Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

2010 yılından beri internet sektöründe yer alan Instagram, uzun süredir popülerliğini koruyan bir sosyal medya platformudur. Bu platform, kullanıcılarının kendi profillerini yaratabilmeleri için kullanıcı adı, profil resmi ve diğer kişisel bilgileri talep etmektedir. Kullanıcı adı da çoğu platform gibi Instagram için de olmazsa olmaz bilgilerden birisidir. Kullanıcılar zaman içerisinde Instagram’daki kullanıcı adlarını değiştirmek istemektedir. Peki Instagram kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

Kullanıcı adı belirlemek bazen zor olmaktadır. Kişiler, istedikleri kullanıcı adlarını bulmakta bazen zorlanmaktadır. Bunun yanı sıra kullanmak istedikleri kullanıcı adları çoktan alınmış olabilmektedir. Sosyal medya platformlarına kayıt olduğunuz zamandaki kullanıcı adınızı bir süre sonra beğenmiyor olabilirsiniz. Bu durumda da yeni bir kullanıcı adı oluşturmak isteyeceksiniz. Biz de bu yazımızda sizlere Instagram kullanıcı adınızı nasıl değiştireceğinizle ilgili açıklamalar yapacağız.

Instagram Kullanıcı Adı ile Görünen Ad Arasındaki Fark Nedir?

Yazımızda Instagram kullanıcı adını değiştirme işleminden bahsetmeden önce kullanıcı adı ve görüne ad ile ilgili açıklamalar yapmamızın faydalı olacağını düşündük. Instagram kullanıcı adıyla görünen adınız arasında bazı farklılıklar yer almaktadır.

Görünen adınız, profilinize girdiğinizde profil resminizin hemen altında yer alan addır. Kullanıcılar, görünen adınızı girerek sizi bulabilirler. Ancak sizin adınıza ve soyadınıza sahip birçok kullanıcı olabileceği için bulma işlemi biraz uzun sürecektir.

Instagram’daki bütün kullanıcı adları birbirinden farklıdır. Ancak görünen ad için bu durum geçerli değildir. Çünkü görünen ad bölümüne adınızı ve soyadınızı yazmanız gerekmektedir. Aynı şekilde işletme hesabınızın da adı, görünen ad bölümüne yazılmaktadır.

Kullanıcı adı ise profilinize girdiğinizde ekranın en üstünde yer almaktadır. Instagram kullanıcı adı, kişiye ve kuruma özeldir. Bir başkasında aynı kullanıcı adını göremezsiniz. Dolayısıyla hesaplar arası karışıklık da olmamaktadır. Kullanıcılar, Instagram’ın arama bölümüne sizin kullanıcı adınızı girerek hesabınızı görmüş olacaktır. Aynı şekilde Instagram hesabınızın URL’sini kopyaladığınızda da bu URL’nin sonunda sizin kullanıcı adınız yazacaktır.

Instagram Kullanıcı Adınızı Değiştirirken Bilmeniz Gerekenler

Instagram kullanıcı adınızı nasıl değiştireceğiniz hakkında açıklama yapmadan önce bilmeniz gereken detaylar var. Örneğin Instagram’da yeni bir kullanıcı adı oluşturacaksanız, belirleyeceğiniz kullanıcı adının bir başkası tarafından kullanılmıyor olması gerekmektedir. Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da da platformda yer alan kişilerin kullanıcı adı birbirlerinden farklı olmak zorundadır.

Kullanıcı adınızın sadece harf, rakam, alt çizgi ve noktadan oluşması gerektiğini de unutmamanız gerekiyor. Yani bu saydıklarımızın dışında bir sembol ya da boşluk bırakma gibi eylemleri gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Dilerseniz adınızı yazıp sonuna rakam koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra adınızla soyadınızın arasına nokta veya alt çizgi ekleyebilirsiniz. Herhangi bir noktalama işareti eklemek istemiyorsanız kullanıcı adınızdaki herhangi bir harfi tekrarlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıcı adınızın 30 karakterden uzun olmaması da bir diğer Instagram kuralıdır. Eğer 30 karakterden fazla bir kullanıcı adı belirlerseniz Instagram bu kullanıcı adını onaylamayacaktır. Ayrıca argo, küfür ya da kısıtlayıcı bir dil içeren kullanıcı adı belirlemeye kalkarsanız da Instagram bu işlemi onaylamayacaktır. Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi Instagram’da topluluk kuralları dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla topluluk kurallarını ihlal eden bir kullanıcı adı geçerli olmayacaktır.

Instagram Kullanıcı Adı ile Görünen Ad Arasındaki Fark Nedir

Kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra bir önceki kullanıcı adınıza geri dönmeniz için 14 gün beklemeniz gerekecektir. Çünkü Instagram, eski kullanıcı adınızı 14 gün boyunca saklayacaktır. Bu süreçte bir başkası sizin eski kullanıcı adınızı alamayacaktır. Ancak uzun bir süre sonra eski kullanıcı adınızı almayı denerseniz, bunun için şansınız olmayabilir.

Ayrıca kullanıcı adınızı beğenmeyip, aynı zamanda eski kullanıcı adınıza dönmeyip başka bir kullanıcı adı belirlerken bile Instagram sizi bekletebilir. Sıklıkla kullanıcı adı değiştirmek Instagram’ın sınır koyması gereken bir durum olmaktadır. Dolayısıyla sık sık kullanıcı adı değiştirdiğinizde Instagram’dan bu işlem için bir sınırlama ya da uyarı alabilirsiniz.

Kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra kullanıcı adınızın yer aldığı bütün beğeniler, yorumlar, paylaşımlar ve mesajlar yeni kullanıcı adınızla görünecektir. Dolayısıyla bu durum hakkında herhangi bir karışıklık yaşamayacaksınız. Instagram’da kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra, daha önce bahsedilmiş olduğunuz hikayelerde eski kullanıcı adınız görünmeye devam edecektir.

Kullanıcı Adınızı Değiştirdikten Bilmeniz Gerekenler

Kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir iki nokta var. Eğer diğer sosyal medya hesaplarınızın biyografi veya kişisel bilgiler bölümünde Instagram adresiniz ya da kullanıcı adınız varsa güncelleme yapmanız gerekecektir.

Yani diğer sosyal medya hesaplarınızda yeni Instagram kullanıcı adınızı eklemeniz doğru olacaktır. Eğer Instagram hesabınızı URL formunda eklediyseniz, yeni kullanıcı adınızla Instagram hesabınıza giriş yapıp URL bağlantısını kopyalayın ve ilgili alana ekleyerek güncelleme işleminizi tamamlayın. Bu işlemi gerçekleştirmezseniz Instagram bağlantınıza sahip olan kişiler, ilgili URL’ye tıkladığında ‘Sayfa bulunamadı’ hatasıyla karşılaşacaktır.

Instagram kullanıcı adınızı değiştirdikten sonra bir önceki kullanıcı adınız serbest kalacaktır. Dolayısıyla bir süre sonra eski kullanıcı adınızı yeniden almak istediğinizde bir başkasının bu kullanıcı adını almış olma ihtimali olacaktır. Bu nedenle kullanıcı adınızı değiştirmeden önce dikkatli düşünün.

Kişiler, Instagram’da herhangi bir kullanıcıyı aratırken genellikle kullanıcı adını girerek arama yaparlar. Eğer bir ünlü ya da kurumsal hesaba sahip değilseniz, kişilerin sizi kullanıcı adınızla arama ihtimali artacaktır. Kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde kullanıcılar, bunu anında fark etmeyebilir. Dolayısıyla sizi eski kullanıcı adınızla arayacaklardır. Bu da düşük etkileşime ya da kişilerin sizi takipten bırakmasına sebep olacaktır.

Ancak bu durum her zaman risk taşımamaktadır. Çünkü kullanıcı adıyla sizi bulamayan kişiler görünen adınızla bu işleme devam edecektir. Eğer ilgili kişiler sizi takip ediyorsa, bu sefer de takip ettikleri listeye bakarak sizi kolaylıkla bulabileceklerdir.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Kuralları Nelerdir?

Instagram, 1 milyarın üstünde kullanıcıya sahip bir platformdur. Bu kadar çok kullanıcının yer aldığı bir platformda herkesin çok benzer kullanıcı adlarına sahip olması karışıklığa neden olurdu. Ayrıca aynı kullanıcı adına sahip milyonlarca kullanıcı olduğunda da kişiler sizi bulmakta oldukça zorlanırlardı. Bu nedenle Instagram’ın en önemli kullanıcı adı değiştirme kuralı, bir başkasına ait olmayan bir kullanıcı adı belirlemekten geçmektedir.

Instagram kullanıcı adınızı değiştirdiğinizde eski kullanıcı adınıza dönmeniz için 14 gün beklemeniz gerektiğini söylemiştik. Bunun nedeni ise güvenlikten dolayıdır. Instagram, kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılığını önlemek için böyle bir sınır koymaktadır.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Telefon Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme

 • Telefonunuz ile Instagram kullanıcı adınızı değiştirmek için öncelikle Instagram’a giriş yapın.
 • Ardından sağ altta yer alan profil resminizin simgesine dokunun.
 • Biyografinizin altındaki ‘Profili Düzenle’ seçeneğine tıklayın.
Telefon Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme - 1
 • ‘Kullanıcı adı’ yazan yere basın ve dilediğiniz kullanıcı adını belirleyin.
 • Eğer yeni girdiğiniz kullanıcı adını bir başkası kullanmıyorsa ya da yukarıda anlattığımız nedenlerden birine sahip değilse sağ üstte yer alan tik işareti aktif hale gelecektir. Ancak Instagram, belirlemiş olduğunuz kullanıcı adını herhangi bir nedenden dolayı reddediyorsa bu kullanıcı adını alamayacağınıza dair bir bildirim alırsınız.
 • Sizin için uygun olan ve Instagram’ın da onaylayacağı bir kullanıcı adı belirledikten sonra sağ üstteki tik işaretine dokunun.
Telefon Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme - 2
 • Son olarak ‘Profili düzenle’ menüsüne yönlendirileceksiniz. Bu menünün de sağ üstünde yer alan tik işaretine dokunun ve işleminizi tamamlayın.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme

 • Bu işlem için bilgisayarınızın tarayıcısından Instagram’a giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst tarafında yer alan profil simgenize tıklayın.
 • Menü üzerinden ‘Profil’ yazan yere girin.
Bilgisayar Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme - 1
 • Profilinize ulaştığınızda ‘Profili düzenle’ bölümüne erişin.
 • Profili düzenle bölümüne erişim sağladığınızda ‘Kullanıcı adı’ yazan yere tıklayın ve sizin için uygun olan kullanıcı adını girin.
Bilgisayar Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme - 2
 • Son olarak ekranın aşağısına inin ve ‘Gönder’ butonuna tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Instagram Kullanıcı Adı Değiştirme - 3

Instagram Görünen Adı Değiştirme

Telefon Üzerinden Görünen Adı Değiştirme

 • Instagram görünen adınızı telefon üzerinden değiştirmek için Instagram’a giriş yapın.
 • Daha sonra ekranın sağ altında yer alan profil simgenize dokunun.
 • ‘Profili Düzenle’ yazan yere girin.
 • Profili düzenle menüsündeki ‘Ad’ yazan yerin altındaki yere dokunun.
 • Dilediğiniz bir görünen ad belirleyin.
 • Ardından sağ üstteki tik işareti simgesine tıklayın.
 • Son olarak profili düzenle menüsünün de sağ üstünde yer alan tik işareti simgesine basın ve işlemi tamamlayın.

Bilgisayar Üzerinden Görünen Adı Değiştirme

 • Instagram görünen adınızı değiştirmek için bilgisayarınızdan Instagram’a giriş yapın.
 • Ekranın sağ üstündeki profil simgenize tıklayın.
 • Ardından ‘Profil’ yazan yere girin.
 • Sonra ‘Profili düzenle’ seçeneğine tıklayarak işleme devam edin.
 • Profili düzenle bölümünde ‘Ad’ diye bir bölüm göreceksiniz. Oraya tıklayın ve Instagram görünen adınızı değiştirin.
 • Son olarak ekranın aşağısındaki ‘Gönder’ butonuna tıklayın ve işleminizi tamamlayın.

Instagram Kullanıcı Adı Değiştirirken Yaşayabileceğiniz Sorunlar Nelerdir?

Bazı kullanıcılar, Instagram kullanıcı adını değiştirirken çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunun da nedenini tam olarak bilememektedirler. Bunun en yaygın nedeni, daha önce de bahsettiğimiz gibi var olan bir kullanıcı adını kullanmak istemenizle ilgilidir. Instagram hesabını dondurmuş yani hesabı aktif olmayan bir kullanıcının bile kullanıcı adını almanız mümkün değildir. Bunu gerçekleştirebilmeniz için Instagram’ın aktif olmayan hesapları devre dışı bırakmasını beklemeniz gerekecektir.

Eski kullanıcı adınızı kullanmak istediğinizde bir hata alıyorsanız bunun nedeni ilgili kullanıcı adını artık bir başkasının kullanmasıdır. Instagram, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Platformun kullanıcı sayısı da hızla artıyor. Dolayısıyla artık kullanmayı bıraktığınız kullanıcı adını bir başkasının alması oldukça yüksek bir ihtimal olacaktır.

Yeni bir Instagram kullanıcı adı aldığınızda sorun yaşamanızın nedenlerinden biri de önbellekle ilgilidir. Instagram’da kullanıcı adınızı değiştirdiğiniz sırada bu işlem önbelleğe alınacaktır. Ancak önbelleğe alma işlemi gecikirse ya da Instagram bu değişikliği kaydetmezse bir süre eski kullanıcı adınızı görmeye devam edersiniz. Bu durumda tedirgin olmanıza gerek yok. Çünkü birkaç saat içinde değiştirmiş olduğunuz kullanıcı adını hesabınızda görebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Kullanıcı adları, sosyal medya platformları için oldukça önemlidir. Örneğin Instagram’a kayıt olan kişilerin bütün bilgileri ve verileri kullanıcı adlarında saklanmaktadır. Ayrıca kişiler, kullanıcı adınızı kullanarak mesaj atma, etiketleme ya da aratma gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu nedenle etkili ve akılda kalıcı kullanıcı adı bulmak önem taşımaktadır. Kullanıcı adı belirlerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yazımızda da bunlardan bahsettik.

İstediğiniz gibi bir kullanıcı adı bulmakta zorlandıysanız görünen adınızda da değişiklik yapma şansınız olacaktır. Görünen adınızı dilediğiniz gibi belirleme durumunuz vardır. Görünen adınızı değiştirmek için de küçük bir sınır yer almaktadır. Bu sınır ise 14 gün içinde sadece 2 kez görünen adınızı değiştirebilmektir. Yani görünen adınızı değiştirme konusunda sınırsız bir seçeneğe sahip değilsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram kullanıcı adı değiştirme rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Instagram kullanıcı adı değiştirme işlemiyle ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.