Instagram Gönderi Gizleme Nasıl Yapılır?

Keyifli bir kullanıcı deneyimi sunan Instagram, günümüz dünyasında en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu platform, fotoğraf ya da video paylaşmanın yanı sıra hikaye ya da canlı yayın oluşturma ve mesajlaşma gibi özelliklere de sahip. Eğer bir Instagram kullanıcısıysanız daha önce paylaştığınız bazı gönderileri profilinizden kaldırmak istiyor olabilirsiniz. Bu işlemi paylaşımlarınızı silmek yerine Instagram gönderi gizleme özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram gönderi gizleme nasıl yapılır sorusunun yanıtını ele alacağız. Profilinizde görünmesini istemediğiniz gönderileri silmenize gerek kalmadan nasıl gizleyebileceğinizi adım adım açıklayacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizde gizlediğiniz gönderileri nasıl geri getirebileceğinize de değineceğiz. Siz de içeriğimizi okuyarak Instagram gönderi gizleme ile ilgili tüm merak ettiklerinize yanıt bulabilirsiniz.

Instagram Gönderi Gizleme Nedir?

Dünyamız hızla dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme süreci insan yaşamında pek çok yeniliği de beraberinde getiriyor. İnternet de hayatımızda köklü değişimlere yol açan teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojinin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması ile insan hayatının yeniden şekillendiğini söyleyebiliriz. Dijitalleşme çağında internet ile birlikte hayatımıza giren bir aktör de sosyal medya oldu.

Sosyal medya, artık insan hayatının ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki sosyal medyanın insan yaşamı üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Özellikle akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması sosyal medya platformlarının hayatımız üzerinde çok daha fazla söz sahibi olmasının da önünü açtı. Günümüzde hemen hemen herkes gününün belli bir kısmını sosyal medya platformlarına ayırıyor. Dünyanın neredeyse her yerinden bu platformlara erişim sağlamak ise mümkün.

Günümüzde pek çok sosyal medya platformu olduğundan söz edebiliriz. Her platform, farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak da her biri farklı işlevleri yerine getiriyor. Önceleri yalnızca bir şeyler paylaşmak ve sevdiklerimiz ile iletişim kurmak için kullandığımız bu platformlar günümüzde iş bulmayı, gündemden haberdar olmayı ya da bilgiye erişmeyi sağlamak gibi pek çok işleve sahip.

Yaşadığımız dünyada en çok kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarından biri Instagram olarak karşımıza çıkıyor. İçinde bulunduğumuz yılda aktif kullanıcı sayısı 12 milyarı geçmiş olan Instagram, temel olarak profilinizde fotoğraf ya da videolar paylaşmanıza ve başkalarının paylaştıkları arasında gezinmenize olanak tanıyor. Elbette platformun çok daha farklı özellikleri de mevcut.

Instagram’da bir şeyler paylaşmak çoğu zaman kullanıcıları için fazlasıyla eğlenceli gelmektedir. Ancak zaman zaman paylaşmış olduğunuz bazı gönderilerin profilinizde daha fazla görünmesini istememeniz de doğal bir durum. Eğer gönderilerinizi profilinizden kaldırırken tamamen silmeye kıyamıyorsanız kullanabileceğiniz alternatif bir yöntem de mevcut. Instagram gönderi gizleme ile fotoğraf ve videolarınızı kalıcı olarak silmeden de profilinizden kaldırabilirsiniz.

Instagram’da Gizlediğiniz Gönderilere Ne Oluyor?

Instagram üzerinden gönderileri gizlemek oldukça pratik bir işlem. Üstelik bu işlem ile gönderilerinizi kaldırmış olsanız bile istediğiniz zaman kolaylıkla geri getirebilirsiniz. Eğer bu işlemi daha önce yapmadıysanız biraz karmaşık gelmesi mümkün. Bu yüzden daha iyi anlaşılması için gelin birlikte gizlediğiniz gönderilerin nereye gittiğine yakından göz atalım.

Instagram birkaç yıl önce, kullanıcıların diledikleri zaman gönderilerini gizlemesine olanak sağlayan bir arşiv özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde gönderileri profilden kalıcı olmadan kaldırmak mümkün hale geliyor. En basit hali ile açıklamak gerekirse bu özellik, kullanıcıların sadece kendilerinin erişim sağlayabileceği bir klasör oluşturmasına olanak tanıyor.

Instagram gönderi gizleme

Yani Instagram profilinizden gizlediğiniz tüm fotoğraf ve videoları arşiv olarak adlandırılan bu klasöre yükleniyor. Burada bulunan gönderiler yalnızca hesap sahibi tarafından görülebiliyor. Hesap sahibi, istediği süre boyunca arşivde gönderilerini muhafaza edebiliyor. Bunun yanında dilediği zaman istediği gönderileri arşivden çıkararak profilde yeniden erişime açabiliyor.

Instagram Gönderileri Nasıl Gizlenir?

Günümüzde neredeyse tüm internet kullanıcılarının bir Instagram hesabına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Fotoğraf ve video paylaşmaya olanak tanıyan bu platform pek çok kişi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Bu da bir gün içinde Instagram’da milyarlarca gönderi paylaşılması anlamına geliyor.

Eğer Instagram’ı uzun bir süredir kullanıyorsanız profilinizde paylaşmış olduğunuz gönderi sayısı epey fazla olabiliyor. Pek çok kişi ise eskiden paylaşmış olduğu bazı gönderileri hesaplarından kaldırmayı tercih ediyor. Ancak bunu yapmanın tek yolu paylaştıklarınızı kalıcı olarak silmeniz değil. Eğer Instagram’da profilinizde artık görünmesini istemediğiniz bir gönderiniz varsa, bu gönderileri kalıcı olarak silmeden gizleyebilmeniz mümkün.

Rehberimizde de bahsettiğimiz gibi Instagram gönderi gizleme özelliği tam da bu noktada işe yarıyor. Bu işlemi saniyeler içinde gerçekleştirmeniz ise mümkün. Ancak hatırlatmakta fayda var, gönderilerinizi yalnızca mobil cihazlar üzerinden gizleyebilirsiniz. Gizlemek istediğiniz bir gönderi varsa bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cep telefonunuz üzerinden “Instagram” uygulamasına gidin ve hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından sağ alt köşede yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesinin üstüne tıklayarak profilinize gidin.
 • Bu aşamada Instagram’da önceden paylaşmış olduğunuz tüm gönderileri göreceksiniz. Gizlemek istediğiniz fotoğraf ya da videonun üzerine tıklayarak gönderiyi açın.
 • Daha sonra paylaşmış olduğunuz gönderinizin hemen sağ üst köşesinde yer alan “Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde gönderiniz ile ilgili yapabileceklerinizin yer aldığı bir liste göreceksiniz. Bu listeden “Arşivle” seçeneğini seçin. Böylece seçmiş olduğunuz fotoğraf ya da video Instagram arşivinize yüklenecektir. İşlemin tamamlanmasının ardından seçtiğiniz bu gönderi Instagram profilinizde görünmez hale gelir. Ancak daha sonra istediğinizde bu gönderiyi arşivden çıkararak Instagram profilinizde göstermeye başlayabilirsiniz.

Instagram Gizlenen Gönderileri Geri Getirme

Instagram profilinizde görünmesini istemediğiniz tüm gönderilerinizi fotoğraf ya da video fark etmeksizin arşiv klasörüne yükleyerek gizleyebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde değindiğimiz gibi arşiv özelliği gizlediğiniz fotoğrafları daha sonra tekrar profilinizde göstermenize de olanak tanıyor. Bir başka deyişle Instagram profilinizden gizlediğiniz fotoğrafları geri getirebilirsiniz. Şu adımları takip ederek Instagram’da gizlenen gönderileri kolaylıkla geri getirebilirsiniz:

Instagram Gizlenen Gönderileri Geri Getirme
 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz mobil cihaz üzerinden “Instagram” uygulamasını açın.
 • Ardından hesap bilgilerinizi doldurarak hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınızın açılmasının ardından karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden sağ alt köşede yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine dokunarak profilinizi açın. Bu aşamada ise sağ üst köşede bulunan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Arşiv” seçeneğine tıklayarak arşivi açın.
 • Üst kısımdan “Gönderi Arşivi” seçeneğini seçin ve profilinizde tekrar göstermek istediğiniz gönderinin üzerine tıklayın.
 • Sağ üst köşede göreceğiniz “Üç Nokta” sembolüne dokunun. Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Profilde Göster” seçeneğine tıklayarak gizlenmiş gönderiyi geri getirme işlemine devam edin.
 • Bu noktada karşınıza bir bilgilendirme mesajı çıkacaktır. Tekrar “Profilde Göster” seçeneğine tıklayarak Instagram gizlenmiş gönderiyi getirme işlemini tamamlayın.

Instagram Belirli Kişilere Gönderi Gizleme

Instagram, profilinizde paylaştığınız gönderileri daha sonra kaldırmanıza olanak tanıyor. Bunun için gönderilerinizi kalıcı olarak silebileceğiniz gibi bunun yerine Instagram gönderi gizleme özelliğini de kullanabilirsiniz. Bu özellik, profilinizde yer alan gönderileri arşiv adı verilen bir klasörde depolamanızı mümkün hale getiriyor. Arşive koymuş olduğunuz fotoğraf ya da videoları daha sonra tekrar profilinize koymanız ise mümkün.

Gönderi gizleme söz konusu olduğunda Instagram ile ilgili en çok merak edilenlerden biri ise platformda paylaşılan gönderilen yalnızca belirli kişilere gizlenip gizlenemediği olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Instagram gönderi gizleme özelliği ile gönderilerinizi arşivlerseniz bu durumda gönderileriniz herkes için görünmez hâle gelecektir. Bu noktada henüz Instagram’da belirli kişilere gönderi gizleyebileceğiniz bir özellik mevcut değil. Bundan dolayı Instagram gönderilerinizi gizlemek istiyorsanız yalnızca arşivleme özelliği ile bunu yapabilirsiniz.

Instagram bir kişiden gönderi gizleme özelliği henüz mevcut olmasa da hikayeler söz konusu olduğunda işler değişiyor. Çünkü Instagram, kullanıcıların hikayelerini yalnızca istedikleri kişiler ile paylaşmasına olanak tanıyor. Gönderilerinizi belirli kişilerden gizleyemiyor olsanız da platform geliştiricileri tarafından geliştirilen hikâye gizleme özelliğini kullanarak hikayelerinizi yalnızca istediğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram Hikaye Gizleme Özelliği Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram yalnızca gönderi formatında değil, hikaye formatında da paylaşım yapmaya olanak tanıyor. Böylece Instagram profilinizde kalıcı olarak bir şeyler paylaşmak yerine yalnızca 24 saat boyunca görülebilecek fotoğraf ya da videolar paylaşabiliyorsunuz. Pek çok kişinin severek kullandığı bu özellik platformda 2016 yılından bu yana yer alıyor.

Instagram takipçiye gönderi gizleme

İlk çıktığı yıllarda Instagram kullanıcılarının hikayeleri takip edenlerin tümü tarafından görülebiliyordu. Ancak platform son yıllarda bu konuda yeni bir özelliği erişime açtı. Instagram tarafından geliştirilen bu yeni özellik sayesinde Instagram profilinizde paylaşmış olduğunuz hikayeleri yalnızca istediğiniz kişilerin görmesini sağlamanız mümkün hale geliyor. Yani Instagram hikayelerinizi bazı takipçilerden kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Instagram hikâyelerinizi belirli kişilere gizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Belirli kişilere Instagram hikâyelerinizi gizlemek için ilk aşamada mobil cihazınız üzerinden “Instagram” uygulamasını açın.
 • Ardından Instagram arayüzünde sağ alt köşede yer alan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayarak profilinize girin.
 • Bu aşamada arayüzde sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın ve “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Daha sonrasında uygulamada karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Gizlilik” seçeneğine tıklayın. Ardından Instagram’da açılan ekranda orta kısımlarda kalacak olan “Hikayeler” kısmına girin.
 • Son aşamada karşınıza çıkan seçenekler arasından “Hikayeyi Gizle” seçeneğine tıklayarak hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri listeye ekleyin. Böylece Instagram hikâyelerinizi belirli kişilere kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Instagram Gönderi Gizleme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Sosyal medya platformlarından söz edince teknoloji kullanıcılarının akıllarına ilk olarak genellikle Instagram gelmektedir. Her ne kadar hızla gelişen dijital dünyada pek çok farklı sosyal medya platformundan söz etmek mümkün olsa da Instagram yıllardır zirvedeki yerini koruyor. Öyle ki Instagram’ın kullanıcı sayısı paylaşılan son verilere göre 2023 yılında 12 milyarı aşmış durumdadır. Bu da Instagram’da her gün milyarlarca gönderinin paylaşılmasını sağlamaktadır.

Özellikle uzun bir süredir Instagram kullanıyorsanız, profilinizde bulunan bazı gönderileri artık kaldırmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için akla gelen ilk yöntem Instagram profilinizdeki gönderiyi silmek olsa da bu durum o gönderiye bir daha erişemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ancak Instagram gönderilerinizi tamamen kaldırmak istemiyorsanız bu noktada kullanabileceğiniz alternatif bir yöntem de mevcut. Günümüzde Instagram, kullanıcılarına gönderilerini kalıcı olarak silmeden profillerinden kaldırabilme imkanı sağlıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram gönderi gizleme nasıl yapılır sorusunu açıklamaya çalıştık. Instagram’in sunduğu bu özelliğin ne olduğuna değindik ve Instagram’da gizlediğiniz fotoğrafların nerede depolandığından söz ettik. Bunun yanı sıra Instagram’da gönderilerinizi nasıl gizleyebileceğinizi adım adım açıkladık. Bunun yanı sıra gizlediğiniz Instagram gönderilerini nasıl tekrar profilinizde gösterebileceğinizden söz ettik. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram gönderileri gizleme rehberimizi inceleyerek profilinzde yer alan gönderileri kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.