Fotoğraf Makinesi Önerileri – 2023

Son zamanlarda akıllı telefonlarda bulunan kameralar fotoğraf makinelerini pek aratmasa da fotoğrafçılığa gönül verenler tercihini makineden yana kullanıyor. Bu nedenle, “ben makinesiz yapamam” diyenler için en çok beğenilen fotoğraf makineleri listesi oluşturduk. Çok sayıda özelliği olan profesyonel fotoğraf makineleri içinden en iyi fiyat/performans ürünlerini araştırdık. İşte karşınızda fotoğraf makinesi önerileri listemiz.Canon EOS 1300D

Listemize DSLR bir Canon modeliyle başlıyoruz. 18 MP APS-C CMOS sensör bulunduran Canon EOS 1300D, düşük ışıkta bile harika sonuç veriyor. DIGIC 4+ işlemcisi ve 3 inç LCD ekranı ile fotoğrafçılıkla amatör olarak ilgilenenler için oldukça yeterli bir deneyim sunuyor.

Saniyede 3 kareye kadar yakalayabilen kamera, 30 FPS 1080P çekim yapabiliyor. Ayrıca, hem otomatik hem de manuel ayarlar yapmaya olanak sağlıyor. Buna ek olarak, NFC ve WiFi ile kolayca aktarım yapma şansını kullanıcılara tanıyor.

18-55mm f/3.5-5.6 açıklığa sahip lensiyle bu ürünün fotoğrafçılığa yeni başlamış kişiler için harika bir model olduğunu belirtelim. Aynı zamanda bu lens ile 3 kat optik yakınlaştırma imkanı da mevcut.

Canon-EOS-1300D

Nikon D3100

Listemizin sıradaki ismi Nikon D3100, yeni başlayanlar için ideal bir kamera. CMOS sensörüyle canlı ve renkleri tonları yakalamak mümkün. Ayrıca, otomatik odaklama ve sahne ayarlama özellikleri de D3100’de sunuluyor. Buna ek olarak, düşük ışıkta ve hareketli nesneleri yakalama konusunda da son derece iyi sonuç veriyor.

Nikon D3100, 6 farklı sahne moduyla sunuluyor. Doğal görünümü yakalayabilen bir portre modu, doğanın güzelliklerini çekebilmek için manzara ve gece manzarası modu, az ışıkta portre çekebilmek için gece portre modu bunların arasında.

Ayrıca, hareketin kaçınılmaz olduğu anları yakalamak için spor modu ve en doğru pozlamayı yakalamak için yakın çekim modu da bu kamerada bulunuyor. Teknik özellikleri de yeni başlayanlar için son derece yeterli bir model Nikon D3100.

Nikon-D3100

Olympus E-M10 Mark III

Fotoğraf makinesi önerileri listemize Olympus E-M10 Mark III modeliyle devam ediyoruz. 16.1 MP Live MOS sensörü ve dört çekirdekli TruePic VIII işlemcisi ile donanım açısından oldukça başarılı bir ürün.

3 inç dokunmatik ve eğilebilir LCD ekranın yanında elektronik bir vizör bulunduran model saniye 8.6 kare çekim yapabiliyor. Ayrıca, video çekim modunda 30 FPS 4K çekim yapabilmek de E-M10 Mark III ile mümkün.Pili ve hafıza kartı dahil 410 gram ağırlığa sahip kamera kompakt tasarımıyla seyahat için uygun. Ayrıca, omuz askısı da kutu içeriğine dahil.

Portre, ters ışık, HDR dahil toplam 25 sahne modu bulunan bu model başlangıç ve orta seviyedeki kullanıcılar için gayet yeterli olacaktır. Bu ürün hem lenslerle hem de sadece gövde şeklinde satılıyor. Eğer lens ile birlikte almak isterseniz de bu fiyat yükseliyor. Bizce listenizde bulunması gereken ürünler arasında Olympus E-M10 Mark III.

Olympus M10 Mark III

Canon EOS 250D

Canon EOS 250D ile çıtayı biraz daha yükseltiyoruz. Bu model, başlangıç kamerası olarak kullanılabilir. Ancak, orta seviyedeki kişiler için de uygun bir makine 250D.

24.1 MP APS-C sensör, 4K video, otomatik odaklama ve dokunmatik ekran gibi özellikler 250D modelini satın almak için önemli nedenlerden. Bunun haricinde, işlemci olarak DIGIC 8 bulunduruyor.

18-55mm 4-5.6 lens kusursuz ve keskin fotoğraflar çekmeye yardımcı oluyor. Cihazda 3 inç dokunmatik ve değişken açılı ekran yer alıyor. Bunun yanında optik bir vizör bulunduran 250D, saniyede 5 kare çekim yapabiliyor.

Özellikle video konusunda rakiplerine kıyasla son derece başarılı olan Canon EOS 250D tabii ki fotoğraf konusunda da mükemmel bir performans sergiliyor. Kesinlikle göz atılması gereken ürünlerden birisi. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Canon-EOS-250D

Sony ZV-1

Listemizdeki bir diğer model ise kamera konusunda oldukça iddialı bir marka olan Sony’den geliyor. Sony ZV-1, fotoğrafçılığa yeni başlamış kişiler için oldukça başarılı bir cihaz. Ayrıca, bu sanata uzun yıllardır merak duyanlar için de oldukça kullanışlı olabileceğini ifade edelim.

20.1 MP Exmor RS arka ışıklı CMOS sensörle görüntülerin parlaklık ve netlik sorunu ortadan kalkıyor. Bu sayede, ışığı çok daha başarılı bir şekilde yakalıyor. Buna ek olarak, üstünde Sony imzası taşıyan BIONZ X işlemci de kamerada yer alıyor.

24-70mm f/1,8 – 2,8 aralığında açıklığa sahip ZEISS lens, geniş açıdan yakın çekime tüm görüntüleri mükemmel olarak yakalamanızı sağlıyor. Üstelik, cihazın üzerinde yer alan dahili elektronik vizör LCD ekrana bir alternatif olarak kullanıcılara sunuluyor.

Bünyesinde daha nice özellik barındıran Sony ZV-1, birçok internet sitesinde satışta bulunuyor. Eğer yeni bir kamera arıyorsanız incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.Canon Powershot G7 X MARK II

Fotoğraf makinesi önerileri listemize Canon Powershot G7 X MARK II modeliyle devam ediyoruz. Bu modeli listemize eklememizin sebebi fiyat performans açısından oldukça başarılı bir sonuç göstermesi oluyor. Eğer daha yüksek bir bütçeye sahipseniz serinin diğer ürünlerini de araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

1,0 tipi sensöre ve f/1,8-2,8 açıklığa sahip Canon Powershot G7 X MARK II, işlemci olarak DIGIC 7 barındırıyor. Bu donanımla çekeceğiniz fotoğraflar ve kaydedeceğiniz videolar harikulade bir görüntü sunuyor. Ayrıca, optik görüntü sabitleyici ve otomatik ışık optimizasyonu gibi özellikleri ile işinizi de oldukça kolaylaştırıyor. Oldukça kullanışlı bir cihaz olan Powershot G7 X MARK II, hafif ve kompakt tasarımı ile de öne çıkıyor.

Canon-Powershot-G7-X-MARK-II fotoğraf makinesi önerileri

Sony A6000

Fotoğraf makinesi önerileri listemizin sıradaki kamerası Sony A6000 oluyor. Saniyede 11 kare çekebilen bu model, aynasız dijital kameraların başarılı bir temsilcisi olarak bizleri karşılıyor.

Üründe 24.3 MP APS-C CMOS sensör yer alıyor. Ayrıca, 3 inçlik hareketli ekranı sayesinde fotoğraf deneyiminiz artıyor. Üstelik, OLED bir vizör de kullanıcılara sunuluyor. Bunun haricinde, önerdiğimiz diğer Sony modelindeki gibi A6000’de de BIONZ X işlemci kullanılıyor.

Hızlı hibrit otomatik netleme teknolojisi ve E mount’lı değiştirilebilir lensler her ortama hazır olmanız için size yardımcı oluyor. Üstelik, yalnızca 344 gram olan bu model kullanışlılık açısından da göz dolduruyor.

Sony-A6000 fotoğraf makinesi önerileri

Canon EOS 850D

Fotoğraf makinesi önerileri listemize bir başka Canon modeliyle devam ediyoruz. DSLR türünde bir kamera olan Canon ESO 850D, birçok özelliğiyle orta-üst seviye kullanıcılara hitap ediyor. 2020 yılında satışa çıkan bu ürünün nispeten güncel olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Digic 8 görüntü işlemcisine sahip cihazda 24 MP APS-C CMOS tipi bir sensör yer alıyor. Kameranın azami çözünürlüğü 6000×4000 olarak ifade ediliyor. Ayrıca 18-55 mm mesafeli bir lens de cihazda mevcut. Optik yakınlaştırma miktarı ise üç kat olarak belirtiliyor. Üründe otomatik odak olduğunu da belirtmek gerek.

Canon EOS 850D, 3 inç boyutunda LCD bir ekrana sahip. Bu ekranın 1 milyonu aşkın piksel barındırdığını ve dokunmatik olduğu da ifade ediliyor. Aynı zamanda cihazda optik bir vizör de bulunuyor. Harici flaş desteğinin ve yerleşik flaşın da kamerada yer aldığını söyleyelim.

Üründe birçok çekim modu yer alıyor. Otomatik ve manuel çekim moduna ek olarak; portre, sahne, filtreler ve benzeri modlar üründe mevcut. Aynı zamanda farklı beyaz dengesi ayarları üründe yer alıyor. Ürünün video kayıt özelliklerine baktığımızda ise 4K 30 FPS değerini görmek mümkün.

Bu kamerada maalesef dahili bir hafıza yer almıyor. Hafıza kartı desteğinin yanı sıra 1040 mAh bir bataryası bulunduğunu da belirtelim. Bu batarya ile 5 saati aşkın video kaydı yapmak mümkün. Bunun haricinde Wi-Fi, Bluetooth, NFC, HDMI ve USB bağlantıları üründe yer alıyor. Ayrıca 3.5 mm ses çıkışı da kamerada mevcut.Canon-EOS-850D

Sony DSC-RX100 VI

Listemizde yer alan bir başka model ise Sony DSC-RX100 VI kompakt fotoğraf makinesi oluyor. Daha küçük boyutlu bir kamera taşımak isteyen kullanıcılar için yüksek performans sunan bu cihaz ilk olarak 2018 yılında piyasada kendini gösterdi.

Bionz X görüntü işlemcisi ve 20 MP Exmor RS CMOS sensöre sahip ürünün azami çözünürlüğü 5472×3648 piksel olarak ifade ediliyor. Üründe değiştirilebilir bir objektif olmadığını belirtelim. Sabit lenste ise 24-200 mm değerleri karşımıza çıkıyor. 8.3 kat optik yakınlaştırma ve otomatik odak özellikleri de cihazda mevcut.

Ürünün ekranına baktığımızda ise 3 inç boyutunda LCD bir panel bizleri karşılıyor. Dokunmatik ve hareketli bu ekranda 1 milyona yakın piksel bulunuyor. Ayrıca üründe elektronik bir vizör de mevcut. Yerleşik flaşın yanında harici flaş desteğinin bulunmadığını da belirtmek gerek.

Ürünün çekim modları arasında pek çok klasik çekim seçeneği mevcut. Manuel ve akıllı otomatik çekim modları ile başarılı çekimler yapabilirsiniz. Aynı zamanda panaroma ve sahne modları ile de amaca uygun çekim yapmak mümkün. Cihazın pek çok renk dengesi ayarının bulunduğunu da belirtelim

Video çekimi konusunda da gayet başarılı bir ürün olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. 4K 30 FPS videoları MP4 formatında kaydedebilirsiniz. Codec olarak ise MPEG-4 AVC ve H.264 desteğinin bulunduğunu belirtelim. Üründe yavaş çekim için de bir mod bulunuyor.

Hafıza kartı desteğinin yanında dahili bir hafızası bulunmadığını belirtmekte fayda var. Pil kapasitesi ise 1240 mAh olarak ifade ediliyor. Ancak video kaydı için tahmini süre 40 dakika şeklinde ifade ediliyor. Ürünün bağlantı seçenekleri arasında ise; Wi-Fi, Bluetooth, NFC, USB-B ve HDMI yer alıyor.

Sony-DSC-RX100-VI

Nikon Coolpix P1000

En iyi fotoğraf makinesi önerilerimiz arasında yer alan bir başka model ise Nikon Coolpix P1000 modeli oluyor. Şık görünüşü ve özellikleriyle son derece başarılı bir model olan Nikon Coolpix P1000, 125 kat optik yakınlaştırma ile de dikkat çeken bir cihaz desek yeridir.

Üründe Expeed 4 görüntü işlemcisi yer alıyor. Sensörün tipi ise BSI CMOS olarak ifade ediliyor. Ayrıca 16 MP çözünürlük değerine de sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Sabit bir lens ile kullanıcıya sunulan Nikon Coolpix P1000, 24 mm ile 3000 mm arasında değişe odak mesafesine sahip.

Kamera modlarına baktığımızda hem manuel hem de çeşitli ön ayarları görmek mümkün. Otomatik odak ve izlemeli odak seçenekleri de bu makinede mevcut. Ayrıca LCD bir ekran da bulunuyor. Ancak bu ekranın dokunmatik olmadığını belirtelim.

Nikon Coolpix P1000 modelinin video özellikleri de son derece ilgi çekici. 4K çekim yapma yeteneğine sahip olan makine 30 FPS değerinde kare hızı da sunuyor. Ayrıca üründe Wi-Fi ve Bluetooth da yer alıyor. 1100 mAh kapasiteli bataryanın ise 250 adete kadar fotoğraf çekimi konusunda destek olduğu belirtiliyor.Nikon-Coolpix-P1000 fotoğraf makinesi önerileri

Canon EOS 6D Mark II

Fotoğraf makinesi önerileri listemizin sonrasında yer alan cihaz ise Canon EOS 6D Mark II oluyor. DSLR türünde bir makine olan EOS 6D Mark II, nispeten eski bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ürünün teknik özellikleri sayesinde gayet başarılı bir sonuç verdiğini belirtmek gerek.

Digic 7 görüntü işlemcisi ve 26 MP Full Frame CMOS sensöre sahip bu ürünün DXOMARK testlerinden aldığı puan 85 olarak ifade ediliyor. Birçok üst segment ürün gibi Full Frame bir sensöre sahip olması oldukça avantajlı bir durum. Üründe değiştirilebilir bir objektif olduğunu da belirtelim. Dilerseniz ürünü satın alırken bir lens kiti de alabilirsiniz.

Canon’un sunduğu ürünlerden birisi sadece kameranın gövdesini satıyor. Ancak lens kiti ile birlikte alırsanız 24-105 mm mesafeli bir lens de ürünle birlikte geliyor. 4.3 kat optik yakınlaştırma desteğine sahip bu lenste otomatik odak özelliği de mevcut.

Canon bu üründe de 3 inç boyutunda 1.04 milyon piksele sahip LCD bir ekran tercih etmiş. Bu ekranın dokunmatik olduğunu da belirtmek gerek. Aynı zamanda cihazda optik bir vizör de yer alıyor. Ancak üründe yerleşik bir flaş mevcut değil. Yalnızca harici flaş desteğinin bulunduğu ifade ediliyor.

Üründe pek çok çekim modu ve odaklama özelliği yer alıyor. Aynı zamanda beyaz dengesi için de pek çok hazır ayar bulunduğunu belirtelim. Üstelik görüntü sabitleyici desteği de cihazda mevcut. 30 saniyeye kadar enstantane ve saniyede 6 kareye kadar sürekli çekim desteğinden de bahsetmek gerek.

Her ne kadar fotoğraf anlamında başarılı bir cihaz olsa da video kaydı özellikleri açısından geride kaldığını belirtmek yanlış olmaz. FHD 60 kare çekim yapan bu cihazda format desteği olarak MOV ve MP4 yer alıyor. Zaman aralıklı çekim yani “timelapse” desteği de üründe mevcut.

Ürünün pil kapasitesi 1965 mAh olarak ifade ediliyor. Ancak dahili bir hafızası bulunmuyor. Suya ve toza dayanıklı olduğu da belirtiliyor. Ürünün en başarılı özelliklerinden biri ise bağlantı oluyor. Kamerada; GPS, Wi-Fi, Bluetooth, NFC, USB ve HDMI için bağlantı desteği mevcut.

Canon-EOS-6D-Mark-II

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.


“Fotoğraf Makinesi Önerileri – 2023” üzerine 6 yorum

  1. fotoğrafçılığa başlamak istiyorum özellikle manzara fotoğrafçılığı yapmak istiyorum aklımda iki seçenek var canon 400d ve sony cybershot DSH H300 hangisini önerirsiniz

    • Merhabalar, manzara fotoğrafçılığı için Sony DSH H300’ün çok daha uygun olacağını düşünüyorum. Ancak, ürünün AA pil ile çalıştığını göz önünde bulundurarak almanızda fayda var. Bunun haricindeki donanım ve teknik özellikleri giriş seviyesi için fazlasıyla uygun 🙂

  2. giriş seviyesi olarak yani fotoğrafçılıktan hiç anlamayan biri olarak samsung nx1000 modelini aldım 2. el olarak iyimi yaptım bilmiyorum sizce doğru bir seçim mi ?

    • Merhabalar, gayet güzel bir tercih. Eğer iyi durumda bir cihaz ise ikinci el seçimi son derece mantıklı. Fotoğrafçılıkta kendinizi geliştirdikçe ihtiyaçlarınızı belirleyip onları karşılayacak özelliklere sahip bir modele geçebilirsiniz. Güle güle kullanın, umarım memnun kalırsınız 🙂

  3. doğum fotoğrafçılığına başlamayı düşünüyorum sizce hangisi daha avantajlı olur?

Yorumlar kapalı.