Marc Benioff Kimdir?

Teknoloji endüstrisinde devrim niteliğinde olan pek çok girişim hikayesi mevcut. Bunlardan biri de bulut bilişim tabanlı yazılım şirketi Salesforce‘dur. Peki genç yaşta teknolojiye olan merakıyla öne çıkan bu girişimin kurucusu kimdir? Salesforce’un kurucusu Amerikan girişimci Marc Russell Benioff olarak karşımıza çıkıyor. Peki Marc Benioff kimdir?

Bulut bilişim teknoloji şirketi Salesforce’un kurucusu olarak tanınan Marc Benioff, Amerikan girişimcidir. Henüz 15 yaşında kod yazmaya başlayan Benioff’un ilk şirketi Liberty Software olarak öne çıkmıştır. Teknolojiye olan merakı ile bilinen Benioff’un asıl dönüm noktası ise Apple şirketinde yaptığı staj olmuştur. Bu stajı sırasında girişimcilik hayallerinin gerçekleşebileceğini keşfetmiştir.

Ardından bir başka teknoloji devi Oracle şirketinde görev almaya başlayan Benioff, genç yaşında başarıları ile dikkat çekmiştir. Yaklaşık 13 yıllık görevinin ardından Benioff, yeni bir işe başlamak için Oracle’dan ayrılmıştır. Bu yeni iş ise Salesforce.com olmuştur. O dönemde birçok kişi işin büyük risk olarak değerlendirilse de bugün geldiği noktada Salesforce önemli bir şirket olmayı başarmıştır.

Temel olarak Salesforce, teknoloji endüstrisinde bulut tabanlı bir yazılım hizmeti olarak biliniyor. Şirket dünyanın en beğenilen, en yenilikçi ve çalışılacak en iyi yer gibi çeşitli tanımlamalarda ödül almıştır. Dahası Salesforce, Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin (CRM) bir numaralı sağlayıcısıdır.

Peki dünyaca ünlü bir yazılım şirketi Salesforce’un kuruculuğu ile tanınan Marc Benioff’un hikayesi nasıl başladı? Bugün geldiği noktada popüler olmayı nasıl başardı? Salesforce nasıl kuruldu? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını arıyorsanız ve Marc Benioff kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Marc Benioff Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Marc Benioff Kimdir?

Marc Russell Benioff, Amerikan internet girişimcisi ve iş insanıdır. Bir hayırsever olarak da tanınan Benioff, bulut bilişim şirketi Salesforce’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Aynı zamanda sahibi ve başkanı olduğu bir diğer şirket Time Dergisi olarak bilinmektedir. Ayrıca bir melek yatırımcı olarak da birçok teknoloji girişimini desteklediği bilinenler arasında yer alıyor. Peki ya Marc Benioff’un başarılı hikayesi nasıl başladı? Marc Benioff aslında kimdir? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Marc Benioff, 25 Eylül 1964 doğumludur. Şimdilerde 57 yaşında olan Benioff, ABD Kaliforniya San Francisco’da dünyaya gelmiştir. Yahudi bir ailenin varlıklı çocuğu olarak doğmuştur. Benioff, San Francisco’nun Körfez Bölgesi’nde büyümüştür. Benioff’un babası bir giyim mağazası zincirine sahiptir.

Öte yandan Benioff eğitimini 1982 yılında Burlingame Lisesinde tamamlamıştır. 1986 yılında ise Güney Kaliforniya Üniversitesinden mezun olmuştur. Güney Kaliforniya Üniversitesinde işletme alanında lisans derecesini almıştır. Peki Benioff eğitimlerinin ardından kariyer hayatına nasıl başladı?

Marc Benioff’un Kariyeri

Daha genç yaşlarda Marc Benioff, kariyeri ile alakalı başarılara imza atmış bir iş insanı olarak karşımıza çıkıyor. Lise döneminde Benioff, ilk uygulaması olan How to Juggle’ı geliştirmiştir. Ardından How to Juggle uygulamasını 75 dolara satmıştır. Ayrıca 1979’lu yıllarda henüz 15 yaşındayken Benioff, Atari 8-bit için Flapper ve King Arthur’s Heir gibi oyunlar satmaya başlamıştır. Böylece Liberty Software’i kurmuştur. Dahası bu oyunlardan elde edilen telif hakları sayesinde kolej için olan ödemesini gerçekleştirmiştir.

Marc Benioff

Üniversite eğitimi sırasında Benioff bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’da programcı olarak staj yapmıştır. Bu staj programı onun için bir dönüm noktası olmuştur. Üniversite mezuniyetinin ardında ise Oracle Corporation şirketini müşteri hizmetleri departmanında faaliyet göstermiştir. Beş yıl sonra ise Benioff, şirketin başkan yardımcılığına yükselmiştir.

Yaklaşık 13 yıl Oracle’da görev alan Benioff, satış, pazarlama ve ürün geliştirme de aktif rol almıştır. Dahası henüz 23 yaşındayken Oracle şirketinde “Yılın Çaylağı” olarak seçilmiştir. Aradan geçen üç yılın ardından şirket tarihinde başkan yardımcısı unvanını kazanan en genç iş insanı olmayı başarmıştı.

1999 yılına gelindiğinde ise Benioff, bugün anıldığı şirketini kurmuştu. San Francisco’daki bir apartman dairesinde Salesforce şirketini ortaya koydu. Şirketin misyonunu ise bir pazarlama bildirisinde “Yazılımın Sonu” olarak tanımlamıştı. Bu slogan Web’de yazılım hakkında sık sık kullandığı terim oldu. Dolayısıyla Salesforce şirketi yazılımları hizmet olarak sunan bir ilk olmuştu.

Böylece kişilerin ve şirketlerin programları makinelere yüklemekten ziyade internet üzerinden yazılım kiralamasına olanak sağlamıştı. Dahası 2000’lerde Benioff, Salesforce’un tekliflerini, uygulamalar oluşturmasına olanak sağlayan bir platform geliştiricileri ile genişlemesine de yardımcı oldu.

Tüm bunların yanı sıra Benioff’un kariyer hayatında Dünya Ekonomik Forumu da yer alıyor. Benioff, Dünya Ekonomik Forumu’nda Mütevelli Heyeti üyesidir. Aynı zamanda Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Mütevelli Heyeti’nde de görev almaktadır. Öte yandan 2018 yılının eylül ayında Benioff, Amerikan haber dergisi ve sitesi Time’ı satın almıştır. Time’ın karşılığı 190 milyon dolar olmuştur.

Ek olarak yatırımcılık kariyerine de yaklaşık 40 girişim sığdırmıştır. Ayrıca yatırım turlarına devam eden Benioff, start-up projelerini desteklemektedir. Peki ya kariyerinin asıl dönüm noktası olan Salesforce nasıl kuruldu? Girişimin hikayesi nedir? Gelin bu sorunun yanıtına yakından bakalım.

Salesforce’un Hikayesi

Önemli bir kariyer başlangıcı yapan Marc Benioff, Apple’da yaptığı stajın ardından Oracle şirketinde yaklaşık 13 yıl önemli pozisyonlarda yer aldı. O dönemde birçok kişi için risk olarak değerlendirilen bir davranış ile Benioff, Oracle’dan ayrıldı. Ardından riski göze alıp, girişimcilik isteğini takip etti. Böylece Marc Benioff, Parker Harris, Dave Moellenhoff ve Frand Dominguez’i de yanına alarak Salesforce şirketini kurdu.

Marc Benioff

Salesforce kurulur kurulmaz ilk yatırımını Larry Ellison‘dan aldı. Ellison, Benioff’un yakın arkadaşıydı. Yatırımın değeri ise 2 milyon dolardı. Ayrıca zaman için yatırımcı Ellison’ın yanına Magdalena Yesil, Halsey Minor, Stewart Henderson ve Mark Iscaro gibi dikkat çekici isimler de dahil oldu.

Dolayısıyla Salesforce, 1999 yılının ekim ve kasım aylarında satış otomasyon yazılımları geliştirerek işe başladı. 2004 yılında ise New York Borsası üzerinden hisse senetlerinin ilk kez halka arzı gerçekleşti. Böylece 110 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştı.

Bugün bulunduğu şehrin en büyük işveren unvanını kazanan yazılım devi Salesforce, Benioff’un liderliğinde dünya genelinde 1 numaralı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı sağlayıcısıdır. Aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen kurumsal yazılım şirketi olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Marc Benioff’un Başarıları

Marc Benioff başarılı kariyer hayatı ile dikkat çeken iş insanlarından biri. Forbes verilerine göre Benioff, gerçek zamanlı net değere göre yaklaşık 7,6 milyar dolar servete sahip. Ancak tüm bu kariyerinin yanı sıra çeşitli onur ödülleri ve hayırseverlik çalışmaları da mevcut. Peki bunlar neler? Gelin Marc Benioff’un imza attığı başarılara yakından bakalım.

Elde ettiği onurlara bakıldığında Benioff, 2003’de Başkan Bush tarafından Bilgi Teknolojileri Danışma Komitesi’nin eş başkanı olarak seçilmesi göze çarpıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Mütevelli Heyeti’nde yer alan Benioff, 2009’da Genç Küresel Lideri olarak da seçilmiştir.

2012 yılında Amerikan Dergisi Barron’s tarafından Benioff, “Dünya’nın En İyi CEO’ları” arasında yer almıştır. Aynı yıl The Economist’in İnovasyon Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. 2014’de Fortune Dergisi okuyucuları Marc Benioff’u “Yılın İş Adamı” olarak seçmiştir. 2016’da ise yine Fortune tarafından “Dünya’nın En Büyük 50 Lideri” arasında yer almıştır.

Marc Benioff

Tüm bunlara ek olarak Benioff iş ve teknoloji alanında yazarı olduğu dört kitabı ile de öne çıkıyor. 2004 yılında Karen Southwick ile “Şefkatli Kapitalizm” kitabını yayınlamıştır. 2006’da ise Carlye Adler ile birlikte “The Business of Changing the World: 20 Great Leaders on Strategic Corporate Philanthropy” kitabının yazarlığını yapmıştır.

2009 yılında “Behind the Cloud: The Untold Story of Salesforce.com” kitabını yayınlamıştır. Son olarak 2019 yılında Monica Langley ile “Trailblazer: The Power of Business as the Greatest Platform for Change” kitabını yeniden yazmıştır.

Benioff’un Hayırseverlik Çalışmaları

Tüm bu başarıların ardından Benioff hayırseverlik çalışmaları ile de öne çıkıyor. Hatta Marc ve eşi Lynne Benioff, Forbes ve Chronicle of Philantrophy tarafından en çok bağış yapanlar listesinde yer alıyor. 2000 yılında ilk olarak Benioff, Salesforce Foundation’ı kurmuştu.

2010 yılında UCSF Çocuk Hastanesi’ne 100 milyon dolar bağış yaptığı biliniyor. Aynı zamanda 2014’de hastaneye ek olarak 100 milyon dolar ve erken doğum araştırmalarını finanse etmek için ise 50 milyon dolar bağışı söz konusu.

Ekim 2020’de ise Marc ve Lynne Benioff, Prens William’ın Earthshot Ödülü’nün kurucu ortakları oldu. Bu program çevresel sorunları çözüm bulmayı amaçlıyordu. 2021’de ise ağaç dikmek ve ekolojik odaklı girişimcileri finanse etmek için 200 milyon dolar bağış sözünde bulunmuştu. Öte yandan 2019’da Benioff çifti, evsizlik, barınma ve sağlık etkilerin araştırılması için Savunmasız Nüfus Merkezi’ne 30 milyon dolar bağışlamışlardı.

Marc Benioff Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde girişimci kişiliği ile öne çıkan yazılım şirketi Salesforce’un kurucusu Marc Benioff kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Aynı zamanda Benioff’un kariyer hayatına ve Salesforce’un kuruluş hikayesine değindik. Ayrıca bir hayırsever olarak tanınan Benioff’un hayırseverlik çalışmalarını ve başarılarını inceledik.

Özetle Marc Benioff, Salesforce’un başkanı, kurucu ortağı ve CEO’sudur. Aynı zamanda bulut bilişimin de öncüsüdür. Tüm bunların yanı sıra Benioff, hayırseverliği ve melek yatırımcılığı ile de tanınan bir isim. Bugün anıldığı Salesforce şirketini 1999 yılında dört temel değer üzerine kurmuştur. Bunlar; güven, müşteri başarısı, yenilikçilik ve eşitliktir.

Salesforce, 2018 yılında Fortune “Çalışılacak En İyi 100 Şirket” listesinde ilk sırada yer almıştır. Ayrıca Forbes tarafından “En Yenilikçi Şirket” olarak anılmıştır. Benioff ise Fortune tarafından “Dünyanın En Büyük 25 Liderleri” listesinde yer almıştır. Öte yandan Harvard Business Review tarafından “En İyi Performans Gösteren 10 CEO” arasındadır. Üstün liderliği sayesinde Benioff, “EmPOWerment Ödülü” ile onurlandırılmıştır.

Farklı türde bir şirket kuran Benioff, Salesforce’u yalnızca ürün geliştirmek üzerine kurmamıştır. Ayrıca dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmayı da amaçlamaktadır. Bu nedenle de dünya topluluklarını iyileştirmek adına Salesforce kaynaklarından bir hayırseverlik modeli yaratmıştır. Öte yandan Benioff ve eşi Lynne’de hayırseverlik çalışmaları için çeşitli alanlara odaklanmıştır. Bu alanlar arasında sağlık, çevre, halk eğitimi ve evsizlik gibi odak konular söz konusu.

Son olarak Marc Benioff Kimdir rehberimizi, Benioff’un sözü ile tamamlamak istiyoruz: “Tek başına bir fikir bir taktiktir, ancak birkaç farklı şekilde uygulanabilirse, harika bir strateji haline gelir.” Peki ya sizler bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce’un kurucusu Marc Benioff hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benioff’un girişimcilik hikayesini nasıl buldunuz? Marc Benioff hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.