Instagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan en popüler sosyal medya platformlarından birisi şüphesiz Instagram’dır. Dünyanın dört bir yanından kullanıcıya sahip olan bu uygulama, pek çok içerik üreticisine de sahiptir. Bu kadar popüler bir uygulama olması, birçok soruyu da beraberinde getirir. Bu sorulardan birisi de Instagram şifre değiştirme işleminin nasıl yapıldığıdır.

Bu içeriğimizde Instagram şifre değiştirme işlemine dair tüm bilinenleri sizlere anlatacağız. Üstelik şifre değiştirmek için iki farklı yöntem sunacağız. İster şifrenizi unutmuş isterseniz de yalnızca eski şifrenizde sıkılmış olun, size uygun bir yöntem içeriğimizde mutlaka yer alacaktır.

Yalnızca şifre değiştirme işlemi değil, aynı zamanda şifrenizi değiştirirken ve sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalara da değineceğiz. Şimdi lafı uzatmadan ilk yöntemimize geçelim.

Bilgisayar ile Instagram Şifre Değiştirme

İçeriğimizde yer alan ilk yöntem, bilgisayar ve tarayıcı kullanarak Instagram şifresi değiştirme yöntemi oluyor. Bu yöntemi uygulamak için dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta mevcut. Eğer eski şifrenizi bilmiyorsanız maalesef bu yöntem sizin için uygun değil.

Bu yöntemde kullanacağımız adımlar doğrudan Instagram hesabınız üzerinden gerçekleşecek. Bu nedenle hesabınıza giriş yapmış ve şifrenizi biliyor olmalısınız. Şifrenizi bilmediğiniz takdirde bu yöntemdeki adımları uygulamanız mümkün olmayacaktır. Şifrenizi bilmiyorsanız içeriğimizin ilerleyen kısmında yer alan “Şifre Yenileme” yöntemlerini denemeniz gerekmektedir.

 1. Instagram Web Sayfasını Açın ve Giriş Yapın

  Instagram şifrenizi değiştirmek için yapmanız gereken ilk adım Instagram sayfasını açmaktır. Daha sonrasında hesabınıza giriş yapmanız yapmanız gerekmekte. Eğer şifrenizi bilmiyor ve hesabınıza giriş yapamıyorsanız yazımızın ilerleyen kısmında bulunan “Şifre Yenileme” başlıklarına göz atabilirsiniz. instagram web giriş

 2. Hesap Ayarlarına Tıklayın

  Hesabınızı başarıyla açtıktan sonra yapmanız gereken işlem hesabınızın ayarlar menüsüne ulaşmaktır. Hesabınızda bu menüye ulaşmak için sayfanın sağ üst noktasında bulunan profil fotoğrafınıza tıklamanız gerekmekte. Daha sonrasında aşağıya doğru çıkacak seçeneklerden “Ayarlar” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Şifre değiştirme haricinde birçok işlemi de bu ayarlar menüsünden yapmak mümkün. Bu menüye ulaştığınızda karşınıza çıkacak ilk sekme “Profili Düzenle” sekmesi olacaktır. instagram web ayarlar

 3. “Şifreyi Değiştir” Sekmesine Tıklayın

  Hesap ayarlarını açtıktan sonra sol tarafta yer alan “Şifreyi Değiştir” sekmesi ile devam etmeniz gerekmekte. Bu menüye ulaştıktan sonra son adıma geçebilirsiniz.

 4. Eski ve Yeni Şifrenizi Girin

  Instagram’da şifrenizi değiştirmek için eski şifrenizi de bilmeniz gerekmektedir. “Şifreyi Değiştir” sekmesinde yer alan yönergelere göre eski şifrenizi ve yeni şifrenizi ilgili kutucuklara yazın. Daha sonrasında “Şifreyi Değiştir” butonuna tıklayın. İşlem başarıyla tamamlandıktan sonra hesabınızın şifresi de değişecektir. instagram-sifre-degistirme

Telefon Uygulaması ile Instagram Şifre Değiştirme

Bilgisayar yerine telefon kullanarak da Instagram şifrenizi değiştirmeniz mümkün. Bu yöntemi iPhone yani iOS işletim sistemine sahip cihazlar ve Android işletim sistemine sahip cihazlar ile şifre değiştirme şeklinde inceleyeceğiz.

Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta yine şifrenizi bildiğinizden emin olmaktır. Uygulama içerisinden yapacağımız değişikliklerde Instagram eski şifrenizi de doğrulamak isteyecek. Bu nedenle eski şifrenizi bilmiyorsanız bu adım sizin için uygun değildir. İçeriğimizin devamında yer alan “Şifre Yenileme” başlıklarından sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

iPhone ve Android Uygulaması ile Şifre Değiştirme

 • iPhone ve Android kullanarak Instagram şifrenizi değiştirmek için atmanız gereken ilk adım uygulamaya giriş yapmaktır. App Store ve Google Play Store üzerinden temin edebileceğiniz Instagram uygulamasını telefonunuza indirin ve Instagram hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Daha sonrasında sağ alt tarafta yer alan Profil seçeneğine tıklayın. Bu seçeneğin bulunduğu yerde profil resminiz yer alabilir.
 • Profilinize ulaştıktan sonra Ayarlar menüsüne girmeniz gerekmekte. Bu menü için profilin sağ üst bölümünde yer alan ve üç çizgi şeklinde gösterilen seçenekler butonuna tıklamalısınız. Daha sonra çıkan seçeneklerden Ayarlar menüsünü seçmeniz gerekmekte.
 • Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra birden fazla seçenek karşınıza çıkacak. Şifre değiştirmek için seçmeniz gereken menü ise Güvenlik seçeneği oluyor.
 • Güvenlik menüsüne giriş yaptıktan sonra ekranın en üst kısmında yer alan Şifre seçeneğine tıklayın. Instagram bu menüde sizden eski ve yeni şifrenizi girmenizi isteyecektir. Yönergeyi takip edip şifrenizi değiştirebilirsiniz.
instagram-uygulama-sifre-degistirme

Instagram’ın hem Android hem de iOS cihazlarda aynı uygulamaya sahip olması bu adımların iki platform için de uygulanabileceğini gösteriyor. Bu nedenle hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun bu adımları uygulayabilirsiniz.

Bilgisayar ile Instagram Şifre Yenileme

Eğer şifrenizi bilmiyorsanız da Instagram hesabınıza giriş yapmak ve şifrenizi değiştirmek için bir seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Ancak bunun öncesinde de bilmeniz gereken önemli birkaç nokta bulunuyor. Şifrenizi unuttuysanız bile; e-posta hesabınız, kullanıcı adınız ve telefon numaranız ile şifrenizi değiştirme şansına sahipsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle internet tarayıcınız ile Instagram sitesine ulaşın. Daha sonra giriş yapma seçeneklerinin altında yer alan “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklayın.
 • Bu adımın sonrasında Instagram sizden hesabınıza ulaşmak için bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgiler arasında kullanıcı adınız, telefon numaranız ve e-posta adresiniz yer alabilir. Gerekli bilgileri burada karşınıza çıkacak kutucuğa girmeniz gerekmekte.
instagram-web-sifre-unuttum
 • Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra Instagram e-posta kutunuza hesabınıza erişebilmeniz için bir ileti ulaştıracak. Gönderilen e-posta, hem şifre yenilemek hem de hesaba giriş yapmak için iki farklı bağlantıya sahip.
instagram-web-sifre-e-posta
 • Eğer sadece hesabınıza giriş yapmak istiyorsanız doğrudan ilgili butona tıklayın. Daha sonra Instagram hesabınıza başarıyla giriş yapacaksınız. Platform, şifrenizi değiştirmek isteyip istemediğinizi de size bu aşamada soracaktır.
 • Eğer eski şifrenizi unuttuysanız ikinci butonu tercih etmek daha mantıklı bir hamle olabilir. Bu seçenekteki yönergeleri takip ederek Instagram şifre yenileme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.
instagram-web-sifre-yenileme

Instagram şifrenizi unuttuğunuzda e-posta ya da kullanıcı adı yerine telefon numaranızı girerseniz sürecin biraz daha değiştiğinden bahsetmek gerekli. Hesabınıza bağlı telefon numarası ile işlem yaparsanız telefonunuza tek kullanımlık bir kod gelecek. Bu kodu kullanarak hesabınıza yeniden erişim sağlayabilir ve şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Telefon Uygulaması ile Instagram Şifre Yenileme

Şifre yenilemek için bir diğer yöntem de tabii ki cep telefonunu ve uygulamayı kullanmaktır. Esasında bilgisayar ile oldukça benzer adımlara sahip olsa da ayrı bir başlık altında değinmek daha doğru olacaktır. Telefon kullanarak Instagram şifre yenileme işlemi için Android ve iPhone cihazları inceleyeceğiz. Her iki cihazda da sürecin aynı olduğunu belirtmekte fayda var.

iPhone ve Android Uygulaması ile Şifre Yenileme

 • Eğer bir telefon kullanarak unuttuğunuz Instagram şifrenizi yenilemek istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem Instagram uygulamasını açmaktır. Uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkacak “Şifreni mi unuttun?” seçeneği ile hesabınızın şifresini değiştirmeniz mümkündür.
 • Bu bağlantıya tıkladıktan sonra Instagram birkaç farklı seçenek sunacaktır. Hesabınıza ait e-posta adresini, kullanıcı adını ya da telefon numarasını girerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.
 • Gerekli bilgileri girdikten sonra Instagram e-posta adresinize ya da telefonunuza konuyla ilgili bir ileti ulaşacaktır. Eğer kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girdiyseniz bu ileti e-posta hesabınıza gelecek. Ancak telefon numaranız ile işlem yaptıysanız Instagram, telefonunuza tek kullanımlık bir kod gönderecek.
 • E-posta üzerinden yapacağınız işlemlerde karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır. İlk buton ile hesabınıza giriş yapıp şifrenizi değiştirmeden devam edebilirsiniz. Ancak şifrenizi unuttuysanız ikinci butonu işaretlemenizi ve şifrenizi yenilemenizi öneriyoruz.
 • Bu işlemleri tamamladıktan sonra hesabınıza yeniden giriş yapabilir ve dilerseniz yeni şifrenizi kullanabilirsiniz.
instagram-uygulama-sifre-yenileme

iPhone ve Android cihazlarda yer alan uygulamanın aynı olması, iki işletim sisteminde de aynı yöntemle sonuç almayı sağlıyor. Ancak daha önce tanınmamış bir cihazda giriş yapmaya çalışırsanız süreç biraz daha farklı ilerleyebilir.

Giriş bilgilerinizi girmeniz gereken menünün altında yer alan linke tıklayarak kullanıcı adı ya da e-posta adresinizle erişim sağlamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, Facebook ile giriş yapmak da bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şifreni Değiştirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçeriğimizde şimdiye kadar telefon ve bilgisayar aracılığıyla şifre değiştirmenin ve şifre yenilemenin yöntemlerini anlattık. Bu yöntemleri kullanarak eski şifrenizi unutmuş ya da hatırlıyor olmanız fark etmeden yeni bir şifre edinebilirsiniz.

Ancak yeni şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Ayrıca gelecek dönemde şifrenizi unutmamanız ya da daha kolay erişim sağlamanız için de birkaç ipucunu sizinle paylaşacağız.

Şifrenizin Güvenilir Olduğundan Emin Olun

Hangi platform olduğu fark etmez, eğer yeni bir şifre oluşturuyorsanız güçlü bir parola seçtiğinize emin olmanızda fayda var. Daha önce kullandığınız bir parolanın aynısını ya da herkesin aklına gelen parolaları kullanmaktan kaçının. Örneğin, “123456789” gibi bir sayı dizisini ya da isminizi parola olarak kullanmak hesabınızın güvenliğini önemli ölçüde riske atacaktır.

Instagram gibi platformlar bu durumun farkında oldukları için parolalara bazı zorunluluklar getirmektedir. Bu zorunluluklara ek olarak daha önce kimseyle paylaşmadığınız ve yalnızca sizin erişiminizin olacağı bir parola seçmek doğru olacaktır.

Parola oluşturma sürecini ciddiye alarak gelecek dönemde şifrenize ve hesabınıza erişim kaybetmenin önüne geçebilirsiniz.

Şifrenizi Unutmamak İçin Yardım Alın

Daha önce hiç kullanmadığınız güçlü bir parola oluşturmak hesabınız için oldukça yararlı olacaktır. Ancak bu durumun oluşturduğu bir dezavantaj da bulunmaktadır. Güçlü parolaları hatırlamak her zaman ve herkes için aynı kolaylıkta olmayabilir.

Bu noktada bazı yazılım ve hizmetlerden yararlanmak da işinize yarayacaktır. Şifre yöneticileri bütün parolalarınıza kolaylıkla erişim sağlamanızı mümkün kılacak uygulamalardır. Bazı tarayıcılarda da yer alan bu şifre yöneticilerini kullanarak zorlu parolalarınızı bilgisayarınızın ve uygulamanın hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde iCloud, Chrome, Firefox gibi yazılımların da yerleşik şifre yöneticileri olduğunu unutmayın. Dilerseniz giriş yaptıktan sonra parolanızı bu yöneticilere kaydetme imkanına sahipsiniz.

en iyi şifre yöneticisi

Şifre Kurtarma Yöntemlerinizi Gözden Geçirin

Eğer şifrenizi yenilerken zorlandıysanız kurtarma yöntemlerinize de göz atmak faydalı olabilir. Instagram platformunda şifrenizi unuttuysanız e-posta hesabınız, kullanıcı adınız ya da telefon numaranız ile hesabınızı kurtarabilirsiniz. Ancak bunlara erişiminiz olmadığı takdirde işiniz bir hayli zorlaşacaktır.

E-posta adresinizin güvenli ve sağlam bir şifreye sahip olduğundan emin olun. Olası bir hesap çalınması ihtimalinde bu e-posta adresine bağlı tüm hesaplarınız tehlikeye girecektir. Bunun haricinde Instagram hesabınız ile telefon numaranızı eşleştirmek de sorununuzun daha kolay çözülmesine yardımcı olabilir.

Unutmayın, bu bilgilerinizin güvenliğini sağlamak yalnızca Instagram hesabınız için değil bu bilgilere bağlı olan tüm hesaplarınız için gereklidir. Bu nedenle telefon numaranız ve e-posta adresinize olan erişimininiz birçok hesap için hayat kurtarıcı seviyededir.

Bu içeriğimizde Instagram platformunda şifre değiştirme ve parola yenileme yöntemlerine göz gezdirdik. Hem bilgisayar hem de telefon uygulaması için farklı yöntemler anlattığımız içeriğimizde şifre değişikliği sırasında ve sonrasında dikkat etmeniz gereken önemli noktaların da üstünde durduk.

Eğer Instagram şifre değiştirme ve şifre yenileme konusunda bir sorun yaşarsanız aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, içeriğimiz hakkındaki görüşlerinizi de yorumlar bölümden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.