Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram, günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Bu platform, yaşamın önemli anlarını ve görüntülerini paylaşmak için önemli bir sosyal medya aracıdır. Ancak tüm bu güzelliklerinin yanında sanal dolandırıcılar ya da sosyal medya tacizcizleri tarafından da ilgi çekici bir alana sahip. Bu yüzden sosyal ağ hesaplarının çalınması, kullanıcılar için korkutucu hale geliyor. Dolayısıyla kullanıcılar Instagram hesap güvenliğini nasıl sağlayacaklarını merak ediyorlar.

Instagram hesap güvenliğini sağlamanın çeşitli çözümleri mevcut. Bu seçenekler sizin tercihinize göre değişiklik gösteriyor. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir: İki faktörlü kimlik doğrulama, size kimlerin mesaj gönderebileceği ve benzeri çözümlerdir.

Instagram hesap güvenliğini sağlamaya yönelik bir dizi özelliklik sunmaktadır. Hesabınızın gizliliğini çeşitli seçenekler ile kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda hesabınızın hacklenmesine karşı yönetebileceğiniz ayarlar söz konusudur. Böylece Instagram hesap güvenliği kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Biz de bu içeriğimizde Instagram hesap güvenliğinin çözümleri nelerdir sorusunu inceleyeceğiz. Instagram’ın kullanıcılara sunmuş olduğu özelliklere yakından bakacağız. Hesabınızın bilgisayar dolandırıcıları tarafından hacklenmesine karşı iyileştirebileceğiniz bazı yollardan bahsedeceğiz. Şimdi Instagram hesap güvenliğinin çözümleri nelerdir sorusunun cevabına yakından bakalım.

Instagram Hesap Güvenliğinin Çözümleri Nelerdir?

Veri toplama söz konusu olduğunda Instagram ve Facebook benzer faaliyetler göstermektedir. Bu iki ağ da aynı şirket olan Meta’ya aittir. Veri toplama konusunda bu şirketlerin, tam olarak muhafazakar oldukları söylenemez. Yapılan araştırmalara göre en istila edilen ve kişisel verilerin %79’luk bir kısmını paylaştığı görülen platform Instagram olmuştur. Instagram hesabınızdaki bilgilerin dışında, ilgi alanlarınız ve tarama geçmişiniz gibi bileşenleri paylaşmaktadır. Böylece şirket, size kişiselleştirilmiş ya da ‘hedefli’ reklamları karşınıza çıkartmaktadır.

Bu noktada, özellikle hacklenmesinden endişeleniyorsanız kişisel verileriniz için Instagram hesabınızı güvence altına almanız gerekecektir. Platformlara ne kadar kendinizin belirlediği bir parola ile giriş sağlasanız da bu yeterli olmayacaktır. Ancak hesabınızı güvenli hale getirecek farklı adımlar da mevcut. Bu durum bir bilgisayar dolandırıcısının bilgilerinizi ulaşmayı başardığı noktada bile hesabınıza erişememesi anlamına gelir. Hesap güvenliğini sağlamak için takip edebileceğiniz adımlar şunlardır:

Instagram Hesap Güvenlik Kontrolü

Güvenlik Kontrolü, Instagram hesap güvenliğiniz için ne kadar güvenilir olduğunu öğrenmenin yanında bazı ek korumaları aktifleştirmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Böylece ‘güvenlik kontrolü’ aracılığı ile hesabınızda gözden geçirmeniz gereken seçenekleri kontrol edebilme şansınız olur. Güvenlik kontrolü; daha güçlü bir şifre oluşturmak, e-posta ve cep telefonunuzun güncel olmasını sağlamak gibi önerileri sizler için sunmaktadır. Güvenlik Kontrolü’ne ulaşmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

 • İlk olarak Instagram uygulamasında hesabınıza giriş yapmanız gerekir.
 • Daha sonra uygulama üzerinde sağ alt köşede yer alan profil sekmenize dokunun. Kendi profil sayfanız açılacaktır.
 • Profil sayfanızda sağ en üst köşede menü yani ızgara simgesine dokunun. Ardından açılan pencerede Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Güvenlik seçeneğine dokunun. Sonrasında da Güvenlik Kontrolü’ne tıklayın.
 • Açılan ekranda ‘Hesabını güvene almamıza yardımcı ol’ başlıklı size yol gösterecek adımları gösterecektir. Bu adımlar şifre, e-posta, cep telefonu ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını içeren detaylardır. Şimdi bunlardan en güçlü araçlardan biri olan İki faktörlü kimlik doğrulamaya yakından bakalım.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Özelliği

Hesabınızın ele geçirilmesinden ya da izniniz olmadan hesabınıza erişim sağlanmasında endişeleniyor olabilirsiniz. Hesap gizliliğiniz ihlal edilebilir ve hesabınızı kaybedebilirsiniz. Bu sayede kötü niyetli kişiler, Instagram’daki özel bilgilerinize ulaşılabilirler.

Bu yüzden Instagram hesap güvenliği sağlamak için acele etmeniz gerekecektir. Buna bir çözüm olarak iki faktörlü doğrulama (2FA) karşımıza çıkmaktadır. Hesap girişi işlemlerinizden sonra ikinci bir kimlik doğrulama biçimi sunmaktadır. Yani bu durum parolanız ele geçirilse bile hesabınıza direkt erişilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Güvenlik kodu aracılığı ile kimlik doğrulamayı gerektiren çok adımlı işlem olarak bilinmektedir. Parolanız girildikten sonra tanınmayan cihaz girişi olursa bağlı cihazınız üzerine bir onay gelir ya da tek kullanımlık yedek kodları girmeniz gerekir. Bu nedenle Instagram hesap güvenliğini sağlamanın en iyi yollarından biri iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif hale getirmektir.

Ayrıca İki Faktörlü Kimlik Doğrulama aracılığı ile hesabınıza giriş yapan cihazların konum ve bilgilerini görebilirsiniz. Böylece güvenilir olmayan girişleri kaldırabilir ya da güvenilir olanları işaretleyerek güvenlik kodu ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz.

Instagram hesap güvenliği - İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı aktif hale getirirken güvenlik yöntemlerinden birini seçmeniz gerekecektir. Bu yöntemlerden biri kimlik doğrulama uygulamasından gelen giriş kodları olacaktır. Bu üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamasıdır. Bir diğer yöntem ise cep telefonunuza gelen kısa mesaj yani SMS kodlarıdır. Bu noktada Instagram’da kullanacağınız iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği için tercihinize göre size en uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta kısa mesaj yöntemini seçtiğinizde telefon numaranızın güncel ve ulaşılabilir olduğuna emin olmanızdır. Diğer yöntemde ise tek kullanımlık yedek kodları her zaman profilinizdeki İki Faktörlü Kimlik Doğrulama bölümünden ekran görüntüsü olarak alabilirsiniz.

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Aktif Edilir?

İki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif hale getirmek için yapmanız gereken bazı adımlar mevcuttur. Takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk olarak telefonunuzda Instagram uygulamasını açın. Eğer hesabınıza giriş yapmadıysanız giriş yapmanız gerekecektir.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra kendi profil sayfanızı açın.
 • Daha sonra profil sayfanızın sağ en üst köşesinde bulunan ızgara simgesine dokunun. ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede ‘Güvenlik’ seçeneğine tıklayın ve ‘İki Faktörlük Kimlik Doğrulama’ seçeneğine dokunun.
 • Açılan ekranda Başla’yı seçin.
 • Sonrasında eklemek istediğiniz güvenlik yöntemlerini seçebilirsiniz. Ekrandaki talimatları izleyerek devam edebilirsiniz.
 • Böylece İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile Instagram hesap güvenliği sağlanmış olacaktır.

Instagram’dan E-Postalar Özelliği

Instagram Hesap Güvenliği

Bazen sahte e-postalar aracılığı ile Instagram tarafından gönderilmiş gibi gözüken mesajlar alınabiliyor. Bu yüzden sahte e-postalar ve resmi Instagram yazışmaları arasında ayrım yapabilmek önemli oluyor. Bu sebeple Instagram, gelen e-postanın gerçek olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bir aracı kullanıma sunmaktadır. Bunun için ‘Instagram E-postalar’ özelliğini kullanmanız gerekmektedir. Bu özelliği kullanabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Instagram hesabınıza giriş sağladıktan sonra profil sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan ızgara simgesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra açılan ekranda ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın.
 • Güvenlik butonuna dokunarak devam edin.
 • Açılan ekranda ‘Instagram’dan E-postalar’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Güvenlik sekmesinde hesap güvenliğiniz için son 14 gün içinde Instagram’dan gelen e-postaların listesi gözükmektedir. Diğer olarak adlandırılan sekmede ise kalan e-postalar gösterilmektedir.

Giriş Hareketleri

Sanal korsanlara karşı dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da Giriş Hareketleri’dir. Yine Profil sayfanızdan ulaşacağınız Ayarlar sekmesinden Güvenlik seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda ‘Giriş Hareketleri’ seçeneği yer alacaktır. Böylece bu sayfa size hesabınızla giriş yaptığınız konumların bilgisini verecektir. Mevcut konumunuzu bu şekilde doğrulayabilirsiniz. Tanımadığınız konumlarda yer alan girişlerden çıkış yapabilirsiniz.

Hesap Gizliliği Özelliği

Instagram profiliniz varsayılan olarak ayarlıysa yaptığınız paylaşımlar platformdaki herkes tarafından görülebilmektedir. Sadece tanıdığınız kişiler ile bağlantı kurmak istiyorsanız hesabınızı gizlemeniz gerekmektedir. Bunun içinse yapmanız gereken şey hesabınızda Ayarlar bölümüne gitmek. Daha sonra açılan pencerede Gizlilik sekmesine tıklayarak devam edin. En üstte yer alan Hesap Gizliliği Bölümünde ‘Gizli Hesap’ kısmını aktif hale getirmeniz gerekecektir. Böylece hesabınız özel hale gelir. Tanımadığınız kişilerin takip isteklerini kabul etmediğiniz takdirde paylaşımlarınıza erişemeyecektir.

Instagram Hesap Gizliliği Özelliği

Hareket Durumu Özelliği

Instagram‘da bulunan diğer özelliklerden birisi de aktif ya da çevrimiçi olup olmadığınızı göstermektedir. Doğrudan mesajlarınızda (DM) takipçilerinizin profil fotoğrafının yanında yer alan küçük bir nokta işareti üzerinden bu hizmet sunulmaktadır. Bu nokta yeşil olduğundan Instagram’da aktif olduğu anlamına gelmektedir. Ancak bu durum bazı kullanıcılar tarafından sevilmiyor. Bu seçeneği kapatmak mümkün. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey Ayarlar menüsünden Gizlilik seçeneğine gitmek ve Hareket Durumu’na tıklayarak ‘Hareket Durumunu Göster’ bileşenini devre dışı bırakmaktır.

Kısıtlı ve Sessiz Hesaplar Özelliği

Bazı kullanıcıların hesaplarında uygunsuz içerikler paylaştığını görüyorsanız ya da sizi taciz ediyorsa yapmanız gereken şey bu hesapları Instagram’a bildirmektir. Bunu kullanıcıların profil sayfasına girerek sağ üst köşede bulunan üç nokta aracılığıyla yapabilirsiniz. Böylece Instagram, hesabın hizmet şartlarını ihlal ettiğini tespit ederse hesap askıya alınır. Sizin içinse hesabı bildirdiğiniz takdirde otomatik olarak engellenmektedir. Ayrıca bunu kendiniz manuel olarak da yapabilirsiniz.

Aynı zamanda ‘Kısıtla’ özelliğiyle de kullanıcının paylaşımlarını bildirmeden görmeniz engellenmektedir. Özelliği etkinleştirmek için Gizlilik Bölümünde yer alan ‘Kısıtlı Hesaplar’ seçeneğinden manuel olarak ekleyebilir ya da kullanıcıların profil sayfasında yer alan üç nokta simgesi ile kısıtlayabilirsiniz.

Instagram Kısıtlı ve Sessiz Hesaplar Özelliği

Bir diğer seçeneğiniz ise hesapları sessize almak olacaktır. Kısıtlamak sizin için aşırıya kaçıyorsa ve onlarla arkadaş kalmak istiyor ancak paylaşımlarını akışınızda görmek istemiyorsanız sessize alabilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gereken işlem çok basittir.

Sessize almak istediğiniz profil sayfasına gidin. ‘Takiptesin’ butonuna tıklayın. Daha sonra açılan pencerede ‘Sessize Al’ seçeneği çıkacaktır. Burada yer alan iki seçenek Gönderiler ve Hikayeler olacaktır. Tercihinize göre istediğiniz paylaşımları sessize alabilirsiniz. Aynı şekilde sessize alma listeniz de kısıtlı hesaplar bölümünün altında gözükecektir.

Instagram Hesap Güvenliği: Diğer Çözümler

Tüm bunlara ek olarak yapabileceğiniz en basit yollardan biri de güçlü bir şifre seçmek olacaktır. Zayıf bir şifre ve hesaplarınızın her biri için aynı şifreyi kullanmak hesap güvenliğiniz için pek mantıklı olmayacaktır. Diğer taraftan e-posta adresine bağlı Instagram ya da diğer hesaplarınız varsa farklı bir kişinin e-posta adresinize erişimi de sıkıntı yaratacaktır.

Ayrıca bazı üçüncü taraf uygulamaları Instagram hesabınızla entegre olabilir ve Instagram giriş bilgileriniz ile erişim sağlıyor olabilirsiniz. Ancak bu uygulamaların veri tabanlarınızı kullanıyor olması bilgilerinizi ele geçirme ihtimalini arttırabilmektedir. Bu yüzden Instagram profilinizden bunları kaldırmanız çok daha iyi olacaktır. Profilinizin Ayarlar seçeneği üzerinden ‘Uygulamalar ve Web Sitesi’ butonuna tıklamalısınız. Ardından erişim izni sağladığınız uygulama listesinden şüphelendiğiniz uygulamaları iptal ederek düzenleyebilirsiniz.

Aynı zamanda diğer kolay yollardan biri de istemediğiniz takipçileri profilinizden kaldırmaktır. Diğer taraftan fotoğraf ve videolarınızı hangi takipçilerinizin etkileşimine izin verip vermeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin belirli bir gönderi için yorum yapmayı kapatabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra hikaye bölümünden hikayelerinizi belirli hesaplara gizleyebilirsiniz. Ayrıca hikaye yanıt seçeneğini kaldırabilirsiniz.

Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır: Genel Değerlendirme

Özetle bu içeriğimizde Instagram hesap güvenliği nasıl sağlanır sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Instagram hesap güvenliği ve gizliliği konusunda endişeleriniz varsa bu konuyu ihmal etmemeniz çok daha iyi olacaktır. Kişisel bilgilerinizi ve anılarınızı içeren Instagram hesabınızı güvenle kullanabilmek çok önemlidir.

Instagram hesap güvenliği için yapabileceğiniz bazı adımlardan bahsettik. Bu adımlar sayesinde hesabınıza başka kişilerin erişimini engellemiş olursunuz. Hesabınıza girişler, çıkışlar ve daha fazlası da dahil olmak üzere bir sürü araç ile hesap Instagram hesap güvenliğinizi kontrol edebilirsiniz.

Instagram platformu kendi içinde güvenli olsa da bir noktadan sonra hesap güvenliği tamamen size bağlıdır. Hesabınızı ne kadar iyi koruduğunuz, varsayılan ayarlarının da ötesinde Instagram size bir dizi özellik sunmuştur. Instagram platformunu aktif olarak kullanıyorsanız tüm bu kontrol seçeneklerini gözden geçirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram hesap güvenliği sağlama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Instagram hesap güvenliği konusundaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.