Konum Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Dijital haritalar, günümüzde hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran teknolojiler arasında yer alıyor. Özellikle akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşması ile bu tip haritaların aktif şekilde kullanılmaya başladığını söyleyebiliriz. Dijital haritalar yön bulmamıza yardımcı olmak dışında farklı özelliklere de sahipler. Konum geçmişi de bunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada pek çok kişi konum geçmişi görüntüleme nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor.

Günümüz dünyasında en popüler dijital harita sistemi Google Maps olmaktadır diyebiliriz. Aynı zamanda Google Maps, dünyanın en büyük dijital harita sistemlerinden birisidir. Buna bağlı olarak, teknolojinin hızla gelişmekte olduğu dünyamızda bu sistem bizlere neredeyse her adresi bulabileceğimiz güncel veriyi sağlıyor. Böylece Google Maps, günlük hayatımızda gideceğimiz adresleri bulmak konusunda bir hayli yardımcı oluyor.

Ancak Google Maps’in sahip olduğu tek özellik bu değil. Uygulama aynı zamanda çevrimdışı haritalar, harita üzerine yer ekleme, sokak görüntüsü ya da trafik yoğunluğu öğrenme gibi pek çok farklı özelliğe sahip olması ile oldukça kullanışlı. Bunun yanı sıra uygulama konum geçmişi özelliğine de sahip. Aynı özellik iOS cihazlarda Apple konum servisleri tarafından da sağlanıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte hem Android hem de iOS cihazlar için konum geçmişi görüntüleme konusunu ele alacağız. Aynı zamanda içeriğimizde her iki cihaz tipi için de bu özelliği nasıl aktif hale getireceğinizi de adım adım açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizi okuyarak konum geçmişini nasıl sileceğiniz hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Konum Geçmişi Görüntüleme Nedir?

Dijital haritalar, her gün pek çok kişi tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Günümüz dünyasında ise bu hizmeti sunan pek çok farklı uygulamadan söz edebiliriz. Yukarı da sözünü ettiğimiz gibi bu uygulamalar arasında Google Maps, dünyanın en büyük harita sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde ücretsiz bir şekilde güncel adres bilgilerine kolaylıkla ulaşmanız mümkün hale geliyor.

Aynı zamanda gideceğiniz bir adresi bulmakta oldukça büyük kolaylık sağlayan bu uygulamayı farklı cihazlarda kullanabilirsiniz. Google Maps uygulamasını hem iPhone hem de Apple cihazlarda kolay bir şekilde kullanmak mümkün. Bunun yanı sıra iOS cihazlar söz konusu olduğunda Apple konum servisleri de sıklıkla kullanılan harita sistemleri arasında yer alıyor. Her iki uygulamanın da kendilerine has artıları ve eksileri olsa da ikisinin de oldukça kullanışlı olduğu bir gerçek.

konum geçmişi görüntüleme

Bir internet bağlantısına sahip olduğunuz her an kullanabileceğiniz bu uygulamaların tek özelliği ise bizlere adres bilgisi sağlamak değil. Her iki uygulama da kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacı ile oldukça farklı özelliklere sahip. Bu özelliklerden biri ise konum geçmişi olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak açıklamak gerekirse, bu özellik sayesinde uygulamayı kullanarak önceden gitmiş olduğunuz yerlerin bir listesini görmeniz mümkün hale geliyor.

Bu özelliği kullanmak için ise ilk olarak aktif hale getirmeniz gerekiyor. İçeriğimizin devamında hem Google Maps hem de Apple konum servisleri için konum geçmişi özelliğini nasıl aktif hale getireceğinizi açıklamaya çalışacağız. Adım adım açıklayacağımız yöntemleri kullanarak siz de cihazınızda konum geçmişi özelliğini kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz.

Konum Geçmişi Nasıl Açılır?

Eğer cihazınızda konum geçmişi özelliğini kullanmak istiyorsanız öncelikle bu özelliği aktif hale getirmelisiniz. Bu özelliği aktif etmeniz halinde bir yere gitmek için Google Maps ya da Apple konum servislerini kullanmasanız da konum verileriniz kaydedilmektedir. Bunun için yalnızca cihazınızda konum erişiminin açık olması yeterlidir. Böylece daha sonra konum geçmişinizi görüntüleyerek bilgilerinize kolaylıkla erişebilirsiniz.

Google Maps ve Apple konum servisleri için bu özelliği aktif etmek oldukça kolay. Ancak her ikisi için farklı yollar izlemeniz gerekiyor. Bunun için içeriğimizin devamında bu özelliği nasıl aktif hale getirebileceğiniz iki başlık altında inceleyeceğiz. Android ve iPhone cihazlar için ayrı olarak anlatacağımız bu yöntemler ile cihazınızda konum geçmişi özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Gelin bunu nasıl yapacağınıza daha yakından bakalım.

Android Cihazlar için Konum Geçmişi Açma

Aşağıdaki adımları izleyerek Android cihazlarınızda konum geçmişi özelliğini kolay bir şekilde aktif edebilirsiniz:

 • İlk olarak “Google Maps” uygulamasına girin.
 • Uygulama açıldıktan sonra sağ üst köşede göreceğiniz “Profil” simgesine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Zaman Çizelgeniz” seçeneğini seçin.
 • Ardından yine sağ üst köşede yer alan “Üç Nokta” simgesine tıklayın ve açılan listeden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine dokunun.
 • Konum ayarları kısmında yer alan “Konum Geçmişi” kısmına girerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Aynı adımları izleyerek cihazınızda bu özelliği kapatabilirsiniz.

iPhone Cihazlar için Konum Geçmişi Açma

Kullandığınız cihaz iPhone ise Google Maps konum geçmişini aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Google” uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Profil” simgesine tıklayın.
 • Ardından “Google Hesabınızı Yönetin” seçeneğine dokunun. Bu aşamada Google hesabınıza tekrar giriş yapmanız gerekiyorsa hesap bilgilerinizi kullanarak girişinizi tamamlayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda yer alan seçenekler arasından “Veriler ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada açılan ekran üzerinden “Geçmiş Ayarları” seçeneğini seçin ve “Konum Geçmişi” bölümüne girin.
 • Açılan kısımda konum geçmişi özelliğini aktif hale getirebilir ya da kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.
konum geçmişi görüntüleme iphone

Eğer Apple konum servisleri üzerinden konum geçmişini aktif hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda yer alan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ekran üzerinde göreceğiniz “Konum Servisleri” seçeneğine dokunun.
 • Açılan ekran üzerinde aşağıda yer alan “Sistem Servisleri” kısmına girin.
 • Daha sonra yine aşağıda göreceğiniz “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneğine tıklayarak konum geçmişi özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Konum Geçmişi Nasıl Görüntülenir?

Android Cihazlar için Konum Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Günümüz dünyasında Android işletim sistemi ile çalışan akıllı cihazlar yaygın şekilde kullanılıyor. Eğer siz de Android bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek konum geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Google Maps” uygulamasını açın.
 • Uygulama açıldıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Profil” simgesine tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Zaman Çizelgeniz” seçeneğine tıklayarak çizelgenizi açın.
 • Bu aşamada eğer varsa konum geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekranın hemen ortasında yer alan “Bugün” yazısına tıklayarak farklı bir zaman dilimini seçebilirsiniz. Böylece geçmişe ait konum bilginize erişim sağlayabilirsiniz.

iPhone Cihazlar için Konum Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Kullandığınız cihaz iPhone ise iki farklı şekilde konum geçmişini görüntülemeniz mümkün. Eğer konum geçmişinizi Google Maps üzerinden görüntülemek istiyorsanız Android cihazlar ile aynı adımları izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak Apple konum servisleri aracılığı ile konum geçmişinizi görüntülemek için farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek konum geçmişinize ilişkin bilgileri görüntüleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda yer alan “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 • Menüyü aşağı kaydırarak “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Konum Servisleri” seçeneğini bulun ve açın.
 • Bu aşamada açılan ekran üzerinden “Sistem Servisleri” seçeneğini seçin.
 • Ardından “Sık Kullanılan Yerler” seçeneğine tıklayarak konum geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.
iphone konum geçmişi görüntüleme

Konum Geçmişi Nasıl Silinir?

Konum geçmişi görüntüleme işleminin yanı sıra konum geçmişinin nasıl silindiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Bilindiği üzere cihazınızda bulunan konum geçişi verilerini silmeniz mümkün. Bu işlemi hem iPhone hem de Android cihazlarınız üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Android Cihazlar için Konum Geçmişi Silme

Eğer Android işletim sistemi ile çalışan bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek konum geçmişi verilerinizi silebilirsiniz:

 • İlk olarak “Google Maps” uygulamasını açın.
 • Ardından sağ üst köşede yer alan “Profil” simgesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Zaman Çizelgeniz” seçeneğine dokunun.
 • Çizelge açıldıktan sonra yine sağ üst köşede yer alan “Üç Nokta” simgesine tıklayın. Ardından “Ayarlar ve Gizlilik” kısmına girin.
 • Bu aşamada konum ayarları kısmında “Tüm Konum Geçmişini Silin” seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneği kullanarak konum geçmişi verilerinizi pratik bir şekilde silebilirsiniz.

iPhone Cihazlar için Konum Geçmişi Silme

Eğer iPhone cihazlarınız ile Google Maps konum geçmişinizi silmek istiyorsanız yukarıda adımları aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak konum geçmişinizi Apple konum servisleri üzerinden silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda yer alan “Ayarlar” kısmına girin.
 • Menüyü aşağı kaydırarak “Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Konum Servisleri” seçeneğini seçin. Ardından yine aşağı kaydırarak “Sistem Servisleri” seçeneğini bulun.
 • Bu aşamada ise “Önemli Konumlar” seçeneğine dokunun.
 • Açılan ekran üzerinde aşağı kaydırarak “Geçmişi Temizle” seçeneğine tıklayın. Ardından ise gelen bildirim ekranını onaylayın. Böylece konum geçmişi verileriniz silinmiş olacaktır.
google konum geçmişi görüntüleme

Konum Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi pek çok alanda yenilikleri ve kolaylıkları beraberinde getirdi. Bu kolaylıklardan birinin de harita sistemleri alanında olduğu aşikar. Yaşadığımız dünyanın sanal bir şekilde haritalandırılması ile oluşturulan bu sistemler insan hayatında büyük bir kolaylık sağlıyor. Böylece çevrimiçi harita sistemleri, bir yere gitmek konusunda bizlere yardımcı oluyor.

Özellikle akıllı telefonların kullanılmaya başlanmasının dijital harita sistemlerinin kullanılmasını yaygınlaştırdığını söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak bu sistemler her gün kullanılır hale gelmiş durumda. Günümüzde pek çok farklı dijital harita sistemi ile karşılaşmak ise mümkün. Bu sistemler arasında Google Maps zirvedeki yerini koruyor olsa da Apple konum servisleri de yaygın şekilde kullanılıyor.

Her iki harita sistemi de oldukça kullanışlı olarak karşımıza çıkıyor. Birbirinden farklı özellikleri ile Google Maps de Apple konum servisleri de kullanıcılarına pratik bir deneyim sunuyor. Bu sistemlerin sahip olduğu ilgi çekici özelliklerden biri ise konum geçmişi görüntüleme olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak konum geçmişi görüntüleme işleminin nasıl yapıldığı merak ediliyor.

Konum geçmişinizi iPhone ya da Android cihazlarınızda oldukça kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmak için öncelikle bu özelliğin cihazlarınızda aktif olması önem taşıyor. Böylece verileriniz cihazınızda depolanabiliyor. Aksi takdirde konum geçmişinizi açmanız halinde herhangi bir veri ile karşılaşmanız mümkün değil.

Konum geçmişi özelliğini cihazlarınızda istediğiniz zaman aktif hale getirebilirsiniz. İstediğiniz zaman ise kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazlarınızda depolanan konum geçmişi verilerini kolaylıkla silebilirsiniz. Verilerinizi ister kısmi olarak isterseniz de tümüyle cihazınızdan saniyeler içinde kaldırabilirsiniz. Ancak sildiğiniz verilerin tekrar gelmeyeceğini hatırlatmakta fayda var.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte konum geçmişi görüntüleme konusunu ele aldık. İçeriğimizi okuyarak konum geçmişi görüntüleme işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili adım adım bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra konum geçmişi özelliğini nasıl aktif edeceğinizi öğrenebilir ve konum geçmişinizi nasıl sileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.