Jim Lanzone Kimdir?

Teknoloji, medya ve internet ekosisteminde tanınan ve deneyimleri ile dikkat çeken iş insanları öne çıkmaktadır. Pek çok şirketin kurucularının yanı sıra liderliği ve deneyimi ile popüler yöneticiler de başarıları ile dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır. Bunlardan biri de Yahoo CEO görevinde bulunan Jim Lanzone. Peki Jim Lanzone kimdir? Lanzone’un hikayesi nasıl başladı?

Jim Lanzone, Tinder ve Yahoo CEO’luğu ile tanınan Amerikan iş insanıdır. Bunlardan önce ise Lanzone, CBS Corporation’ın dijital operasyonlarını dijital baş yetkili ve CEO olarak yönetti. Aynı zamanda 2011 ve 2019 yılları arasında şirketin dijital medya markasını denetledi. Ayrıca CBS’nin yayın akışı yönetiminde yer aldı.

Birden fazla yöneticilik görevi ile tanınan Lanzone, popüler bir iş insanı olarak çalışmalarına devam ediyor. Şimdi ise Yahoo şirketinde CEO olarak yer alan Lanzone, Apollo Global Management ile büyümeye katkı sağlamayı amaçlıyor.

Böylece Lanzone, 2021’de CEO pozisyonuna dahil olarak yaklaşık 30 yıllık internet efsanelerinden biri olan Yahoo’yu devralmış oldu. Yahoo ise küresel bir medya ve teknoloji şirketi olarak öne çıkıyor. Ayrıca dünya genelinde yaklaşık 900 milyon kişiye ulaşıyor.

Teknoloji ve medya alanında 20 yıllık liderlik ve girişimcilik deneyiminde kanıtlanmış bir sicile sahip olan Lanzone, başarılı hikayesi ile dikkat çekiyor. Peki Lanzone’un kariyer hayatı nasıl gelişim gösterdi? Lanzone hangi başarılara imza attı? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Jim Lanzone kimdir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Jim Lanzone Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Jim Lanzone Kimdir?

James Lanzone, Amerikalı bir iş insanıdır. Aynı zamanda Yahoo Inc.’in CEO’su olarak da bilinmektedir. Daha önce ise Tinder’ın CEO’su olarak görev almıştır. Ayrıca önemli web siteleri işleten CBS Interactive şirketinde eski başkan ve CEO olarak görev yapmıştır. Hatta çeşitli girişim projelerine de yatırımları ile destek sağlamıştır. Peki Jim Lanzone aslında kimdir? Lanzone’un hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarını yakından inceleyelim.

Jim Lanzone, 20 Ocak 1971 doğumludur. Şu anda 51 yaşında olan Lanzone, Amerika Birleşik Devletleri, San Carlos’da dünyaya gelmiştir. Lanzone’un net değerine katkıda bulunan en önemli paylardan biri ise Yahoo’nun CEO’su olarak faaliyet göstermesidir. Aynı zamanda Jim Lanzone, en iyi 10 internet şirketi arasında yer alan CBS Interactive’in eski başkanı ve CEO’su olarak tanınmaktadır. Böylece tüm bu başarılı deneyimler net değerine katkıda bulunan proje ve şirketlerden elde edilmektedir.

Jim Lanzone, 1993 yılında eğitimini Los Angeles California Üniversitesinde tamamladı. Lanzone, Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi ile mezun oldu. UCLA’da 1989 ve 1993 yılları arasında eğitim gördü. Aynı zamanda Emory Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İşletme Okulundan ikili JD/MBA derecesine sahip oldu. Lanzone, Emory Üniversitesi’nde ise 1994 ve 1998 yılları arasında eğitim aldı.

Jim Lanzone’un Kariyeri

Jim Lanzone’un kariyer hayatının başlangıcı 1997 yılına dayanmaktadır. 1997’de “eTour” girişimini kurdu. eTour, web’de erken bilgi alma ve müşteri adayı başına maliyet hizmetleri sağlayıcısıydı. Tam bir yıl sonra 1998’de eTour, sektöründe bir numaralı site haline geldi. 2001 yılına kadar ise Lanzone, eTour’un başkanı olarak faaliyet göstermeye devam etti.

2001’de Lanzone’un girişimi eTour, daha sonra Ask Jeeves olarak bilinen “Ask.com” tarafından satın alındı. Bu satın alımla birlikte Jim Lanzone’da ürün yönetimi alanında işe alındı. Ask.com’da Lanzone, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür olarak görev yaptı. Ardından 2005 yılında Ask.com, Medya ve İnternet Şirketi IAC tarafından satın alındı. InterActive Corporation (IAC) ise Barry Lider tarafından kurulan bir holding olarak öne çıkıyordu.

Ask.com’un IAC tarafından satın alımından sonra Jim Lanzone, Ask.com’un CEO’su oldu. 2008 yılına kadar Lanzone, şirkette CEO olarak faaliyet gösterdi. 2008’de IAC şirketinden ayrılarak, Redpoint Ventures’a katıldı. Redpoint Ventures’a Residence’da ise girişimci olarak yer aldı.

Şirketten ayrıldıktan sonra kurucu Barry Diller, Lanzone’u “Ask.com’un geri dönüşünden sorumlu baş yönetici” olarak ifade etti. Jim Lanzone’un Ask.com şirketinde CEO olarak önemli başarılara imza attı. Bunlar; Ask Jeeves’in elden geçirilmesi ve yeniden markalanması olarak açıklandı.

Ayrıca Lanzone, arama motoru ve keşif kılavuzu olan Clicker Media Inc.’in kurucu ortağı ve CEO’su olarak yer aldı. Clicker, 2019 yılında TechCrunch 50’de beta olarak piyasaya sürüldü. Ardından 4 Mart 2011 tarihinde CBS Corporation tarafından satın alındı.

Daha sonra Lanzone, CBS TV şirketinde dijital yönetici görevinde bulundu. Bu görev boyunca ise “Star Trek: Discovery, Star Trek: Picard” gibi orijinal şovlara ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda 2014 yılında CBS All Access lansmanı ve çok sayıda akış hizmetinin gelişimini yönlendirdi. Lanzone, şirketteki dijital konuları denetleme, bölümler arası işbirliğine dayalı ve koordineli bir dijital medya stratejisi doğrultusunda faaliyet gösterdi.

CBS şirketinde CEO olarak faaliyet gösteren Lanzone, “CBSN, CBS Sports HQ, ET Live” ve çeşitli diğer yerel versiyonların geliştirilmesine de tanık oldu. 2016 yılında ise Lanzone, Leslie Moonves tarafından CBS Corporation tarihindeki ilk Dijital Baş Yönetici olarak yer aldı. Lanzone, 2019 yılında ise Paramount Global (CBS Corporation ve Viacom şirketlerinin birleşimi) şirketinden ayrıldı.

Tinder Şirketinde Lanzone

Tüm yöneticilik deneyimlerinin ardından Jim Lanzone, başka projelere geçiş yaptı. CBS’den ayrıldıktan sonra Lanzone, yerleşik yönetici olmak amacı ile Benchmark Capital’a taşındı. Benchmark Capital, San Francisco merkezli bir girişim sermayesi şirketi olarak yer alıyordu.

Jim Lanzone

2020 yılında ise Lanzone, Match Group tarafından görevlendirildi. Match Group, Teksas’da Amerikan internet ve teknoloji şirketi olarak yer alıyordu. Jim Lanzone, Match Group tarafından Tinder’ın yeni CEO’su olarak atandı. Ancak Tinder şirketinde CEO’luk görevi yaklaşık 14 ay sürdü.

Tinder, Android ve iOS platformları için geliştirilen bir flört, arkadaşlık uygulamasıdır. Jim Lanzone, Tinder platformunu “ikonik bir marka ve flört deneyiminin önemli bir parçası” olarak nitelendirdi. Lanzone, Tinder platformuna dahil olduktan sonra içerik ve video tabanlı bağlantı araçlarının büyümenin anahtarı olacağını fark etti.

Lanzone’un Tinder’daki görevi sırasında öne çıkan detaylardan biri de sanal para birimi oldu. Sanal para birimi, farklı uluslararası pazarlarda test edildi. Böylece sanal ekonomi ortaya çıktı. Öte yandan Lanzone, Tinder platformunun pandemi döneminde çevrimiçi alana kaydığını da ifade etmişti. Böylece eskiden gerçek hayatta tanışmak için kullanılan uygulama şu an ise sanal flört amacı ile kullanılıyor.

Tinder’dan Yahoo Şirketine Lanzone

10 Eylül 2021 tarihinde Jim Lanzone Yahoo’nun yeni CEO’su olarak başladı. Yahoo, Verizon tarafından Apollo Global Management’a satılmıştı. Böylece bu satın alımın ardından Yahoo şirketine yeni CEO, Amerikan iş insanı Lanzone geldi. Apollo Global Management, Jim Lanzone’un derin medya deneyiminden yararlanmanın şirkete yardımcı olacağını ifade etti.

Apollo Global Management, özel sermaye ve yatırım şirketi olarak öne çıkmaktadır. Şirket, Yahoo ve Verizon’un medya varlıklarını 5 milyar dolar değerinde anlaşma ile satın aldı. Yahoo, dijital dünyada önemli oyuncular arasında yer alıyordu. Bu bağlamda Yahoo, Apollo’ya ait olan bağımsız bir özel şirket oldu.

Öte yandan Apollo, Yahoo’nun kullanıcı deneyimine önem veriyordu. Bu bağlamda haber ve teknolojideki markalarını geliştirebilecek yeni tekliflere önemli ölçüde yatırım yapmayı planlıyordu. Böylece Lanzone, içerik ve reklam platformlarında gelecek nesil inovasyonun yönlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

Jim Lanzone

Aynı zamanda Lanzone, Yahoo’nun reklam ve diğer gelir fırsatlarını, içeriklerinden para kazanmalarını ve dijital tüketici ile olan genel ilişkileri canlandırmak için kaynağa sahiptir. Lanzone yaptığı resmi açıklamada ise şu detaylara yer verdi: “Şirket için dönüşümsel yeni bir döneme giriş yaparken Yahoo’ya liderlik etme ve ikonik bir marka portföyünü temsil etme fırsatına sahip olduğum için onur duyuyorum.”

Tüm bunlara ek olarak Lanzone, GoPro, Supernova Partners ve Newport Festival Foundation’ın yönetim kurulu üyesidir. GoPro, Amerikan teknoloji şirketi olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, aksiyon kameraları, mobil uygulama ve video düzenleme yazılımı geliştirmektedir.

Newport ise Rhode Island’da her yıl düzenlenen Newport Halk Festivali ve Newport Caz Festivali’nin yapımcısıdır. Aynı zamanda yatırım firması Founders Circle Capital’de çevre üyesi ve danışman olarak bulunmaktadır. Dahası, canlı etkileşimli yayın platformu Ustream’de danışman olarak yer almaktadır.

Jim Lanzone Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde başarılı kariyer hayatı, teknoloji ve medya sektöründeki deneyimi ile öne çıkan Jim Lanzone kimdir sorusunun cevap vermeye çalıştık. Tinder’dan CBS All Access’e kadar çeşitli markalara sahip ilk 10 küresel internet şirketi olan CBS Interactive’de yer alan Lanzone, yenilikçiliği ve profesyonel başarı ile dikkat çektiğini söylemek mümkün.

Özetle Lanzone, büyük markaların yanı sıra altlarında yer alan birçok şemsiye markası yönetimi ile dikkat çeken bir liderdir. Birçok farklı portföy şirketini yönetti. Jim Lanzone, görev aldığı şirketlerde önemli başarılara imza attı. Lanzone, 2011 yılında CBS Interactive’de başkan olarak yer aldı. CBS’de hem finansal hem de izleyici alanında büyüme kaydetti. Böylece Lanzone’un liderliğinde, izleyici kitlesi iki katından daha fazla bir artış yaşadı.

Öte yandan Jim Lanzone, girişimlere yaptığı yatırımlar ile de bilinmektedir. Hali hazırda yapmış olduğu 5 farklı yatırım söz konusu. En son yaptığı yatırım turunda, Rutter girişimine 27 milyon dolar fon sağladı. Tinder CEO görevinden Yahoo CEO görevine geçen Lanzone, Yahoo şirketinde önemli yatırım yapmaya da özen gösteriyor. Aynı zamanda Lanzone, Yahoo şirketini bir nevi üçüncü en büyük internet şirketi olarak nitelendiriyor.

Küresel medya ve teknoloji şirketi Yahoo ise şirketin kullanıcı deneyimine önemli ölçüde yatırım yapmayı hedefliyor. Ayrıca spor, finans, haber, teknoloji ve benzeri alanlarda önde gelen markalarını geliştirmeye odaklanmaktadır. Dahası bu bağlamda yeni teklifler geliştirmeyi planladığını açıklıyor. Dolayısıyla Jim Lanzone’un Yahoo platformunu en iyi şekilde dönüşüm kazandıracağı çok açık. Şirket ise Lanzone’un deneyimleri doğrultusunda yönetim için doğru lider olduğundan oldukça emin gözüküyor.

Şüphesiz dünya genelinde popüler ve tecrübeli yöneticiler arasında Amerikan iş insanı Jim Lanzone’da başarılı hikayesi ile öne çıkmaktadır. Jim Lanzone, dijital alanda deneyimli liderlik özellikleri ve çok sayıda yönetici pozisyonu ile kariyer hayatına devam etmektedir. Peki ya siz Tinder ve Yahoo CEO liderliği ile öne çıkan Jim Lanzone hakkında ne düşünüyorsunuz? Lanzone’un teknoloji şirketlerindeki liderlik kariyeri hayatını nasıl buldunuz? Jim Lanzone hakkındaki yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.