Instagram Efekt Bulma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları günümüzde hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. Bunlar arasında Instagram ise oldukça popüler bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki 2022 yılının Ekim ayında platformun aktif kullanıcı sayısının 2 milyarı aşmış olduğu biliniyor. Pek çok farklı özelliği bulunan Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden biri ise efektler. Birçok kullanıcı ise Instagram efekt bulma nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor.

Instagram, kullanıcılarının fotoğraflarına pek çok farklı efekt ve filtre eklemesine olanak tanıyor. Bu sayede oldukça eğlenceli içerikler üretmek mümkün olduğu gibi fotoğrafları güzelleştirmek de mümkün hale geliyor. Bu efektleri bulmak için ise kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram efekt bulma nasıl yapılır sorusunu ele aldık.

Instagram Efekt Bulma Nasıl Yapılır?

Fotoğraf filtrelerinin ortaya çıkması sosyal medya alışkanlıklarını kökten değiştirdi. Günümüzde fotoğraf ve video filtreleri oldukça popüler. Bu filtre çılgınlığı her geçen gün büyüyor. Öyle ki neredeyse filtresiz bir fotoğraf göremez olduk. Pek çok platformda ise fotoğraflarınız ya da videolarınız için binlerce filtre yer alıyor. Böylece bu filtreler ile içeriklerinizi daha eğlenceli hale getirebileceğiniz gibi güzelleştirmeniz de mümkün.

Instagram da uzun zamandır filtre özelliğini kullanmanıza olanak tanıyan platformlar arasında yer alıyor. Hemen hemen her gün yeni efektler görebileceğiniz platformda bu filtreleri denemeniz ve kaydetmeniz de mümkün. Kullanıcıların da oluşturabildiği bu filtreler ile fotoğraf ve videolar adeta başka bir boyuta taşınıyor. Hoşunuza giden filtre ve efektleri daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz. Böylece siz de kolay bir şekilde içeriklerinize efekt eklemeye başlayabilirsiniz.

Instagram efekt bulma

Instagram Efekt Bulma ve Kaydetme Yöntemleri

Fotoğraf efekt ve filtreleri ile oldukça ilgi çekici içerikler yaratmak mümkün. Bu nedenle günümüzde bu özellik hemen hemen her platformda dikkat çekiyor. Her ne kadar bir süredir hayatımızda olsa da Instagram efektleri hala popülerliğini koruyor. Bunun bir nedeni de uygulama efektlerinin sürekli olarak güncelleniyor olması olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle kullanıcıların da efekt yapabiliyor olması bu konuda büyük bir çeşitlilik olmasına yol açıyor. Çünkü neredeyse her gün yüzlerce yeni efekt üretiliyor. Bu efektler hem video hem de fotoğraflar üzerinde çalışıyor. Böylece birbirinden farklı tarzda efektler kullanarak oldukça farklı içerikler ortaya çıkarmak da mümkün hale geliyor.

Oldukça çeşitlilik gösteren bu filtreler ile eğlenceli içerikler çekmek, fotoğraflara makyaj eklemek ya da fotoğraf efektini ayarlamak mümkün hale geliyor. Özellikle gerçekçi olan filtreler sıklıkla karşımıza çıkarken pek çok kullanıcı ise Instagram efekt bulma yöntemlerini merak ediyor.

İçeriğimizin bu bölümünde sizlere bu efektleri nasıl bulabileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Eğer siz de içeriklerinize efekt eklemek istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam ederek bu efektlere ulaşmanızı sağlayacak yolları öğrenebilirsiniz.

Aslında Instagram filtre ve efektlerini bulmanın tek bir yolu yok. Dolayısıyla birkaç farklı yolu kullanarak uygulama efektlerine ulaşmanız mümkün. Kullanabileceğiniz 3 yöntemden ise aşağıda söz ettik.

Yöntem 1: Instagram Hikayeleri Üzerinden Efekt Bulma

Sanıyoruz ki günümüzde Instagram filtrelerini bulmak için en yaygın şekilde kullanılan yol Instagram hikayeleri. Eskiden efektli olarak paylaşılan fotoğraflar aracılığı ile bu filtreleri görüntüleyemiyorduk. Ancak şu anda filtre ile paylaşılan içeriklerin üzerinde filtrelerin adı yazıyor. Böylece farklı kullanıcıların paylaştığı efektli story üzerinden filtrelere kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün hale geliyor. Gelin bunu nasıl yapacağınıza birlikte bakalım.

 • Efektini beğendiğiniz bir hikaye bulduğunuzda yapmanız gereken ilk şey hikayenin sol üst köşesinde bulunan efekt adına tıklamak.
 • Ardından karşınıza üzerinde birkaç seçeneğin bulunduğu bir pencere çıkacak.
 • Bu pencere üzerinden “Dene” seçeneğine tıklayarak filtreyi kendinizde deneyebilir, “Kaydet” seçeneğine tıklayarak kolay bir şekilde kaydedebilirsiniz.
Instagram hikaye efektleri bulma

Yöntem 2: Instagram Efekt Galerisini Kullanarak Efekt Bulma

Instagram pek çok farklı filtreyi aynı anda görebileceğiniz bir özelliğe sahip. Platformda bulunan “Efekt Galerisi” özelliği sayesinde yüzlerce farklı filtreyi bir arada görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Efekt Galerisi, Instagram efektlerinin farklı kategoriler altında incelenmesine de olanak tanıyor. Bu galeride “Gündemdekiler”, “Görünüş”, “Estetik”, “Oyunlar”, “Mizah” ve “Özel Efektler” kategorileri yer alıyor.

Bu 6 farklı kategori içerisinden istediğiniz filtreyi kolaylıkla kaydetmeniz ise mümkün. Bunu nasıl yapacağınıza ise gelin beraber bakalım.

 • İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından bir hikaye paylaşmak için kameranızı açın.
 • Bu aşamada aşağıda yer alan efektler kısmını en sağa doğru kaydırın. Böylece bir mercek sembolü ile belirtilen “Efektlere Göz At” seçeneği ile karşılaşacaksınız.
 • Bu sembole tıklayarak efektlere erişebilirsiniz. İstediğiniz efekte tıklayarak solda yer alan “Kaydet” butonu ile kaydedebilirsiniz.

Yöntem 3: Instagram Hesaplarını Kullanarak Efekt Bulma

Yukarıda sizlere platform kullanıcılarının da efekt oluşturabildiğini söylemiştik. Spark AR Studio herkesin kullanabileceği hale geldiğinden beri pek çok kullanıcı aktif olarak efekt üretiyor. Temel olarak bunu sizin de yapmanız mümkün. Ancak bununla uğraşmak istemiyorsanız halihazırda efekt üreten hesaplar üzerinden istediğiniz efektleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

 • İlk olarak Instagram efektleri üreten bir hesap bulmanız gerekiyor. Ardından bu hesap profiline giriş yapın.
 • Instagram hesaplarında “Öne Çıkanlar” bölümünün hemen altında bir ızgara yer alıyor. Bu ızgarada yer alan “Işıltı” simgesine dokunun.
 • Ardından karşınıza hesap sahibinin oluşturduğu filtreler çıkacaktır. Bu filtreler üzerinden beğendiğinize tıklayın.
 • Filtre açıldığında alt kısımda karşınıza farklı seçenekler çıktığını göreceksiniz. Bu seçenekler efekti kaydetmenize, denemenize ya da başkasına göndermenize olanak tanır.
 • Kaydet” butonu ile filtreyi kaydedebilirsiniz ya da “Dene” butonuna tıklayarak kendinizde deneyebilirsiniz.

Kaydettiğim Efektleri Nerede Görebilirim?

Instagram efektlerini bulup kaydetmeniz için pek çok farklı yol mevcut. Varsayalım ki istediğiniz efekti buldunuz ve kaydettiniz. Peki bu efektleri nerede göreceksiniz? Aslında bu sorunun yanıtı oldukça basit. Kaydettiğiniz tüm filtre ve efektleri hesabınızdan kamera bölümüne girerek görüntüleyebilirsiniz. Aşağıda kaydettiğiniz efektleri nerede bulacağınıza dair adım adım anlatım yaptık:

 • İlk olarak hesabınıza giriş yapmalı ve sağ üst kısımda yer alan “+” butonuna tıklamalısınız.
 • Alt kısımda karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Hikaye“yi seçmelisiniz.
 • Kamera ekranı açıldığında ekranın hemen altında çekim butonunun sağ ve sol taraflarında efektler yer almaktadır.
 • Sol tarafta yer alan tüm filtre ve efektler sizin kaydettiklerinizden oluşur. Sağ kısımda yer alanlar ise kullanabileceğiniz ancak henüz kaydetmemiş olduğunuz efektlerdir. Bu kısımdaki efektleri de aynı şekilde aşağıda yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak kolaylıkla kaydedebilirsiniz.
Instagram efekt bulma

Fotoğraflarıma Nasıl Efekt Ekleyebilirim?

Instagram yalnızca fotoğraf çekerken efekt eklemenizi sağlamıyor. Aynı zamanda önceden çekmiş olduğunuz fotoğraflar üzerine de efekt ve filtreleri ekleyebilirsiniz. Hikaye olarak fotoğraf paylaşırken kullanabileceğiniz bu yöntem için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak hesabınızda paylaşmak istediğiniz fotoğrafı “Hikaye” kısmına yükleyin.
 • Ardından üst kısımda yer alan “Işıltı” sembolüne dokunun.
 • Bu aşamada karşınıza pek çok farklı efekt çıkacaktır. İster kaydettiğiniz ister kaydetmediğiniz filtreleri buradan fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz.

Instagram Efektleri Ne Zaman Hayatımıza Girdi?

Şu anda en çok kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarından biri Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmelere ve sosyal medya trendlerine bağlı olarak Instagram da kendini sürekli olarak geliştiriyor. 2010 yılında hayatımıza giren bu platform, ilk günden beri sürekli olarak yeni özellikleri bünyesine ekliyor.

Ortaya çıktığı ilk dönemlerde Instagram yalnızca fotoğraf paylaşmaya olanak tanıyan bir uygulamaydı. Ancak hayatımıza girdikten 3 yıl sonra platform video paylaşma özelliğini de aktif hale getirdi. İlk videolar 15 saniyelik olsa bile zaman içerisinde platform yeniliğe giderek hem videolar hem de fotoğraflar için pek çok farklı özelliği aktif hale getirdi.

Platformun kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ortaya çıkardığı bu yeniliklerin yalnızca birkaç yıl içerisinde gerçekleştiğini söylemek mümkün. Böylece uygulama hem fotoğraf hem de video paylaşmak için oldukça aktif şekilde kullanılmaya başladı. Son yıllarda ise bünyesindeki özellikler ile Instagram sıklıkla kullanılan bir mecra haline geldi.

Instagram’ın sunduğu en ilginç özelliklerden biri ise filtreler ve efektler olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılı içerisinde uygulama içindeki hikayelere gelen filtre ekleme özelliği aynı yıl içerisinde canlı yayınlarda da karşımıza çıkmaya başladı. İlk Instagram filtreleri çoğunlukla içerikleri eğlenceli hale getirmek için tercih ediliyordu. Ancak zaman içinde bu filtreler yerini daha gerçekçi efektlere bırakmaya başladı.

Spark AR Studio’nun herkese açılması ise efektler konusunda adeta bir devrim yarattı. Şu anda Instagram efektleri kullanıcılar tarafından da yapılabiliyor. Öyle ki pek çok kullanıcı efekt oluşturmak için platformu aktif olarak kullanıyor. Bu efektler kullanıcıların kendi profillerinde ayrı bir sekmede yer alıyor. Siz de bu efektleri bularak kendi fotoğraf ve videolarınıza kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Böylece çok daha farklı içerikler ortaya çıkarabilirsiniz.

instagram efekt bulma

Instagram Efekt Bulma: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında sosyal medya önemli bir yere sahip. Pek çok farklı sosyal medya platformundan söz etmek ise mümkün. Fotoğraf efektleri ise bu platformlarda sıklıkla kullanılıyor. Hemen hemen her sosyal medya platformunda bu efektlerin kullanıldığını fotoğraflar görmek mümkün. Bu platformlardan biri de Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Binlerce farklı efektin yer aldığı bu platformda her geçen gün bu efektlere yenileri ekleniyor. Pek çok kişi ise Instagram efekt bulma yöntemlerini merak ediyor.

Instagram, 2010 yılında hayatımıza giren bir platform. Instagram efektleri ise yalnızca birkaç yıldır hayatımızda. Platform, fotoğraflara efekt ekleme özelliğini 2017 yılında duyurdu. Hayatımıza girdiği ilk günden beri de bu efektler popülerliğini koruyor. Pek çok farklı türde efekt ile karşılaşmak ise mümkün. Bu efektler ile fotoğraf ve videolarınızı oldukça farklı hale getirebilirsiniz. Üstelik Instagram, kullanıcıların da efektler oluşturmasına olanak tanıyor.

Kullanıcılar yakın bir zamanda herkesin kullanımına sunulan Spark AR Studio sayesinde özel efektler oluşturabiliyor. Dolayısıyla hem bu şekilde kendi efektlerinizi oluşturabilmeniz hem de hazır efektlerden faydalanabilmeniz mümkün. Bu efektleri kullanmak için tek yapmanız gereken ise onları bulmak oluyor. Platform, hoşunuza giden Instagram efektlerini bulduktan sonra kaydetmenize de olanak tanıyor. Böylece diğer zamanlarda da farklı fotoğraflarınız üzerinde bu efektleri kullanmanız mümkün olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram efekt bulma nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu efektleri bulabileceğiniz 3 farklı yöntemi adım adım anlattık. Bunun yanı sıra içeriğimizde kaydettiğiniz efektleri nerede göreceğinize ve bu filtreleri fotoğraflara nasıl ekleyeceğinize de değindik. Hazırlamış olduğumuz içerik burada sona eriyor. Siz de aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.