Instagram Mavi Tik Alma Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında sosyal medya birçok insan için hayatın merkezinde yer alıyor. Pek çok farklı sosyal medya platformundan söz etmek ise mümkün. Sosyal medya platformları arasında Instagram ise en çok kullanıcıya sahip olanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse herkesin bir Instagram hesabına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kullanıcı ise Instagram mavi tik alma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram mavi tik alma işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizde bu tikin ne olduğuna ve almak için gerekli görülen şartlara değineceğiz. Aynı zamanda Instagram mavi tik alma işlemi ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yer vereceğiz. Mavi tik ile ilgili merak ettikleriniz için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram Mavi Tik Alma Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri Instagram. Öyle ki, 2022 yılı istatistiklerine göre aktif kullanıcı sayısı 2 milyara ulaşmış durumda. Onu bu kadar popüler yapan ise oldukça eğlenceli bir platform olması. Bunu sağlayan ise kullanıcılarına sunmakta olduğu özellikler. Dolayısıyla bu platformu kullanarak oldukça farklı tipte içerikler oluşturmanız mümkün.

Instagram’in hayatımıza girişi 2010 yılına dayanıyor. Kurulduğu ilk günden beri ise platform kendini sürekli olarak geliştiriyor. Buna bağlı olarak yeni özellikleri bünyesine ekliyor. Böylece her zaman kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veren bir platform olmayı sürdürüyor. Bu durum onun her zaman dikkat çeken bir platform olarak zirvede kalmasına yardımcı oluyor.

Eğer bir Instagram kullanıcısı iseniz bazı hesaplarda mavi tik bulunduğunu fark etmiş olmalısınız. Çünkü Instagram farklı hesap tiplerini barındıran bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak kullanıcılar farklı hesap tipleri ile sıklıkla karşılaşıyor. Bu hesap tiplerinden biri de mavi tikli hesaplar olarak biliniyor. Platformu aktif olarak kullanan pek çok kişi ise Instagram mavi tik alma işlemini araştırıyor.

Instagram mavi tik alma

Instagram Mavi Tik Nedir?

Her ne kadar mavi tik alma işlemi sıklıkla merak ediliyor olsa da bu mavi tiklerin ne olduğu da araştırılan konular arasında yer alıyor. Dolayısıyla Instagram hesapları için mavi tikleri nasıl alacağınızı açıklamadan önce bu mavi tiklerin ne olduğuna ve ne işe yaradığına değinmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. İçeriğimizin bu kısmında sizlere bazı Instagram hesaplarında karşılaştığımız mavi tikin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Aslında temel olarak mavi tik, bir Instagram hesabının onaylı olduğunun işareti olarak karşımıza çıkıyor. “Doğrulanmış hesap rozeti” olarak da bilinen mavi tikler yer aldığı hesabın orijinal hesap olduğunu belirtme işlevi görüyor. Bu Instagram özelliği 2014 yılında hayatımıza girdi. Ancak 2017 yılından sonra herkesin başvuru yapabileceği bir özellik haline geldi.

Mavi tik özelliği çoğunlukla ünlüler, futbolcular, markalar ya da siyasetçiler tarafından kullanılıyor. Bunun yanı sıra sosyal medya fenomenlerinin de mavi tikli hesaplar kullandığını görebiliyoruz. Mavi tik o hesabın doğrulanmış olması ile ilgili bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bir hesapta mavi tik olması o hesabın gerçek olduğunu kanıtlıyor. Böylece ünlü isimler adı ile açılan diğer hesapların orijinal olmadığını kolaylıkla anlamak mümkün hale geliyor.

Her ne kadar pek çok kullanıcı mavi tike sahip olmak istese de Instagram bu rozeti her hesabın kullanmasına izin vermiyor. Hesabınız için mavi tik almayı istiyorsanız öncelikle gerekli olan şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ardından mavi tik almak için bir başvuru yapabilirsiniz. Ancak platformun başvuru yapan ve şartları taşıyan herkese mavi tik vermediğini de unutmamak gerekiyor.

Elbette mavi tik almak için gerekli olduğunu bildiğimiz bazı özelliklerden söz etmek mümkün. Ancak başvuruların kabul edilmesi için yalnızca bu şartlar değil, hesap sahibinin kim olduğu da önem taşıyan faktörler arasında. İçeriğimizin devamında Instagram mavi tik alma başvurusu hakkında bilgi vereceğiz. Ardından mavi tik almak için gerekli olduğu bilinen şartları açıklamaya çalışacağız.

Instagram Doğrulanmış Hesap Rozeti Nasıl Alınır?

Doğrulanmış hesap rozeti ismi ile de bilinen mavi tikleri almak için öncelikle bir başvuru yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek hesabınıza mavi tik almak için başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak telefonunuz üzerinden Instagram mobil uygulamasına gitmelisiniz.
 • Ardından hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yapmalısınız.
 • Giriş yaptıktan sonra sol alt kısımda yer alan profil fotoğrafınıza tıklayarak profilinizi açın.
 • Bu aşamada sağ üst köşede “Üç Çizgi” sembolünü göreceksiniz. Bu sembole tıklayın ve karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Ayarlar“ı seçin.
 • Açılan ekranda farklı ayarlama seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Burada “Hesap” kısmında girmeniz gerekiyor.
 • Hesap ayaları içerisinde de yine farklı seçenekler yer alıyor. Biraz aşağı doğru ilerlediğinizde ise “Doğrulama İste” diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
 • Ardından karşınıza “Instagram Doğrulaması için Başvur” isimli bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa iki adımlı bir doğrulama ekranıdır. İlk adım “Güvenilirliği Onayla“, ikinci adım ise “Tanınırlığı Onayla” olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • İlk adım kimlik doğrulama işlemi için kullanılmaktadır. Kullanıcı adınızın yanı sıra adınız ve soyadınızı bu aşamada girerek, kimliğinizi doğrulayabilir nitelikte bir belge yüklemeniz gerekmektedir. Bu aşamada ehliyet, kimlik kartı, pasaport, faturalar ya da vergi dosyaları kabul edilmektedir.
 • İkinci adımda ise hangi alanda tanındığınızı göstermeniz gerekmektedir. Bu aşamada kategori, ülke ve bölge ve hedef kitle seçmeniz istenmektedir. Bunun yanı sıra tanındığınız diğer isimleri de ekleyebilirsiniz. İkinci adımın alt kısmında tanınırlığınızı kanıtlamak amacı ile belge ya da bağlantı ekleyebileceğiniz bir alan yer almaktadır. Her ne kadar isteğe bağlı olarak görünse de mavi tik almak için bu kısmı mümkün olduğunca dolu tutmak önemlidir.
 • Platformun sizden istediği tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra aşağıda yer alan “Gönder” seçeneğini kullanarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

Başvurunun ardından mavi tik alıp alamayacağınız kesin değildir. Hesabınız tüm şartları taşıyor olsa bile kimi zaman başvurunun reddedilebildiği bir gerçek. Dolayısıyla hesabınız uygun olsa bile doğrulanmış hesap rozeti alamamanızın mümkün olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

Instagram mavi tik alma ücreti

Mavi Tik Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bilindiği üzere Instagram her hesabın mavi tik özelliğinden faydalanmasına olanak tanımıyor. Bu nedenle başvuru yaptığınız hesabın bazı şartları taşıyor olması önemli olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her ne kadar bu şartlardan bahsediliyor olsa da mavi tik almayı garanti eden gerekliliklerden söz etmek mümkün değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hesabınız uygun olsa bile başvurunuz reddedilebiliyor. Gelin bu şartlara birlikte göz atalım.

 • Hesabınız içim mavi tik almak istiyorsanız platformun aradığı ilk şart hesabın “gerçek olması” olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca gerçek bir kişiye ya da kuruma ait olan hesaplar doğrulanabiliyor. Dolayısıyla hesabın özgün olması büyük önem taşıyor. Yani farklı bir kişi ya da kurum adına mavi tik almanız mümkün olmadığı gibi platform gerçek olmayan kişiler için de mavi tik almanıza izin vermiyor.
 • Mavi tik almak için gerekli olan şartlardan biri ise hesabınızın “benzersiz olması“. Başka bir deyişle taklit olan hesapların doğrulanması mümkün değil. Bunun yanı sıra bir kişi ya da kurumun kullandığı hesaplar arasından yalnızca biri mavi tik alabiliyor. Bu şart yalnızca istisnai durumlarda esnetilebiliyor.
 • Eğer hesabınız için mavi tik özelliğini kullanmak istiyorsanız hesabınızın “dikkate değer olması” önem taşıyor. Yani hesabın tanınan bir kişiye ya da bir kuruma ait olması gerekiyor. Başvuru aşamasında bunu kanıtlamak için gerekli olan belgeleri yüklemek için bir alan yer alıyor.
 • Son olarak platformun gerekli gördüğü şartlardan biri ise hesabın “eksiksiz olması“. Yani hesabınızın bazı özellikleri taşıyor olması gerekiyor. Bu özellikler arasında herkese açık bir hesap olması, hesabın en az bir adet gönderiye sahip olması, hesabın bir biyografiye sahip olması, hesapta bir profil fotoğrafının yer alıyor olması karşımıza çıkıyor.

Instagram Mavi Tik Alma: Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Mavi Tik Ücretli mi?

Mavi tik ücretli olarak kullanılabilen bir özellik değil. Dolayısıyla yalnızca bir ücret ödeyerek bu özellikten faydalanmanız mümkün olmuyor. Hesabınız için mavi tik almak istiyorsanız öncelikle yukarıda yer verdiğimiz adımları izleyerek bir başvuru yapmanız gerekiyor. Ardından Instagram yapılan başvuruyu inceleyerek değerlendiriyor.

Bir Hesaba Mavi Tik Almak için Kaç Takipçi Gerekir?

Doğrulanmış hesap rozeti olarak da bilinen mavi tiki almak için Instagram hesabınızın belirli bir takipçi sayısına sahip olmasını şart koşuyor. Bu şarta göre bir hesabın mavi tik alabilmesi için en az 10.000 takipçiye sahip olması gerekiyor. Ancak takipçi sayısının mavi tik için temel şartlardan biri olduğunu söylemek zor. Çünkü bir hesabın mavi tik alabilmesi için çok daha farklı bilgiler gerekiyor.

Instagram Mavi Tik Herkes Alabilir mi?

Pek çok kullanıcı hesapları için mavi tik almak istese de bu özellikten herkes faydalanamıyor. Bir hesabın doğrulanmış olması için hesap kullanıcısının bazı özellikleri taşıyor olması gerekiyor. Mavi tik çoğunlukla markalar, siyasetçiler, ünlüler ya da tanınan sosyal medya fenomenleri tarafından kullanılabiliyor.

Instagrma mavi tik alma nedir

Instagram Mavi Tik Alma: Genel Değerlendirme

Son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından biri şüphesiz Instagram. 12 yıldır hayatımızda olan bu platform günümüzde de ilgi çekmeye devam ediyor. Oldukça farklı özellikle sahip olması ile ön plana çıkan Instagram’ın 2 milyar aktif kullanıcısı var. Üstelik bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Oldukça eğlenceli bir platform olarak karşımıza çıkan Instagram farklı hesap tiplerini bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra hesaplar ile ilgili farklı özellikler ile de karşılaşmak mümkün. Bu özelliklerden biri ise mavi tik, yani doğrulanmış hesap rozeti olarak karşımıza çıkıyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere mavi tik, temel olarak hesapların orijinal olduğunu kanıtlamaya yarayan bir özellik. Ancak bu özelliği herkesin kullanması mümkün değil. Platform yalnızca belli bir tanınmışlığa sahip kişilerin mavi tik kullanmasına olanak tanıyor. Pek çok kişi ise Instagram mavi tik alma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor.

Hesaplarınız için mavi tik almak istiyorsanız ilk olarak bir başvuru yapmanız gerekiyor. Bu başvurunun kabul edilmesi ise hesabınızın taşıdığı bazı özellikler ile ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla gerekli şartlara sahip olmanız oldukça önemli.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram mavi tik alma konusunu ele aldık. İçeriğimizi okuyarak mavi tik nedir, nasıl alınır gibi soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra mavi tik almak için gerekli olan şartları da öğrenebilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz içerik burada sona eriyor. Umarız içeriğimizdeki bilgiler işinize yaramıştır!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.