Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Arkadaşlarınız ve takipçilerinizle sosyal medya platformlarında canlı yayın sayesinde iletişim halinde olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise Instagram, sizler için en uygun platformlardan birisi diyebiliriz. Peki Instagram’da canlı yayın nasıl yapılır? Bu rehber sayesinde Instagram üzerinden canlı yayın açma, canlı yayınları eğlenceli hale getirme ve kaydetme gibi birçok bilgiye sahip olacaksınız.

Instagram, sahip olduğu özellikler sayesinde dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı platform geliştiricileri, yeni güncellemeler yaparak platformu geliştirmeye devam etmektedirler. Bu durum, kullanıcıları heyecanlandırarak uygulamada daha fazla vakit geçirmeye itiyor.

Platformun kullanıcılarını heyecanlandıran yakın zamandaki yeni güncellemelerinden bir tanesi de saatler süren canlı yayın yapabilme özelliği oldu. Bu özellik, insanların Instagram’da daha fazla vakit geçirmelerine neden olurken, yeni kullanıcı sayısını da oldukça arttırdı.

Pandemi dönemiyle internet ve sosyal medya kullanımının oldukça artması, Instagram yaratıcıları için bir fırsata dönüştü. Pandemi, uzun süre evde kalan Instagram kullanıcılarını da etkiledi. Kullanıcılar artık paylaşımlarını anlık fotoğraflar ile değil uzun süreli canlı yayınlar ile yapar hale geldi.

Bu dönemde birçok ünlü ve sanatçının canlı yayınlar üzerinden sanatlarını sevenleriyle paylaşma imkanı buldu. Benzer şekilde birçok iş kolu ve akademik toplantı Instagram canlı yayınından yapılabilir hale geldi. Bu durum aynı zamanda markaların yeni bir pazarlama yöntemi geliştirmesine fırsat sağladı.

Instagram Nedir?

Ekim 2010 yılında kurulan Instagram, ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma platformu olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcılar, platformdan faydalanabilmek için profil oluşturuyorlar. Bu profiller kapalı veya açık profil olarak kullanılabiliyorlar. Kullanıcılar, tercihlerine göre profil ayarlarını değiştirebilme imkanına sahipler.

Instagram, sunduğu özellikler bakımından çok geniş bir sosyal ağdır. Platformda yer alan popüler özelliklerden birisi de canlı yayın yapma özelliğidir. Oldukça kullanışlı olan bu özellik, son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bundan dolayı birçok kişi Instagram’da canlı yayın nasıl yapılır diye merak etmektedir.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Instagram’da canlı yayın açmaya karar verdiğinizde, önceliğiniz uygulama güncellemelerini yapmaktır. Instagram uygulamasının güncel olmadığını düşünüyorsanız telefonunuzun işletim sistemine uygun olacak şekilde Apple Store ve Play Store’dan uygulamayı kolaylıkla “Güncelle” butonu ile güncelleyebilirsiniz. Güncel olduğuna emin olduğunuz Instagram uygulaması üzerinden canlı yayın açma aşamaları şu şekilde olacaktır;

 • İlk olarak Instagram uygulamasına girip ana sayfada iken sol üst köşedeki profil fotoğrafının üzerine yada profil sayfasında iseniz yine sol üst köşedeki Instagram profil resminin üzerine tıklayabilirsiniz.
Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır
 • Her iki seçenek sizi aynı yeni sayfaya götürecektir. Açılan yeni sayfada ekranın sol üst tarafındaki kamera simgesine basın.
 • Açılan yeni sayfadaki kamera ekranını takipçilerinizin sizi görmediği bir zaman zarfı olacağı için kendinizin ve arka planınızın nasıl gözüktüğünü bu aşamada kontrol edebilirsiniz.
 • Canlı yayın için hazır olduğunuzda ekranın altında yer alan gönderi, hikaye, reels videosu ve canlı seçenekleri arasından “canlı” seçeneğini seçmeniz gerekir. Butona dokunur dokunmaz internet hızına göre canlı yayına geçersiniz.

Instagram’da Canlı Yayın Yapmak İsteyenler için Detaylar

 • Canlı yayına geçtiğiniz aşamada Instagram’ın bütün takipçilerinize sizin canlı yayına geçtiğinize dair bir bildirim gönderdiğini unutmayın. Bu ayrıntı yayına daha fazla takipçinizin katılmasına imkan sunarken, sizi istemeyeceğiniz bir durumda da bırakabilir.
 • Canlı yayındayken birisine direkt mesaj atmak isterseniz mesaj ikonuna basmanız yeterli olacaktır. Instagram sizi metni yazmanız ve metni göndereceğiniz kişiyi seçmeniz için bir alana yönlendirecektir. Ek olarak bu işlem esnasında canlı yayından çıkmanıza gerek yoktur. Takipçilerinize direkt mesaj atma sürecinin hiçbir aşamasında Instagram, canlı yayınınızı sonlandırmaz. Ayrıca birden fazla kişiye mesaj göndermek isterseniz de karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğundaki grup simgesine basmanız yeterli olacaktır.
 • Instagram yaptığı güncelleme ile canlı yayın özelliğini 1 saatten 4 saate kadar uzatmıştır. Canlı yayın özelliğini aralıksız 4 saate kadar kullanabilirsiniz. Yayınınızı henüz bitirmediyseniz canlı yayın açma yöntemlerini tekrarlayarak yeni bir yayın açmanız gerekecektir. Yayınınız sırasında süre kısıtlaması yüzünden katılımcı kaybetmek istemeyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken canlı yayınınız 4 saate yaklaştığında katılımcılara yayının devam edeceğini söyleyerek açacağınız diğer canlı yayın için onları uyarmaktır.
 • Instagram canlı yayınını bilgisayardan izleyebilirsiniz fakat şimdilik bilgisayardan bir canlı yayın açamazsınız.
 • Telefonunuzu sabitlemeniz, internet ayarlarınızı kontrol etmeniz ve ışığınızın geliş açısını size en uygun şekilde konumlanmanız canlı yayınınızın daha keyifli geçmesi sağlayacaktır. Böylece izleyenler sizi kolaylıkla görebilecek ve iletişiminiz daha kolay olacaktır. Sürekli farklı açılardan net görünmeyen bir görüntüye kimse uzun süre katlanmak istemeyecektir.

Instagram Canlı Yayınlarının İzlenme Sayısı Nasıl Arttırılır?

Instagram canlı yayın izlenme sayısının nasıl arttırılacağı konusunda çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Canlı yayınlarınızın daha fazla kişiye ulaşması ve geniş kesimlere hitap edebilmeniz için yapabileceklerinizi inceleyelim.

Canlı yayınlarınızın geniş kitlelere ulaşması için öncelikle yayın içeriklerine dikkat etmeniz gerekir. İzleyicilerin kendilerini geliştirdikleri, kendilerinden bir şeyler buldukları kaliteli içerikler canlı yayınlarda daha fazla vakit geçirmelerine neden oluyor.

Aynı zamanda canlı yayınların devamlılığı ve merak ediliyor olması izleyici devamlılığını sağlayan diğer bir etkendir. Düzenli aralıklarla yapılan canlı yayınınıza alacağınız sürpriz konuklar, yayınınıza heyecan ve renk katar. Konuklar yayının eğlenceli geçmesini sağlarken aynı zamanda canlı yayına aldığınız konukların takipçileri de bu canlı yayının olduğuna dair bildirim alır ve haberdar olur.

Yayınlarınızdan önce takipçilerinize yayın yapacağınızı ve yayın yapacağınız saati haber vermek, takipçilerinizin hazırlıksız yakalanmasını önler. Ayrıca yayınınıza daha fazla kişinin katılması için açtığınız yayın linkini aynı oranda fazla insana paylaşmanız gerekir. Bu durum için Instagram canlı yayın ekranının sol alt tarafındaki üç nokta ile linkinizi kopyalayabilir ve daha fazla insanın görmesi için sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz.

Instagram’ın canlı yayın linkinizi paylaşmanız için sunduğu yollardan bir tanesi de “Şurada Paylaş” seçeneğidir. Yayınınıza daha fazla kişiyi davet etmek isterseniz sol altta bulunan üç nokta işaretine bastıktan sonra çıkan “Şurada Paylaş” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek sayesinde canlı yayınınızı başka sosyal medya hesaplarında istediğiniz kişi ve gruplara link halinde paylaşabilirsiniz. Böylece canlı yayınınız daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Daha fazla kişinin haberdar olması yayın izlenme sayınızı arttırır.

Instagram hesabınızın profil bilgilerinin hepsinin dolu olmasına dikkat edin. Bu ayarlar Instagram algoritmasında profilinizi diğer kullanıcılar tarafından daha görünür bir hale getirecektir. Böylece açtığınız canlı yayınlar da aynı oranda görünür olacaktır. Bütün bunların yanında hesabınızın herkese açık olması canlı yayınınızın daha fazla kişinin sayfasına düşmesine olanak sağlar. Böylece yayına denk gelen insanlar da yayına giriş imkanı bulurlar.

Instagram Canlı Yayınları Nasıl Daha Dikkat Çekici ve Keyifli Hale Getirilir?

Instagram Canlı Yayınları Nasıl Daha Dikkat Çekici ve Keyifli Hale Getirilir

Instagram, dünyada en fazla kullanıcıya sahip platformlardan bir tanesidir. Bunun yanında en fazla kendisini güncelleyen platformların da başında gelir. Yeni özellikler, Instagram kullanımı keyifli hale getirmek için imkan sağlamaktadır.

Gerek filtreler gerekse de canlı yayın ve anlık hikayeler gibi özellikler kullanıcıları sürekli aktif bir rol oynamaya itmektedir. Peki sizler canlı yayınlarımı daha keyifli hale nasıl getirebilirsiniz? Bunun için en iyi tüyoları sizin için listeledik.

 • İlk olarak eğlenceli temaya sahip içerikler yayına katılan kişi sayısını arttıracaktır. Aynı zamanda izleyiciler için moral kaynağı olacaktır. İçeriklerinizi eğlenceli hale getirmek isterseniz Instagram uygulamasının özelliklerinden birisi olan efekt özelliğini kullanın. Efekt özelliğine ekranın alt bölümündeki şeridi kaydırarak kolaylıkla erişebilirsiniz. Böylece takipçileriniz sizi seçtiğiniz efektle görecektir.
 • Yayınlarınızı keyiflendirecek ve izlenme sayılarınızı arttıracak en önemli şeylerden bir tanesi de yayınınıza bir konuk almanız olacaktır. Aldığınız konuk ile sohbetiniz izleyiciler tarafından görülebilirdir. Böylece tek başınıza ekran başında vakit geçirmenin yanında alacağınız konuk ile canlı yayınınızı renklendirebilirsiniz. Ek olarak canlı yayınınızı renklendirmek için bir konuk almak isterseniz, yayın ekranındaki konuk davet et butonuna tıklamanız gerekir. Canlı yayınınıza davet ettiğiniz takipçinizin canlı yayınınızda izleyici olarak yer alması gerektiğini unutmayın. Siz sadece izleyiciniz olan kişilere katılma daveti yollayabilirsiniz. Davetiniz sonrası o takipçinize bir katılım bildirimi gidecektir. Takipçiniz bildirimi kabul ettiği anda canlı yayın konuğunuz olacaktır.

Takipçilerle Nasıl İletişim Kurulabilir?

Instagram canlı yayınlarınızda takipçilerinizle iletişimde olmak yayınınızın izlenmelerini arttırır. Aynı zamanda kuracağınız etkili iletişim, yayının başarılı geçmesine yardımcı olacaktır. Peki canlı yayın sırasında takipçilerinizle nasıl iletişim kurabilirsiniz? Instagram, bunun için pek çok özelliğe sahiptir. İşte Instagram’ın bu özellikleri:

 • Canlı yayın esnasında otomatik ayarlar, takipçileriniz tarafından yoruma açık şekildedir. Takipçileriniz bu sayede yayın sırasında sizle iletişim halinde olacaktır. Yayınınız sırasında takipçilerinizin söz hakkı sahibi olması, onları heyecanlandıracak ve yayına ortak olmalarını sağlayacaktır. Takipçileriniz ile aranızdaki iletişimi arttıracak en önemli şeylerden birisi onları görüyor olmanız diyebiliriz. Instagram canlı yayınlarındaki yorum özelliği bu konuda size kolaylık sağlıyor. Çok fazla önermesek de Instagram hesabı güvenliğiniz için takipçilerinizden yorum almak istemeyebilirsiniz. Bunun için ekranda yer alan üç noktaya tıklayarak “ Yorum Yapmayı Kapat” seçeneğini seçin. Böylece takipçilerden gelen yorumları siz de diğer takipçileriniz de göremeyecektir.
 • Canlı yayın sırasındaki uygulama ayarları, takipçileriniz tarafından canlı yayına katılma isteği yollanabilir şekildedir. Yayın sırasında takipçilerinizi yayına davet etmek iletişiminizi arttıracaktır. Bu özellik sayesinde takipçileriniz sadece yorumlar üzerinden değil görüntülü olarak katılım sağlar. Ancak özelliği kapatmak isterseniz Instagram tarafından sunulan özellikler kapsamında davet etme seçeneğini kapatma şansınız mevcut. Sol alt tarafta bulunan üç noktaya tıklayarak “Canlı Yayına Geçme İsteklerini Kapat” seçeneğine basın. Böylece takipçilerinizin yayınınıza katılma isteği atmasını önleyebilirsiniz.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Kapatılır

Instagram, keyifli canlı yayınlarınız sonrasında canlı yayınınızı kaydetme, silme, paylaşma gibi pek çok seçeneğe sahip. Instagram’ın sunduğu bu seçenekleri ve seçenekleri nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Canlı yayınınız bittiğinizde ekranın sağ üst köşesindeki çarpı işaretine dokunun. Karşınıza “Canlı videonu sonlandırmak istediğinden emin misin ?” uyarısı çıkacaktır.  “Şimdi Sonlandır” seçeneği yayınınızı sona erdirecektir. Yayın sonrası yayın geçmişiniz video halinde kaydolacaktır. Video formatındaki kaydınız için Instagram “Canlı Yayın Arşivinde Görüntüle” ve “Videoyu Sil” seçenekleri sunmaktadır. Kaydedilen canlı yayın videolarını silmek yada arşivinizde saklamak tercihinize bağlıdır.

Instagram’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için Instagram canlı yayın özelliğinden bahsettikten sonra Instagram’da canlı yayın nasıl yapılacağına dair açıklamalar yaptık. Sonrasında açtığınız canlı yayınları keyifli ve nitelikli yapabilecek önerilerde bulunduk. Ayrıca sonlandırdığınız canlı yayın ile ilgili Instagram’ın sunduğu seçenekleri değerlendirdik. Siz okuyucularımız için hazırladığımız Instagram canlı yayın rehberi burada sona eriyor.

Sizler de Instagram’da canlı yayın yapmakla ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sosyolog, teknoloji dünyasındaki haberleri takip ederek içerikler üretiyor.