Instagram Son Görülme Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram, sahip olduğu özellikler ile oldukça eğlenceli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Her geçen gün geliştirilen bu platform sık sık yeni özellikler ile gündeme geliyor. Instagram’in son yıllarda bünyesine eklediği bir özellik de son görülme konusunda oldu. Artık platform üzerinden birinin aktif olup olmadığını görebildiğimiz gibi son görülmesi ile ilgili bilgilere de erişebiliyoruz. Ancak bu özelliği devre dışı bırakmak da mümkün. Peki Instagram son görülme kapatma nasıl yapılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram son görülme kapatma işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. Aynı zamanda bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğinizi de anlatacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizde Instagram üzerinden bir hesabın aktif olduğunu nasıl anlayabileceğinize değineceğiz. İçeriğimizi okuyarak siz de merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Instagram Son Görülme Kapatma Nedir?

Yaşadığımız dünyada sosyal medya oldukça önemli aktörler arasında yer alıyor. Hayatımızın hemen hemen her alanını etkileyen sosyal medya neredeyse günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Sosyal medyadan söz ettiğimizde hepimizin ilk aklına gelense elbette ki Instagram oluyor. Bu platform dünya üzerinde neredeyse herkes tarafından kullanılıyor.

Hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen platform oldukça keyifli bir kullanıma sahip. Bu nedenle de özellikle boş vakitleri değerlendirmek için sıklıkla tercih ediliyor. Ancak platform sahip olduğu özelliklere her geçen bir yenisini eklemeyi ihmal etmiyor. Böylece Instagram, güncelliğini korumayı başarıyor.

Instagram, son yıllarda ilgiyle beklenen bir özelliği daha kullanıma sundu. 2018 yılında hayatımıza giren son görülme özelliği ile artık Instagram kullanıcılarının ne zaman aktif olduğunu görmemiz mümkün hale geldi. Bunun yanı sıra hesaplarına en son ne zaman girdiklerine dair bilgileri de yine aynı özellik sayesinde görebiliyoruz. Ancak her ne kadar sevilen bir özellik olsa da pek çok kişi Instagram son görülmesini kapatmak istemektedir.

Bu noktada Instagram, kullanıcılarına son görülme özelliğini kolay bir şekilde kapatabilmelerine olanak tanıyor. Böylece Instagram hesabınız için kolay bir şekilde bu özelliği hesabınız için devre dışı bırakmanız mümkün. Gelin Instagram son görülmeyi nasıl kapatabileceğinize daha yakından göz atalım.

Instagaram Son Görülmenizi Kapatmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Mobil Cihazlar Üzerinden Instagram Son Görülme Kapatma

Instagram, mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla kullanılabilen platformlar arasında yer alıyor. Platformun uygulamasını kullandığınız cihaza indirerek hesabınızı telefon üzerinden kullanabilmeniz mümkün. Buna bağlı olarak da uygulama en sık akıllı cep telefonları üzerinden kullanılıyor. Eğer hesabınızın son görülme özelliğini kapatmak istiyorsanız bunu en pratik şekilde gerçekleştirebileceğiniz yer yine cep telefonunuz olacaktır. Instagram son görülme kapatma işlemini yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Instagram son görülme kapatma
 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Instagram” uygulamasını açın.
 • Ardından ilgili işlemi gerçekleştirmek istediğiniz hesaba kişisel bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Uygulama açıldıktan sonra sağ alt köşede yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine dokunun. Böylece kendi profilinize girmiş olacaksınız. Açılan ekran üzerinde sağ üst köşede kalacak olan “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın.
 • Ardından ilgili ayarlamaları yapabilmek için “Ayarlar” menüsüne giriş yapın. Bu aşamada karşınıza pek çok farklı seçenek çıkacaktır. Bunların arasından “Gizlilik” seçeneğini seçin.
 • Sonrasında karşınıza çıkacak olan liste üzerinden “Hareket Durumu” seçeneğine tıklayın. Açılan ekran üzerinde “Hareket Durumunu Göster” adında bir buton ile karşılaşacaksınız.
 • Eğer hesabınızda bu özellik aktif ise butona tıklayarak özeliği kolaylıkla kapatabilirsiniz. Böylece hesabınızda son görülme özelliği devre dışı kalmış olacaktır.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Son Görülme Kapatma

Instagarm’ın sıklıkla kullanıldığı cihazların akıllı cep telefonları olduğunu belirtmiştik. Bu cihazlar sayesinde nerede olursanız olun hesabınıza erişmek mümkün hale geliyor. Ancak elbette platformu kullanabileceğiniz tek cihaz cep telefonları değil. Her ne kadar pek çoğumuz telefonları tercih ediyor olsak da Instagram platformuna bilgisayarlar üzerinden erişim sağlamak da mümkün.

Platform geliştiricileri her iki cihaz türü için zaman zaman farklı özellikleri erişime açıyor. Böylece bazı özellikleri yalnızca mobil cihazlarda kullanabiliyorken bazılarını ise yalnızca bilgisayar üzerinden kullanabiliyoruz. Ancak son görülme söz konusu olduğunda hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz tarayıcı üzerinden “Instagram” web sitesine gidin.
 • Web sitesi açıldıktan sonra bilgilerinizi kullanarak ilgili işlemi gerçekleştirmeyi planladığınız hesaba giriş yapın.
 • Ardından ekranın sağ üst kısmında yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine dokunun. Böylece tarayıcı üzerinden profilinize erişmiş olacaksınız.
 • Profiliniz açıldıktan hemen sonra yine ekranın sağ üst kısmında karşınıza çıkacak olan “Ayarlar“, tarayıcı üzerindeki ismi ile seçenekler, simgesine dokunmalısınız. Bu simge bir yuvarlak şeklindedir.
 • Ardından karşınıza hesabınız ile ilgili gerçekleştirebileceğiniz işlemlerin sıralandığı bir liste çıkacaktır. Bu liste üzerinden “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini seçin.
 • Açılan ekran üzerinde ikinci sırada “Hareket Durumu” seçeneğini göreceksiniz.
 • Bu kısımda yan kısmında bir kutucuk olan “Hareket Durumunu Göster” butonu bulunmaktadır.
 • Hesabınızda hareket durumu özelliği açık ise bu butona tıklayarak bu özelliği bilgisayar üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz.
Instagramda son görülme kapatma

Instagram Son Görülme Özelliğini Açmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Mobil Cihazlar Üzerinden Son Görülmeyi Açma

Tıpkı kapatmakta olduğu gibi, son görülme özelliğini açmak için kullanabileceğiniz en pratik yöntem yine mobil cihazları kullanmak. Her yerde kolay bir şekilde hesabınıza erişim sağlayabilmenizi sağlayan bu cihazlar ile son görülme özelliğini kolay bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak telefonunuz üzerinden “Instagram” uygulamasını açın.
 • Ardından son görülmeyi etkinleştirmek istediğiniz hesaba giriş yapın.
 • Açılan ekran üzerinden sağ alt köşede karşınıza çıkacak olan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayarak profilinize girin. Bu kez sağ üst köşede göreceğiniz “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın.
 • Bu aşamada “Ayarlar” seçeneğine tıklayın ve ayarlar menüsünü açın.
 • Son görülme özelliği ile ilgili olan kısma erişmek için açılan liste üzerinden “Gizlilik” seçeneğini seçin. Bu kısımda “Hareket Durumu” seçeneğine tıklamasınız.
 • Son olarak “Hareket Durumunu Göster” butonuna tıklamanız bu özelliği etkinleştirmek için yeterli olacaktır.

Bilgisayar Üzerinden Son Görülmeyi Açma

Instagram hesabınızı bilgisayar üzerinden kullanmayı seviyorsanız elbette buradan da son görülme özelliğini pratik bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak tarayıcınızı giriş yapın ve “Instagram” web sitesine gidin. Açılan site üzerinden ilgili hesaba girişinizi gerçekleştirin.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayın ve profilinize girin.
 • Ekranın sağ üst kısmında kalacak olan “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek tarayıcı üzerinden bir yuvarlak şeklinde görünmektedir.
 • Karşınıza çıkacak olan liste üzerinden “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğini seçin. Ardından hemen ikinci sırada yer alan “Hareket Durumu” isimli bölüme gidin.
 • Bu kısımda “Hareket Durumunu Göster” butonuna tıklayarak hesabınızın son görülme özelliğini aktifleştirebilirsiniz.

Instagram Üzerinden Birinin Çevrimiçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Instagram üzerinden görebileceğiniz tek şey diğer kullanıcıların son görülme bilgileri değil. Aynı zamanda kullanıcıların o an aktif olup olmadığını görmeniz de mümkün. Bu özellik, son görülme özelliğinde olduğu gibi 2018 yılında hayatımıza girdi. O günden bu yana hâlâ ilgi çeken özellikler arasında olduğunu söylemek mümkün. Peki Instagram üzerinden birinin çevrimiçi olduğunu nasıl görebilirsiniz?

Aslında Instagram üzerinden birisinin çevrimiçi olup olmadığını görüntülemenin yolu oldukça basit. Birinin Instagram’da çevrimiçi olup olmadığını görmek için yapmanız gereken tek şey Instagram Direct üzerinden ilgili hesabı kontrol etmek. Eğer kişi aktif ise hesap isminin hemen yanında “Yeşil Nokta” sembolü bulunuyor. Böylece hesabı kullanan kişinin baktığınız anda platformda aktif olup olmadığını kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Instagram’da yer alan bu özelliğin kimileri için oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Ancak her ne kadar ilgi çeken bir özellik olsa da kimileri ise tercihini özelliği devre dışı bırakmaktan yana yapıyor. Böylece Instagram Direct mesajlar üzerinden bakan herhangi bir kişi o an hesabınızın aktif olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olamıyor. Gizliliğe önem veriyorsanız, Instagram hesabınızda bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Instagram’da Kimlerin Aktif Olduğunu Görebilirsiniz?

Instagram Üzerinden Birinin Çevrimiçi Olduğu Nasıl Anlaşılır

Instagram’da hesapların aktiflik durumunu görmek oldukça kolay. Ancak Instagram, aktiflik durumunun kimler tarafından görülebileceğini sınırlıyor. Dolayısıyla herkesin aktif olup olmadığını görmek mümkün değil. Bu noktada Instagram üzerinden kimlerin aktif olduğunu görebilirim diye merak edebilirsiniz.

Instagram üzerinden aktiflik durumunu yalnızca takip ettiğiniz ve karşılık olarak sizi takip eden hesaplar için görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra takipleşmiyor olsanız da daha önce Instagram Direct mesajlar üzerinden konuştuğunuz kişilerin aktiflik durumunu görebilirsiniz. Bunun dışında ise herhangi birinin aktif olup olmadığı hakkında bilgi almanız mümkün değil.

Instagram Son Görülme Belirli Bir Kişiye Kapatılabilir Mi?

Instagram son görülme özelliğinin aktiflik durumunu kullanıcının inisiyatifine bıraktığından yukarıda söz etmiştik. Yani dilediğiniz zaman Instagram’da yer alan bu özelliği aktif hale getirebileceğiniz gibi dilediğiniz zaman da kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz. Instagram son görülme kapatma söz konusu olduğunda kullanıcıların en çok merak ettiklerinden biri ise bu özelliğin yalnızca belirli kişiler için kapatılıp kapatılamayacağı oluyor.

Yalnızca birkaç yıl önce kullanıma sunulmuş olan bu özellik ile sizi takipleşmekte olduğunuz herkes son görülme durumunuzu görebiliyor. Bu özelliği takipçileriniz için kapatabilirsiniz. Ancak henüz belirli kişiler için son görülmenizi gizlemeniz maalesef mümkün değil. Bu nedenle Instagram hesabınızda son görülme bilgilerinizi belirli bir kişi kapatamazsınız.

Instagram Son Görülme Kapatma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Günümüzde en çok aktif kullanıcısı olan sosyal medya platformlarından birisi Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça pratik ve eğlenceli bir kullanımı olan bu platformun milyarlarca kullanıcı bulunuyor. Pek çok özelliği bünyesinde barındıran Instagram, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Buna bağlı olarak da sık sık yeni özellikleri ile gündeme geliyor.

Son yıllarda hayatımıza giren bir Instagram özelliği ise “son görülme” olarak karşımıza çıkıyor. 2018 yılında kullanıma sunulan bu özellik kullanıcıların bir hayli ilgisini çekiyor. Bu özellik sayesinde artık Instagram hesaplarının aktiflik durumunu ve son görülme bilgisini görmek mümkün hale geliyor. Buna bağlı olarak pek çok kişi Instagram son görülme kapatma işleminin nasıl yapabileceğini merak ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram son görülme kapatma nasıl yapılır sorusunu ele aldık. Hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden Instagram son görülme kapatma işleminin nasıl yapılabileceğini adım adım açıkladık. Bunun yanı sıra bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğinizi de anlatmaya çalıştık. Böylece hazırlamış içeriğe göz atarak Instagram son görülme özelliği ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.