Google Kişileri Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların piyasaya çıkışıyla birlikte, eskiden aşina olduğumuz “yeni telefona numaraları tekrar kaydetme” döneminin de sonu geldi. Apple tarafından sunulan iCloud hizmetiyle birlikte kullanıcılar fotoğrafları, dosyaları ve uygulamalarının yanı sıra bulut üzerinde rehberlerindeki kontakları da depolayabiliyor ve bunu sonradan yeni telefonlarına aktarabiliyorlar. Google sayesinde Android telefonlarda da zamanla aynı teknolojiyi kullanılabilmeye başlandı. Google kişileri geri yükleme işlemi ile birlikte kullanıcılar Google hesaplarına kaydettikleri telefon rehberini yeni telefonlarına kolayca aktarabilmekteler.

Rehberinizdeki numaralarınızı kolay ve güvenle depolamanıza aynı zamanda yedeklemenize yardımcı olacak yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra Google’ın kişiler özelliği üzerinden sağladığı olanaklardan ve bu hizmetin gelecekte ne kadar gelişebileceğinden bahsedeceğiz. Tüm bu konulara değinmeden önce gelin ilk olarak Google kişilerin ne olduğuna yakından bakalım.

Google Kişiler Nedir?

Google kişiler hizmeti, temel olarak telefonumuzun belleğine ya da SIM kartımıza kaydettiğimiz numaralarımızın, Google’ın sunduğu bulut teknolojisi üzerinde depolanması anlamına gelir. Henüz 20 sene öncesine kadar telefon değiştirmek isteyen bir kimse, SIM kartında aktarılan numaralar haricinde aktarmak istediği numaraları manuel bir şekilde, teker teker kaydetmek durumundaydı.

Google kişiler hizmeti sayesinde bu sorun ortadan kalktı, zira numaralar artık asla kaybolmamak üzere bulutta saklanıyor. Hizmete sunulduğu günden bu yana Google kişiler hizmeti, Google kullanıcılarının hayatlarını fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Google Kişiler Hizmetinin Geliştirilme Süreci

Bulut hizmetleri, akıllı telefonların piyasaya sürülmesinden önceden beridir kullanılmaktaydı. Ancak geçmiş dönemlerin popüler bilgi depolama araçları olan USB, hard disk ve hatta CD gibi araçların önüne geçecek seviyede bir tanınma ve kullanılma potansiyeli yoktu. Daha sonrasında özellikle akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte bulut hizmetleri ve bulut tabanlı hizmetler de yaygınlaşmaya başladılar.

Bu durumun en net örneklerinden bir tanesi, Apple’ın geliştirmiş olduğu iCloud hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. iCloud, Apple kullanıcılara kullandıkları tüm Apple cihazlarında, cihazlar arasında fiziksel bir aktarıma gerek duymadan tüm dosya ve içeriklerinin saklanması hizmetini sunuyordu. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar iPhone üzerinden çekilen bir fotoğrafa Mac bilgisayarları üzerinden erişebilmekte, tercih etmeleri halinde bilgisayarları üstünde aldıkları bir not telefonlarının “Notlar” kısmında da sergileyebilmektedirler.

Bu doğrultuda Google da Android kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıracak teknolojiler üzerine çalışmaya başladı. Böylece şirket, Google hesapları ile çok çeşitli fonksiyonları kullanıcılarına sağlamaya karar verdi. Google hesaplar üzerinden erişilebilen hizmetlerden bir tanesi de kişiler hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Böylece teknoloji devi Google, kişiler hizmeti sayesinde kullanıcılarına cihazlarındaki kişileri Google hesaplarına senkronize edebilme imkanı sağlıyor.

Google Kişiler Hizmeti Hangi Özelliklere Sahip?

Uzun zamandır sinyal ve servis amacıyla telefonlarımızda kullandığımız SIM kartların kullanım gelişen teknolojiyle birlikte bitmek üzere diyebiliriz. e-SIM teknolojisinin yavaş yavaş orta ve düşük segment telefonlara da sunulmasıyla birlikte klasikleşen SIM kartların kullanımının sonuna gelmekteyiz.

Geleneksel SIM kartları, mimarilerinde küçük de olsa bir bellek barındırmaktalar. Bu bellek sayesinde kullanıcılar rehbere kaydedecekleri kişilerin bir kısmını SIM kartlarına kaydedebilmekteler. Lakin bu bellek kapasitesi, geleneksel SIM kartlarının hâlâ kullanıldığı günümüzde dahi bir rehberin tamamını alabilecek büyüklükte değil. Bu sorundan şikayetçi kullanıcılar, rehberlerindeki numaraların bir kısmını da telefonlarının hafızasına kaydedebilme imkanına sahipler.

Google Kişiler Nedir

Google tarafından geliştirilen kişiler hizmeti, tüm bu sorunlara son vermiş durumda. Bir kullanıcı adı ve şifre ile oluşturduğunuz Google hesabı, sizlere çok çeşitli imkanlar sağlıyor. Bu imkanlardan birisi de kişiler hizmetinden faydalanabilmek oluyor. Google kişiler hizmeti sayesinde SIM kart ve telefonunuzdaki kişileri, Google hesabınıza kaydedebiliyorsunuz.

Telefonunuzun iOS ya da Android’le çalışmasından bağımsız olarak, yeni bir numara kaydederken “Google hesabıma kaydet” seçeneği sayesinde bağlantınızı direkt olarak hesabınıza kaydedebilme imkanına sahipsiniz. Böylelikle Google hesabınıza erişiminiz devam ettiği müddetçe bu teknolojiden faydalanabilir, kişilerinizi kaybetme endişesinden kurtulabilirsiniz. Telefonunuzu kaybetme, SIM kartınıza zarar gelmesi ya da bir telefon değişikliği senaryosunda Google hesabınıza girerek kayıtlı numaralara erişebilirsiniz.

Google Kişileri Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Google tarafından geliştirilen kişiler hizmetini oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Öyle ki Android telefonunuza üçüncü parti herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur. Yalnızca “ayarlar” sekmesinden yapacağınız birkaç düzenleme ile bu teknolojiden faydalanabilirsiniz.

Kullandığınız Android sürümü ve telefon markasına bağlı olarak aşamalarda küçük değişiklikler meydana gelme ihtimali mevcut. Ancak genel olarak Google kişileri geri yükleme işlemi şu adımları uygulayarak gerçekleşmektedir:

 • Telefonunuzda “Ayarlar” sekmesini bulun ve erişim sağlayın.
 • Ayarlar içerisindeyken, “Google” sekmesini arayın ve bu sekmeni içine girin.
 • Sırasıyla önce “kur ve geri yükle” sonra “kişileri geri yükle” butonlarına dokunun.
 • Sürecin bu aşamasında telefonunuz, size hangi Google hesabındaki numaralara erişim sağlamak istediğinizi soracaktır. Eğer kullandığınız telefonda birden fazla Google hesabı kayıtlı ise hangi hesaptaki numaraları geri yüklemek istediğinizi seçmeniz gerekir.
 • Eğer geri yükleme sürecinde SIM kartınız ya da yerel depolamanızdaki numaraları dahil etmek istemiyorsanız işlem sırasında bu sekmelerin başındaki işareti kaldırıp bu numaraların yüklenmesini engelleyebilirsiniz.
 • “Geri yükle” butonuna dokunduktan sonra telefonunuz tarafından işlemin tamamlandığına dair bir ibare sunulana kadar beklemeniz gerekir.
 • Sizin fazladan bir ayar ya da düzenleme yapmanıza gerek kalmadan telefonunuz, tekrarlı kayıtları engellemek adına yalnızca telefonunuzda kayıtlı olmayan numaraların geri yüklemesini sağlayacaktır.

Google hesabınıza kaydetmiş olduğunuz kişileri geri yükleme işlemi bu kadar basittir. Bu işlemi uygulayarak telefonunuzu değiştirirseniz veya rehberinizdeki numaralar silinirse, Google hesabınızdaki kişileri kolaylıkla cihazınıza aktarabilirsiniz.

Google Kişileri Otomatik Olarak Kaydetme

Google hem Android hem de iOS ile çalışan cihazlarda arka planda çalışacak bir yedekleme hizmeti sağlamaktadır. Ayarlarınızda belirttiğiniz müddetçe, telefonunuzda seçmiş olduğunuz veriler otomatik Google’a yedeklenecektir. Bu ayarı yaptıktan sonra yedeklemek istediğiniz verileriniz için her seferinde kaydetme konumu olarak Google’ı seçmenize gerek yoktur. Aşağıdaki adımları takip ederek, telefonunuzdaki Google otomatik yedekleme servisini açabilirsiniz:

 • Telefonunuzda “Ayarlar” sekmesine girin.
 • “Sistem” sekmesine dokunduktan sonra “Yedekle” butonunu seçin.
 • “Google Drive Yedekle” seçeneğini aktif hale getirirseniz, telefonunuz Google Drive’a yedeklenecektir.

Google Kişiler Hizmeti Apple Cihazlarda Kullanılır mı?

Google tarafından geliştirilen kişiler hizmeti, Android cihazlarda dahili bir şekilde kullanıcılarına sağlanıyor. Ancak bu hizmetin Android telefonlarda dahili yer alması, Apple cihazlarda kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. Geçmişte Android cihazları üreten markalar ve Apple, birbirlerinin ekosistemleriyle uyuşmayan ürünler ürettiler. Bu kategorik üretim bazı alanlarda hâlâ devam da etmektedir. Özellikle giyilebilir teknolojik ürünler konusunda markalar, ciddi bir rekabet içinde olduklarından dolayı katı kurallar uygulayabiliyorlar.

Google Kişiler Hizmeti Apple Cihazlarda Kullanılır mı

Fakat Google, geliştirmiş olduğu hizmetlerinin çok büyük bir kısmını Apple kullanıcılarına da sunmuş durumda. Bu hizmetlerden birisi de kişiler hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Böylece Apple kullanıcıları da Google hesapları üzerinden kişiler hizmetinden faydalanabiliyorlar.

Google Kişiler Apple Cihazlara Nasıl Aktarılır?

Google, cihazınızın hangi işletim sistemiyle çalıştığından bağımsız olarak; çoğu hizmetini farklı işletim sistemlerinde de kullanıma sunar. Eğer Apple cihazı kullanıyorsanız ve Google kişilerinizi cihazınıza aktarmak istiyorsanız Google hesabınızı telefonunuzla senkronize etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki aşamaları takip ederek Apple cihazınızı Google hesabınız ile senkronize edebilirsiniz:

 • Telefonunuzun “Ayarlar” sekmesine erişim sağlayın.
 • Ayarlar’ın içerisindeyken “Hesaplar” sekmesine dokunun.
 • “Hesap ekle” butonuna tıklayın. Ekranda ekleyebileceğiniz farklı hesapları göreceksiniz. Listeden Google’ı seçip kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
 • Bu aşamadan sonra telefonunuz hangi servisleri senkronize etmek istediğinizi soracaktır. Bu uygulamalar sırasıyla Takvim, Kişiler, Notlar ve Mail’dir. Senkronize etmek istediğiniz servisleri seçin.
 • “Kaydet” butonuna tıkladıktan sonra işleminizin sonuna gelmiş olacaksınız.

Google Kişileri Dışa Nasıl Aktarabilirim?

Google, kullanıcılarına kişilerini kendi servislerine yedekleme hizmeti sağladığı gibi yedeklenen kişilerin başka yerlere aktarılmasına da olanak sağlamaktadır. Bu doğrultuda Google kişilerinizi kolaylıkla dışa aktarabilirsiniz. Eğer sizler de Google hesabınızda yer alan kişileri, başka bir yere aktarmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Cihazınızda “Kişiler” ya da “Rehber” uygulamasına erişim sağlayın. Açmış olduğunuz uygulamada, kullandığınız cihaza göre yeri değişiklik gösterebilecek “Düzelt ve Yönet” butonunu göreceksiniz.
 • Bu sekmeye eriştikten sonra “Dosyaya Aktar” seçeneğine dokunun.
 • Hangi hesabınızdaki numaraları aktarmak istediğiniz sorulduğunda kişilerinizin yer aldığı Google hesabınızı seçmelisiniz. Sonrasında Google, .vcf formatında bir dosya oluşturacaktır.
 • Google tarafından oluşturulan ve kişiler bilgilerinizin yer aldığı bu dosyayı, aktarmak istediğiniz cihaza aktararak kişilerinizi kolaylıkla dışa aktarabilirsiniz.

Google Kişiler Hizmetinin Geleceği

Teknoloji, geçmişten bugünümüze kümülatif olarak ilerleyen bir disiplin. Hiçbir teknoloji ve ürün, ilk üretildiği haliyle atıl kalmamaktadır. Üretilen her teknoloji, gerek rakip firmalar gerek teknolojiyi üretenler tarafından geliştiriliyor. Bu gelişim ivmesinden akıllı telefonlar ve teknolojileri de faydalandılar. Böylece akıllı telefonların ilk sürümleriyle günümüzdeki versiyonları arasında ciddi farklar mevcut.

Bu doğrultuda teknoloji üreticileri, geliştirmiş oldukları hizmetleri de geliştiriyorlar. Bu durum göz önüne alındığında, Google tarafından geliştirilen kişiler hizmetinin de gelişmeye devam edeceğini söyleyebiliriz. Servisin şu anki sürümünde kullanıcılarını rahatsız eden bir eksikliği bulunmamaktadır. Zira Google tarafından sunulan bu hizmet, oldukça basit ve kullanışlı. Ancak Google tarafından bu hizmet için henüz bir üçüncü parti uygulama desteği görmüş değiliz. Bundan dolayı kişiler hizmet için özellikle WhatsApp ve Outlook desteği konusunda gelecekte yeniliklerle karşılaşabiliriz.

Bunun yanı sıra kişiler hizmeti, ülke değiştiren kişiler için de yetersiz kalabiliyor. İnsanlar yurt dışına taşınıp farklı bir ülkeden yeni bir hat alma durumunda kalabiliyorlar. Bu noktada telefonlarındaki mevcut kayıtların tamamı ülke kodu girilmesini gerektirir hale geliyor. Bu sorun üçüncü parti uygulamalarla çözülebilmektedir. Ancak Google, henüz kişiler hizmeti için bu konu ile ilgili bir atılımda bulunmadı. Tek bir butonla Google kişilerdeki numaralara ülke kodu ekleyebilmek, çoğu kullanıcının hayatını kolaylaştırabilir.

Google Kişileri Geri Yükleme: Genel Değerlendirme

Google tarafından geliştirilen kişiler hizmeti, teknoloji kullanıcılarına çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Örneğin bu hizmet, numara depolamak için SIM kart, sabit disk gibi objelerden kurtulmamızı kolaylaştırdı. İnsanlara ulaşmanın, iletişimde kalmanın öneminin yadsınamayacağı bir çağdayız. Bu çağda iletişimi bu denli kolaylaştıran bir servis, hayatlarımızdaki yerini koruyacak gibi görünüyor.

Google, kişiler hizmetinin kullanımında cihaz ve markaya göre ufak değişiklikler olabilmektedir. Buna rağmen Google, tüm kullanıcılarına aynı hizmeti sağlamaya çalışıyor. Böylece günümüzde telefon değiştirmek isteyen bir kişi “numaralarımı nasıl taşıyacağım” derdinden tamamıyla kurtulmuştur. Google kişiler hizmetinin bağlı olduğu bulut hizmeti, numaraların yanı sıra dosya ve fotoğraflarımızı da yedekleme şansı tanıyor. Bu sayede fiziksel depolama alanlarının önemi, her geçen gün azalmaya devam ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda Google kişiler hizmetine detaylı bir şekilde değindik. Bu doğrultuda Google kişileri geri yükleme işleminin nasıl yapılacağını açıkladık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek Google kişiler hizmetiyle alakalı çeşitli işlemlerin nasıl yapılabileceğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

1998 İzmir doğumluyum. Yüksek öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik programında tamamladım. 6 ay boyunca İsviçre Basel Üniversitesi'nde "Misafir Öğrenci" sıfatı ile eğitim aldım. Aktif olarak metin yazarlığı sektörüyle ilgilenmekte, ana dil seviyesinde İngilizce'nin yanı sıra orta seviyede Almanca ve Fransızca konuşmaktayım.