Instagram Beğeni Sayısı Nasıl Gizlenir?

Instagram, gün geçtikçe kullanıcılarına yeni özellikler ve güncellemeler sunmaya devam ediyor. Bu özellikler, kullanıcıların isteklerine ya da platformun gelişimine katkı sağlamak amacıyla geliştirilmektedirler. Instagram beğeni sayısı gizleme de son zamanların en çok beğenilen özellikleri arasında yer almaktadır. Peki Instagram beğeni sayısı nasıl gizlenir?

Instagram, yıllar önce kişi hareketlerinin görülmesini engelleyen bir özellik geliştirdi. Geçmiş yıllarda takip ettiğiniz kişilerin kimleri hangi zamanda takip ettiğini, hangi gönderileri beğendiğini ya da kimlerin gönderilerine yorum yaptığını görme şansınız vardı. Ancak bir süre sonra Instagram bu özelliği kullanımdan kaldırmıştı. Bu da kullanıcıların eylemlerinin görülmesini kısıtlayan bir hareket olmuştu.

Kullanıcılar, sosyal medya hesaplarında gizliliğe önem vermektedir. Bunu da hesaplarını gizleyerek ya da bazı bilgileri hesaplarına eklemeyerek sağlamaktadırlar. Hesaplarında yer alan her eylemi ya da sonucu takipçilerini göstermek istemeyen kullanıcılar için Instagram, yakın zamanda yeni bir özellik geliştirdi. Bu da beğeni sayısını gizleme özelliği olarak ön plana çıkıyor. Biz de bu yazımızda Instagram beğeni sayısı nasıl gizlenir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Instagram Beğeni Sayısı Nedir?

Instagram, gönderi paylaşımında bu gönderileri kimlerin beğendiğine ve yorum yaptığına dair kullanıcılara bilgilendirme yapar. Bu bilgilendirmeye de platformun bildirim bölümünde yer vermektedir. Bu ifade, Instagram gönderilerine gelen beğeni sayısıdır.

Instagram beğeni sayılarını her gönderinizin altında görebilirsiniz. Bu beğeni sayılarında karşılıklı takipleştiğiniz kişilere öncelik verilmektedir. Örneğin gönderinizin altında kaç kişinin beğeni yaptığının ayrıntısına tıkladığınızda listenin üst sıralarında takip ettiğiniz kişiler öncelikli olacaktır. Listenin en altında da sizi takip eden ancak sizin takip etmediğiniz kişiler yer alacaktır.

Instagram Beğeni Sayısı Nedir

Instagram, ilk geliştirildiği günden beri gönderilerdeki beğeni sayısını gösterme özelliğine sahipti. Ancak 2021 yılında bu gönderilerin beğeni sayılarını gizlemek için bir özellik geliştirildi. Bu özellik sayesinde istediğiniz gönderilerin beğeni sayısını gizleme seçeneğiniz yer almaktadır.

Instagram’ın Kullanıcılara Beğenileri Gizleme Seçeneği Sunmasının Nedeni Nedir?

Instagram’ın beğeni sayılarını gizleme seçeneğini kullanıcılara sunmasında elbette belirli bir neden var. Yaptıkları açıklamaya göre şirket, kişilerin deneyimlerini baskı altına alıp almayacağını görme amacıyla beğeni sayılarını gizleme seçeneği ortaya çıkardı.

Araştırmalara göre gençlerin takipçi, yorum, beğeni sayısı gibi çevrimiçi başarısını öz değerleriyle eşitleme eğiliminde oldukları görülmektedir. 2020 yılında Brezilya’da 513 genç kız üzerinden bir araştırma gerçekleştirildi. Bu araştırma, kızların %78’inin fotoğraf paylaşımı öncesinde vücutlarında hoşlarına gitmediği bölgelerini saklamaya ya da değiştirmeye çalıştıklarını buldu.

Bir diğer araştırma da düşük sosyal ve duygusal sağlığı olan gençlerin %43’ünün çok az beğeni aldıkları için sosyal medya hesaplarını sildiğini gösterdi. Bu araştırmalar da kişilerin sosyal medyadan oldukça etkilendiğinin ve belli ölçüde zarar gördüğünün bir kanıtıdır.

Bazı kullanıcılar, Instagram üzerinden iyi ölçüde kariyer elde ediyorlar. Örneğin influencer adında bir kariyer ortaya çıktı. Influencer, sosyal medya platformlarından biri veya birkaçında içerik üreten kişiler olarak tanımlanabilir. Bu mesleğe sahip olan kişiler, sosyal medya üzerinde oldukça fazla sayıda gönderi ya da video paylaşımı yapmaktadır. Yüksek kitlelere ulaşan influencerlar da gönderilerinde iyi oranda beğeni almaktadır.

Ancak yüksek kitlelere ulaşan ve oldukça fazla beğeni sayısı yakalayan influencerlar bile bazı gönderilerinde daha az beğeni elde etmektedir. Bu durumda da az beğeni aldıkları gönderilerin beğeni sayısını gizleme ihtiyacı duymaktadırlar.

Her ne kadar binlerce ya da milyonlarca beğeniye sahip bir Instagram hesabınız dahi olsa görünüşte pek zararlı gibi olmayan beğeni sayısı, zihinsel sağlığa belli oranda etki etmektedir. Instagram, beğeni sayısını gizleme seçeneğini ortaya çıkardıktan sonra sonuçların bazı kullanıcılar için fayda sağladığını, bazı kullanıcılar için de can sıkıcı olduğunu görmüştür.

Instagram’da Beğeni Sayısını Gizlemek Gönderilerin Performansını Etkiler mi?

Yazımızda Instagram’ın beğeni sayısını neden gizleme seçeneğini sunduğundan bahsettik. Şimdi ise beğeni sayısını gizlemenin gönderi performansına etki edip etmediğinden bahsedelim. Instagram’da gönderilerin beğenilerini gizlemek platformun performansına pek bir etki etmemektedir. Çünkü platform, beğenileri takip etmeye devam edecektir. Aynı zamanda beğeni sayılarını algoritma için sıralama sinyali olarak kullanacaktır.

Algoritma, hangi gönderiyi sıklıkla göreceğinize karar vermektedir. Bu algoritmalar; hikayeler, gönderiler ve keşfet bölümünde çalışmaktadır. Sıralamanın nasıl düzenlendiği de kullanıcıya özeldir. Örneğin kişinin neyi sevdiği, izlediği ve yorum yaptığına bağlı olarak bu algoritmalar işlemektedir.

Dolayısıyla kullanıcılar, beğenilerinizi gizleyip gizlemediğiniz fark etmeksizin gönderilerinizi daima görecektir. Ayrıca beğenilerini gizleyen ancak sizin sıklıkla beğendiğiniz ya da göz gezdirdiğiniz hesapların gönderileri akışınızda ya da keşfet bölümünde yer almaya devam edecektir.

Sosyal ya da duygusal nedenlerden dolayı beğeni sayılarını gizlemek, sizin için faydalı ya da can sıkıcı olacaktır. Az beğeni almak sizin için can sıkıcıysa ve sık gönderi paylaşmanızı engelliyorsa Instagram’ın sunduğu beğeni sayısınız gizleme özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz. Şimdi bu özelliği nasıl aktif edeceğiniz hakkında bilgi verelim.

Instagram Beğeni Sayısı Nasıl Gizlenir?

Instagram, bütün kullanıcılarına beğeni sayısını gizleme özelliğini sunmaktadır. Normalde gönderilerin altında sayısal değerler yer almaktadır. Ancak beğeni sayısını gizledikten sonra,birkaç kişinin adı ‘ve diğerleri’ şeklinde bir görünüm yer alacaktır. Instagram, size beğeni sayılarını sadece birkaç adımda gizleme seçeneği sunmaktadır.

Tercihinize göre o an paylaşacağınız gönderilerin beğeni sayısını gizleme seçeneğiniz vardır. Bunun yanında belirli gönderilerin beğeni sayısını paylaşım sonrasında gizleme seçeneğiniz de yer almaktadır. Ayrıca diğer bütün kişilerin gönderi sayılarını görmeyi de gizleme şansınız vardır. Şimdi her bir seçeneği nasıl uygulayacağınız hakkında açıklamalar yapalım.

Gönderilerdeki Beğeni Sayısını Gizleme

 • Bunun için öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından sağ üstte yer alan ‘+’ sembolüne dokunarak gönderi paylaşma bölümüne gidin.
 • İlgili görseli seçin. Sağ tarafta yer alan sağ oka dokunun ve gönderinizi paylaşma adımına ulaşın.
 • Ekranın en altında ‘Gelişmiş Ayarlar’ diye bir seçenek yer alacaktır. Bu seçeneğe dokunun.
 • Karşınıza çıkan pencerenin en üstünde ‘Bu gönderideki beğenme ve görüntüleme sayılarını gizle’ yazısı olacaktır. Bu yazının yanındaki çubuğa dokunarak aktif hale getirin.
Gönderilerdeki Beğeni Sayısını Gizleme - 1
 • Son olarak sağ üstteki tik işaretine dokunarak gönderinizi paylaşın. Böylelikle ilgili gönderinin beğeni ve görüntüleme sayıları gizlenmiş olacaktır.

Gönderiyi Paylaştıktan Sonra Beğeni Sayısını Gizleme

Bir gönderi paylaştığınızı ve daha sonrasında o gönderinin beğeni sayısını gizlemek istediğinizi varsayalım. Bunun yanı sıra Instagram’a beğeni sayısını gizleme özelliği gelmeden önce paylaştığınız eski gönderileri ele alalım. Gönderileri paylaştıktan sonra beğeni sayısını gizleme seçeneğiniz de olduğu için bu durumda nasıl işlemler uygulayacağınızı açıklayalım.

 • Beğeni sayısını gizlemek istediğiniz herhangi bir gönderinize profiliniz üzerinden girin.
 • Gönderinin sağ üstünde yer alan üç noktaya dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerin altlarında ‘Beğenme sayısını gizle’ diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın. Beğeni sayısını gizlemek istediğiniz bütün gönderilere bu işlemi uygulayabilirsiniz.
Gönderiyi Paylaştıktan Sonra Beğeni Sayısını Gizleme

Diğer Kullanıcıların Beğeni Sayılarını Gizleme

 • Öncelikle profilinize girin.
 • Ardından sağ üstte yer alan 3 çizgiye tıklayarak menüye erişim sağlayın.
 • Menü üzerinden ‘Ayarlar’ yazan bölüme dokunun.
 • Ayarlar menüsü üzerinden de ‘Gizlilik’ seçeneğine gidin.
 • Sonra ‘Gönderiler’ seçeneğine dokunun.
Diğer Kullanıcıların Beğeni Sayılarını Gizleme
 • Gönderiler menüsünün en üstünde ‘Beğenme ve görüntüleme sayılarını gizle’ diye bir seçenek olacaktır. Bu seçeneğin yanındaki çubuğa tıklayıp aktifleştirme işlemini gerçekleştirin. İşlem sonucunda Instagram’da yer alan bütün hesapların beğeni sayılarını görmeyi engellemiş olacaksınız.
Diğer Kullanıcıların Beğeni Sayılarını Gizleme - 2

Instagram Beğenilerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz?

Instagram’da ‘İstatistikler’ hizmeti yer almaktadır. Bu hizmet birçok alanda kullanıcılara imkanlar sağlamaktadır. Instagram’ın analiz çözümü, hedef kitle demografisi, ulaşılan hesap sayısı, takipçi sayısının nasıl arttığı ve gönderilerin ne kadar beğeni aldığıyla ilgili bilgiler, istatistikler bölümünde yer almaktadır.

Instagram’ın istatistikler hizmetinden yararlanabilmek için işletme ya da profesyonel bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Eğer işletme ya da profesyonel bir hesabınız varsa ve buna rağmen standart bir hesapta kalmaya devam ediyorsanız birkaç adımla profilinizi değiştirme şansınız vardır. Bu işlem tamamen ücretsizdir ve isteğe bağlıdır. İstatistikler hizmetinden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında açıklama yapalım.

 • Öncelikle Instagram profilinize giriş yapın.
 • Ardından sağ üstte yer alan üç çizgiye dokunup ‘Ayarlar’ bölümüne gidin.
 • Ayarlar bölümünden de ‘Hesap’ yazan yere dokunun.
 • Hesap bölümünün altlarında ‘Profesyonel hesaba geçiş yap’ yazısı olacaktır. Bu yazıya basın.
Instagram Beğenilerinizi Nasıl Takip Edebilirsiniz - 1
 • Artık profesyonel bir hesaba sahip olduğunuza göre bir sonraki adım İstatistikler hizmetine erişmek olacaktır.
 • Profesyonel hesabınızın profiline giriş yapın.
 • Biyografi bölümünüzün altında yer alan ‘İstatistikler’ yazısına dokunun.
 • Buradan da son 7 günde paylaştığınız gönderilerin sayısını gösteren ‘Paylaştığınız içerik’ bölümüne gidin.
 • ‘Son 7 gün’ yazan yerin hemen yanında yer alan oka basın ve süre aralığını belirleyin.
 • Instagram size bazı ölçümleri gösteren filtrelenebilir bir gönderi galerisi gösterecek. Bu galeride yorumlar, beğeniler ve erişim gibi aktiviteler yer alacaktır.
 • Ayrıca ne tür fotoğraf ya da videoların hangi zaman diliminde gösterileceğini de seçme şansınız vardır.
 • Ölçüm (Metric) bölümünden beğenileri seçmek için ekranınızın ortasındaki açılır menüye dokunun. Ardından ‘Beğeniler’ seçeneğine dokunun.

Genel Değerlendirme

Instagram, kullanıcıların beğeni sayısına odaklanmak yerine gönderilerin kalitesine odaklamayı hedefledi. Bu hedefi gerçekleştirmek için de beğeni sayısını gizleme özelliğini oluşturdu. Gönderilerin beğeni sayısını gizleyerek insanların hangi gönderinin ne kadar kişi tarafından beğeni aldığını görmesini engelleme şansınız oldu.

Bu hizmet çıktıktan sonra birçok kullanıcı gönderilerinin beğeni sayısını gizlemeye başladı. Ünlü olup birçok takipçi ve beğeni sayısına sahip olanlar bile beğeni sayısı gizleme özelliğinden yararlanmaktadır. Bu durumdan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz.

Kişiler, beğeni sayıları az ya da çok fark etmeksizin beğeni sayılarını gizlediğinde kendilerini daha iyi hissetmektedir. Hesapları üzerindeki çoğu kontrol onların eline geçtiği için Instagram’ı kullanma konusunda daha özgüvenli olma ihtimalleri var.

Kullanıcıların hepsi beğeni sayısını gizleme özelliğinden yararlanabilmektedir. Eğer gönderilerinizi kaç kişinin ya da kimlerin beğendiğini takipçilerinizin ya da sizin görmenizi istemiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız adımların sonrasında ilgili gönderilerin beğeni sayıları gizli kalacaktır. Eğer hesabınızda beğeni sayısını gizleme seçeneği yer almıyorsa platformun uygulamasını güncellemeyi deneyin.

Uygulamayı güncellediğiniz halde beğeni sayısını gizleme özelliği hesabınızda yer almıyorsa cihazınızın yazılımını güncelleyin. Bunun yanı sıra Google Play Store ya da Apple Store üzerinden Instagram’ın beta sürümüne geçiş yaparak platformun bütün yeni özelliklerden faydalanma imkanınız mevcut.

Instagram beğeni sayısı gizleme özelliği geri alınmaz bir özellik değildir. Yani bu özelliği uyguladığınız gönderilerin beğeni sayılarını gösterme şansınız olacaktır. Bunun için ilgili gönderiye girin ve sağ üstte yer alan üç noktaya dokunun. Sonrasında da ‘Beğenme sayısını göster’ seçeneğine dokunun.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram beğeni sayısı gizleme rehberimiz burada sona eriyor. Peki siz Instagram beğeni sayısı gizleme özelliğini hiç denediniz mi? Sizler de Instagram beğeni sayısı hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.