Mark Zuckerberg Kimdir?

Meta, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Uzun sürede faaliyet gösteren şirket, her geçen gün yaptığı yeni çalışmalarla daha da popüler bir hale geliyor. Her başarılı iş gibi Meta’nın arkasında da başarılı bir yönetici yer alıyor. Şirketin kuruluşundan bugüne şirkette aktif bir rol alan Mark Zuckerberg, başarılı kariyeriyle birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra başarılı yöneticiyi tanımayan kişilerse Mark Zuckerberg kimdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için dünyanın en başarılı bilgisayar programcısı ve girişimcilerinden birisi olan Mark Zuckerberg’in hayatına daha yakından bakacağız. Başarılı kariyeriyle dikkat çeken iş insanının kariyer serüveninden bahsedeceğiz. Tabii ki bu konuya değinmeden önce Mark Zuckerberg kimdir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır.

Şimdi gelin hep birlikte dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Meta’nın kurucusu olan Mark Zuckerberg’in yaşamına daha yakından bakalım.

Mark Zuckerberg Kimdir?

1984 yılında dünyaya gelen Zuckerberg, New York’ta doğmuştur. Zuckerberg, çocukluk yıllarını New York’ta yer alan Dobbs Ferry köyünde geçirmiştir. Mark Zuckerberg’in babası diş hekimi, annesi ise psikiyatristtir. Bunun yanı sıra başarılı iş insanı, 3 tane kız kardeşe sahiptir.

Ailesiyle birlikte New York’ta yer alan bir köyde büyüyen Zuckerberg, ilk eğitimine bir Yahudi okulunda başladı. Başarılı bir öğrenci olan Mark, ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra Ardsley Lisesi’nde eğitim görmeye başladı. Zuckerberg, burada oldukça dikkat çeken bir öğrenci oldu.

Çünkü Mark, matematik ve fizik alanlarında oldukça başarılıydı. Nitekim bu başarısı hayatının ilerleyen sürecinde de devam etti. Ardsley Lisesi’nden sonra Phillips Exeter Akademisi’nde eğitimine devam eden Mark, burada başta matematik ve fizik olmak üzere çeşitli alanlarda ödüller kazandı.

Eğitim sürecinin ilk etaplarına gösterdiği başarılar, Zuckerberg’in başarılı bir kariyer inşa etmesine olanak sağladı. Çünkü gösterdiği başarılar sayesinde üniversite eğitimini Harvard’da görmeye hak kazandı. Harvard’da bilgisayar bilimi üzerine eğitim görmeye başlayan Mark, burada da başarılarıyla ön plana çıkmaya başladı. Ancak bu başarılar, sadece akademik başarılarla sınırlı kalmadı.

Mark, üniversite eğitiminin ilk yıllarında Fransızca ve İbranice başta olmak üzere birçok dili konuşabilir duruma geldi. Bunun yanı sıra Zuckerberg, kendisini sadece derslerle sınırlandırmak yerine başka alanlarda da geliştirdi. Bu alanlardan birisi de eskrim oldu. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da oldukça başarılı olan Zuckerberg, bir dönem eskrim takımının kaptanlığını yaptı.

Zuckerberg’in başarılı üniversite hayatı çok uzun sürmedi. Çünkü Mark, bir yandan derslerine odaklanırken bir yandan da bilgisayar konusunda yeni projeler geliştirmeye çalışıyordu. Bu doğrultuda üniversite sürecinde başlayan kariyeri, kendisinin okul hayatının bitmesine sebep oldu.

Kariyeri

Bilgisayar bilimlerine oldukça meraklı olan Mark, erken yaşlarda bilgisayar programları yazmaya başladı. Bu doğrultuda babasının muayenehanesi için bir program yazdı. Bunun yanı sıra Zuckerberg, lise yıllarında ise bir müzik çalar programı geliştirdi. Bu projeler, Zuckerberg’in üniversiteye başlarken bile oldukça popüler olmasını sağladı. Erken yaşlarda bilgisayara gösterdiği ilgi, üniversite sürecinde de devam etti.

Bundan dolayı üniversite eğitimi sürecinde bir internet platformu geliştirmeye karar verdi. “facemash.com” olarak geliştirilen platform, üniversite içerisinde kısa sürede oldukça popüler duruma gelmişti. Çünkü Mark, bu platformu okulun en yakışıklı ve güzel öğrencilerinin seçilmesi amacıyla geliştirmişti. Bu doğrultuda öğrenciler, Zuckerberg’in geliştirdiği platforma yoğun ilgi gösterdiler.

Ancak okul yönetimi, öğrenciler kadar bu duruma sıcak bakmıyorlardı. Bu doğrultuda okul yönetimi tarafından yapılan bir araştırma, Zuckerberg’in öğrenci fotoğraflarını okulun veritabanından çektiğini ortaya çıkarttı. Bunun sonucunda idareciler, Zuckerberg hakkında soruşturma açmaya karar verdiler.

Bunun yanı sıra Zuckerberg, yaptığı işin etik olmayan bir davranış olduğunun farkındaydı. Bundan dolayı Mark, okul idaresi tarafından açılan soruşturmanın ardından yaptığı bir açıklamayla herkesten özür diledi. Soruşturmayla birlikte platform da kısa sürede erişime kapatıldı.

Okul içerisinde geliştirdiği sosyal medya platformuna yoğun ilgi geldiğini gören Mark, bu konuda gerim atmamaya karar vermişti. Bu doğrultuda 2004 yılında oda arkadaşları olan Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte “TheFacebook” projesini başlattı.

“Thefacebook” projesi, ilk etapta sadece Harvard öğrencilerine açık bir proje olarak geliştirildi. Bunun temel sebebi, Zuckerberg’in aslında üniversite içerisinde kullanılması düşünülen bir sosyal medya ağı geliştirmek istemesi oldu. Daha sonra Zuckerberg, üniversite içerisinde yeni geliştirdiği platformun reklamını çok iyi bir şekilde yapmayı başardı. Böylece atılan bu adımlarla birlikte dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olmayı başaracak Facebook’un serüveni başlamış oldu.

Facebook Serüveni

TheFacebook projesini geliştiren Zuckerberg, bu projeyi 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard öğrencilerinin kullanımına sundu. Zuckerberg, platformun girişine bu projenin üniversite içerisinde öğrencilerin birbirlerini daha kolay bulmalarını ve iletişim içinde kalmalarını sağlamak amacıyla geliştirdiklerini belirten bir yazı ekledi. Bu doğrultuda ilk zamanlarda platforma sadece Harvard uzantılı mail adresi olan kişiler kayıt olabiliyordu.

Harvard öğrencileri, projeye yoğun ilgi gösterdiler. Öyle ki TheFacebook, yayınlanma tarihinden 5 gün sonra yaklaşık 1000 kullanıcıya ulaşmıştı. Projeye gösterilen ilginin farkında olan Zuckerberg, hizmet kapsamını genişletmeye karar verdi. Bu doğrultuda Zuckerberg ve arkadaşları, platformu başka üniversiteler için de kullanılabilir hale getirdiler. Bunun sonucunda da TheFacebook, henüz ilk ayını doldururken 10.000 kullanıcıya ulaşmayı başardı.

TheFacebook projesi büyüdükçe Mark Zuckerberg, projeye daha fazla zaman ayırmaya başladı. Projeyi büyütme isteği, kendisini bir seçim yapma zorunluluğunda bıraktı. Çünkü Zuckerberg, bir noktadan sonra okuluyla TheFacebook projesini aynı anda yürütemeyecek duruma geldi.

Facebook Serüveni

Bunun sonucunda Mark, üniversite hayatının 2.yılında TheFacebook projesine devam edebilmek adına üniversite eğitimini bırakma kararı aldı. Bu kararı sonrasında Zuckerberg, tüm odağını TheFacebook projesine verdi.

Öyle ki Zuckerberg’in emekleri, kısa sürede değer kazanmaya başladılar. TheFacebook projesinin hızla yükseldiğini gören yatırımcılar, platformun hizmete girdiği ilk aylarda platformu satın alabilmek için Zuckerberg’e çok ciddi bir teklifte bulundular. Ancak bu proje için okul eğitimini bile sonlandıran Mark, teklifi direkt reddetti.

Kısa sürede popülerleşmeye başlayan Mark Zuckerberg, internet sektöründe çalışan çeşitli isimlerle tanıştı. Bu isimler, kendisinin Silikon Vadisi’nde yer alan şirketlerle iletişim kurmasını sağladılar. Bunun yanı sıra tanıştığı kişilere projesinden de bahseden Zuckerberg, bu sayede ekibini de genişletmeyi başardı.

Facebook Kısa Sürede Hızla Büyümeyi Başardı!

1 yıl içerisinde büyük yol alan Zuckerberg, bu motivasyonla projenin geleceği için oldukça heyecanlıydı. Ancak proje büyüdükçe Mark’ı bekleyen bazı zorluklar da ortaya çıkmaya başladılar. Düşük bir bütçeyle bu projeye başlayan Mark, 1 yılın sonunda bazı çalışanlarına maaş veren bir platform haline gelmeye başladı. Bundan dolayı ilk etapta reklamlara karşı olan Zuckerberg, platformda değişikliğe giderek reklam almaya karar verdi.

Ancak bu kararını hayata geçirmeden önce platformda bir değişiklik yapma kararı aldılar. Bu karar, “TheFacebook” adındaki “The” kısmının atılması oldu. Bu doğrultuda Zuckerberg, 2005 yılında “Facebook” alan adını satın aldı. Bu satın almadan sonra Zuckerberg, şirketlerin platforma reklam eklemelerine izin vermeye başladı. Hızla büyüyen Facebook, 2006 yılına girildiğine yaklaşık 7 milyon kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Kullanıcı sayısının her geçen gün artması, Zuckerberg ve arkadaşlarının platformun hizmet alanını daha da genişletmeleri gerektiğini düşünmelerine yol açtı. Bu doğrultuda Mark, platforma üniversite öğrencilerinin dışında da kullanıcı almaya karar verdi. Kısa sürede popüler bir platform haline gelen Facebook, büyük şirketlerin dikkatini çekmeye devam ediyordu.

Bu şirketlerden birisi de Yahoo oldu. Yahoo, platformun ilk yıllarında Facebook’u satın almak için Zuckerberg’e çok ciddi bir teklif yaptı. Oldukça yüksek bir fiyat öneren Yahoo, ilk etapta olumlu bir karşılık aldı. Ancak hem Yahoo hem de Zuckerberg cephesinde yaşanan bazı gelişmeler bu satın alımın gerçekleşmemesine sebep oldu. Daha sonra Zuckerberg, sürecin uzamaması adına Facebook’u satmaktan vazgeçti.

Bu olaydan sonra Facebook, daha hızlı büyüyen bir platform haline geldi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft, bu büyümeyi fark ederek Facebook’un hisselerinin bir kısmını satın aldı. Microsoft’un bu hamlesi, özellikle platformda yer alan reklamları ciddi ölçüde etkiledi.

Her geçen gün büyümeye devam eden Facebook, 2010 yılında 500 milyon kullanıcıya ulaşıldığını açıkladı. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu platformu aktif bir şekilde kullanıyorlardı. Bunun sonucunda Facebook, en çok erişilen sitelerin başında gelmeyi başardı.

Facebook’un Günümüze Yolculuğu

2010 yılından sonra Facebook, hem kullanıcı sayısı hem de platformun işlevselliği açısından hızla gelişme göstermeye devam etti. Gelişen teknolojiyle birlikte Facebook geliştiricileri, platformun algoritmasında ciddi yol aldılar. Bunun yanı sıra şirket, web kullanıcıları kadar mobil kullanıcılara da odaklanmaya başladı. Bu sayede 2010 yılından itibaren Facebook, hem webde hem mobilde oldukça popüler bir platform olmayı başardı.

Facebook’un hızlı bir şekilde büyümesinde oldukça önemli bir role sahip olan Zuckerberg, bu büyümenin sürdürülmesi adına çeşitli projeler geliştirmeye devam etti. Bir yandan süreç içerisinde ne yapmaları gerektiğini düşünen Zuckerberg, bir yandan da şirketin geleceğini tasarlamaya başladı.

Geleceğin yapay zeka ve artırılmış gerçeklik üzerine kurgulanacağını düşünen Zuckerberg, bu doğrultuda 2016 yılında şirketin bu konulardaki 10 yıllık planını açıkladı. Geleceğe yönelik planlarıyla heyecan uyandıran Zuckerberg, bir yandan da güncel gelişmeleri takip etmeye devam etti. Gündemi etkileyen bir platform olmaya başlayan Facebook, bu doğrultuda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kaldı.

Facebookun Günümüze Yolculuğu

Bu yaptırımların bir çoğundan etkilenmeyen Facebook, gündemi etkilemeye devam edecek bazı özellikler geliştirmeye başladı. Bu özelliklerin başında da yakın zamanda tanıtılan News özelliği geliyor. Bu özellik doğrultusunda Facebook, platforma haber girilmesine izin vermeye başladı. Bunun yanı sıra platform geliştiricileri, Facebook’un sosyal konulara duyarsız kalmadığını göstermeleri için sosyal konuları hedef alan bazı projeler geliştirdiler.

Bu projelerin temelinde çoğunlukla ırkçılık ve iklim krizi konuları yer alıyor. Bu doğrultuda şirket, platformu herkese hitap eden bir yer haline getirebilmek adına sosyal konularda oldukça duyarlı davranmaya çalışıyor. Nitekim günümüzde gelinen noktada Facebook, bu işi başarılı bir şekilde sürdürüyor diyebiliriz.

Çünkü açıklanan son verilere göre Facebook, günümüzde yaklaşık 3 milyar kullanıcıya ulaştı. Böylece hem içerik olarak hem de kullanıcı sayısı bakımından Facebook, günümüzde en büyük sosyal medya platformlarının başında gelmeyi başarmaktadır.

Instagram, WhatsApp ve Meta!

Mark Zuckerberg kimdir diye merak eden kişiler, Facebook dışında çeşitli platformlarla da karşılaşıyorlar. Çünkü Facebook ile büyük başarılar yakalayan Mark Zuckerberg, internet sektöründeki gelişmeleri takip ederek başka alanlarda da projeler geliştirmeye başladı. Bir yandan yeni projeler geliştiren Zuckerberg, bir yandan da sektöre yeni giren platformları takip etti. Bu doğrultuda Zuckerberg’in hedefindeki ilk popüler şirket Instagram oldu.

2010 yılında hizmet vermeye başlayan Instagram, tıpkı Facebook gibi kısa sürede oldukça popüler bir hale geldi. Bu popülerliğin ve platformun geleceğinin farkında olan Zuckerberg, kısa süre içerisinde Instagram’ı Facebook’un bünyesine katmaya karar verdi. Bu doğrultuda Facebook, 2012 yılında Instagram’ı satın aldığını duyurdu.

Mark Zuckerberg, Facebook’ta gösterdiği başarıyı Instagram’da da göstermeyi başardı. Böylece Instagram, bu satın alımdan sonra hızla büyümeye devam etti. Günümüzde Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında geliyor.

Sosyal medya platformlarının yanı sıra Zuckerberg, iletişim alanında da gelişmeleri takip ediyordu. Bu doğrultuda Mark, dünyanın en popüler iletişim platformlarından WhatsApp ile ilgilenmeye başladı. Bu ilginin sonucunda Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı satın aldığını açıkladı.

Bu satın alımla birlikte WhatsApp da tıpkı Facebook ve Instagram gibi hızla büyümeye devam etti. Çeşitli özelliklerle geliştirilen WhatsApp, açıklanan verilere göre günümüzde 1 milyar kullanıcıya sahip. Bu kullanıcı sayısı da WhatsApp’ı en çok tercih edilen iletişim platformlarından birisi haline getiriyor.

Sosyal medya alanında çalışmalarını sürdüren Zuckerberg, bunun yanı sıra yapay zeka ve sağlık alanlarında da projeler geliştiriyor. Bu doğrultuda Zuckerberg; sanal ve artırılmış gerçeklik başta olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmaları üzerine ekipler kurdu.

Güncel gelişmeleri yakından takip eden Zuckerberg, 2021 yılında radikal bir karar alarak şirketin isminde değişikliğe gittiklerini açıkladı. Facebook adıyla bilinen şirket, 2021 yılında Meta adını aldı. İsim değişikliğiyle uzun süre gündemde kalan Meta, günümüzde sahip olduğu Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus VR başta olmak üzere çeşitli hizmetler sayesinde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelmektedir.

Mark Zuckerberg Kimdir: Genel Değerlendirme

Uzun süredir teknoloji sektöründe yer alan Mark Zuckerberg, kurucusu olduğu Facebook ile dünyanın en popüler insanları arasında yer almaktadır. 2000’li yılların başında geliştirdiği Facebook ile bilinen Zuckerberg, günümüzde birçok büyük teknoloji şirketinin sahibi konumundadır. Bundan dolayı başarılı iş adamını bilmeyen kişiler, Mark Zuckerberg kimdir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için başarılı iş insanının hayatını anlatmaya çalıştık. Geliştirdiği projelerle adından oldukça fazla söz ettirmeyi başaran Zuckerberg, önümüzdeki yıllarda da teknoloji gündeminin merkezinde yer almaya devam edecektir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.