Facebook Artırılmış Gerçeklik Bilekliği Üzerinde Çalışıyor

Teknoloji her geçen gün gelişmeye ve hayatlarımıza yenilik katmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte şirketler de daha teknolojik cihazlar üretiyorlar. Facebook da bu şirketlerden birisi. Şirket özellikle son yıllarda giyilebilir teknolojik cihazların üretimine yönelmiş durumda. Şirket, sanal gerçeklik başlığı başta olmak üzere bazı teknolojik cihazları satışa sundu. Şimdi ise Facebook, artırılmış gerçeklik bilekliği üzerinde çalışıyor.

Facebook Reality Labs Başkanı Sean Keller, bilek aracılığıyla kontrol edilebilen bir cihaz üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yapılan açıklamada bileklikte kullanılması planlanan bazı teknolojilere dair görüntüler de bulunmakta.

Sanal ve Gerçeği Buluşturan Bileklik

Facebook Artırılmış Gerçeklik Bilekliği

Geçtiğimiz aylarda bir medya şirketi olan The Information, Facebook’un bir akıllı saat piyasaya sürmeye hazırlandığını açıklamıştı. Sean Keller tarafından yapılan açıklamadan sonra üzerinde çalışılan AR bileklik ile bu saatin bir bağlantısının olup olmadığı merak konusu oldu.

Facebook’un sanal gerçeklik başlığı olan Oculus Quest, ileri düzey sensörleri ve kameraları sayesinde el takibini destekliyor. Facebook, bu teknolojiyi geliştirerek bilekliğinde de kullanmak istiyor. Hatta kullanılan teknoloji yeterince geliştirilirse bileklik sinir sinyallerini algılayarak parmak hareketlerini gerçekleşmeden anlayabilecek.

Yapılan araştırmalara göre Facebook, 2019 yılında böyle bir cihaz için patent başvurusunda bulunmuş. Hatta CTRL-Labs isimli şirketin aynı fikir üzerinde çalışmasından dolayı bu şirketi satın almışlar.

Facebook Nöromotor Arayüzler Direktörü Thomas Reardon, beynimizin daha çok ellerimizi kontrol etmeye odaklandığını belirtiyor. Reardon yaptığı açıklamada nöral sinyallerle yapılmaya çalışılan eylemin bileklik tarafından algılandığını ifade ediyor. Bileklik sinir sistemini kullanarak hareketlerin kontrol edilmesini sağlıyor. Bu durum da el hareketlerinin son derece hassas olmasına yardımcı oluyor.

Sinir sinyallerinin algılanabilir olması bazı kişisel gizlilik sorunlarına yol açabilir. Facebook, bu konuda da oldukça hassas olacaklarını belirtiyor. Şirket, bileklik kullanıcıları ile “bu tür verilerin neden kullanıldığını, nasıl kullanıldığını ve ne tür işlemlerin bu veriler sayesinde yapılabildiğini” paylaşmayı düşünüyor.

Haptik Teknolojisi Nedir?

Facebook Bileklik

Haptik teknolojisi, kullanıcıya, kullanılan cihazdan kuvvetler, titreşimler veya hareketler uygulayarak dokunma hissi yaratan bir teknolojidir.

Facebook tarafından yapılan açıklamada haptik teknolojisinden de bahsediliyor. Mesela, önemli bir e-posta aldığınızda sizi uyarmak için haptik teknolojisi sayesinde titreşim veya hafif darbeler hissedebileceğiniz belirtiliyor. Bunun dışında telefonunuza gelen aramalarda arayan kişiye göre özel dokunsal bildirimler sağlanabileceği de söyleniyor.

Açıklamada, şu an bileklikte kullanılabilecek haptikler hakkında araştırmalar yapıldığı belirtilmiş. Sean Keller, bu teknolojinin günümüz için hâlâ erken olduğunu ancak yapılan araştırmaların ümit verici olduğu söylüyor. Keller, haptik araştırmalarının gelecekte insanların daha çeşitli yollarla iletişim kurabileceklerini gösterdiğini de belirtiyor.


Facebook’un yaptığı açıklama ve üzerinde çalıştıkları cihaz gelecek için oldukça ümit verici. Tasarladıkları bileklikteki sensörler sayesinde sanal nesnelerle etkileşim kurulabilecek, insanlar bazı eylemleri hiçbir somut nesneye temas etmeden yapabilecek. Hatta, yapılan araştırmalarda eli olmayan bir insanın sanal bir el üzerindeki kontrolleri bile test ediliyor.

Konuya ilgili paylaşılan videoda kişilerin kendilerine özel bir klavye oluşturup somut bir klavye olmadan metin yazabildikleri bir görüntü bulunuyor. Bunun haricinde, sadece bilek hareketleriyle ışık yoğunluğu ayarlamak mümkün hale gelecek gibi gözüküyor. Bir başka örnekte ise makarna yaparken kullanacağınız suyun kaynaması için su ısıtıcınızı tek bir parmak hareketiyle çalıştırabiliyorsunuz. Hem de hiçbir nesneye doğrudan temas etmeden. Bilim kurgu filmlerini aratmayan bu teknoloji gelecekte bizleri bekliyor.

Sizler Facebook tarafından duyurulan artırılmış gerçeklik bilekliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Facebook’un yaptığı araştırmaların gelecekte teknolojiyi nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.