Brian Chesky Kimdir?

Girişimcilik ekosisteminde dünya genelinde sahip olduğu fikirler ile öne çıkan pek çok girişimci mevcut. Girişimci ruhu ile öne çıkan bu isimlerden biri de Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky. Chesky daha önce teknoloji ile alakası olmayan yalnızca bir tasarım öğrencisiydi. Ancak Chesky, konaklama endüstrisinde yaptığı değişiklikler ile ortaya çıkan bir girişimci oldu. Peki bu Brian Chesky kimdir?

Brian Chesky, 2015 yılından bu yana en zengin girişimciler arasında yer alıyor. Aynı zamanda iyi bir hikaye anlatıcısı olarak tanınan Chesky çevrimiçi bir hizmet olan Airbnb’nin kurucusudur. 2007’de yaşadığı finansal zorluklar sonucunda Airbnb fikrini ortaya attı. Paraya ihtiyacı olan genç girişimci, dairesini kiralamaya karar verdi. Dolayısıyla bu yavaş yavaş büyüyen bir girişim fikrinin doğuşuna yol açtı. Bu fikir ise Airbnb olarak doğdu.

Airbnb, konaklama faaliyetleri için çevrimiçi bir pazar işleten Amerikan şirketidir. Bugün bakıldığında başarılarının arkasındaki en büyük neden ihtiyaca karşılık vermesi olarak biliniyor. Bu yüzden Chesky, müşterilerin ve ihtiyaç duyulan hizmetlere çok daha fazla önem veriyor. Öte yandan Chesky’nin liderliğinin yanı sıra şirkette iki kurucu ortak daha yer alıyor.

Bu kurucu ortaklar kurdukları şirket içinde rollerini en iyi şekilde üstlenmekte. Böylece tüm eleştirilere rağmen inançlarını kaybetmedikleri için bugün dünyaca ünlü çevrimiçi hizmet şirketi haline dönüştüler. Öte yandan dünyaca ünlü konaklama hizmeti Airbnb’nin kurulduğu günden bu yana 220’den fazla ülkede 800 milyondan fazla misafir ağırladığı biliniyor.

Peki dünyaca ünlü çevrimiçi hizmet girişimi Airbnb ile tanınan kurucu ortak Brian Chesky’nin hikayesi nasıl başladı? Brian Chesky bugün nasıl popüler bir girişimci oldu? Airbnb nasıl kuruldu? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını arıyorsanız ve Brian Chesky kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Brian Chesky Kimdir? sorusunun cevabı ile başlayalım.

Brian Chesky Kimdir?

Brian Chesky, Amerikan iş insanı ve popüler bir dijital platform olan Airbnb’nin kurucusudur. Ayrıca Chesky, milyonlarca dolarlık bir girişimin fikir sahibidir. Üniversitede endüstri tasarımı bölümünden mezun olan Brian Chesky’nin teknoloji ile ilişkisi nasıl başladı? Peki ya nasıl dünyaca ünlü bir girişimin kurucusu oldu? Ve Brian Chesky kimdir? Gelin bu soruların yanıtlarını inceleyelim.

Brian Chesky

Silikon Vadisi‘nde en etkili girişimcilerden biri olan Brian Chesky, 29 Ağustos 1981 doğumludur. Şimdilerde 40 yaşında olan Chesky, ABD New York Niskayuna’da dünyaya gelmiştir. Chesky’nin ebeveynleri, Deborah ve Robert H. Chesky’dir. Babası Polonya asıllı iken annesi ise İtalyan asıllıdır. Ayrıca eşlerin her ikisinin mesleği de sosyal hizmet uzmanı olarak bilinmektedir. Öte yandan Brian Chesky’nin bir de kız kardeşi vardır.

Chesky’nin çocukluk dönemi sanata olan ilgisi ile öne çıkmıştır. Çoğunlukla resimlerin kopyalarını çizmek ve tasarlamakla ile ilgilenmiştir. Aynı zamanda ayakkabı ve oyuncaklarını da yeniden tasarlamıştır. Sonraki dönemlerde ise Chesky, peyzaj mimarlığı ve tasarımı ile ilgilenmiştir.

Öte yandan Brian Chesky, girişimciler arasında spor yapmaya en özel vakti ayıran bir isimdir. Çocukluğunda sanatın yanı sıra sporla da ilgilenmiştir. Spor alanında özellikle hokey onun için vazgeçilmezlerdendir. Ayrıca ayakkabı tasarımı ve spor sevgisi birleşerek spor ayakkabılar üzerinde yeni çizimler üzerine çalışmasına vesile olmuştur. Tüm bunlara ek olarak hobileri arasında seyahat merakı da yer alıyor.

1999 yılında Chesky eğitimi için Rhode Island Tasarım Okuluna başlamıştır. Ardından 2004 yılında güzel sanatlar lisans derecesini endüstriyel tasarım alanında tamamlamıştır. Bu okulda buz hokeyi takımının kaptanlığını yapmıştır. Rhode Island Tasarım Okulunda yer aldığı dönemde Chesky, sonraki yıllarda girişiminin ortak kurucusu olacak Joe Gebbia ile tanışmıştır.

Brian Chesky’nin Kariyeri

Üniversite eğitiminin ardından Brian Chesky, kariyer hayatının başlangıcını Los Angeles’da başlamıştır. Chesky, 3DID Inc.’de endüstriyel tasarımcı ve stratejist olarak çalışmıştır. Ancak her gün yaptığı benzer ya da olası iş çalışmalarından rahatsızlık duyduğundan işinden ayrılmıştır. 2007 yılında San Francisco’ya taşınma kararı almıştır. Chesky’nin asıl hikayesi ise San Francisco’ya taşınması ile başlıyor.

Chesky, San Francisco’da ilerde kurucu ortağı olacak Joe Gebbia ile aynı dairede yaşamaya başlamıştır. Aynı yıl ekim ayında Amerika Endüstriyel Tasarımcılar Derneği’nin düzenlediği bir konferansa ev sahipliği yapmıştır. 2007 yılında yapılan tasarım konferansı için yerel otellerdeki tüm odalar satılmıştı. Bu sayede konferans büyüklüğü ile dikkat çekmişti.

Tüm bu devasa konferans sırasında ikili maddi zorluklar yaşamaya başlamıştı. Bu konferansı kendi lehine döndüren ikili tur rehberliği yapmaya başladı. Ayrıca bu zorluklar da bir fikri ortaya koydu. Bu fikir ise Airbnb oldu. Peki ya Airbnb nasıl başarılı oldu? Chesky ve Gebbia’nın kurucusu olduğu Airbnb’nin hikayesi nedir?

Airbnb’nin Hikayesi

Airbnb’nin girişiminin hikayesi gerçek kişisel bir ihtiyaç sorunundan ortaya çıkmış. O dönemde maddi zorluklar yaşayan Brian Chesky ve Joe Gebbia, aylık kiralarını karşılayamamaya başlamıştı. Bu nedenle dairelerini para karşılığı kiralamaya karar vermişlerdi. Tasarım konferansı ise onların lehine olmuştu.

Öncelikle işe üç şişme yatak alarak başlamışlardı. Bu fikrin amacı; kalacak yeri olmayanlar için kısa süreli bir kiralama hizmetiydi. Ardından bu fikirlerini “Airbed and Breakfast” olarak pazarladılar. Böylece bu fikir bağlamında ilk gece üç misafir konaklamasıyla ilk başarılarını sağladılar.

Brian Chesky

Dolayısıyla 2008 yılında “Airbeandbreakfast.com” şimdiki adı ile Airbnb şirketi kuruldu. Ardından iki kurucu ortağın yanı sıra 2008 yılının şubat ayında bir ortak daha projeye dahil oldu. Projeye dahil olan isim Harvard mezunu ve teknik mimar Nathan Blecharczyk’dı. Böylece her kurucu ortak Brian Chesky’nin liderliğinde yeni şirkette bir rol üstlenmişti. Çekirdek ekip, Chesky, Gebbia ve Blecharczyk’den oluştu.

Ancak kurucu ortakların bir finansmana ihtiyacı vardı. Birçok yatırımcıdan ise olumsuz dönüşler alıyorlardı. Borçları ise giderek artıyordu. Ayrıca saçma bir fikir olduğuna dair eleştiri de alıyorlardı. Tüm bunların aksine ortaklar umutlarını yitirmediler.

Bu nedenle Chesky ve diğerleri o dönemde, başkan seçimleri sırasında aday olan Barack Obama ve John McCain’e “Obama O’s” ve “Cap’n McCains” adlı özel üretim tahıl gevrekleri satmaya başladılar. Tahıl kutularından etkilenen bir Amerikan teknoloji start-up hızlandırıcı şirket oldu. Bu teknoloji şirketi Y Combinator’dı. Böylece Airbnb, tohum finansman programına kabul edildi.

Dolayısıyla girişimleri beklenilenden daha fazla ilgi gördü. Daha ilk yılda başarıyı yakalayan Airbnb, Avrupa’da birkaç ofis açtı. 2008 yılında kurulduğundan bu yana şirket adını kısaltmakla kalmamıştı. Dahası operasyonlarını da genişletmeye devam etti.

2020 yılının aralık ayında ise Airbnb, 100 milyar dolarlık bir değerleme ile halka açıldı. 2021’de ise Airbnb’ye kayıtlı 2,9 milyon ev sahibi ve 7 milyon üyesi mevcuttu. Hatta aktif olarak 220 ülke ve 100 bin farklı şehirde de hizmet sağlandı.

Brian Chesky’nin Başarıları

Brian Chesky, dünyaca ünlü konaklama hizmeti Airbnb’de sağladığı başarılar ile de öne çıkıyor. Bugün Forbes verilerine göre 8,8 milyar dolar net değere sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda Forbes Milyarderler Listesi’nde 222’nci sırada yer alıyor.

Diğer taraftan başarılarına değinecek olursak Brian Chesky, 2015’de Time Dergisi’nde ‘En Etkili 100 Kişi’ arasında yer almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl Chesky, Forbes’in “Amerika’nın 40 Yaş Altı En Zengin Girişimcileri” listesinde yer almıştır. Ayrıca 2015 mayıs ayında Obama tarafından “Küresel Girişimcilik Elçisi” olarak atanmıştır.

2016’da “En Genç Forbes 400” listesinde yer alırken, 2018’de Business Time tarafından “Bay Area Yılın Yöneticisi” olarak seçilmiştir. Tüm bu başarılarının yanı sıra Chesky, 2016 yılında bir hayırseverlik çalışmasına dahil olmuştur. 11 Haziran 2016 tarihinde Chesky, aralarında Bill Gates gibi isimlerin bulunduğu “The Giving Pledge” grubuna katılmıştır. The Giving Pledge, bir bağış taahhüdüdür. Varlıklı insanların servetlerinin çoğunu hayırsever amaçlara bağışlamaya teşvik eden bir kampanyadır. Bu kapsamda servetlerinin %50’sinden fazlası bağışlanmaktadır.

Brian Chesky

Öte yandan Chesky, 2022 mayıs ayında Obama Vakfı’na 100 milyon dolarlık bir hediye bağışladı. Hediye ise kamu hizmetlerinde kariyer yapmak isteyen öğrenciler için yeni bir burs programı başlangıcı olarak öne çıktı. Bu hediye Voyager Bursu, bir diğer adı ile Obama-Chesky Kamu Hizmeti bursu olarak adlandırılmıştır.

Bu bursun amaçları; üniversitenin ilk ve son yıllarında öğrencilere yapılan 50.000 dolara kadar olan mali yardım, 10.000 dolarlık bir maaş ve iş seyahati deneyimi için ücretsiz Airbnb konut desteğiydi. Aynı zamanda üniversite mezuniyetinin ardından 10 yıl boyunca her yıl 2.000 dolar seyahat kredisi, yıllık zirve ve mentor ağı da diğer amaçlar arasında yer aldı.

Brian Chesky Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde konaklama endüstrisinde değişiklikler yapan çevrimiçi hizmet Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky kimdir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Girişimciliği ile öne çıkan Chesky’nin Airbnb hikayesine değindik.

Özetle Brian Chesky’nin liderliği ve girişimciliği ile öne çıkan teknoloji devi kurucularından biraz daha farklı bir hikayeye sahip. Chesky’nin kuruculuğunda Airbnb, paylaşım ekonomisin ön safhalarında yer alıyor. Dünyaca ünlü bu girişimin başarılı olmasının en büyük sebebi ihtiyaç duyulan hizmetin geliştirilmesinden kaynaklı olması öne çıkıyor. Hatta 2011 yılında Chesky, konut sakinlerinden gelen şikayetlere odaklanılması için 24 saat hizmet hattı ve ek personel destekleri gibi kaynakları da projeye dahil etti.

Tüm bunlara ek olarak Chesky, Airbnb’nin en önemli özelliklerinden birinin insanları bir yere ait hissettirmemesi olduğunu söylüyor. Onlara kalacak yerden ziyade bir deneyim verdiğini ifade ediyor. Gelecekte insanların fotoğraf ya da video değil deneyim paylaşacağını da ekliyor.

Ayrıca tasarım eğitimi alan Chesky, yaratıcı köklerinin Airbnb’nin ürün ve hizmetlerine özleştiriyor. Bu bağlamda tasarım odaklı yaklaşım benzersiz bir iş modeli yaratmış oluyor. Aynı zamanda çevrimiçi hizmet Airbnb sayesinde hem ev sahipleri hem de seyahat edenler bir araya geliyor.

Öte yandan Brian Chesky girişimcilere verdiği tavsiyede şu sözlere yer verdi: “Bir şirket açtığınızda bu bilimden ziyade bir sanattır. Gündemde olan problemleri çözmek yerine sizin için son derece kişisel olan problemleri çözmeye odaklanın. Kendi probleminizi çözerseniz, milyonlarca insanın da problemini çözebilirsiniz.”

Son olarak ise dünyaca ünlü bu şirketin iki kurucu ortağı Chesky ve Gebbia hayırsever girişim Giving Pledge’e de dahil oldular. Böylece ikili servetlerinin yarısından fazlasını bağışlamaya söz verdi. Öte yandan Giving Pledge Listesi’nde Haziran 2022 itibari ile 28 farklı ülkeden 236 varlıklı ismin imzasını taşımaktadır.

Peki ya sizler konaklama hizmeti Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky hakkında ne düşünüyorsunuz? Chesky’nin girişim kariyerini ve hikayesini nasıl buldunuz? Brian Chesky hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.