Instaloader: Sizi Geri Takip Etmeyenleri Keşfedin!

Python programlama dili içerisinde birçok kütüphane barındırır. Bunlardan bir tanesi de Instaloader adı verilen bir Python kütüphanesidir. Bu kütüphaneyi kullanarak Instagram üzerinde bulunan fotoğraflardaki beğenileri görme, paylaşılan gönderileri çekme, istediğiniz profilin takipçi ve takip edilen listesini görebilme gibi çok sayıda işlem yapılabiliyor.

Popüler sosyal medya araçlarından biri olan Instagram 2020’de yapılan bir araştırmaya göre 1 milyar kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar arasında 3. sırada yer alıyor. Birer Instagram kullanıcısı olarak bizi kimlerin takip edip etmediği, kimlerin takiplere geri dönmediğini merak ettiğimiz zamanlar olmuştur. Bunu öğrenmek için Instagram’da henüz bir özellik bulunmasa da iOS ve App Store üzerinde birçok uygulama vardır. Ancak bu merakınızı gidermek için uygulamalar sizden Instagram hesabınız ile giriş yapmanızı, bunun yanı sıra uygulamayı kullanabilmek için çeşitli izinler de ister. Ne olduğu bilinmeyen bu uygulamalara kullanıcı adı ve şifrenizi vermek, açıkçası çok mantıklı bir hareket değildir. Üstelik bazı uygulamalar premium paket içerip sizden ek ücret de talep edebiliyor.

Gelin bu yazımızda Python ile nasıl bu merakımızı gidermek için bir script yazarız, bunu görelim.

Instaloader Nasıl Kullanır?

Instaloader kütüphanesini yüklemek için aşağıdaki komutu terminale girmemiz gerekiyor.

pip install instaloader

Eğer yüklerken pip kullanmak istemiyorsanız, manuel olarak yüklemek istiyorsanız kaynak dosyayı .zip formatında da indirebilirsiniz.

Linux işletim sistemi kullanıyorsanız, Instaloader AUR Paketini kullanarak yükleyebilirsiniz.

Kütüphane yüklendikten sonra, bir Python dosyası açarak ilk olarak kütüphaneyi projemize dahil ediyoruz.

import instaloader
instagram = instaloader.Instaloader()

Daha sonra kendi instagram bilgilerimizi giriş yapmamız için parametre olarak vermemiz gerekiyor. Kendi bilgilerinizi vermek istemezseniz, sahte bir hesap açıp o hesabın bilgileriyle de giriş yapabilirsiniz.

username = "KULLANICI ADINIZ"
password = "SIFRENIZ"
instagram.login(username,password)

Instagram’a giriş yaptıktan sonra yapmamız gereken şey, hangi profilin takip edilen ve takipçi bilgilerine ulaşmak istiyorsak, o hesabın kullanıcı adını parametre olarak vermemiz gerekiyor.

profile = instaloader.Profile.from_username(instagram.context,"KULLANICI ADI")

Erişmek istediğimiz profili de belirledikten sonra yapılacak şey, o hesabın takip edilenlerini ve takipçileri çekmek olacaktır. Bunun için de yukarıda tanımlamış olduğumuz profile değişkenini kullanıyoruz.

followers = profile.get_followers()
following = profile.get_followees()

Bu tanımladığımız değişkenler bize genator formatında dönecektir. Yani bizim bu değişkenlerin içinde for döngüsü ile gezmemiz gerekecektir. Takipçileri ve takip edilenleri daha sonra kullanmak istediğimizden bir listeye aktarmamız gerekiyor.

followers_list = list()
following_list = list()

for follower in followers:
  followers_list.append(follower.username)

for followee in following:
  following_list.append(followee.username)

Aslında bu noktadan sonra yapacağımız şey çok basit: iki listeyi karşılaştırmak. Yani takip ettiğimiz her bir kullanıcının takipçiler listesinde olup olmadığına bakacağız. Bu şekilde takip ettiğimiz kişilerden hangilerinin bizi geri takip etmediğini tespit etmiş olacağız.

count=0
for following in following_list:
  if following not in followers_list:
    print(following," kullanicisi seni takip etmiyor"
    count+=1
print("Sana geri takip yapmayan kullanici sayisi", count)

Görüldüğü üzere, Python’da çok kolay bir şekilde kütüphane kullanarak Instagram üzerinde takip ettiğimiz kişilerden hangilerinin bizi gerip takip etmediğini tespit edebiliyoruz. Herhangi bir program indirmeden ve o programa bilgilerinizi, cüzdanınızı paylaşmadan Python kullanarak maksimum 30 satır kod ile istediğiniz bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Instaloaderda çok daha farklı metotlar bulunmakta, kütüphanenin sitesine girip detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.

“Instaloader: Sizi Geri Takip Etmeyenleri Keşfedin!” üzerine bir yorum

 1. pip install instaloader
  Bu paketi Python a yüklemeyin.
  Instagram hesabınıza ulaşmayı engelliyor.

Yorumlar kapalı.