Reddit Nedir?

Reddit nedir? Milyonlarca kullanıcıya ulaşan ve gün geçtikçe daha popüler hala gelmekte olan sosyal medya platformu Reddit, hala geniş kitlelerce tam olarak bilinmeyen bir muammadır. Biz de bu nedenle Reddit platformu hakkında merak edilenleri cevapladığımız bir içerik oluşturmanın faydalı olacağını düşündük.

Özellikle Türk kullanıcıların da Reddit’te aktif olmaya başlaması platformun tanınırlığını önemli ölçüde artırdı. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan bazı paylaşımların ilgi çekmesi Reddit platformuna olan ilgiyi de yükseltmiş gibi gözüküyor. En önemli örneklerden birisi ise şüphesiz “r/Place” etkinliği sırasında kullanıcıların gösterdiği katılım olarak ifade ediliyor.

Reddit Nedir?

Reddit, Amerika kökenli bir sosyal medya, tartışma ve haber sitesi olarak ifade edilmektedir. 2005 yılında kullanıcıların karşısına çıkan Reddit, Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından oluşturulmuştur. Daha sonrasında ekibe Aaron Swartz da katılmıştır. 2008 yılında tamamen açık kaynaklı bir koda geçen Reddit’in değeri 2021 yılının aralık ayı itibariyle yaklaşık 15 milyar dolara kadar ulaşmıştır.

Reddit’in rakiplerine kıyasla öne çıkan en önemli özelliklerinden birisi şüphesiz toplulukların yönetimidir. Reddit toplulukları ya da diğer adıyla “subreddit”ler, tamamen gönüllülük esasıyla çalışan moderatörler tarafından yönetilmektedir. Bir başka deyişle, doğrudan bir maaş almadan çalışan bu kişiler, gönül verdikleri hobiler ya da ilgi alanları ile ilgili toplulukların bakımını üstlenmektedir.,

Toplulukların bakımından sorumlu olan kişiler gönüllüler olsa da Reddit’in de platform üzerine genel bir moderatörlük yaptığını belirtmekte fayda var. Bu sayede toplulukların ve paylaşımların Reddit kullanım koşullarına ve kurallarına uygunluğu da kontrol edilmekte. Böylece telif hakkı içeren ya da yasalarca uygun olmayan topluluk ve içerikler platformdan kaldırılmakta.

Reddit hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Bu sayede dileyen herkes Reddit kullanıcısı olabilmektedir. Günümüzde ortalama 52 milyon günlük aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Aylık bazda bakıldığında ise ortalama 450 milyon aylık aktif kullanıcı değeri dikkat çekmektedir. Bu da demek oluyor ki milyonlarca kullanıcı Reddit’te içerik paylaşmakta ya da topluluğa katkı sağlamakta.

Reddit’in işleme mantığı esasında tamamen subreddit denen topluluklara dayanmaktadır. Bu nedenle Reddit nedir sorusunun ötesinde “subreddit nedir” sorusunun da yanıtını vermek gereklidir. Bu sosyal medya platformunun en önemli yapı taşı olan topluluklara göz atalım.

subreddit-nedir

Subreddit Nedir?

Reddit içerisinde yer alan topluluklara verilen özel isim “subreddit” olarak ifade edilmektedir. Reddit’in çalışma mantığı da bu topluluklara dayanmaktadır. Çünkü ilginizi çeken konular ile ilgili topluluklar bulabilir ve o konuyla ilgili paylaşımlara göz atabilirsiniz.

Örneğin, sinemaya ilgi duyuyorsanız katılabileceğiniz onlarca topluluk bulunmaktadır. Bu topluluklardan bazıları genel olarak sinema dünyasındaki gelişmelere aktaran daha geniş içerikli topluluklar olabilir. Ancak bunun ötesinde spesifik konulara yönelik topluluklar da yer almaktadır.

Buna örnek vermek gerekirse sevdiğiniz bir oyuncuya ait topluluklara göz atabilirsiniz. Ayrıca sinemanın yönetmenlik kısmına ilgi duyuyorsanız yönetmenlerle ilgili topluluklara katılmanız mümkündür. Tüm bunlara ek olarak kısa film sahneleri, filmlerde bulunan hatalar ya da ilgi çekici film bilgilerine ulaşabileceğiniz topluluklar da bulunmaktadır.

Tabii ki bu durum sadece sinema dünyası için geçerli değildir. Kısaca özetlemek gerekirse, Reddit toplulukları hem geniş kapsamlı hem de niş konulara yönelik bir şekilde oluşturulabilir. İlginizi çeken hemen hemen her konuda bir topluluk bulunduğuna emin olabilirsiniz.

Dilerseniz bu topluluklara katılabilir ve paylaşımlara göz atabilirsiniz. Ayrıca paylaşımları beğenmek ya da beğenmemek gibi bir seçeneğinizin de bulunduğunu unutmayın. Platformda “upvote (beğeni) ve downvote (beğenmeme)” olmak üzere iki oylama seçeneği bulunmaktadır. Bu etkileşimler paylaşım diğer kullanıcıların karşısına çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Buna ek olarak dilediğiniz paylaşımlara yorum da gönderebilirsiniz. Ayrıca topluluklarda siz de paylaşım yapabilirsiniz. Yalnızca bazı toplulukların paylaşım konusunda belli kurallara sahip olduğunu unutmayın. Bu kurallara uyduktan ve koyulan minimum şartları karşıladıktan sonra içeriklerinizi topluluğun diğer üyeleriyle de paylaşmanız mümkün hale gelecektir.

nasil-kullanilir

Reddit Nasıl Kullanılır?

Reddit platformunu kullanmak için yapmanız gereken ilk işlem bir Reddit hesabı oluşturmaktır. Bunun için Reddit’in resmi internet sitesine gidebilir ve işlemi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Reddit’i yalnızca bilgisayardan kullanmanıza gerek yoktur. Android ve iOS işletim sistemleri için de resmi bir Reddit uygulaması uygulama marketlerinde yer almaktadır.

Hesabınızı oluşturduktan ve bilgisayar ya da telefondan giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ikinci işlem ise topluluklara katılmaktır. Reddit, ilk defa giriş yapan kullanıcılarına platformun en ilgi çekici topluluklarını sıralayan bir sayfa sunmaktadır. Dilerseniz ilginizi çeken topluluklara bu sayfadan doğrudan katılabilirsiniz. Buna ek olarak arama butonunu kullanarak da ilginizi çeken toplulukları arayabilirsiniz.

Bu toplulukların birer üyesi haline geldiğinizde paylaşımlara göz atabilir ve diğer kullanıcılar ile etkileşime geçebilirsiniz. Ayrıca bu topluluklarda kendi paylaşımlarınızı da yapabilirsiniz. Yalnızca daha önce belirttiğimiz üzere her topluluğun belli başlı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara topluluğun sayfasından ulaşabilirsiniz.

Etkileşimleriniz size karma denen Reddit puanları kazandıracaktır. Bu puanlar platform içerisinde bir saygınlık göstergesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı topluluklarda belirli bir karma sayısı paylaşım yapmak için ön koşul olarak sunulmaktadır. Bu nedenle yorum göndermek ya da paylaşım yapmak ve karma toplamak platformda genel olarak önemli bir konudur.

Herhangi bir topluluğa üye olmasanız bile ana sayfada karşınıza çıkacak “All” bölümünden tüm platformdaki en popüler paylaşımları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfa düzenli aralıklarla yenilenmektedir. Bu sayede güncel olarak platformdaki en çok beğenilen paylaşımları görüntülemek için harika bir yöntemdir. Ayrıca bu paylaşımların yapıldığı topluluklar arasından da ilginizi çekecek “subreddit”ler ile karşılaşmanız mümkündür.

reddit-ne-ise-yarar

Reddit Ne İşe Yarar?

Reddit esasında bir sosyal medya platformu olmasına karşın birçok işleve sahiptir. Bunların arasında en yaygın bir şekilde kullanılan işlevlerinden biri ise şüphesiz haber takip etmektir. Reddit’de hem bölgesel hem de global haberleri takip edebileceğiniz onlarca topluluk bulunmaktadır. Bu sayede dilerseniz yalnızca Türkiye, dilerseniz Avrupa hatta dilerseniz tüm dünyada olan gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bu toplulukların önemli düzeyde kullanıcılara sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, düzenli olarak aktif kitleye sahip topluluklarda içerik paylaşımı da güncel bir şekilde gerçekleşiyor. Böylece gelişmelere hemen ulaşmak da mümkün hale geliyor.

Haber takibi dışında Reddit sayesinde ilginizi çeken konular ya da hobilerinizle alakalı topluluklara da ulaşabilirsiniz. Bu sayede sizin ilgi duyduğunuz konulara ilgi duyan diğer insanlarla da tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca hobiniz hakkındaki gelişmelere, yeniliklere ya da farklı bilgilere de bu topluluklar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Bunların haricinde yeni bir dil öğrenme konusunda da Reddit’in son derece faydalı olduğunu belirtmekte fayda var. Yalnızca farklı dillerden oluşan topluluklarda zaman geçirmek değil doğrudan dil öğrenmek için kurulan topluluklar sayesinde bunu başarabilirsiniz. En büyük kaynağa sahip olan dil İngilizce olsa da Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi diller için de kurulan topluluklara göz atabilirsiniz.

Tüm bunların ötesinde Reddit’i yalnızca zaman geçirmek ve eğlenmek için de kullanabilirsiniz. Reddit’de yer alan onlarca ilgi çekici topluluk arasından sizin eğlendirecek bir topluluk bulmak hiç de zor olmayacaktır. Ayrıca özel soru-cevap etkinlikleri ya da merak ettiğiniz soruların cevabını bulabileceğiniz bir platform olduğunu da belirtelim. Bu ve benzeri daha birçok konu için Reddit kullanabilirsiniz.

reddit-nedir

Reddit Güvenli mi?

Reddit platformu milyarlarca dolar değerleme almış ve aktif olarak milyonlarca kullanıcıya sahip popüler ve güvenilir bir sosyal medya platformudur. Her ne kadar müstehcen topluluklara ve içeriklere de sahip olsa bir sansür uygulayarak bu paylaşımları kapatmanız mümkündür. Bunun haricinde doğrudan Reddit’in güvenliğinden şüphe duymanızı gerektirecek bir konu bulunmadığını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Tüm bunları söylesek de Reddit’in tam anlamıyla güvenli olmayabilecek birkaç unsura da sahip olduğunu belirtelim. Ancak bu sayacaklarımız her sosyal medya platformu ya da internet sitesinde başınıza gelebilecek unsurlar olduğu için yalnızca Reddit’e atfetmek doğru olmayacaktır.

Reddit’in içerisinde yer alan topluluklar ya da kullanıcılar her zaman güvenilir kimseler olmayabilir. Bir başka deyişle bu kişilerin sizin için tamamen yabancı kişiler olabileceğini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Güvenmediğiniz bağlantılara tıklamak ya da Reddit tarafından henüz keşfedilememiş ve kapatılamamış kurallara aykırı veya spam topluluklara katılmak pek güvenli olmayabilir.

Buna ek olarak Reddit de her internet sitesi gibi olası bir saldırının kurbanı olabilecek bir platformdur. Bu nedenle Reddit kullanıcı bilgileriniz ya da şifrenizin bilgisayar korsanları ya da kötü niyetli kişiler tarafından çalınması da her zaman bir olasılıktır. Ancak Reddit’in bu konuda güvenliği maksimum seviyede sağladığını düşünmek yanlış olmayacaktır. Ayrıca iki faktörlü doğrulama ve güçlü parolalar kullanmak gibi yöntemler ile bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse Reddit platformu oldukça güvenlidir. Yalnızca sitede ve paylaşımlarda yer alan dış bağlantılara karşı tetikte olmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca güvenilir olmadığını düşündüğünüz topluluklar ve kişilerden de uzak durmanızı öneriyoruz. Bu kullanıcı ve toplulukları Reddit’e bildirerek platformu güvenli tutmaya da yardımcı olabilirsiniz.

premium

Reddit Ücretli mi? Reddit Premium Nedir?

Reddit’te bir kullanıcı hesabı oluşturmak ve platformu kullanmak tamamen ücretsizdir. Bir başka deyişle platformu kullanmak için herhangi ek bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Ancak platformda yer alan bazı özellikleri kullanmak için Reddit’e ücret ödemeniz gerekebilir.

Reddit Premium platformda satın alabileceğiniz ilk özelliktir. Eski adıyla Reddit Gold olarak da bilinen bu statü, kullanabileceğiniz bazı ek özellikleri hesabınıza tanımlar. Bunların arasında reklamsız bir şekilde gezinme listenin ilk sırasında yer alır.

Ayrıca avatarınız için özel kıyafetler ve uygulama ikonları da Premium içerisinde sunulan özellikler arasındadır. Tüm bunlara ek olarak yalnızca Reddit Premium kullanıcıları “r/lounge” topluluğuna da üye olma hakkı kazanır. Reddit Premium aylık 6 dolar, yıllık ise 50 dolarlık fiyata sahiptir.

İkinci ücretli unsur ise Reddit Coin olarak bilinen para birimidir. Platform içerisinde yapılan paylaşımlara ya da yorumlara ödül vermek için bu para birimini kullanmanız gerekmektedir. Reddit Coin fiyatları 2 dolar ile 200 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca Premium üyeler bazı özel ödülleri gönderme ve aylık 700 Reddit Coin’i ücretsiz alma hakkına sahip olurlar.

Reddit Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için Reddit nedir sorusunun yanıtını sizler ile paylaşmaya gayret gösterdik. Ayrıca Reddit platformu ile ilgili merak edilenlere de içeriğimizde yer verdik. Tamamen kullanıcılar tarafından gönüllü bir şekilde yürütülen Reddit, oldukça popüler bir sosyal medya platformu.

Daha önce Reddit kullanmadıysanız kesinlikle göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uçsuz bucaksız platformda ilginizi çekecek bir topluluk bulacağınıza eminiz. Ayrıca dilerseniz kendi topluluğunuzu da oluşturabilir ve aynı merakı paylaşan kişileri bir araya toplayabilirsiniz. Umarız içeriğimiz sonunda Reddit ile ilgili merak ettikleriniz cevaba kavuşmuştur!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.