Mark Zuckerberg’den Instagram için NFT Açıklaması!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlardan birisi olan Instagram için NFT güncellemesi çok yakında geliyor! Instagram da dahil birçok uygulamanın sahibi olan Meta şirketinin kurucusu Mark Zuckerberg, Instagram için NFT eklemesinin önümüzdeki aylarda geleceğini ifade ediyor.

Son zamanların gözde konularından birisi olan NFT, sosyal medya platformlarında da kendini göstermeye başladı. Daha önce Twitter profil fotoğraflarında yer alan NFT’nin bir sonraki durağı Instagram olacak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mark Zuckerberg, yakın zamanda Instagram’a NFT ekleyeceklerini dile getiriyor.

NFT’lerin platforma nasıl giriş yapacağı konusunda detaylı bir açıklama yer almasa da tarih konusunda bir ipucu mevcut. Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya göre “önümüzdeki aylar içerisinde” bazı NFT’ler Instagram platformunda yer almaya başlayacak.

NFT ve Instagram ortaklığının ilk ortaya çıkışı Zuckerberg’in açıklamasıyla olmadı. Daha öncesinde Instagram’ın yöneticisi Adam Mosseri de NFT üzerine çalıştıklarını dile getirmişti. Ekibiyle birlikte NFT hakkında araştırmalar yaptığını belirten Mosseri, resmi bir açıklamada bulunmamıştı.

Daha sonrasında ise ocak ayında Facebook ve Instagram ekiplerinin NFT’lerin platforma entegrasyonu üzerinde çalıştığına dair haberler ortaya çıktı. Bunların arasında Twitter’da olduğu gibi NFT profil resimleri kullanmak yer alıyordu. Ayrıca platformların içerisinde NFT’ler için bir pazar yeri açılması söz konusu olmuştu.

Instagram Yeni Etiketleme Seçenekleriyle Hizmet Verecek

Instagram’da NFT Oluşturmak Mümkün Olacak mı?

Zuckerberg’in açıklamasına göre yeni entegrasyon yalnızca profil fotoğrafı ve NFT pazar yeri ile sınırlı kalmayacak gibi gözüküyor. Açıklamada yer alan ifadeler Instagram’da NFT oluşturma konusunda da akıllara soru işaretleri getiriyor. Ancak detaylı bir açıklama bulunmadığı için bunun nasıl olacağı hakkında kesin bir fikir yok.

Tahminler arasında popüler paylaşımların NFT haline dönüşmesi yer alıyor. Bu durum daha öncesinde Twitter’da da ortaya çıkmıştı. Hatta Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey meşhur ilk Tweeti NFT’ye dönüştürmüş ve satmıştı. Benzeri bir durumu Instagram’da görmemiz de olası.

Metaverse’ün popülerliğini de hesaba katarsak Meta’nın Instagram için NFT adımı atması gayet makul. Ancak Zuckerberg’in açıklamalarına göre tüm bunlardan önce çözülmesi gereken teknik detaylar mevcut. Meta tüm gelişmelerin sorunsuz bir şekilde kullanıcılar ile buluşmasını istiyor gibi gözüküyor. Bu nedenle gelişmelerin tarihi hakkında da henüz kesin bir bilgi yok.

Twitter’ın ardından Instagram’a ve belki de Facebook’a NFT’lerin ulaşması diğer sosyal medya platformlarını da harekete geçirebilir. TikTok ve YouTube gibi önemli mecralardan da yakın bir zamanda NFT adımı görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/3/15/22979926/instagram-nfts-meta-zuckerberg-sxsw-metaverse

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.