Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Sosyal medya platformlarının en popüler olanlarından biri Twitter’dır. Twitter, uzun süredir hayatımızdadır. Bu platformda gerek ünlüler, gerek kişisel hesaplar, gerekse markaların oluşturduğu sayfalar yer almaktadır. Twitter hesaplarının bazılarında karşımıza mavi tik çıkmaktadır. Peki Twitter mavi tik nedir ve nasıl alınır?

Mavi tik özelliğini çoğunlukla ünlü kişilerin ya da bilinen markaların hesaplarında görürsünüz. Ancak bu özellik her zaman tanınan ya da yüksek takipçisi olan hesaplarda yoktur. 1000 takipçiye ulaşmamış hesaplarda bile mavi tik özelliğini görmüşsünüzdür. Dolayısıyla mavi tikin nasıl alındığıyla ilgili bir merak içinde olabilirsiniz. Biz de bu yazımızda Twitter mavi tik nasıl alınır sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Twitter Mavi Tik Özelliği Nedir?

Twitter mavi tik, toplumun yararını ilgilendiren bir hesabın orijinal olduğunu belirten bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kişiler, mavi tikin olduğu hesaplara karşı bir güven de hisseder. Çünkü mavi tikli hesaplar, Twitter tarafından onay almış durumdadır.

Twitter mavi tik özelliği; başlarda sanatçılara, siyasetçilere, ünlülere ve marka sahibi kuruluşlara veriliyordu. Ancak günümüzde bu özellik, daha geniş kitlelere de ulaşmış durumdadır. Twitter mavi tik özelliğine sahip olmanın belli gereksinimleri vardır. Şimdi bu konu hakkında bilgi verelim.

Twitter Mavi Tik Özelliğine Sahip Olmak için Gerekenler

Yazımızda Twitter mavi tik özelliğinin ne olduğunu açıkladık. Bu özelliğe sahip olmak için nelerin gerektiği hakkında bilgi vermemiz de yerinde olacaktır. Twitter’da mavi tike sahip olmak için temelde 3 gereksinim vardır. Bunlar; hesabın orijinal olması, tanınmış olması ve aktif olması şeklindedir. Şimdi bu 3 gereksinim hakkında detay verelim.

Orijinal Bir Hesaba Sahip Olmak

Twitter’da kişiler arası güveni sağlamak için kimliğinizi doğrulamış olmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması için de 3 yöntem yer almaktadır. Bunlardan ilki resmi internet sitesi eklemektir. Çalıştığınız kurumu ya da size referans sağlayacak resmi bir internet sitesini Twitter hesabınızdaki ‘İnternet sitesi’ bölümüne eklemeniz iyi olacaktır. Eklediğiniz internet sitesi ya da kuruluş, Twitter tarafından onaylanmalıdır.

Diğer bir yöntem de kimlik onaylamayla ilgilidir. Örneğin, pasaport gibi geçerli olan kimlik belgesinin fotoğrafını temin edin. Bu, marka ya da kuruluş için değil, kişisel hesap için gerekmektedir. Orijinal bir hesabın gerekliliklerinden biri de resmi e-posta adresidir. Çalıştığınız firma ya da Twitter’daki hesap adınızın yer aldığı bir e-posta adresini sağlayın.

Tanınmış Bir Hesaba Sahip Olmak

Twitter mavi tik özelliği için gerekenlerden biri de tanınmış bir hesaba sahip olmaktır. Hesabın, yüksek oranda tanınan bir kişiye ya da kuruma ait olması gerekmektedir. Tanınmış hesaba sahip olmanın gerektirdiği 5 ayrı kriter vardır. Bunlardan ilki, Google Trends’le ilgilidir. Hesabınızın, yüksek oranda arama yapıldığına dair Google Trends profili oluşmalıdır.

Twitter hesabınızın içeriğine göre daha fazla referans gerekebilmektedir. Örneğin, film sektöründe bir hesabınız varsa Letterboxd sayfanızın bağlantısını referans olarak göstermeniz doğru olacaktır. Vikipedi makalesi de önem taşımaktadır. Tanınır olduğunuzu gösteren bir Vikipedi makalesinin bağlantısı, Twitter mavi tik özelliğinden yararlanmanızda etkili olacaktır.

Twitter Mavi Tik Özelliğine Sahip Olmak için Gerekenler

Takipçi ve bahsetme sayısı da mavi tik almanıza yüksek oranda katkı sağlayacaktır. Hesabınızdaki takipçi ve bahsetme sayısının oranı, bulunduğunuz yerin ilk %0.05’lik dilimindeyse tanınmış olarak kabul edilme ihtimaliniz artacaktır. Son olarak haberlerde yer alma oranınız, tanınmış bir hesap olarak kabul görüp mavi tik almanızı kolaylaştıracaktır.

Kendinize ya da çalıştığınız firmanın haber makalelerine hesabınızda yer verin. Bu makalelerin işe yaraması için onaylanan haber kuruluşuna ait olması gerekmektedir. Kendi yayınladığınız bir içerik ya da blog tarzında makaleler, mavi tik almanıza katkı sağlamamaktadır.

Aktif Bir Hesaba Sahip Olmak

Twitter hesabınızın aktif olması ve Twitter kurallarına uyması, mavi tik almanız için oldukça önemlidir. Yani mavi tik başvurusu yaptığınız zamanda hesabınız herkese açık şekilde olmalıdır ve son 6 ay içinde bu hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

Twitter hesabınızda tam bir profil adınızın olması gerekmektedir. Farklı adlar ya da takma adlar olmamasına özen göstermeniz iyi olacaktır. Ayrıca kendinize ya da çalıştığınız kuruma uygun bir profil fotoğrafıyla kapak fotoğrafının olması yararlı olacaktır.

Hesabınıza ait onaylı bir e-posta adresi ya da telefon numarasının olması şarttır. Son olarak Twitter hesabınızın son 1 yıl içinde Twitter kurallarını ihlal etmemiş olması ve 12 saatlik ya da 7 günlük kilitleme cezası almamış olması gerekmektedir.

Twitter’da Kimler Mavi Tik Özelliğinden Yararlanabilir?

Mavi tik özelliğinden yararlanmak için gerekenler hakkında bilgi verdik. Bunları 3 temel başlık altında inceledik. Şimdi de kimlerin mavi tik özelliğinden yararlanabileceğini detaylandırmamız gerekiyor. Bu konuda, temelde 7 kategoriden bahsedeceğiz. Bunlar; devlet kurumları, eğlence sektörü, haber kuruluşları ve haber sektöründe yer alan kişiler, spor ve oyun, aktivistler ve organizatörler, şirketler, markalar ve kuruluşlar ve son olarak içerik üreticileri ve diğer etkili olan kişiler şeklindedir.

Devlet Kurumları

Resmi kurumlar ve bakanlıklar, mavi tik alma konusunda avantajlı durumdadırlar. Ancak yine de bazı ön koşullar vardır. Örneğin hesap profillerinde devlet kurumuna ait URL’nin bağlantı bölümünde yer alması gerekmektedir. Ayrıca hesabın, aktiflik koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Devlet kurumlarının tanınmışlık ve doğruluk kriterine uyması da gerekmektedir. Bunun için devlet dairesi ya da kamu hizmetinin birden fazla referans aldığı 5 veya daha çok makale bağlantısı şarttır. Bunun yanında resmi bir ada sahip e-posta adresini Twitter hesabına ekleyip onaylatmaları gerekmektedir.

Devlet başkanı, bakan, büyükelçi, sözcü gibi devlet kurumunda yer alan kişilerin Twitter’da mavi tik alması için de hesaplarının kişisel bilgi alanında devlet kurumuna ait referans gerekmektedir. Ayrıca kişisel bilgilerinde yer verdiği devlet kurumu görevinde hâlâ çalışmakta olması şarttır. Devlet kurumundaki kişilerin, yine aktiflik kriterine uyumlu olması gerekmektedir.

Devlet kurumundaki kişilerin tanınmış ve doğruluk kriterlerine de uyması şarttır. Bunun için referans aldığınız yerin URL bağlantısı doğru olmalıdır. Devlet kurumundaki görevinize referans veren en az 5 makalenizin olması gerekmektedir. Ayrıca geçerli bir resmi kimlik belgeniz gerekmektedir.

Siyasi alanda aday olmuş kişilerin Twitter mavi tik alması için de bazı gereklilikler vardır. Hesabında, adaylığıyla ilgili referans vermesi gerekmektedir. Kişi, aday olduğu makama kayıtlı olduğunu göstermesi gerekmektedir. Ayrıca hesap aktifliği kriterine de uyması şarttır.

Twitter kullanıcı adına referans vermiş olan resmi kampanyanın internet sitesi bağlantısı önemlidir. Bunun yanında, başvurudan 6 ay öncesinde yayına girmiş siyasi makam adaylığını destekleyici 5 haber makalesi referansı şarttır. Yine geçerli kimlik belgesi ve kullanıcı adıyla e-postaya referans vermiş haber makalesi de Twitter mavi tik almanıza yardımcı olacaktır.

Eğlence Sektörü

Film stüdyoları, müzik kurumları gibi eğlence sektörlerinin hesapları da mavi tik almaya uygundur. Bu sektörle ilişkili diziler, filmler, festivaller gibi yapım şirketlerinin Twitter hesaplarının, onaylanan eğlence kurumuyla bağlantılı olması gerekmektedir. Bunun yanında aktiflik ve tanınmışlık kriterleri de önem taşımaktadır. Bunların dışında sektörün resmi internet sitesi, Google Trends kanıtı, onaylanmış haber makalesi bağlantısı gibi kanıtlar da Twitter mavi tik almada önemlidir.

Eğlence sektöründeki yer alan oyuncu, sanatçı, yönetmen rolüne sahip insanlar da tanındıklarına dair referans bağlantısı şarttır. Kişinin, 50’den fazla prodüksiyona katkı sağladığını kanıtlayan IMDB sayfa bağlantısı gerekmektedir. Yayıncıların son 6 ay içerisinde yayınladığı 3 makale bağlantısı ve onaylanan bir kurumun internet sitesi de faydalı olacaktır.

Haber Kuruluşları ve Haber Sektöründe Yer Alan Kişiler

Haber kuruluşları ve bu sektörde yer alan kişiler yani haber spikerleri, muhabirler, editörler ve serbest gazeteciler de yukarıda belirttiğimiz kriterlere uymak zorundadır. Buna ek olarak, işverenin onaylanmış bir hesaba sahip olması gerekmektedir. Ayrıca Google Trends kanıtı, ansiklopedideki tanınmışlık standardını karşılayacak Vikipedi makale bağlantısı mavi tik alma sürecini kolaylaştırmaktadır.

Spor ve Oyun

Profesyonel spor kulüpleri, takımları, olimpiyatlar, sporcular, takım üyeler, antrenörler gibi sporla ilgili kişiler ve kurumlar da Twitter mavi tik almak için uygun konumdadırlar. Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere ek olarak Twitter mavi tik başvurusunda bulunan kişiye ya da kuruma onaylanmış bir resmi spor organizasyonun, takımın ya da ligin internet sitesinin bağlantısı gerekmektedir.

Aktivistler ve Organizatörler

Yukarıda açıkladığımız kategorilere göre bu kategori biraz daha farklıdır. Aktivistlerin ve organizatörlerin sosyal medyadaki temel hedefleri; topluluğu isteklendirmek, harekete geçirmek ve değişikliklere ön ayak olmaktır. Bunun için Twitter hesapları bir kişiyi yansıtmalıdır. Kişinin savunduğu grupta lider olduğuna dair çalışmasıyla ilgili bir internet sitesi şarttır.

Şirketler, Markalar ve Kuruluşlar

Bu kategoride liderler, yöneticiler ve şirketler de belirttiğimiz kriterlere uygun oldukları zaman Twitter mavi tik almaya hak kazanacaklardır. Ayrıca yer aldıkları kuruluşun halka açık olan borsalarında varlığının olduğunu gösteren bir internet sayfası mavi tik almada yararlı olacaktır.

İçerik Üreticileri ve Diğer Etkili Olan Kişiler

İçerik üreticilerinin, başvuru öncesi en az 6 ay boyunca herhangi bir platformda sürekli olarak orijinal içerik yayınlaması gerekmektedir. Yakın zamanlarda arama etkinliğini belli edecek bir Google Trends profili şarttır. Tanınmışlık standartlarını karşılama amacıyla sabit bir Vikipedi makalesi gerekmektedir.

Yine son 6 ayda Twitter dışındaki bir platformda yayınladığınız içeriğin bağlantısı şarttır. Twitter mavi tik kriterlerinin dışında son olarak profesyonellikleriyle alakalı 3 veya daha fazla referans bağlantısı gerekmektedir. Böylelikle Twitter mavi tik özelliğinden yararlanacak kişiler ve kurumlar hakkında da bilgi vermiş olduk.

Twitter Mavi Tik Almak için Uygun Olmayan Hesaplar Hangileridir?

Yazımızda Twitter’da kimlerin mavi tik özelliğinden yararlanacağı hakkında bilgi verdik. Şimdi ise hangi hesapların bu özellik için uygun olmadığı hakkında bilgi verelim. Sahte haber kaynağı, yorum hesapları ve gayri resmi hayran hesapları Twitter mavi tik özelliğinden yararlanmayacaktır.

Onay aldığı herhangi bir şirket, marka olmadığı halde var olan evcil hayvan ve kurgusal karakter sayfaları da Twitter mavi tik için uygun değildir. Takipçi alma, satma gibi spam hareketlerde bulunan hesaplar, nefret içerikli hesaplar, ırk, cinsel yönelim, dini inanç, yaş, engellilik durumu, genetik durum, askerlik konuları, mültecilik ve göçmenlik durumlarıyla ilgili rahatsız edici ve uygun olmayan içeriklere sahip hesaplar da Twitter mavi tik özelliğine sahip olmayacaktır.

Ayrıca mavi tik satışıyla ilgili teşvik edici hesaplar da bu özelliği kullanma hakkına sahip değildir. Şimdi ise Twitter mavi tik özelliğinin kaybedilme nedenleri hakkında bilgilendirme yapacağız.

Twitter Mavi Tik Özelliğinin Kaybedilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Twitter, mavi tik özelliği olan hesabı haber vermeden kaldırma yetkisindedir. Hesapta yaptığınız mavi tik gerekliliğiyle ilgili aksi bir hamle, bu özelliği kaybetmenize neden olacaktır. Örneğin kullanıcı adınızı değiştirmeniz, hesabın etkinliğini kaybetmesi, hesaptaki değişikliklerin yanıltıcı olması etkendir. Daha önce mavi özelliğine uygun olup sonrasında uygun olmayan konumla ilgili durumlar da vardır. Mesela seçimle devlet yetkilisi olup sonrasında bu görevden ayrılmak, mavi tiki kaybettirir.

Hesabınızdaki bütün bilgileri ve fotoğrafları değiştirmek ve bu konuda insanları yanlış yönlendirmek de mavi tiki kaybettirir. Hesabın askıya alınmasına neden olacak hamleler de mavi tike etki etmektedir. Taciz içerikli davranışlar, tweetler, nefret hareketleri, gizli bilgiler, şiddeti desteklemek de risklidir. Son olarak, platformla ilgili manipülatif davranışlar ve yurttaşlığı olumsuz etkileyecek hareketler de mavi tiki kaybettirecektir.

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsettiğimiz bütün kurallara uygun bir durumdaysanız Twitter mavi tik özelliğinden yararlanmanız için bir engel yoktur. Şimdi mavi tik almanız için ilgili adımlar hakkında bilgilendirme yapalım. Öncelikle, telefon üzerinden Twitter mavi tik alma işleminden bahsedelim. Daha sonra da bilgisayar üzerinden Twitter mavi tik alma hakkında açıklama yapalım.

Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi

 • Telefon üzerinden mavi tik almak için öncelikle Twitter hesabınıza giriş yapın. Sonra sol üstte yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın. Ardından ‘Ayarlar ve gizlilik’ yazan yere tıklayın.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 1
 • ‘Hesabın’ yazan kısma girin.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 2
 • Sonra ‘Hesap bilgileri’ yazısına tıklayın.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 3
 • Çıkan ekranda ‘Onaylama isteği’ yazan yere tıklayın.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 4
 • Karşınıza onay talebinin 3 adımı çıkacaktır. Burada yer alan ‘Hemen başvur’ kısmına basın.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 5
 • ‘İsteği başlat’ seçeneğine tıklayın.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 6
 • Karşınıza mavi tik almanız için seçeceğiniz kategoriler çıkacaktır.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 7
 • Aktivizm kategorisinde yer alan hesap türleri aşağıdaki gibidir.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 8
 • Kurumsal kategorisindeki hesap türleri de aşağıdaki görselde yer almaktadır.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 9
 • Eğlence ve oyun kategorilerinde yer alan hesap türleri de aşağıdadır.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 10
 • Hükümet kategorisinin hesap türleri de yine aşağıdaki gibidir.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 11
 • Haberler kategorisinde de aşağıdaki hesap türleri yer almaktadır.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 12
 • Spor ve diğer kategorilerinin hesap türleri de aşağıdaki şekildedir. Diğer kategorisi, içerik üreticilerinin seçeceği kategoridir.
Telefon Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 13

Bilgisayar Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi

 • Bilgisayar üzerinden mavi tik alma işlemi için Twitter hesabınıza giriş yapın. Ardından, ekranın sol tarafındaki ‘Daha fazla’ yazısına tıklayın. Sonrasında, ‘Ayarlar ve gizlilik’ bölümüne girin. Sağ tarafta yer alan ‘Hesap bilgileri’ yazısına tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 1
 • Daha sonra ‘Onaylanmış’ yazan seçeneğin altındaki ‘Onaylama İsteğinde Bulun’ yazan yeri işaretleyin.
Bilgisayar Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 2
 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra çıkan ekranda ‘İsteği başlat’ yazısına tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 3
 • Ardından, karşınıza çıkan kategorilerden sizin için uygun olanı seçin ve ‘Sonraki’ yazısına tıklayın. Diğer adımları, tıpkı telefon üzerinden mavi tik alma işlemini anlattığımız gibi uygulayın. Böylelikle, Twitter mavi tik nasıl alınır sorusunun yanıtını vermiş olduk.
Bilgisayar Üzerinden Mavi Tik Alma İşlemi - 4

Genel Değerlendirme

Twitter’da yer alan mavi tik özelliği, genel olarak hesapların güvenilirliğini temsil ediyor diyebiliriz. Twitter, bu noktada hesaplara mavi tik verme konusunda oldukça dikkatli davranıyor. Şirket, son yıllarda mavi tik konusunda izlediği politikada birkaç değişikliğe gitti. Daha önceleri, mavi tik özelliğinden sadece belirli kişiler ve kurumlar yararlanabiliyorlardı. Ancak günümüzde Twitter, içerik üreticilerine dahi mavi tik vermeye başladı.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Twitter mavi tik rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Twitter mavi tik özelliği hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.