Instagram İşletme Hesabı Nedir?

Sosyal medya platformları günümüz dünyasında sıklıkla kullanılıyorlar. Özellikle akıllı cihazların yaygınlaşması sosyal medyanın insan yaşamında çok daha etkili olmasını sağladılar. Şu anda pek çok farklı sosyal medya platformu ile karşılaşmak mümkün. Bu platformlar arasında en çok kullanılanların başında ise Instagram geliyor. Oldukça eğlenceli bir platform olan Instagram milyarlarca kullanıcıya sahip. Bu platformda farklı hesap türlerinden söz etmek ise mümkün. Instagram işletme hesabı da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğunlukla kişisel hesaplar akla geliyor olsa da Instagram farklı amaçlara yönelik olarak kullanabileceğiniz farklı hesap türlerini de kullanıma sunuyor. Bunların arasında işletme sahiplerinin kullanabileceği bir hesap türü de yer alıyor. İşletme hesabı olarak adlandırılan bu hesap türü, işletme sahiplerinin farklı araçlara erişim sağlamasını mümkün hale getiriyor. Eğer daha önce duymadıysanız Instagram işletme hesabının ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram işletme hesabı nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İçeriğimizde işletme hesabını nasıl açabileceğinizi adım adım açıklayacağız. Bunun yanı sıra hesabınızı oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğine de değineceğiz. Aynı zamanda içeriğimizi okuyarak bu hesap türünün avantajlarını da öğrenebilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Nedir?

Eğer bir işletmeniz varsa işletmenizin büyümesi için kullanabileceğiniz en etkili yol dijital kanallardır. Dünyamızın hızla dijitalleşmesi, reklamcılık ve pazarlama alanlarının da hızla dijitale kaymasına neden oldu. Yeni dijital dünya, sunduğu olanaklar ile potansiyel müşterilere çok daha hızlı bir şekilde erişmenizi sağlıyor. Bunu yapabilmenin en etkili yollarından biri ise sosyal medya platformlarını kullanmaktır.

Günümüz dünyasının en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki 2023 yılı verilerine göre platformun aylık aktif kullanıcı sayısı 12 milyardan daha fazla. Yani neredeyse her internet kullanıcısının bir Instagram hesabı olduğu bir gerçek. Çoğumuz kişisel hesap kullanıyor olsak da Instagram farklı hesap türleri ile de kullanılabiliyor.

Instagram’in kullanıma sunduğu hesap türlerinden birisi işletme hesabı olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak açıklamak gerekirse işletme hesabı, işletme sahiplerinin kullanabileceği bir hesap türü. Bu hesap türü işletme sahiplerinin ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanmış bazı araçları bünyesinde barındırıyor. Böylece işletme sahiplerinin daha fazla müşteri kazanması ve buna bağlı olarak işletmelerini büyütmeleri de mümkün hale geliyor.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram, satış ve pazarlama için kullanılabilecek en iyi sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Milyarlarca aktif kullanıcısı olduğunu göz önünde bulundurursanız bir Instagram hesabının işletmeniz için neleri değiştirebileceğini kavrayabilirsiniz. Instagram’da bir işletme hesabı açmak potansiyel müşterilere erişmenizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İşletmeniz için Instagram üzerinden bir hesap açarak platformun özel araçlarından faydalanabilirsiniz. Böylece potansiyel müşteri kitlenize daha kolay ulaşabilir, satışlarınızı artırabilir ve işletmenizi büyütebilirsiniz. İçeriğimizin bir üst başlığında işletme hesabının ne olduğundan söz ettik. Şimdiyse bu hesap türünü nasıl açabileceğinizi adım adım açıklayacağız.

 • Bir Instagram işletme hesabı oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey kişisel bir hesap açmaktır. Bunun için kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Instagram” uygulamasını açın.
 • Ardından “Kaydol” seçeneğini seçin. E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı girerek devam edin. Daha sonrasında size gelen onay kodunu girerek “İleri” butonuna tıklayın ve bir sonraki aşamaya geçin.
 • İsminizi yazın ve hesabınız için kullanacağınız şifreyi seçerek tekrar “İleri” butonuna tıklayın. Bu aşamada sizden istenecek tüm bilgileri girerek aynı şekilde devam edin ve son aşamada kullanıcı adınızı belirleyerek “Kaydol” butonuna tıklayın.
 • Kişisel hesabınızı oluşturduktan sonra işletme hesabınızı açmak için sağ üstte yer alan “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın. Açılan ekran üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçin. Sonrasında arşınıza çıkan listeden “Hesap” seçeneğine tıklayın.
 • En alt kısımda olan “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelecek olan bilgilendirmeyi okuyarak devam edin. Ardından hesabınız için bir kategori seçerek “Bitti” butonuna dokunun. Eğer bir ürün ya da hizmet satışı yapmayı planlıyorsanız sizin için en iyi kategori “Ürün/Hizmet” olacaktır.
 • Kategori seçiminin ardından “İşletme” hesap türünü seçerek devam edin. Sizden istenen bilgileri girmenizin ardından hesabınız işletme hesabına dönüşecektir.

Instagram İşletme Hesabınızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir Instagram işletme hesabı oluşturmak potansiyel müşterilere erişmenize büyük oranda katkı sağlıyor. Ancak bunu yaparken etkili ve profesyonel görünen bir hesap oluşturmanız oldukça önemli. Böylece insanların ilgisini çekebilir ve sizden alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için ise hesabınızı oluştururken bazı noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz. Gelin işletme hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalara birlikte göz atalım.

Akılda Kalıcı Bir Hesap İsmi Seçin

İşletmenizin büyümesi üzerinde etkili olan pek çok faktör mevcut. Bunlardan biri ise işletmeniz için seçtiğiniz isim olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla işletmeniz için iyi bir isim seçmek yalnızca Instagram hesabınız için değil, işletmenizin geleceği açısından da oldukça önemli. Yani isim seçme konusuna biraz vakit ayırmanızda fayda var.

Bir işletme için isim seçerken öncelikle kısa ancak ilgi çekici bir isim bulmaya gayret etmelisiniz. İşletmenizin ismi akılda kalıcı olmalı. Dolayısıyla fonetik bir isim tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yaptığınız iş ile bağdaşacak isimleri işletme hesabınızda kullanabilirsiniz.

İlgi Çekici Bir Profil Fotoğrafı Kullanın

Hesabınız için seçtiğiniz ismin yanı sıra, profilinizde kullandığınız fotoğrafa dikkat etmeniz de önem taşıyor. Elbette zevkinize uygun herhangi bir şeyi tercih edebilirsiniz ancak tercihinizi sizi profesyonel gösterecek bir fotoğraftan yapmaya gayret edin. Özellikle karışık renklerin bir arada kullanıldığı resimler yerine daha sade ve şık görünümlü olan bir şey tercih edebilirsiniz.

Bir işletme hesabında kullanabileceğiniz en etkili profil fotoğrafı bir logo olacaktır. Logo için markanızın baş harflerini ya da tüm ismini kullanabileceğiniz gibi bir sembole de yer verebilirsiniz. Bir logo tasarlamak için profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz. Ancak henüz bunun için ayıracak bir bütçeniz yoksa ücretsiz programlar yardımı ile kendinize bir logo tasarlayabilirsiniz.

İşletmeniz ile İlgili Bilgilere Yer Verin

Instagram işletme hesabı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise hesabınızda işletmeniz ile ilgili bilgi vermek. Hesabınızda yer alan “Hakkında” kısmını kullanarak yaptığınız iş ile ilgili bilgi verebilirsiniz. Bu kısmı etkili bir şekilde doldurmak istiyorsanız uzun uzun yazmak yerine az ve öz bir anlatım tercih edebilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabınızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bu kısımda öncelikle ne iş yaptığınızı belirtin. Bunun yanı sıra markanız ile ilgili bir slogana yer verin. “Hakkında” kısmını doldururken insanları harekete teşvik edecek, dinamik bir anlatım tercih edin. Bunun için çeşitli sembolleri de bu kısımda kullanabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Paylaşın

Bir işletmenin büyüyebilmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri şüphesiz ki güven. Potansiyel müşterilerinize karşı bu güveni sağlamak için profilinizde mutlaka iletişim bilgilerinize yer verin. Bunun için varsa işletmenizin adresini, telefon numarasını ya da e-posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Böylece insanlara her zaman ulaşılır olduğunuzun bir işaretini vermiş olacaksınız.

Web Sitenizi Biyografi Kısmına Ekleyin

Hesabınıza mutlaka eklemeniz gereken şeylerden biri ise web sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle online satış yapmayı planlıyorsanız, satış gerçekleştirdiğiniz online mağazanın adresini mutlaka hesabınıza eklemelisiniz. Böylece insanların ne yaptığınızı daha yakından incelemesine de olanak tanımış olacaksınız.

Instagram İşletme Hesabı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Instagram işletme hesabı kullanmanın işletmeniz için çeşitli avantajları vardır. Bu avantajları şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Bir Instagram işletme hesabı kullanmanın en büyük avantajı Instagram’daki işletme istatistiklerinize kolay bir şekilde erişim sağlamak olarak karşımıza çıkıyor. Bu istatistikler erişim, profil ziyaretleri, web sitesi tıklamaları gibi pek çok farklı performansı takip etmenize olanak tanıyor. Böylece takipçilerinizin davranışları ve kitlenin özellikleri hakkında bilgi edinmeniz mümkün hale geliyor.
 • İşletme hesabı kullanmanın bir diğer avantajı ise platformun reklam özelliği. Bu özellik sayesinde gönderilerinizi öne çıkararak ulaşmak istediğiniz kitleye daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Reklamını yapacağınız gönderi ile ilgili bütçe ve kitle özellikleri gibi seçenekleri dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.
Instagram İşletme Hesabı Kullanmanın Avantajları Nelerdir
 • İşletme hesabı takipçilerinizin doğrudan sizinle iletişim kurmasını mümkün hale getiriyor. Hesabınızda yer alan iletişin butonu ile potansiyel müşterilerinizin size çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliyor.
 • Bir işletme hesabı ile oluşturabileceğiniz tek buton iletişim konusunda değil. Hızlı sipariş ver, rezervasyon yap gibi çok daha farklı butonları da hesabınızda kullanabilirsiniz.
 • İşletme hesabınızda paylaşacağınız tüm gönderilere online mağazanızdan bir link ekleyebilirsiniz. Böylece ürünlerinizin çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir ve daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Instagram İşletme Hesabı Kullanmak Ücretli Mi?

Hayır, Instagram üzerinden bir işletme hesabı açmak ya da kullanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmuyor. Kişisel bir hesap kullanıyor gibi işletme hesabını da ücretsiz bir şekilde dilediğiniz süre boyunca kullanabilirsiniz.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Kullanılmalı?

Eğer işletmenizi büyütmeyi ve daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyorsanız hesabınızı profesyonel ve efektif bir şekilde kullanmalısınız. Bunun için hesabınızı oluştururken bazı faktörlere dikkat etmeli, müşterileriniz için en iyi izlenimi yaratmaya özen göstermelisiniz.

Instagram İşletme Hesabının Normal Hesaptan Farkı Nedir?

Günümüz dünyasının en popüler sosyal medya platformu olan Instagram, işletme hesap türü için özel araçlar sunuyor. Bu araçlar sayesinde müşteri kitlenizi analiz etmek büyük oranda kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra potansiyel müşterileriniz ile etkileşim kurmak da mümkün hale geliyor.

Instagram İşletme Hesabı Nedir: Genel Değerlendirme

Sosyal medya platformları, günümüz dünyasında insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadırlar. Neredeyse tüm internet kullanıcılarının bir sosyal medya platformunu kullandığı bir gerçek. Bu platformlar sahip oldukları özellikler ile oldukça eğlenceli bir kullanıcı deneyimi ortaya koyuyor. Özellikle boş vakit değerlendirmek için sosyal medya platformları sıklıkla kullanılıyor. Ancak bu platformlar eğlendirmenin yanı sıra pek çok farklı işleve de sahip.

Sosyal medya platformları bilgiye erişmenin yanı sıra pazarlama ve reklamcılık işlevi ile de dikkat çekiyor. Bu özelliği ile sosyal medya platformları özellikle işletme sahipleri için oldukça kullanışlı olabiliyorlar. Çağımızın dijital dünyasında işletmenizi büyütmek istiyorsanız işletmenizi daha bilinir hale getirmek için bu platformlardan destek sağlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz en etkili sosyal medya platformlarından birisi ise Instagram olarak karşımıza çıkıyor.

Intagram, aktif kullanıcı sayısı bakımından en büyük sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Bu durum da işletmeniz için milyarlarca potansiyel müşteri olduğu anlamını taşıyor. Üstelik Instagram işletme sahiplerinin bu müşterilere erişmesini kolaylaştıracak bir hesap türünü de hizmete sunuyor. Açacağınız işletme hesabının özel araçlarından faydalanarak potansiyel müşterilere erişebilir, işletmenizin her geçen gün büyümesini sağlayabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram işletme hesabı nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu doğrultuda sizler için Instagram işletme hesabının özelliklerini ve işletme hesabının nasıl açıldığını adım adım açıkladık. Bunun yanı sıra Instagram işletme hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Aynı zamanda işletme hesaplarının avantajlarından da söz ettik. Böylece sizler de içeriğimize göz atarak Instagram işletme hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.