updater, otomatik tarama özelliğine sahip. Böylece yazılımın kullanıcıları sürekli sürücü güncelliğini kontrol etmek durumunda kalmıyorlar. Avast Driver Updater, belirli aralıklarla sürücülerin güncelliklerini kontrol ederek kullanıcılarına bildirim göndermektedir.
 • Program, düşük sistem gereksinimleri gerektirmektedir. Böylece Avast Driver Updater, bilgisayarı yormadan sürücüleri güncellemektedir.
 • Avast Driver Updater, temel olarak ücretli bir yazılımdır. Yazılımın yıllık lisans ücreti, rakiplerine göre fazlasıyla uygun seviyededir. Bunun yanı sıra lisans ücreti vermeden önce Avast Driver Updater’ı ücretsiz olarak test edebiliyorsunuz.

SlimDrivers (DriverUpdate)

En iyi driver güncelleme programı tavsiye listemizin son sırasında SlimDrivers, güncellenen adıyla DriverUpdate, yer alıyor. Bilgisayar kullanıcıları, uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirebiliyorlar. Birçok özgün özelliği bulunan uygulama, en çok tercih edilen sürücü güncelleme uygulamalarının başında geliyor.

Programın Olumlu Özellikleri

 • Birçok driver güncelleme programı, sürücüleri kendi sitelerinden veya uygulama veritabanından indiriyor. Bu da güncellemelerin biraz uzun sürmesine sebep olabiliyor. Ancak SlimDrivers, bulut tabanlı bir teknoloji kullanıyor. Yani SlimDrivers üzerinden driver güncellemek oldukça hızlı oluyor.
 • Uygulama belirli aralıklarla sürücü taraması yapıyor. Bunun sonucunda uygulama, sizin de onayınızı alarak sürücüleri otomatik olarak güncelliyor.
 • Uygulamanın güncel ve sade bir arayüzü var. Bu da kullanıcılar, zorluk çekmeden driver güncellemesi yapmalarına olanak sağlıyor.

Driver Güncelleme Programları Güvenilir mi?

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarına güncelleme ve güvenlik odaklı bir uygulama yüklerken bazı tereddütler yaşayabiliyorlar. Günümüzde sanal dünya korsanlarının sayısının artması, kullanıcıları bu konuda haklı konuma getiriyor.

Bu yüzden de kullanıcılar, özellikle formattan sonra driver güncelleme programlarının güvenilir olup olmadığını çokça sorguluyorlar. Çünkü insanlar, normal olarak yeni sıfırladıkları bir cihaza tekrardan virüs veya zararlı yazılım yüklemek istemiyorlar.

Bu konuda tüm driver güncelleme programları güvenilir ya da değil demek çok doğru olmayacaktır. Çünkü bazı driver güncelleme programları, güncelleme işlemleri için kendi veritabanlarını kullanırken bazı programlar ise güncellemeleri başka sitelerden çekmektedirler. Bu yüzden de başka siteden çekilen güncellemeler, bilgisayara virüs bulaştırabiliyorlar.

Bunun dışında driver güncelleme programı, bilgisayar donanımlarını iyi analiz eden bir yapıya sahip değilse güncellemeler ile bilgisayara zarar verebilir. Çünkü bazı programlar, bilgisayarın donanımlarını yanlış analiz edebiliyor. Bunun sonucunda da eksik veya yanlış sürücü güncellemesi yapabiliyor.

Eğer bir driver güncelleme programı kullanmaya karar verdiyseniz, öncelikle programın sürücüleri nereden çektiğine bakmanız gerekiyor. Daha sonra indirdiğiniz programın, bilgisayar donanımlarınızı doğru analiz edip etmediğini kontrol etmelisiniz.

Driver Güncelleme Programları Güvenilir mi

Driver güncelleme programları, hem süre hem de kolaylık açısından kullanıcılar için çok cazip gelebilir. Ancak bilgisayarla alakalı çoğu işlemde olduğu gibi bu işlemde de ufak da olsa bir risk olduğu unutulmamalı. Driver güncelleme programları, belirli aralıklarla güncelleme alırlar. Bu yüzden de uygulama birden beta sürümüne geçebilir.

Beta sürümündeki bir program üzerinden driver güncelleme işlemi, istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden eğer bir driver güncelleme programı kullanmaya karar verdiyseniz stabil sürümdeki bir program kullanmanızı öneriyoruz.

Son olarak bazı driver güncelleme programları sadece lisanslı bir şekilde kullanılabiliyor. Bu yüzden de kullanıcılar, bu programları illegal bir şekilde kullanabilmeyi deniyorlar. Bunun sonucunda da programı indirmek istedikleri siteden bilgisayarlarına virüs bulaştırabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için programa ücret ödemek istemiyorsanız ücretsiz driver güncelleme programlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sürücüleri Güncellemek Önemli mi?

Bilgisayar donanımlarının düzgün çalışabilmesi için sürücüler oldukça önemli araçlardır. Bu yüzden de kullanıcıların aklına sürücüler önemliyse sürücü güncellemeleri de önemli midir sorusu geliyor. Sürücü güncellemeleri, genellikle mevcut sürümde bulunan eksik ve hatalı özelliklerin giderilmesini sağlar. Bunun dışında bazı güncellemeler, donanıma yeni özellikler kazandırabilir. Bu sebeple sürücü güncellemeleri, bilgisayarın performansı için önemlidir diyebiliriz.

Bilgisayarda birçok donanım ve yazılım olduğu için bunların sürücü güncellemelerini tek tek elle kontrol etmek çok zor olacaktır. Bu noktada da devreye driver güncelleme programları giriyor. Bu programlar sayesinde, bilgisayarınızın donanım sürücülerini hatta bilgisayarınızdaki bazı uygulamaların güncellemelerini kolayca yapabilirsiniz.

Güncellemeler Ne Sıklıkla Kontrol Edilmeli?

Sürücü güncellemelerin, bilgisayar performansı için önemli olduğunu belirttik. Peki sürücü güncellemeleri ne sıklıkla kontrol edilmeli? Donanım üreticileri, eğer mevcut sürücüde bir hata yoksa genellikle çok sık sürücü güncellemesi yapmazlar. Bu yüzden de sürücü güncellemelerinizi elle yapıyorsanız her yıl 1 kere sürücülerinizi kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca driver güncelleme işlemi yapmaya karar verdiğiniz zamanda bilgisayar temizliğinizi de yapmanız bilgisayar performansınızda artış sağlayacaktır.

Bunun dışında driver güncelleme programları ile otomatik olarak sürücü güncellemelerinizi yapabilirsiniz. Çoğu driver güncelleme programı, otomatik sürücü arama özelliğine sahip. Bu sayede uygulamalar, her gün otomatik olarak yeni sürücü güncellemesi gelip gelmediğini kontrol ediyorlar. Sizler de sürücü güncellemelerini unutabileceğinizi düşünüyorsanız bir driver güncelleme programı yardımıyla sürücü güncellemelerinizi, güncelleme geldiği an yapabilirsiniz.

Sürücü Güncellemelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarda yapılan çoğu işlemde olduğu gibi sürücü güncelleme işleminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut. Güncellemeler, genellikle donanım veya uygulama sürücüsünde hatalı veya eksik çalışan kısımların giderilmesini sağlar. Ancak bazı güncellemeler, düzgün çalışan sürücüyü daha kötü bir hâle getirebilir.

Bu yüzden de kullanıcıların, sürücü güncellemesi yapmadan önce bir yedekleme işlemi yapması bilgisayarın sağlığı için yararlı olacaktır. Kullanıcılar, eğer güncellemeyle birlikte bilgisayar performansında kayıp görürlerse yedek sayesinde eski sürüme kolayca dönebilirler.

Eski ve Yanlış Sürücülere Dikkat!

Bazı sürücü güncellemeleri, otomatik sürücü arama kısmında çıkmayabilir. Bu yüzden de kullanıcılar, sürücüleri üretici şirketin sitesinden indirmek zorunda kalabilirler. Eğer bu şekilde bir sürücü güncellemesi yapacaksanız doğru donanım modeli için sürücü indirdiğinizden emin olmalısınız. Zaten çoğu şirket, bu konu hakkında önlem alıyor. Yani eğer yanlış bir sürücü indirirseniz kurulum esnasında bir hatayla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.

Ancak bazı sürücü güncellemeleri ise otomatik olarak direkt kuruluyor. Bunun sonucunda da mevcut donanımda performans kaybı ortaya çıkıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için doğru donanım için sürücü indirdiğinizden emin olmalısınız.

Son olarak internette, “sürücüleriniz eski, güncelleyin” şeklinde reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür reklamlar, genellikle virüs içermektedirler. Bu yüzden sürücü güncellemesi yapmaya karar verdiyseniz bunu güvenilir bir driver güncelleme programı veya Windows’un sunduğu imkanlar ile yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde bilgisayarınıza bir virüs bulaştırma ihtimaliniz çok yüksek.

Sürücüler Oyun Performansına Etki Eder mi?

Sürücü güncellemelerinin bilgisayar performansına etki ettiğini belirtmiştik. Bunun için oyuncular, sürücülerin oyun performansına da etki edip etmediğini merak ediyorlar. Öncelikle her sürücü güncellemesi oyun performansını kesinlikle etkiler diyemeyiz. Fakat ekran kartı sürücülerinin güncellemesi, oyun performansı konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle bazı ekran kartı modellerinin güncellemeleri, oyunlara yönelik bazı iyileştirmeler içeriyor. Bu yüzden de bu modellerde sürücü güncellemeleri büyük öneme sahiptir.

Eğer siz de bilgisayarınızın oyunlarda ya da ağır programlarda eskisi kadar iyi performans gösterdiğini düşünmüyorsanız sürücülerinizi kontrol etmekte fayda var. Sizler için hazırladığımız driver güncelleme rehberi burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en iyi driver güncelleme programını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.