Instagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Instagram, gün geçtikçe daha da popüler bir hale gelmektedir. Bununla beraber platform, her geçen gün kendini geliştirmekte ve güncellemektedir. Bu sayede platform, kullanıcılarına çeşitli özellikler sunmaktadır. Instagram arama geçmişi silme özelliği de bu özelliklerden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Instagram, ilk çıktığı dönemlerde sahip olduğu özellikler bakımından oldukça kısıtlıydı. Kullanıcıların birçok eylemi diğer kullanıcılar tarafından görünür durumdaydı. Dolayısıyla mahremiyet kavramı ilerleyen zamanlarda gündeme gelmeye başladı. Bazı kullanıcılar, profillerinin ve eylemlerinin diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesini istemedi. Bununla beraber Instagram, çeşitli güncellemeler ile kullanıcılarının bazı isteklerini yerine getirdi.

Bizler de bu yazımızda Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden olan arama geçmişi silme özelliğinden bahsedeceğiz. Kullanıcıların mahremiyetini korumak adına yapılan özelliklerin arasına Instagram arama geçmişi silme özelliği de eklenmiştir. Sosyal medya platformlarını kullanan insanlar, hayatlarının bir kısmını paylaşmakla beraber mahremiyetlerine de özen göstermektedirler.

Instagram kullanıcılarının arama geçmişinin kaydedilmesi, Instagram’ın kullanıcı verilerini elinde tutmasına imkan sağlar. Dolayısıyla sıklıkla Instagram arama geçmişinizi temizlemenizi önerebiliriz. Bu durum hem etrafınızdakilere karşı bir mahremiyet alanı yaratacak hem de Instagram’ın sizin bilgilerinizi kullanmaması için bir mahremiyet alanı oluşturacaktır.

Peki Instagram arama geçmişi nedir? Kullanıcılar, arama geçmişlerini nasıl silebilirler? Gelin yazımızın devamında hep birlikte Instagram arama geçmişi nedir ve nasıl silinir sorularının cevaplarına daha yakından bakalım.

Instagram Arama Geçmişi Nedir?

Instagram, her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Bununla beraber platform, sahip olduğu özellikleri de geliştirmektedir. Instagram’ın bu kadar fazla kullanılıyor olması, yeni özellikleri ile beraber bazı sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Mahremiyet sorunu bunlardan bir tanesidir. Instagram kullanıcıları, platformun özelliklerinden biri olan arama özelliğini çeşitli aramalarda kullanabilmektedir. Arama özelliği kullanıcının istediği kişiye, etikete veya konuma kısa yoldan ulaşmasını sağlamaktadır.

Instagram kullanıcılarının yaptığı bu kişi, etiket ve yer aramaları Instagram’ın özelliği ile otomatik olarak listelenmekte ve kaydedilmektedir. Bu listelenme ve kaydedilme işleminden memnun olmayan kullanıcılar bu özelliğin aktifliğini nasıl sonlandırabileceğini merak ediyorlar.

Instagram arama geçmişi, tek tek silinebileceği gibi toplu olarak da silinebilmektedir. Instagram, kullanıcılara silmek istediği geçmiş aramaları, arama listesi içerisinden tek tek seçerek silme imkanı sunar. Bunun yanında aramaların tamamı toplu olarak silinebilir. Yazımızın devamında sizler için Instagram arama geçmişi silme işlemini daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Öncesinde Instagram arama geçmişiyle alakalı bilmeniz gereken birkaç detay mevcut. Bunlar:

 • Instagram arama geçmişi her koşulda size aittir. Arama geçmişini temizleyip temizlememeniz diğer kullanıcıları etkilemeyecektir. Arama geçmişinizi sadece siz, kendi profilinizden görüntüleyebilirsiniz. Instagram arama geçmişini silme işlemi sizin profiliniz ve cihazınız tarafından görüntülenir.
 • Instagram arama geçmişi silme işlemi sadece silmek istediğiniz arama geçmişi listesi profili aracılığı ile yapılabilir. Hesabınıza giriş yapmadan arama geçmişini temizlemeniz mümkün değildir.
 • Arama geçmişi listesi, Instagram tarafından aktif zamanlı olarak güncellenip ve saklanır. Böylece Instagram arama geçmişi verilerini kullanma imkanı yakalar. Dolayısıyla arama geçmişi verileri Instagram’da aktif olduğunuz dönemde karşınıza reklam olarak çıkar. Reklam ve önerileriniz arama geçmişi verileri ile şekillenir.
 • Arama geçmişi verilerinizin her zaman kaydediliyor olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede Instagram, aktif olarak arama geçmişi listenizi günceller.
 • Instagram, dileyen kullanıcılarına arama geçmişlerini silme imkanı tanımaktadır. Bu sayede arama geçmişinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişini Silmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Instagram arama geçmişinizi temizlemeden önce bu işlemin geri alınamayacağını bilmelisiniz. Bunun yanında arama listesini toplu silmeniz durumunda arama listenizde bulunan tüm aramalarınız silinecektir.

Instagram kullanıcılarının bazıları, incelediği kişi veya sayfaları takip etmek istemez. Bu durumda kullanıcılar görmek istedikleri hesapları arama listesinde görünür halde bırakır. Kullanıcılar böylece takip etmek istemediği ancak görmek istediği hesaplara kolaylıkla erişebilir. Dolayısıyla Instagram arama geçmişi bazı kullanıcılar tarafından not defteri olarak kullanılır.

Instagram üzerinden takip etmek istemediğiniz ancak sıklıkla ziyaret etmek istediğiniz sayfalar ve içerikler önerilen sayfalar başlığı altında karşınıza çıkabilmektedir. Eğer arama geçmişi özelliğini kullanmak istemezseniz öneriler sayfalar özelliğine dikkat edebilirsiniz.

Instagram kullanıcıları için oldukça pratik olan bu özellik kimi zaman kullanıcıları memnun etmez. Bu durumda ise Instagram arama geçmişi silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram profiliniz üzerinden arama geçmişi silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla Instagram arama geçmişini silebilmek için Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra Instagram arama geçmişinizi dilerseniz mobil cihazınızdan dilerseniz de bilgisayarınızdan temizleyebilirsiniz.

Gelin şimdi farklı cihazlar üzerinden Instagram arama geçmişinizi nasıl silebileceğinize daha yakından bakalım.

Mobil Cihazlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme

 • Önceliğiniz Instagram uygulamasına sahip olmanız gerekmektedir. Telefonunuzda yer alan Instagram uygulaması ile Instagram profilinize girin.
 • Telefonunuzda açık olan Instagram hesabınızın alt tarafında anasayfa, arama, reels, mağaza ve profil olmak üzere beş sembol göreceksiniz.
 • İkinci sembol olan büyüteç şeklindeki “Arama” sembolüne basın.
Mobil Cihazlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme - 1
 • Daha sonra bu buton sizi Instagram keşfet sayfasına götürecektir. Burada gördüğünüz gönderiler Instagram algoritması tarafından sizin beğeneceğiniz düşünülen içeriklerdir. Sayfanın en üst tarafında bulunan arama butonuna tıklayın.
 • Bu butona tıkladığınız anda karşınıza daha önce yaptığınız aramalar çıkacaktır.
 • Bu aramalar arasında silmek istediğiniz profil, hesap, etiket veya yer işaretini bulun. Bu hesabın sağ tarafında çarpı işareti göreceksiniz.
 • Çarpı işaretine basar basmaz geçmişte aradığınız hesap, arama geçmişinizden silinecektir.

Bununla beraber arama listenizde bulunan tüm hesapları hızlı bir şekilde silme imkanınız da mevcut. Bunun için yapmanız gerekenler:

 • Arama seçeneğine bastıktan sonra karşınıza çıkan arama listesinin sağ tarafta en üst kısımda yer alan “Tümünü Gör” seçeneğine tıklayın.
Mobil Cihazlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme - 3
 • Ondan sonra karşınıza daha eskiye dayanan bir ” Yakınlarda Aramalar” listesi çıkacaktır. Bu liste üzerinden aynı şekilde sağ taraftaki çarpı işareti ile tek tek silebilirsiniz.
 • Pratik bir şekilde silme imkanınız bulunmaktadır. Bu durumda “Tümünü Temizle” seçeneğine tıklayın.
 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra bir uyarı bildirimi gelecektir. Uyarı “Bu işlemi geri alamazsın. Arama geçmişini temizlersen, aradığın hesapları önerilen sonuçlar olarak yine de görebilirsin.” şeklinde olacaktır.
 • Bu uyarıyı “Tümünü Temizle” seçeneğine tıklayın.
 • Sonraki aşamada arama geçmişiniz silinecektir. Karşınıza “Arama geçmişi yok” sayfası çıkacaktır.
Mobil Cihazlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme - 4

Bilgisayarlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme

 • Bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcı yardımı ile Instagram profilinize girin.
 • Karşınıza çıkan ana sayfa ve üst taraftaki arama butonunu göreceksiniz.
Bilgisayarlar Üzerinden Instagram Arama Geçmişi Silme - 1
 • Arama butonuna tıkladığınızda yakınlardaki arama geçmişiniz karşınıza çıkacaktır. Bu şekilde silmek istediğiniz aramanın sağ tarafındaki çarpı işaretine tıklayarak silme işlemini tek tek gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında bilgisayar üzerinden toplu bir şekilde geçmiş arama listesini temizlemek için;

 • Arama butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan listenin sağ üst tarafındaki “Tümünü Temizle” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza “Bu işlemi geri alamayacaksın. Arama geçmişini temizlersen, aradığın hesapları önerilen sonuçlar olarak yine de görebilirsin.” seçeneği çıkacaktır. Ondan sonra “Tümünü Temizle” seçeneğine tıklayın.

Silinen Arama Geçmişini Geri Getirmek Mümkün mü?

Instagram kullanıcıları bazı durumlarda arama geçmişlerini sildikleri zaman pişman olabilmektedir. Çünkü arama geçmişi, belirttiğimiz gibi bazı kullanıcılar için not defteri niteliği görmektedir. Arama geçmişi silindikten sonra geçmiş aramaları geri getirmek mümkün değildir.

Önceden arama listesinde yer alan ve kayıtlı olan verileri sildiyseniz bu hesabı, etiketi veya konumu tekrar geri getiremezsiniz. Eğer hesapları takip etmeden görüntülemek istiyorsanız hesabın adını başka bir yere kaydetmenizi öneririz. Bunun yanı sıra görüntülemek istediğiniz hesabın bir gönderisini, Instagram’ın sağladığı kaydetme özelliği ile kaydedebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Temizliği için Harf Geçmişi Önemi

Arama geçmişini temizlemek Instagram arama geçmişini bir daha geri getirilemeyecek şekilde temizlemektedir. Ancak Instagram bir algoritma ile çalışır. Arama geçmişi algoritması da her zaman aktiftir. Örneğin arama geçmişini silmenize rağmen sık ziyaret ettiğiniz ve arama geçmişinizde önceden olan hesap, baş harfini arama butonuna basmanız ile karşınıza çıkabilir. Bu durum bazı Instagram kullanıcılarını rahatsız eder.

Bu durumla karşılaşmamak için arama geçmişinde çıkmasını istemediğiniz hesabı engellemeniz önerilir. Bununla beraber hem Instagram geçmişiniz silinecek hem de arama butonundaki harf geçmişiniz silinecektir. Sonrasında engellediğiniz hesabın engelini kaldırabilirsiniz. Bu durum hesabı istediğiniz zaman görme imkanı sunarken arama geçmişinde görünmesini engeller.

Ayrıca aradığınız hesabın ilk harfini kullanarak o harfle başlayan başka hesapların sık sık aratılması, karşınıza çıkmasını istemediğiniz hesabın arka plana atılmasına neden olur. Dolaysıyla Instagram algoritması harfle birlikte karşınıza o hesabı çıkarmaz.

Instagram harf geçmişini silmenin yollarından biri de verileri temizlemektir. Cihazınız üzerindeki ayarlar ile Instagram uygulamasının önbelleğini ve verilerini silin. Böylece Instagram arama listesindeki harf geçmişi de silinecektir. Detaylı bir şekilde açıklarsak cihazınızda “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Ondan sonra “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın Karşınıza çıkan uygulamalar listesi içinden Instagram uygulamasını bulun. Instagram üzerine tıklayarak açılan sayfada verileri sil ve önbelleği sil seçeneğine tıklayın. Bu sayede Instagram uygulamasında kayıtlı olan önbellek verileri silinecektir.

Instagram Arama Geçmişi Kendiliğinden Silinebilir mi?

Instagram kullanımı sırasında kullanıcının kontrolünde olmayan bir silme işlemi kullanıcıyı huzursuz edebilir. Bu durum cihazınızı veya Instagram hesabınızın başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığının göstergesidir.

Ancak bunun başka sebepleri de vardır. Bunlardan bir tanesi kullandığınız Instagram uygulamasının versiyonudur. Bu durumun çözümü için Instagram uygulamasını güncellemeniz yeterli olur. Diğer bir seçenek ise telefonunuzun ayarları aracılığı ile Instagram yetkilerinde değişiklik yapmaktır. Bu sayede Instagram arama geçmişinizi tamamen kendi kontrolünüze tutabilirsiniz

Instagram Arama Geçmişi Silme: Genel Değerlendirme

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, her geçen gün büyümeye devam etmektedir. En sık kullanılan ve her yaşta insan tarafından popüler olan platform, her geçen gün kendisini geliştirmektedir. Bu sayede kullanıcılar, Instagram üzerinden çeşitli özellikleri kullanabilme imkanı elde etmektedirler.

Son dönemde Instagram geliştiricilerinin geliştirdikleri özellikler, kullanıcılarının mahremiyetini göz önünde bulundurularak gelişmektedir. Yazımızın içeriğini oluşturan Instagram arama geçmişi silme özelliği de bu özelliklerden bir tanesidir.

Bazı insanlar, arama geçmişlerini avantaj olarak kullanabilirler. Ancak bu durum tam tersi yönde bir dezavantaja dönüşebilir. Arama geçmişinizde yer alan bir hesabın ve yazının başka insanlar tarafından görülmesini istemeyen kullanıcılar olabilir. Bundan dolayı arama geçmişini temizlemek mahremiyetini korumak isteyen kullanıcılar için önerilir. Bu işlemi isterseniz mobil cihazınızdan isterseniz de bilgisayarınızdan kolaylıkla halledebilirsiniz.

Instagram, arama geçmişini silmek isteyen kullanıcıları için arama geçmişini silme özelliğini geliştirmiştir. Bu özellik ile kullanıcılar, arama geçmişi listelerinde yer alan geçmiş aramaları ister tek tek isterlerse de toplu bir şekilde kolaylıkla silebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Instagram arama geçmişi silme özelliğini nasıl kullanabileceğinizi anlattık. Sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram arama geçmişi silme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Instargam’da arama geçmişi silme işlemiyle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sosyolog, teknoloji dünyasındaki haberleri takip ederek içerikler üretiyor.