En İyi Ekran Kaydedici: PC, Android ve iOS – 2024

İnsanlar, çeşitli sebeplerden ötürü cihazlarının ekranlarını kayıt altına almak isteyebiliyorlar. Bu durumda, devreye ekran kaydetme programları giriyor. Ekran kaydetme işlemini oldukça kolaylaştıran bu programlar, çok sık kullanılıyorlar. Bundan dolayı kullanıcılar, en iyi ekran kaydedici programlar hangileri diye merak ediyorlar.

Geçtiğimiz senelerde akıllı telefonlar ve tabletler günümüzdeki kadar yaygın değillerdi. Bundan dolayı insanlar, yaptıkları işlemlerin çoğunu bilgisayarlar üzerinden gerçekleştiriyorlardı. Bu işlemlerden birisi de ekran kaydetmek oluyordu.

Bilgisayar kullanıcıları, ilk olarak oynadıkları oyunlardan kesitler paylaşmak için ekran kaydetmek istiyorlardı. Daha sonra uzaktan eğitim gibi işlemlerin yaygınlaşmasıyla ekran kayıtları daha çeşitli sebeplerden dolayı kullanılmaya başlandı. Bu yüzden de bu konuda çalışma yapan birçok şirket ortaya çıktı. Böylece bilgisayar platformundaki ekran kaydetme programları oldukça çeşitlendi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefon ve tabletler, bilgisayarların yaptığı çoğu işlemi yapabilmeye başladılar. Bundan dolayı da akıllı cihaz kullanıcıları, ekran kaydı başta olmak üzere birçok işlemlerini bu cihazlardan kolayca gerçekleştirebiliyorlar. Bu durum da akıllı cihazlar için de ekran kaydı programlarının yaygınlaşmasını sağladı. Bizler de bu yazımızda sizler için PC, Android ve iOS platformları için geliştirilen en iyi ekran kaydedici programları listeleyeceğiz.

En İyi Ekran Kaydedici Programlar – 2024

Piyasada çeşitli platformlar için birçok ekran kaydetme programı olduğuna değindik. Bu programlar, ücretli ve ücretsiz olmak üzere temel olarak iki gruba ayrılıyor. Çoğu ücretsiz ekran kaydetme programı, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılıyor.

Fakat bunun dışında ücretli programlar da kullanıcılarının işine yarayacak birçok ekstra özellik sunuyor. Örneğin, çoğu ücretli ekran kaydetme programı aynı zamanda kullanıcılarına ekran kayıtlarını düzenleme imkânı da sunuyor. Bundan dolayı doğru ekran kaydedici program seçimi, aslında kullanıcın ihtiyaçlarına bağlı diyebiliriz.

Yine de piyasada, öne çıkan ve neredeyse herkesin ihtiyaçlarını hitap eden bazı ekran kaydı programları mevcut. Bizler de bu yazımızda çeşitli platformlarda kullanıcılarını memnun etmeyi başaran ekran kaydedici programlardan bahsedeceğiz.

Bilgisayar için En İyi Ekran Kaydedici Programlar

PC için ekran kayıt işlemi, akıllı cihazlara göre daha karışık olabiliyor. Çünkü bazı akıllı cihaz üreticileri, kullanıcılarını memnun edebilmek adına cihazlara dahili kayıt özelliği yerleştiriyor. Fakat bilgisayarlarda bu durum biraz farklı. Windows kullanıcıları, Windows’un yeni sürümleri ile birlikte dahili ekran kayıt özelliğine kavuştular. Ancak Windows’un önceki sürümlerini kullanan kişiler, bu işlem için harici bir programa ihtiyaç duyuyorlar. Bunun yanı sıra Mac kullanıcıları da QuickTime Player ile ekran kaydı alabilseler de üçüncü taraf geliştiriciler tarafından geliştirilen yazılımları da kullanabiliyorlar. İşte bilgisayar kullanıcıları için seçtiğimiz en iyi ekran kaydedici programlar:

Windows Ekran Kaydedici (Xbox Game Bar)

Bilgisayarlar için en iyi ekran kaydedicilerin başında Xbox Game Bar yer alıyor. Windows 10 ile kullanıcılarla buluşan ekran kayıt programı, oldukça başarılı diyebiliriz. Özellik, temel olarak oyuncular için geliştirildi. Bu yüzden de kayıt özelliği, Xbox’ın ayarları içerisinde yer alıyor.Fakat kullanıcılar, özelliği oyun dışındaki alanlarda da kayıt için kullanabiliyorlar.

Bilgisayar için En İyi Ekran Kaydedici Programlar - Xbox Game Bar

Kolay bir arayüze sahip olan özellik, sadece Windows 10 ve Windows 11’de mevcut. Windows 10 ve 11 kullanıcıları, “Windows+G” tuş kombinasyonu ile kayıt özelliğine ulaşabiliyorlar. Eğer “Windows+G” kombinasyonu yaptığınızda herhangi bir ekran açılmıyorsa Xbox Game Bar’ı açmanız gerekecek. Bunun için Ayarlar > Oyun sekmesine girmeniz gerekiyor. Daha sonra sekmenin en üstünde Xbox Game Bar’ı aç seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği aktif etmeniz yeterli olacaktır.

ScreenFlow

ScreenFlow, sadece Mac kullanıcılarının kullanabildikleri ekran kaydetme programlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılım, kullanıcıların ekranlarını kaydetmelerine, video içerikler oluşturmalarına ve bunları düzenlemelerine olanak tanır. ScreenFlow, profesyonel düzeyde kullanıcılarına sağladığı özelliklerle dikkat çeken bir ekran kaydetme programıdır.

ScreenFlow

Program, bilgisayar ekranınızın herhangi bir bölümünü, uygulama penceresini veya tam ekranı kaydetmenize olanak sağlar. Ayrıca ScreenFlow ile ekran kaydı alırken aynı anda kamera kaydı yapabilir ve mikrofon sesini de kaydedebilirsiniz. Bunun yanı sıra ScreenFlow, kullanıcıların kaydedilen videoları düzenlemelerine ve bunları istedikleri şekilde kurgulamalarına olana sağlıyor. Bu noktada ekran kayıtlarınıza ses, efekt ve geçiş ekleyebilir, metinler yerleştirebilir ve bu içerikleri düzenleyebilirsiniz.

OBS Studio

OBS Studio, bilgisayarlar için en çok kullanılan ekran kayıt programlarının arasında yer alıyor. Özellikle oyun kaydı yapan kişiler, OBS Studio’ya yoğun ilgi gösteriyorlar. Çünkü program, sunduğu çeşitli özellikler ile piyasadaki en iyi ekran kayıt programlarının da başında geliyor. Program, kullanıcılarına yüksek performanslı bir ekran kaydı yakalama özelliği sunuyor. Bunun dışında kullanıcılar, program aracılığıyla çeşitli filtreleme ve basit düzenleme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

OBS Studio

OBS Studio, kullanıcılarına program üzerinden canlı yayın yapma imkânı da sunuyor. Bu özellik, daha çok oyun yayını yapan kullanıcıların işine yarıyor diyebiliriz. Ayrıca stüdyo moduna sahip olan program, kullanıcılarına oldukça profesyonel işler sunuyor. Windows, macOS ve Linux kullanıcıları, programı kendi sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirebiliyorlar.

Camtasia Studio

TechSmith tarafından geliştirilen Camtasia Studio, başarılı performansıyla listemize girmeyi başardı. Çeşitli özelliklere sahip olan program, yaklaşık 18 yıldır piyasada yer alıyor. Programın en son sürümü ise 2016 yılında yayınlandı. Son sürümüyle birçok yeni özelliğe kavuşan program, birçok kullanıcıya sahip.

Camtasia Studio

Program, gelişmiş bir ekran kaydı özelliğine sahip. Bunun dışında kullanıcılar, program üzerinden basit düzenleme işlemlerini yapabiliyorlar. Ayrıca video paylaşımı yapmak isteyen kişiler, Camtasia Studio üzerinden kolayca video paylaşabiliyorlar. Camtasia Studio, kullanıcılarına ücretsiz bir deneme sürümü sunuyor. Ancak programın tüm özelliklerinden faydalanmak isteyen kişilerin programın lisansını almaları gerekiyor.

Bandicam

PC için hazırladığımız en iyi ekran kaydı programları listesinin son sırasında Bandicam yer alıyor. Yaklaşık 15 yıldır piyasada bulunan program, ilk olarak Bandisoft tarafından geliştirildi. Daha sonra Bandicam Company tarafından geliştirilmeye devam edilen program, sunduğu özellikler ile en çok kullanılan ekran kaydı programları arasında yer alıyor.

Bilgisayar için En İyi Ekran Kaydedici Programlar - Bandicam

Programda temel olarak belirli bir alan, oyun ve cihaz kaydı özellikleri mevcut. Kullanıcılar, kendi ihtiyaçlarına uygun olan seçeneği seçerek ekran kaydı alabiliyorlar. Bunun dışında kullanıcılar, program aracılığıyla ekran görüntüsü de kaydedebiliyorlar.

Programın geliştiricileri, programın ücretli ve ücretsiz sürümlerini piyasaya sürdüler. Kullanıcılar, programın ücretsiz sürümünde 10 dakikaya kadar filigranlı bir şekilde ekran kaydı alabiliyorlar. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, programın ücretli sürümünü satın almak zorunda kalıyorlar.

Android Cihazlar için En İyi Ekran Kaydedici Programlar

Son zamanlarda akıllı cihazlar oldukça yaygınlaştı. Bundan dolayı da birçok kişi, bilgisayar üzerinden yaptıkları işlemleri akıllı cihazlardan yapmaya başladılar. Bu işlemlerden birisi de ekran kaydı oldu. Bahsettiğimiz gibi insanlar, çeşitli sebeplerden dolayı ekran kaydı alma durumunda kalıyorlar. Akıllı telefon kullanıcıları özellikle ders kaydı gibi işlemlere bilgisayarlarla uğraşmak istemiyorlar. Çünkü kullanıcılar, akıllı telefon kalemleri sayesinde ekran kaydında görünmesini istedikleri işlemleri daha rahat halledebiliyorlar.

Google, Android telefonlarda dahili bir ekran kaydı özelliği yerleştirdi. Ancak bu özelliği yetersiz bulan kullanıcılar, alternatif uygulamalar kullanmayı tercih ediyorlar. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda, alternatif programlar arayan kullanıcılara ekran kaydı programı önerilerinde bulunacağız.

Mobizen

200 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Mobizen, 2016 yılında en iyi uygulamalardan birisi olarak seçildi. Program, kullanımdan önce kullanıcılarından çeşitli erişim izinleri istiyor. Android 6.0 ve üstü sürümleri kullanan kişiler, bu erişim izinlerini kontrol edebiliyorlar. Program, kullanıcılarına ekran kaydetme ve kayıtları düzenleme imkânı sunuyor. Bunun dışında Mobizen, oyun kaydı yapmak isteyen kullanıcıları için de “facecam” özelliğine sahip.

Mobizen

Maksimum 1440P çözünürlüğünde kayıt yapmaya izin veren Mobizen, Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor. Kullanıcıların en çok beğendiği özellik ise ücretsiz bir programda, filigransız bir şekilde kayıt yapabiliyor olmaları oluyor.

AZ Screen Recorder

Birçok teknoloji dergisi tarafından en başarılı ekran kaydedici program seçilen AZ Screen Recorder, listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Birçok özelliği ücretsiz bir şekilde sunan program, her anlamda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Program, 1080p çözünürlüğünde ve 60FPS ekran yenileme hızında video kaydı imkânı sunuyor. Bunun dışında program, videolara filigran eklemiyor. Böylece kullanıcıların ekran kaydı deneyimlerinin kalitesi artıyor.

AZ Screen Recorder

Facecam özelliğine de sahip olan program, yayıncılar için direkt video yayınlama ve canlı yayın yapma özelliklerine de sahip. Bu sayede kullanıcılar, program üzerinden oyun, ders gibi çeşitli yayınlarını yapabiliyorlar. Kullanıcılar, AZ Screen Recorder’ı Google Play’den indirebiliyorlar.

Vidma Recorder

Android için en iyi ekran kaydı programları önerileri listemizin son sırasında Vidma Recorder yer alıyor. Belirli aralıklarla güncellenen program, en başarılı ekran kaydı alma programlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Vidma, dahili ve harici sesler ile ekran kaydı yapma imkânı sunuyor. Kullanıcılar, 1080p çözünürlüğünde ekran kaydı alma şansına sahip. Bunun dışında Vidma, alınan ekran kayıtlarına filigran eklemiyor.

Ayrıca program, çeşitli video düzenleme araçlarına da sahip. Bu sayede kullanıcılar, aldıkları ekran kayıtlarında basit düzenleme işlemlerini yapabiliyorlar. Programın geliştiricileri, güncellemelerle birlikte yeni düzenleme araçları ekleneceğini de duyurdular. Kullanıcılar, programı ücretsiz bir şekilde Google Play’den indirebiliyorlar.

iOS Cihazlar için En İyi Ekran Kaydedici Programlar

Apple, uzun süredir iOS kullanıcıları için dahili ekran kaydı özelliği sunuyor. Uzun süredir kullanımda olan özellik, basit ekran kayıtları için oldukça yeterli oluyor. Ancak bunun dışında özellikle oyun yayını yapan kişiler, daha gelişmiş bir ekran kaydı özelliği istiyorlar. Bu noktada da devreye başka geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen ekran kaydı programları giriyor. Bizler de bu yazımızda, iOS kullanıcılarının kullanımına sunulan en başarılı 2 tane ekran kaydı programından bahsedeceğiz.

DU Recorder

DU Recorder, App Store’da bulunan en başarılı ekran kayıt programlarının başında geliyor. Birçok özelliğe sahip olan program, ücretli ve ücretsiz sürümleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Program, başarılı ekran kaydı özelliğinin yanı sıra gizlilik kurallarıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

DU Recorder

Kullanıcılar, program üzerinden yüksek kalitede ekran kaydı alabiliyorlar. Bunun dışında program, ses kaydını da destekliyor. Bu sayede kullanıcılar oyun, ders gibi diledikleri içerikleri kaydedebiliyorlar. Ayrıca program, canlı yayın özelliğine de sahip. Böylece kullanıcılar, özellikle de oyuncular YouTube, Facebook ve Twitch’te canlı yayın yapabiliyorlar. Program, ücretsiz sürümünde kullanıcılarına filigranlı kayıt imkânı sunuyor. Tüm özellikleri kullanmak ve kayıtlardaki filigranları kaldırmak isteyen kişiler, programın ücretli sürümünü almak zorunda kalıyorlar.

Mobizen

Apple kullanıcıları tarafından en çok kullanılan bir diğer ekran kaydı programı da Mobizen oluyor. Listemizin Android programlar kısmında bahsettiğimiz üzere program, Android kullanıcıları tarafından da kullanılabiliyor. Bu noktada Mobizen, Android kullanıcılarının yanı sıra Apple kullanıcılarına da hizmet veriyor.

Mobizen, Android sürümünde bulunan neredeyse tüm özellikleri iOS kullanıcılarına da sunuyor. Yani Apple kullanıcıları, program üzerinden yüksek kaliteli ekran kayıtları yapabiliyorlar. Bunun dışında program, kullanıcılarına video düzenleme imkânı da sunuyor.

Program, diğer programların aksine ücretsiz sürümünde kullanıcılarına filigran silme hakkı tanıyor. Bunun dışında Mobizen, ücretli sürümünde ise kullanıcılarına daha çeşitli özellikler sunuyor. Böylece Mobizen, hem ücretsiz hem de ücretli sürümünde sunduğu özellikler ile App Store’da bulunan en başarılı ekran kaydı programlarının başında geliyor.

En İyi Ekran Kaydetme Programları: Genel Değerlendirme

Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji, kullanıcılarına çeşitli imkanlar sunuyor. Bu imkanlardan birisi de ekran kaydı alma oluyor. İlk olarak bilgisayar gibi cihazlar için geliştirilen bu özellik, günümüzde akıllı telefonlarda bile kullanılabiliyor. Bu sayede insanlar, çeşitli amaçlar doğrultusunda ekranlarını kayıt altına alabiliyorlar.

Günümüzde ekran kayıtları, genellikle oyun yayınları ve ders kayıtları için kullanılmaktadır. Ancak bunun yanı sıra kişisel işlemleri için de ekran kaydı yapma ihtiyacı hisseden birçok insan bulunmaktadır. Bundan dolayı ekran kaydı nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça merak ediliyor.

Bu noktada kullanıcıların ihtiyaçlarını, ekran kayıt programları karşılıyor. Çeşitli işletim sistemleri, kullanıcılarına kolaylık sağlayabilmek adına sistemde dahili olarak bulunan ekran kayıt yazılımları geliştiriyorlar. Ancak bu yazılımlar, bazı zamanlarda yetersiz gelebiliyor. Bu durum da dahili ekran kayıt yazılımlarının, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayamamalarına yol açıyor.

Bu durumla karşılaşan kullanıcılar, üçüncü parti geliştiriciler tarafından geliştirilen ekran kayıt programlarına yönelmek durumunda kalıyorlar. Bu noktada kullanıcıların karşısına çok çeşitli yazılımlar çıkıyor. Bundan dolayı kullanıcılar, hangi ekran kayıt programlarını kullanacakları konusunda kararsız kalabiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda ekran kayıt programı arayan ancak hangi programı kullanacağı konusunda kararsız kalan kişiler için en iyi ekran kayıt programlarından bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde bilgisayar programlarının yanı sıra mobil cihazlarda da kullanılabilecek programlara yer verdik.

Ayrıca listemiz, ücretli ve ücretsiz yazılımlardan oluşmaktadır. Ücretli yazılımlar, genellikle ücretsiz yazılımlara göre daha geniş kapsamlı özellikler içermektedirler. Bundan dolayı bazı kullanıcıların ihtiyaçlarına sadece ücretli yazılımlar karşılık vermektedir. Bu kullanıcıları da düşünerek listemizde en iyi ücretli ekran kaydedici programlara da yer verdik. Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi ekran kaydedici program önerileri listemiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.