Martin Eberhard Kimdir?

Günümüzde Tesla markası ve arabalarını görünce aklımıza gelen ilk isim Elon Musk oluyor. Bugünkü popülaritesinde Elon Musk’ın önemli bir payı olsa da fikrin ve markanın asıl sahibi bir başka isim. 2003 yılında Tesla Motors olarak adlandırılan şirketin kurucusu Martin Eberhard. Tesla Motors, Silikon Vadisi‘nin ilk otomobil şirketi olarak öne çıkmıştır. Peki Martin Eberhard aslında kimdir?

Martin Eberhard, otomobillere ve çevre dostu teknolojilere olan ilgisi ile başarılı bir mühendis olarak tanınmaktadır. Başarılı iş insanı ve bilim insanı olarak da tanınan Eberhard, Tesla Motors’un asıl fikir sahibidir. Aynı zamanda Eberhard, deneyimli bir Silikon Vadisi girişimcisi ve en az 29 patentin mucididir. Ayrıca elektrikli otomobili icat ederek kamuda ulaşımın geleceğinin algılanmasına yardımcı olmuştur. Martin Eberhard, girişimci olarak elde ettiği başarılarının ardından 2003 yılında Tesla Motors’u kurmuştur.

Tesla Motors, elektrikle çalışan otomobiller üretmeyi hedeflemişti. Ardından her ne kadar Eberhard kurucu olarak yer alsa da sermayesi olmadığı için finansöre ihtiyaç duydu. Bu nedenle şirketin finansörü olarak Sergey Brin, Larry Page, Jeff Skoll ve Elon Musk gibi ünlü isimler yer aldı. Ancak 2007’de finansörlerden biri olan Elon Musk ile anlaşmazlığa düştü. Dolayısıyla Eberhard istifasını vererek, Volkswagen şirketine geçiş yaptı.

Günümüzde ise Eberhard, Tesla hissesine sahip ancak en büyük hissedarları arasında yer almıyor. Dahası bir milyarder de değil. Öte yandan önemli bir bilim insanı olan Eberhard, fikirleri ve deneyimleri ile yol göstermeye devam ediyor. Dahası elektrikli araba devrimini görmekten de çok mutlu olduğunu dile getiriyor. Peki deneyimleri ve fikirleri ile dikkat çeken girişimci Martin Eberhard’ın hikayesi nasıl başladı? Eberhard’ın kariyer hayatı nasıl ilerledi? Günümüzde Elon Musk yönetiminde yer alan Tesla nasıl kuruldu?

Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Martin Eberhard kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Martin Eberhard Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Martin Eberhard Kimdir?

Martin Eberhard, Amerikan bir iş insanı ve aynı zamanda mühendistir. Eberhard, Tesla şirketinin asıl kurucusudur. Tesla şirketi, Eberhard ile birlikte Marc Tarpenning tarafından kurulmuştur. Eberhard ise 2003 ve 2007 yılları arasında CEO olarak görev almıştır. Ayrıca Eberhard, Fortune Dergisi tarafından 2007’de “En İyi 24 Mucit” arasında yer alan biri isimdir. Hatta aynı yıl Business 2.0 Dergisi’nde ise “Varlığı Önemli Olan 50 İnsan” arasında 32’nci sırada yer almıştır.

Martin Eberhard

Yine 2007’de Plenty 20 Ödülü sahibi olmuştur. Yakın zamanda ise Eberhard, Illinois University of University’den Seçkin Mezunlar Ödülü ve Mezun Üstün Hizmet Ödülünün sahibi olmuştur. Peki Tesla Motors’un kurucusu olarak yer alan Amerikan girişimci Martin Eberhard kimdir? Eberhard’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların yanıtlarını yakından inceleyelim.

Martin Eberhard, 15 Mayıs 1960 doğumludur. Eberhard, Kaliforniya Berkeley’de dünyaya gelmiştir. Alman asıllı bir aileden gelen Eberhard’ın çocukluk dönemi ise Kensington bölgesinde geçmiştir. Eberhard, Carolyn Eberhard ile evlidir. Eberhard ve eşi, 1984 yılı itibari ile Mühendislik Kolejine yaptıkları yıllık bağışlar ile bilinmektedir.

Martin Eberhard, eğitim hayatına Kensington Hilltop İlköğretim Okulunda başlamıştır. Ardından lise eğitimine El Cerrito Lisesinde devam etmiştir. Ancak El Cerrito Lisesine 11’nci sınıfa kadar gidebilmiştir. Daha sonra Eberhard ve ailesi Elmhurst, Illinois’a taşınmışlardır. Bu nedenle Eberhard, eğitimini 1978 yılında York Community Lisesinde tamamlamıştır.

Martin Eberhard, üniversite eğitimi için ise Illinois’da yer alan Urbana-Champaign kampüsüne gitmiştir. 1982 yılında Eberhard, bilgisayar mühendisliği lisans derecesi ile mezun olmuştur. Ardından yine aynı üniversite de 1984’de elektronik mühendisliği yüksek lisans eğitimi almıştır. Aldığı eğitimlerin ardından Eberhard kariyerinde nasıl bir yol izledi? Gelin Martin Eberhard’ın kariyer hayatına bakalım.

Martin Eberhard’ın Kariyeri

Tesla’nın asıl kurucusu olarak hafızalara kazınan Martin Eberhard’ın erken kariyer dönemi Wyse şirketinde başlamıştır. Dell’in yan kuruluşu olan Wyse, bir Amerikan bulut bilişim sistemleri üreticisidir. Wyse Teknoloji şirketinde Martin Eberhard, elektrik mühendisi olarak görev almıştır. Aynı zamanda WY-30 ASCII terminal bilgisayarı ilk ürünü olmuştur.

Ardından Eberhard, bir start-up projesi olan Network Computing Devices şirketini kurmuştur. 1987 yılında kurulan şirkette Eberhard ile birlikte beş kurucu ortak daha yer almıştır. 1992’de halka arzı gerçekleşen şirketin baş mühendisi olarak yer almıştır. Şirket ağ hesaplama cihazları üzerine yoğunlaşmıştır. Network Computing Devices şirketi X window-tabanlı ağ terminalleri geliştirmiştir. Ayrıca Belfort Memory International’da elektronik başkan yardımcısı ve kurucu ortak olarak yer almıştır.

Erken kariyer döneminde de başarılara imza atmaya devam eden Eberhard, şirket kuruluşları ile öne çıkmıştır. Bunlardan bir diğeri ise NuvoMedia olmuştur. 1997 yılında kurulan şirket, ilk e-kitap okuyucuyu üretmiştir. Eberhard, 2000 yılına kadar NuvoMedia’nın başkan ve CEO’su olarak görev almıştır.

NuvoMedia tarafından üretilen Rocket eBook olarak adlandırılan ürün, 1998 yılında erken ticari bir el tipi e-okuyucudur. Rocket eBook’da LCD ekran kullanılmıştır. Aynı zamanda on adede kadar e-kitap saklayabilme kapasitesi mevcuttur. Cihaz içerisine e-kitaplar, bilgisayar aracılığıyla yüklenmektedir. 2000’de ise NuvoMedia, 187 milyon dolar karşılığında Gemstar – TV Guide International’a satılmıştır.

Tesla Motors Şirketinin Ardından Eberhard

Tüm bu şirket kuruluşlarının ardından bugün ismi Elon Musk ile anılan Tesla şirketinin asıl kurucusu olan Martin Eberhard, silikon vadisinde araba üreten ilk şirketi kurmuştu. 2008 yılında şirketten ayrıldıktan sonra ise Eberhard, kariyerine başka şirketlerde devam etmiştir. 2010 yılında Volkswagen ile çalıştığını açıklamıştır. Volkswagen şirketinde “EV Geliştirme Direktörü” olarak görev almıştır. Ancak bu görevi ile ilgili başka bir detay bulunamamıştır.

Martin Eberhard

Kariyerinin devamında Eberhard, LeEco’nun Lucid Motors firması ile 2015 yılına kadar çalışmıştır. 2007 yılında kurulan Lucid Motors, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir elektrikli otomobil üreticisidir. Bu bağlamda Lucid Motors, Tesla ile rekabet kurmuş bir şirket olarak yer almıştır. Çok sayıda şirket kuran Eberhard, 2016 yılında ise inEVit’i kurmuştur.

inEVit, elektrikli araçların sürücülerini ve güç depolama ürünlerini sağlayan bir şirkettir. 2017 yılında Sokon Industry Group’un Inevit şirketini satın almıştır. Böylece Eberhard’da bu şirkette baş inovasyon sorumlusu olarak yer almaya başlamıştır. Ardından birimin adı SF Motors olarak değişmiştir. Şu anda da Inevit, SF Motors Inc. kuruluşunun altında yer almaktadır. Ancak Eberhard, 2018 yılında SF Motors (Seres) şirketinden ayrılmıştır.

2019 yılında ise Eberhard, Tiveni şirketini kurmuştur. Bir yazılım şirketi olan Tiveni, akıllı EV pil sistemleri geliştirmiştir. Peki asıl şimdiler de Elon Musk ile öne çıkan Tesla, orijinal adı ile Tesla Motors nasıl kuruldu? Martin Eberhard’ın hikayesi nasıl başladı?

Tesla Motors’un Hikayesi

1979 ve 1985 döneminde dünyada ikinci petrol krizi yaşanmıştı. Martin Eberhard ise bu dönemde bir spor araba meraklısı olarak olumsuz etkilenmişti. Aynı zamanda küresel ısınmadan korkan ve bu sorunun bilincinde olan bir iş insanıydı. Bu nedenle Eberhard, silikon vadisinde bir şirket kurmaya karar verdi. Şirketin kurucu ortalarından biri olarak Marc Tarpenning de yer aldı. Tarpenning ise başlangıçta şirketin CEO ve CFO’su olarak görev aldı. Öte yandan bu şirket Silikon Vadisi’nde ilk araba üreten şirket oldu.

2003 yılında CEO’luk görevi ile yola çıkan Eberhard’ın şirketi Tesla Motors olarak adlandırıldı. Şirketin adı aslında mucit ve elektrik mühendisi olan Nikola Tesla’ya olan övgü kapsamında gelişti. Tesla Motors, California San Carlos’da bir elektrikli otomobil üreticisi oldu.

2006’da Tesla Motors, yenilikçi, tamamen elektrikli Tesla Roadster prototipi, tek bir şarj ile 394 km menzile ulaşmayı başardı. İlk Roadster modelleri 2008’de piyasaya çıktı. Roadster’da elde ettiği başarının ardından daha uygun fiyatlı elektrikli otomobiller için çalışmaya başlandı. Böylece şirket ürün yelpazesini genişletti.

Martin Eberhard

Tesla Motors’un birkaç finansörü bulunuyordu. Bunlar arasında ise en önemli isim Elon Musk oldu. İki kurucu ortak Musk ile Mars Topluluğu üyeleri için düzenlenen bir toplantı da tanıştı. Ardından Musk yatırımı ile birlikte şirkete dahil oldu.

Tüm bu başarılı adımların ardından günümüzde Tesla Motors, yoluna Tesla adı ile devam ediyor. Martin Eberhard, 2007 yılında yönetim kuruluna istifasını sunmuştu. Ayrıca o dönemde Tesla yönetim kurulu tarafından da yayınlanan bir basın duyurusu ile istifası istenmişti. Ancak yönetim kurulunun bu talebi ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.

Öte yandan söylentilere göre bu talebin Elon Musk ve diğer yatırımcıları ile alakalı olduğu söylenmişti. 7 Ocak 2008 tarihinde ise Martin Eberhard’ın şirketten tamamen ayrıldığı New York Times’da yer almıştı. Bunun üzerine bu haberi doğrulayan Eberhard, çevreci teknolojisi konusunda yeni bir şirket kurmak istediğini belirten açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi ise şirketin sadece hissedarı olarak yer almaktadır.

Martin Eberhard Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde deneyimleri ve fikirleri ile ön plana çıkan girişimci ve iş insanı Martin Eberhard kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Girişim hikayeleri ile öne çıkan Eberhard’ın günümüzde Teksas merkezli bir Amerikan şirketi olan Tesla’nın asıl kurucusu olduğundan bahsettik.

Günümüzde her ne kadar popülaritesini iş insanı Elon Musk sağlamış olsa da Tesla fikrinin asıl sahibi Martin Eberhard’dır. Dolayısıyla sanılanın aksine Tesla şirketinin başlangıcında yer alan isimi Elon Musk değildir. Elon Musk, başlangıçta Tesla şirketinin yatırımcısı olarak yer almıştır. Bu nedenle Eberhard’ın kurucusu olduğu orijinal ismi Tesla Motors olan elektrikli otomobil şirketinin hikayesine değindik.

Özetle Martin Eberhard’ın başarıları ve önemli yenilikleri sonraki yıllarda gelişen tüm elektrikli otomobillerin yolunu açan bir girişimcidir. Tesla Motors, 2003’de Marc Tarpenning ve Martin Eberhard tarafından kurulmuştur. 2007 yılında Eberhard’ın en büyük yatırımcısının, şirketin kontrolünü ele geçirmesinin ardından Tesla Motors’dan ayrılmıştır. Ancak tüm bu ayrılış hikayesine rağmen Eberhard, Tesla’nın başarılı olmasını izlemekten çok memnun olduğunu ifade etmektedir.

Martin Eberhard’ın şirketten ayrıldığı dönemde Tesla şirketinin hikayesini anlatan bir blog sayfası bulunmaktaydı. Ancak Elon Musk ile birbirlerini dava etmeleri sonucu 2009 yılının ağustos ayında blog sayfası kapanmıştır. Blogun kapatılması, taraflar arasında anlaşma sağlandığının belirten bir sonuç olmuştur.

Öte yandan Eberhard, dünyanın dört bir yanına karbon yakıtlarının kullanımını azaltmanın nedenleri ve yöntemleri hakkında bilgi aktarıyor. Aynı zamanda elektrikli sürüşün diğer otomotiv teknolojilerine göre avantajlarına değiniyor. Ayrıca girişimcilik ve daha fazla gencin bilim ve mühendislik alanında kariyeri hakkında konferanslar da bulunuyor. Hatta halen yenilikçi, erken aşamada Silikon Vadisi’nde başlangıç şirketlerinin yönetim kurullarında yer alıyor.

Peki ya sizler Tesla Motors’un asıl kurucusu ve fikir sahibi Martin Eberhard hakkında ne düşünüyorsunuz? Eberhard’ın girişim kariyerini ve hikayesini nasıl buldunuz? Martin Eberhard hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Görsel: Nicki Dugan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.