Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram, piyasaya girdiği andan itibaren kullanıcıların yoğun ilgisini gören bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Platformda fotoğraf, video paylaşma, hikaye ekleme, canlı yayın açma gibi birçok özellik yer almaktadır. Ancak bazen Instagram içinde bazı sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunlardan birisi de akış yenilenemedi hatasıdır. Peki Instagram akış yenilenemedi hatası nedir ve nasıl çözülür?

Instagram, kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatmak için düzenli olarak yenilikler yapıyor. Güncellemelerin çoğunda Instagram’ın bazı özelliklerinin değiştiğini ya da yeni özelliklerin eklendiğini görüyorsunuz. Neredeyse her uygulamada olduğu gibi Instagram’da da bazen sorunlar oluşmaktadır. Instagram bu sorunları belli oranda düzeltmektedir. Çıkardığı güncellemelerle ya da ‘Yardım’ bölümünde yer alan sorununuzu onararak Instagram, yaşadığınız hataları gidermeye çalışmaktadır.

Ancak bazen bu hatalara anında çözüm bulmak mümkün olmayabiliyor. Bunun dışında hatanın nedeni tamamen Instagram’dan kaynaklanmayabiliyor. Biz de bu yazımızda Instagram akış yenilenemedi hatası nasıl çözülür sorusunun yanıtını çeşitli yollarla verip sonrasında da bu hatanın çözümleri hakkında açıklamalar yapacağız.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatasının Sebepleri Nelerdir?

Instagram akış yenilenemedi hatası almanızın birçok nedeni vardır. Bazen birkaç nedenden dolayı bazen de tek bir nedenden dolayı bu hatayla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Şimdi bu hatayı almanızdaki nedenleri detaylı bir şekilde açıklayalım.

Instagram Önbelleğinden Kaynaklanan Hata

Instagram’ın önbellek dosyaları çok fazla birikmeye başladıysa Instagram’da performans sorunlarıyla karşılaşmanız olasıdır. Akış yenileme hatası da performans sorunlarının arasında yer alacaktır. Geçici dosyalar, uygulamayı yükleme süresini hızlandırma amacıyla cihazınızda saklanmaktadır. Ancak uygulamanın önbelleği gereğinden fazla dolmuşsa akış yenilenemedi hatası alma ihtimaliniz olacaktır.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Kullanmak

Instagram’da beğenme, yorum yapma gibi özelliklerin takibi için üçüncü taraf bir uygulama kullanıyorsanız akış yenilenemedi hatası alma ihtimaliniz yüksektir. Instagram, üçüncü taraf uygulama ve otomasyon araçları kullanımında oldukça katı davranmaktadır. Bu yüzden uygulama içindeki bazı hareketleri devre dışı bırakmaktadır. Instagram’ın bu konuda katı olmasının nedeni, platformdaki robot sayısını ve otomasyonu azaltmaya çalışmasıdır.

Akış yenilenemedi hatasıyla karşılaştıysanız Instagram bot olduğunuzu düşünüp uygulamayı görüntülemenizi geçici olarak engellemiş olabilir. Instagram, sadece belirli üçüncü taraf uygulamaların kullanımına izin vermektedir. Bu araçlar temel olarak gönderilerinizi planlama amacıyla kullanacağınızı zamanlama araçlarıdır. Dolayısıyla Instagram tarafından onaylı olmayan üçüncü taraf uygulamaları kullanırsanız akış yenilenemedi hatasıyla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Cihazınızın Tarih ve Saat Bilgisinin Yanlış Olması

Cihazınızın tarih ve saatinin yanlış olması da Instagram’da akış yenilenemedi hatası almanıza neden olmaktadır. Çünkü Instagram, tarih ve saati cihazınızdaki ayarlarla senkronize etmektedir. Bundan dolayı cihazınızın tarih ve saat bilgilerini güncel tutmaya dikkat etmelisiniz.

Instagram Sunucularında Hata Olabilir

Instagram, 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir platformdur. Günün her saatinde milyonlarca kullanıcı, Instagram’da dolaşmaktadır. Ancak bazı durumlarda platforma çok fazla kişi giriş yaptığında sistemde çökmeler yaşanması söz konusudur.

Instagram’ın çökmesindeki kasıt, sistemin cihazlarla sunucu arasında bağlantı kurulmasını sağlayacak olan altyapının çalışmayı durdurmasıdır. Platformun çökmesindeki tek neden, aynı anda birçok kişinin sistemde yer alması değildir. Bunun başka nedenleri de olmaktadır. Örneğin Instagram geliştiricileri o an bakım çalışması yapıyor olabilir. Bundan dolayı sunucularda yaşanan bir aksilik, Instagram akış yenilemedi hatasına sebep olmaktadır.

Instagram Uygulamasının Güncel Olmaması

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası

Geliştiriciler, uygulamaları için belirli aralıklarla güncellemeler yayınlamaktadırlar. Bu güncellemelerin temel nedeni, uygulamalarda yer alan hataları düzeltmek ve yeni özellikler eklemektir. Instagram’ın mobil uygulamaları da belirli aralıklarla güncelleme almaktadır. Bu güncellemeleri cihazınıza kurmamak daha sonrasında akış yenilemedi hatası başta olmak üzere çeşitli hatalarla karşılaşmanıza sebep olacaktır.

Veri Kullanımı Kısıtlaması

Teknoloji kullanıcıları, kullandıkları uygulamalara veri kullanımı kısıtlaması koymayı tercih edebiliyorlar. Bunun nedeni, uygulamaların yüksek oranda veri kullanıp internet paketini bitirmesidir. Instagram da çok fazla veri kullanan bir platformdur. Kullanıcılar, bu uygulamaya veri kullanımı kısıtlaması koyduklarında hesaplarında bir takım değişiklikler oluşuyor.

Örneğin videolar otomatik olarak başlamamaya ve resimler de hızlı bir şekilde yüklenmemeye başlıyorlar. Ancak bazen bu veri kullanımı kısıtlaması, Instagram’da akış yenilenemedi hatasına neden olmaktadır.

Bağlantı Problemleri

Instagram akış yenilenemedi hatası almanızın en yaygın nedenlerinden birisi internet bağlantısıyla ilgili sorunlardır. Bağlantınız yeterince hızlı değilse Instagram’daki son resimler ve videolar düzgün bir şekilde yüklenmez. Zayıf Wi-Fi ya da mobil bağlantılar, sağlayıcı sorunları ve düşük hız gibi durumlarda Instagram akışınızı yenilemekte sorun yaşamanız olasıdır.

Eski Bir Telefona ya da İşletim Sistemine Sahip Olmak

Instagram uygulamasının desteklemediği bir cihaza ya da oldukça eski bir cihaza sahip olmak da uygulamanın akışında sorunlara neden olacaktır. Aynı zamanda cihazınız eski bir işletim sistemine sahipse ve uzun süredir güncelleme yapmıyorsanız yine akış yenilenemedi hatasıyla karşılaşmanız olasıdır.

Hesaptan Kaynaklanan Sorunlar

Instagram, bütün kullanıcılarının hareketlerini izlemektedir. Eğer uygunsuz yorum yaptıysanız ya da yeni açtığınız hesap üzerinden kısa sürede çok fazla gönderi beğenip yorum yaptıysanız hareketleriniz kısıtlanır. Bu kısıtlama sırasında akış yenilenemedi hatası almanız da ihtimaller dahilindedir.

Bunun yanında hesabınız çalındığında, saldırıya uğradığında ya da cihazınıza virüs bulaştığında da akış yenilenemedi hatası alma ihtimaliniz mevcut. Ayrıca aynı anda birden fazla cihazda oturum açarsanız ya da oturum açma anında üçüncü taraf araçları kullanırsanız akış yenilerken sorun yaşayabilirsiniz.

Böylelikle Instagram akış yenilenemedi hatasına sebep olan durumları açıkladık. Bu hatayla birçok kullanıcı en az bir kez karşılaşmıştır. Bu sorun bazen kendiliğinden yok olsa da bazen işlem yapmanız gerekmektedir. Şimdi bu konu hakkında bilgi verelim.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram akış yenilenemedi hatası birçok kullanıcının yaşadığı bir sorun olduğu için bu sorunun çözümleri oldukça fazladır. Eğer uzun süre beklediğiniz halde bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz çözümlerden bazılarını uygulamaya başlayabilirsiniz.

Instagram Sunucularının Durumunu Öğrenin

Instagram akış yenilenemedi hatası almanızın en yaygın nedeni platformun sunucularından kaynaklanmaktadır. Sunuculardan kaynaklanan sorunlardan bütün Instagram hesapları etkilenmektedir. Bu nedenle Instagram’ın resmi sosyal medya hesaplarından platformda sorun olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Ayrıca Instagram gibi popüler bir platformda sunucu kaynaklı sorun çıktığında bu konu kısa sürede dünya gündeminde yer almaktadır. Bundan dolayı akış yenilemede bir sorunla karşılaşıyorsanız başka kullanıcıların da bu sorunla karşılaşıp karşılaşmadığını öğrenerek sorunun sunucudan mı yoksa sizden mi kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

Instagram’ın Uygulamasını Güncelleyin

Kullanıcıların belirli aralıklarla kullandıkları uygulamaları güncellemeleri gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar, hem uygulamanın en güncel versiyonunu kullanma imkanı elde ediyorlar. Instagram akış yenilemedi hatasının sebeplerinden birisinin de güncel olmayan Instagram uygulaması olduğunu belirtmiştik. Bundan dolayı bu hatayla karşılaştığınızda Instagram’ın uygulamasını güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için:

 • Google Play Store’un ya da Apple Store’un arama bölümüne ‘Instagram’ yazın.
 • Eğer Instagram’da ‘Güncelle’ yazısını görürseniz uygulamayı güncelleyin. Ekranda güncelleme sonucu nelerin değişeceğiyle ilgili bilgi kutucuğu olacaktır. Burada hata düzeltmeleriyle ilgili bir bilgi yer alıyorsa akış yenilenemedi hatasının gitmesi yüksektir.
 • Güncelleme sonrasında Instagram’ı açıp ana sayfayı birkaç kez yenilemeyi deneyin.

Cihazınızın Tarih ve Saat Bilgilerini Güncelleyin

Instagram akış yenilenemedi hatası almanızın bir nedeninin de tarih ve saatin yanlış olmasından kaynaklanabileceğini söylemiştik. Bu nedenle cihazınızın ‘Ayarlar’ bölümünden ‘Tarih ve saat’ yazan yere tıklayarak bu işlemi kontrol edin. Eğer tarih ve saatinizde yanlışlık varsa bu yanlışlığı düzeltin. Ardından Instagram’a giriş yapıp akış yenilenemedi sorununun düzelip düzelmediğini kontrol edin. Ayrıca tarih ve saatle ilgili ileriki zamanlarda sorun yaşamamak için ‘Otomatik tarih ve saat’ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Instagram’da Veri Tasarrufu Seçeneğini Kapatın

Instagram’da veri tasarrufundan yararlanıyorsanız akış yenilenemedi hatasıyla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Günlük veri limitinizi aştığınızda uygulamanın akışında hatalarla karşılaşma durumunuz olasıdır. Bu nedenle Instagram’daki günlük veri kullanımınızın kısıtlamasını kaldırarak ya da veri limitinizi artırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

 • Telefonunuzdan Instagram uygulamasını açın.
 • Profilinize girin.
 • Ekranın sağ üst kısmındaki üç noktaya tıklayın. Buradan ‘Ayarlar’ yazan yere girin.
Instagram'da Veri Tasarrufu Seçeneğini Kapatın - 1
 • Ardından ‘Hesap’ yazan yere girin.
Instagram'da Veri Tasarrufu Seçeneğini Kapatın - 2
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Hücresel Veri Kullanımı’ yazan yere tıklayın.
Instagram'da Veri Tasarrufu Seçeneğini Kapatın - 3
 • ‘Veri Tasarrufu’ seçeneği aktifse çubuğu kaydırıp bu seçeneği devre dışı bırakın.
Instagram'da Veri Tasarrufu Seçeneğini Kapatın - 4

Instagram’a Yeniden Giriş Yapın

Instagram’da akış yenilenemedi hatasını çözmenin bir diğer yolu da oturumunuzu kapatıp yeniden açmak olacaktır. Bu sayede uygulama kendisini yenileyip var olan hataları silmeye çalışacaktır.

 • Instagram’dan profilinize girin. Profilinize erişmek için sağ altta yer alan profil resminize tıklayın.
 • Ardından sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayıp ‘Ayarlar’ yazan bölüme dokunun.
 • Karşınıza çıkan ekranın en altına doğru ilerleyin. ‘Girişler’ başlığının altında yer alan ‘Çıkış yap’ yazan yere tıklayın.
 • Çıkış sonrasında birkaç dakika bekleyin ve hesabınıza yeniden giriş yapın ve hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Önbelleği Temizleyin

Instagram geçici önbellek dosyalarını cihazda tutmaktadır. Instagram’ı ne kadar sık kullanırsanız, uygulamanın önbelleği de o kadar dolacaktır. Bir süre sonra çok fazla dolan önbellekten dolayı Instagram, akış yenilenemedi hatası verebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla Instagram’ın önbelleğini temizlemeniz yararlı olacaktır. İlgili uygulamanın önbelleğini temizlemek için ‘Önbellek nasıl temizlenir‘ içeriğimize göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Birçok hatanın en basit çözümü cihazları yeniden başlatmaktır. Uygulamalarda yaşadığınız sorunların çözümü de bazen cihazı yeniden başlattığınızda düzelmektedir. Bu nedenle telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bu işlemden sonra Instagram’ı açıp sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Instagram’ı Yeniden Yükleyin

Instagram akış yenilenemedi hatasını çözmenin başka bir yolu da uygulamayı cihazınızdan kaldırmak olacaktır. Uygulamayı cihazınızdan kaldırdıktan sonra yeniden yükleyin. Sonrasında hesabınıza giriş yapıp bu hatanın gidip gitmediğini kontrol edin.

Daha Güçlü Bir İnternet Bağlantısı Kullanın

Fotoğraf, video, hikaye yükleme işlemlerinde Instagram oldukça yüksek bir internet harcamaktadır. Eğer internet bağlantınız yavaşsa ya da internetin yeterince çekmediği bir alandaysanız akış yenilenemedi hatasıyla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Eğer Wi-Fi üzerinden Instagram’a giriyorsanız mobil verinizi açın. Bunun yanı sıra mobil verinizi kullanıyorsanız Wi-Fi bağlantısını etkin hale getirin. Ayrıca birçok kişinin kullandığı bir Wi-Fi ağına bağlıysanız Instagram’da akış yenilenemedi hatasıyla karşılaşma olanağınız yüksek olacaktır.

VPN Bağlantısını Devre Dışı Bırakın

VPN, kullanıcıların bağlantılarını farklı bir IP adresi üzerinden kurmalarına olanak sağlayan bir araç olarak ön plana çıkıyor. Bunda dolayı VPN, oldukça sık kullanılan bir araçtır. Ancak VPN kullanırken Instagram uygulaması çalışmıyorsa ve akış yenilenemedi hatası alıyorsanız sorunun kaynağı VPN olabilir. Bu nedenle VPN bağlantınızı devre dışı bırakıp Instagram’a yeniden giriş yapın. Sorunun ana kaynağı VPN ise bu sorun çözüme kavuşacaktır.

Başka Bir Cihazdan Giriş Yapmayı Deneyin

Instagram’da akış yenilenemedi uyarısı almanızın nedeni, giriş yapmakta olduğunuz cihazdan da kaynaklanabilir. Bunu anlamak için Instagram’a başka bir telefondan, tabletten ya da bilgisayardan giriş yapmayı deneyin. Eğer başka bir cihaz kullandığınızda akış yenilenemedi hatası almıyorsanız sorun, telefonunuzun uygulamasında ya da cihazın kendisindedir.

Uygunsuz Gönderileri ve Yorumları Silin

Akış yenileme hatasının uygunsuz gönderi ve yorumlardan kaynaklanabileceğini söylemiştik. Eğer hesabınızda böyle bir durum varsa hesabınıza giriş yapın. Instagram’ın topluluk kurallarına aykırı bir gönderi, hikaye ya da yoruma sahipseniz bunları kaldırmanız gerekmektedir. Gönderilerinize yapılan yorumları da kontrol etmeniz iyi olacaktır. Gönderilerinizin altında uygunsuz yorumlar yer alıyorsa bunları da temizleyin.

Hesabınızın Giriş Hareketlerini Kontrol Edin

Instagram’da akış yenilenemedi hatası almanızın nedenlerinden biri de hesabınızın çalınmış olması ya da hesabınıza virüs bulaşmasıdır. Bunu anlamak için de giriş hareketlerinizi kontrol etmeniz gerekecektir.

 • Instagram uygulamasından profilinize girin. Ardından sağ üstte yer alan üç çizgiye dokunup ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • Buradan da ‘Güvenlik’ yazan yere dokunun.
Hesabınızın Giriş Hareketlerini Kontrol Edin - 1
 • Ardından ‘Giriş Hareketleri’ yazan bölüme girin.
Hesabınızın Giriş Hareketlerini Kontrol Edin - 2
 • Karşınıza giriş yaptığınız bütün cihazların listesi çıkacaktır. Bu listede bilmediğiniz bir cihazı adı görürseniz üç noktaya tıklayıp ‘Çıkış yap’ seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Eğer hesabınızı tamamen güvence altına almak istiyorsanız şifrenizi değiştirmeniz de iyi bir seçenek olacaktır.

Cihazınızın Yazılımını Güncelleyin

Cihazınıza yazılım güncellemesi geldiyse bu işlemi gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede uygulamalarla ya da cihazınızla ilgili yaşadığınız birtakım sorunlar yok olacaktır. Bu işlemi Android ve iOS’ta farklı adımlarla gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 • Android cihazınızın yazılımını güncellemek için ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • En alt kısımda yer alan ‘Telefon hakkında’ seçeneğini seçerek devam edin.
 • Cihazınıza yazılım güncellemesi geldiyse bu güncelleme işlemini başlatın.
 • İşlem sonunda Instagram’a giriş yapıp hatanın gidip gitmediğini kontrol edin.

Cihazın yazılım güncellemesini sık sık yapmak sağlıklıdır. Yazılım güncellemesiyle ilgili bir bilgi aldıysanız bu işlemi gecikmeden gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır.

 • iOS cihazınızın yazılımını güncellemek için ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • Ardından ‘Genel’ öğesini seçin.
 • Sonrasında ‘Yazılım güncellemesi’ seçeneğine dokunun.
 • Ekranın altında yer alan ‘İndir ve kur’ yazısına tıklayın ve güncelleme işlemini başlatın.
 • İşlem bitince Instagram’a girin ve hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatasını Bildirme

Eğer Instagram akış yenilenemedi hatasını yukarıda bahsettiğimiz çözümleri uygulamanıza rağmen çözemediyseniz ya da bu hatayla sık sık karşılaşıyorsanız, bu durumu Instagram’a bildirmeniz gerekecektir. Bu sorunla karşılaştığınızı platform geliştiricilerinin bilmesi, sorunun çözümü için etkili olacaktır.

 • Instagram hesabınıza giriş yapıp profilinize girin.
 • Profilinizden ‘Ayarlar’ bölümüne gidin.
 • ‘Yardım’ yazan yere tıklayın.
Instagram Akış Yenilenemedi Hatasını Bildirme - 1
 • Seçenekler arasından ‘Sorun bildir’ yazan kısma dokunun.
Instagram Akış Yenilenemedi Hatasını Bildirme - 2
 • Karşınıza çıkan 3 seçenekten yine ‘Sorun bildir’ seçeneğine tıklayın.
Instagram Akış Yenilenemedi Hatasını Bildirme - 3
 • Sorun bildirme penceresine akış yenilenemedi hatasıyla ilgili açıklama yazın. Durumu görselle desteklemek için ise ‘Galeri’ ya da ‘Ekran görüntüsü al’ seçeneklerinden birini seçin. Ardından ‘Gönder’ yazan yere tıklayın.
Instagram Akış Yenilenemedi Hatasını Bildirme - 4

Genel Değerlendirme

Instagram akış yenilenemedi hatasıyla karşılaştığınız zaman platform üzerinden bazı işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Örneğin sayfayı yenilemeniz mümkün olmaz. Profilinize de erişmeniz olanaksızdır. Bunun yanında herhangi bir profili arama ya da profile erişme şansınız olmayacaktır. Ayrıca mesaj kutunuza ya da uygulamanın keşfet bölümüne girme şansınız da yoktur.

Instagram akış yenilenemedi sorunu yaşadığınızda yazımızda belirttiğimiz çözümleri uygulayın. Bu çözümler bir işe yaramazsa, bunun nedeni büyük ihtimal sunucu sorunlarıdır. Bu durumda yapacağınız herhangi bir işlem olmayacağı için beklemeniz gerekecektir. Akış yenileme sorunu, platform yetkilileri tarafından en kısa sürede çözülmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Instagram akış yenilenemedi hatası rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Instagram kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları bu hata hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.