Snapchat NFT Filtreleri Özelliği Üzerinde Çalışıyor

NFT’ler sosyal medya platformlarına iyice entegre olmuş durumda. Birçok platform NFT için farklı özellikler geliştiriyor. Snapchat de NFT konusunda geri planda kalmak istememiş gibi gözüküyor. Son gelişmelere göre platform, sanatçıların dijital koleksiyonlarını Snapchat üzerinden AR filtreleri olarak sergilemesi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kripto pazarı son günlerde düşüşte olsa da şirketler bu çerçevedeki geliştirmelerini askıya almıyor. Büyük teknoloji şirketlerinin NFT gibi Blok zincirine bağlı unsurlar için ilgisinin kaybolmadığını söylemek mümkün. Bu şirketlere katılan en yeni isim ise Snapchat olacak gibi gözüküyor.

Sosyal medya platformları kendi platformlarındaki belli özelliklerden faydalanarak NFT’ler üzerinde farklı çalışmalar gerçekleştiriyor. Örneğin Twitter özel bir abonelik olan Twitter Blue kullanıcılarına dijital koleksiyonları avatar olarak ayarlama özelliğini sunmuştu. Bu özelliği ile Twitter NFT üzerine çalışma yapan ilk sosyal medya platformu olmuştu. Şimdi ise Snapchat NFT için yeni bir özellik üzerinde çalışmalar yapıyor.

Snapchat NFT için Nasıl bir Yol İzleyecek?

Financial Times kaynağından aktarılanlara göre Snapchat, özelliğin testlerine ağustos ayında sınırlı sayıda içerik oluşturucuyla başlayacak. Bu denemede sanatçılar başka bir platform üzerinden NFT oluşturabilecek. Ardından ise bu NFT’leri Snapchat’e Lensler olarak aktarabilecek.

Financial Times’ın raporuna göre Snapchat, içerik oluşturuculardan dijital koleksiyonlarını sergilemek için herhangi bir ücret almayacak. Aynı kararı geçtiğimiz dönemde Twitter, Instagram ve Facebook da almıştı. Buna ek olarak Snapchat, sanatçıların bu çalışmalarının sonucunda para kazanmalarının yollarını da arıyor.

Mayıs ayı içinde Instagram, sınırlı sayıda içerik oluşturucuların Akış, Hikaye ve Mesaj bölümlerinde NFT’leri sergilemesine izin vereceğini duyurmuştu. Bunun yanında Facebook, geçen ay ABD’deki sınırlı sayıda kullanıcılar için NFT sergileme ile ilgili özelliğini duyurmuştu. Benzer şekilde Reddit, sabit bir fiyat üzerinden dijital avatar satın alma ile ilgili NFT projesini açıklamıştı.

Snapchat’in NFT alanındaki en yakın rakibi Meta olacak gibi gözüküyor. Çünkü Meta, SparkAR teknolojisinden yararlanarak kullanıcıları gerçek dünyaya getirmek istediğini söylemişti. Ayrıca Meta’nın fintech başkanı Stephane Kasriel, Financial Times ile bir röportajında Kasriel, şirketin metaverse evreninde kullanabileceği dijital koleksiyonlar için bir pazar yaratmaya çalıştıklarını belirttiği ifade ediliyor.

Habere göre Snapchat’in NFT denemesi, platformun “premium” aboneliği olan Snapchat Plus programını başlatmasından sonra gelecek. Peki siz Snapchat’in NFT için geliştirdiği bu özellik hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/13/snap-eyes-adding-nfts-as-ar-filters-in-snapchat/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.